ELEVANT

320

Nagu elevandile ei tähenda midagi vibust lastud nooled, nii ei loe mulle solvangud, kuigi pahelisi on palju.

321

Taltsutatud elevandiga minnakse lahingusse, radzha ronib taltsutatud elevandi selga. Inimestest parim on end taltsutanu, kes talub solvanguid.

322

Taltsutatud muulad on head, puhastverd sindhu täkud on head, õilsad suured elevandid on head. Neist parem on aga see, kes on ohjeldanud iseenda.

323

Sest nende loomade seljas ei saaa minna käidamatule maale, kuhu lähevad need, kes on end alatiseks ohjeldanud.

324

Dhanapalaka-nimelist elevanti oli raske kinni hoida, kui tal innaaeg peale tuli. Kui ta kinni seoti, ei söönud ta raasugi, sest unistas elevandilaantest.

325

Kes on loid, õgard ja uimane ning kes end magades nuumorikana ühelt küljelt teisele keerab, see nõme sünnib ikka ja uuesti.

326

Mu meel uitles ja eksles, nagu talle meeldis, nagu ta soovis ja nagu heaks arvas. Nüüd aga suudan ma teda täiuslikult ohjeldada nagu elevandijuht hullunud elevanti.

327

Tundke rõõmu hoolivusest, jälgige oma meelt. Astuge kõrvale halvalt teelt nagu elevant tõuseb porist.

328

Kui leiad aruka sõbra, kes on valmis kaasa tulema, kes oleks tark ja vooruslik, siis mine temaga rõõmsalt ja mõttekalt ja sa ületad kõik hädad.

329

Kui sa ei leia arukat sõpra, kes oleks valmis kaasa tulema, kes oleks tark ja vooruslik, siis mine üksi nagu võidetud riigist loobunud radzha või metsas hulkuv elevant.

330

Parem on elada üksi, rumalaga ei saa olla sõprust. Mine üksi, ära tee halba, ole väheste soovidega nagu hulkuv elevant.

331

Õnn on see, kui sul on sõbrad siis, kui neid vajad. Õnn on see, kui meeldimus on vastastikune. Õnn on see, kui surres on voorusi. Õnn on see, kui kõik kannatused on maha jäänud.

332

Õnn on see, kui austatakse ema. Õnn on see, kui austatakse isa. Õnn on see, kui ollakse tark. Õnn on see, kui ollakse braahman.

333

Õnn on see, kui elatakse raugaeani vooruslikult. Õnn on see, kui usk on kindel. Õnn on see, kui saadakse mõistjaks. Õnn on see, kui ei tehta halba.