PAARID

1

Seadmuste eel käib meel, seadmuste juht on meel, meel on seadmused loonud. Kui kõneleja või tegija meel on määrdunud, siis veereb ta kannul kannatus nagu vanker härja kannul.

2

Seadmuste eel käib meel, seadmuste juht on meel, meel on seadmused loonud. Kui kõneleja või tegija meel on puhas, siis käib õnn ta kõrval nagu vari."

3

Ta solvas mind, ta tegi mulle liiga, ta on minust üle, ta riisus mu paljaks." Kes nõnda mõtleb, selle vihkamine ei vaibu.

4

Ta solvas mind, ta tegi mulle liiga, ta on minust üle, ta riisus mu paljaks." Kes nõnda ei mõtle, selle vihkamine vaibub.

5

Sest siin maailmas ei vaibu vihkamine kunagi vihkamise läbi, vaid hoopis vihkamise puudumise läbi. See on igavene Seadmus.

6

Paljud justkui ei teaks, et surm kõnnib pidevalt meie kõrval. Kes seda teavad, need lõpetavad kohe oma tülid.

7

Kes otsib naudinguid, kelle tunded on ohjeldamata, kes ei söö mõõdukalt ning on laisk ja tarmutu, selle purustab Mâra nagu torm kõdunenud puu.

8

Kes ei otsi naudinguid, kelle tunded on ohjeldatud, kes sööb mõõdukalt ning on täis usku ja tarmukust, seda ei suuda Mâra hävitada, nagu torm ei saa jagu vägevast kaljumäest.

9

Kes pole kõntsast vaba, kuigi kannab kollast rüüd, ning kelles pole tõde ega mõõdukust, see ei vääri kollast rüüd.

10

Kes on aga kõntsast vabanenud ja käitub kõlblalt, kelles on tõde ja mõõdukus, see väärib kollast rüüd.

12

Kes peavad ebaolulist oluliseks ja olulist ebaoluliseks, need väärlootuste hellitajad ei jõua kunagi olulise juurde.

12

Kes aga peavad olulist oluliseks ja ebaolulist ebaoluliseks, need õigesti püüdlejad jõuavad olulise juurde.

13

Nagu vihmavesi valgub katkise katusega majja, nõnda valguvad kired arendamata meelde.

14

Nagu vihmavesi ei valgu terve katusega majja, nõnda ei valgu kired arendatud meelde.

15

Siinilmas tunneb ta meelehärmi ja sealilmas tunneb ta meelehärmi. Kõikjal tunneb meelehärmi see, kes on halba teinud. Ta tunneb meelehärmi, ta on ängis, sest näeb oma halva teo vilja.

16

Siinilmas on ta õnnelik ja sealilmas on ta õnnelik. Kõikjal on õnnelik see, kes on head teinud. Ta on õnnelik, suur õnn on ta sees, sest ta näeb oma hea teo vilja.

17

Siinilmas ta piinleb ja sealilmas ta piinleb. Kõikjal piinleb see, kes on halba teinud.Ta mõtleb:" Ma olen teinud halba", ja piinleb. Kui ta läheb halba teed, on ta piin veel suurem.

18

Siinilmas tunneb ta rõõmu ja sealilmas tunneb ta rõõmu. Kõikjal tunneb rõõmu see, kes on teinud head. Ta mõtleb:" Ma olen teinud head", ja tunneb rõõmu. Kui ta läheb head teed, on ta rõõm veel suurem.

19

Kui inimene korrutab raamatutõdesid, aga ei käi nende järgi, on ta kui hooletu karjane, kes loendab võõraste loomi. Erakuelu ei ole tema osa.

20

Kui inimene ei korruta raamatutõdesid, elab aga Seadmuse kohaselt, on lahti saanud kirest, vihkamisest ja teadmatusest, on jõudnud tõelise mõistmise ja meeleselguseni ning ei klammerdu ei selle ega teise ilma külge, siis on erakuelu tema pärisosa.