KIRGASTUNU

179

Mis teel leida küll teetut, kõikjalviibivat Kirgastunut, kelle võit pole kaotuseks pööratav ja kelle võitu enam miski ei ohusta?

180

Mis teel leida küll teetut, kõikjalviibivat Kirgastunut, keda ei ähvarda enam hukutavad januvõrgud?

181

Isegi jumalad kadestavad süvenenud tarku, oma mõtteid valitsevaid täiuslikult kirgastunuid, kes tunnevad vabanemisrahust rõõmu.

182

Pole kerge inimesena sündida, pole kerge surelikuna elada, pole kerge juhtuda õiget Seadmust kuulma, pole kerge kirgastunuks saada.

183

Halbade tegude vältimine, hea tegemine, meele selitamine - see on kirgastunute õpetus.

184

Kirgastunud väidavad, et ülim nirvaana ja ülim askees on kannatlikkus ja sallivus. Ei ole erak see, kes teistele kahju teeb, ei ole askeet see, kes teisi solvab.

185

Leebus, vägivaldsusetus, Pratimokða järgimine, mõõdukus söömises, eraklus, kõrgete mõtete poole püüdlemine - see on kirgastunute õpetus.

186

Isegi kullasadu ei too himudele rahu. Tark aga teab, et himud ei too rõõmu, vaid valu.

187

Ta ei saa mõnu isegi taevastest naudingutest. Täiuslikult Kirgastunu õpilane leiab rahu üksnes pärast janude hävitamist.

188

Hirmust piinatud inimesed otsivad varjupaika kõikjal - mägedes, metsades, hiites, puude ja haudade juures.

189

Kuid ka need varjupaigad pole ohutud, kuid ka need varjupaigad pole ülimad. Kes seesugustesse varjupaikadesse läheb, see ei vabane kõigist kannatustest.

190

Kes aga on leidnud varjupaiga Kirgastunus, Seadmuses ja Koguduses, see mõistab õigesti nelja õilsat tõde:

191

kannatust, kannatuse põhjust, kannatusest vabanemist ning kannatusest vabanemisele viivat õilsat kaheksaosalist teed.

192

See varjupaik on ohutu, see varjupaik on ülim. Kes sellesse varjupaika läheb, see vabaneb kõigist kannatustest.

193

Raske on leida õilsat inimest, mitte kõikjal ei sünni õilsaid. Kus aga niisugune tark sünnib, seal elav hõim on õnnelik.

194

Kirgastunute ilmumine toob õnne, õige Seadmuse õpetamine toob õnne, kooskõlaline kogudus toob õnne, üksmeelsete askees toob õnne.

195-196

Kes austab austusväärseid, kõik takistused ületanud, kurbusest ja murest lahkunud kirgastunuid ja nende õpilasi, vabanenuid ja kartmatuid, selle vooruste hulka on võimatu mõõta - on nad siis nii- või naasugused.