Deepak Chopra - EDU SEITSE VAIMSET SEADUST


2. ANDMISE SEADUS

Universum töötab dünaamilise vahetuse teel...andmine ja saamine on universumi energia voolu erinevad aspektid.

Ja oma valmisolekuga anda seda, mida ise otsime, hoiame oma elus ringlemas universumi külluse.

vahe

Seda õrna anumat tühjendad sa ikka ja jälle, ning täidad selle üha uue eluga.
Seda väikest pillirooflööti oled sa kandnud üle mägede ja orgude ning
puhunud selle läbi igavesti uusi viise...
Su lõputud annid tulevad mulle vaid nendele mu väga väikestele kätele.
Ajastud mööduvad, ja ikka sa kallad, ja ikka on täitmiseks ruumi.

Rabindranath Tagore, "Gitandzali"

vahe

Edu teine vaimne seadus on andmise seadus. Seda seadust võiks nimetada ka andmise ja saamise seaduseks, sest universum tegutseb dünaamilise vahetuse teel. Miski pole staatiline. Su keha on dünaamilises ja pidevas vahetuses universumi kehaga; su meel ja kosmose meel mõjutavad teineteist dünaamiliselt; su energia on kosmilise energia väljendus.
Eluvool pole midagi muud kui kõikide olemisvälja struktureerivate elementide ja jõudude harmooniline vastastikune mõjutamine. See elementide ja jõudude harmooniline mõjutamine tegutseb sinu elus andmise seadusena. Et su keha ning su meel ja universum on pidevas ja dünaamilises vahetuses, siis on energia ringlemise peatamine nagu verevoolu peatamine. Alati kui verevool peatub, hakkab veri kämpuma, kalgenduma, tarduma. Seepärast peadki andma ja võtma vastu, et hoida oma elus ringlemas jõukust ja küllust (inglise keeles affluence).
Sõna affluence tuleb ladinakeelsest affluere, mis tähendab "kuhugi voolama". Sõna affluence tähendab "külluslikult voolama". Raha sümboliseerib tegelikult eluenergiat, mida vahetame, ja eluenergiat, mida kasutame universumi teenimiseks. Teine sõna raha tähistamiseks inglise keeles on currency (eesti keeles raha, valuuta; käive, ringlus), mis peegeldab ka energia voolavat loomust. Sõna currency tuleb ladinakeelsest sõnast currere, mis tähendab "jooksma" või "voolama".
Sellepärast ongi nii, et kui peatama raha ringlemise - kui me ainus tahtmine on hoida kinni oma rahast ja koguda seda - siis, et raha on eluenergia, peatame ka ta tagasituleku oma ellu. Et hoida seda energiat meie juurde tulemas, peame pidama teda ringluses. Nagu jõgi peab ka raha voolama lakkamatult, muidu hakkab ta tarduma, lämmatama ja summutama omaenda elujõudu. Ringlemine hoiab raha elus ja elujõulisena.
Iga suhe on andmise ja võtmise suhe. Andmine kutsub esile saamise ja saamine kutsub esile andmise. See, mis läheb üles, peab tulema ka alla; see, mis läheb välja, peab tulema ka tagasi. Tegelikult on saamine seesama, mis andmine, sest andmine ja saamine on universumis energiavoolu erinevad aspektid. Ja kui peatad nendest ühe voolamise, siis sekkud vahele looduse arukusse.
Igas seemnes on tõotus tuhandeteks metsadeks. Aga seemneid ei tule koguda; seeme peab edastama oma arukuse viljakale maapinnale. Tema andmise kaudu voolab ta nähtamatu energia materiaalsesse avaldumisse.
Mida rohkem annad, seda rohkem saad, sest sa hoiad universumi külluse ringlemas oma elus. Tegelikult kõik elus olev väärtuslik ainult mitmekordistub, kui seda antakse. See, mis andes ei mitmekordistu, pole andmist ega saamist väärt. Kui tunned, et oled andmisteo läbi midagi kaotanud, siis polnud su andmistegu tõeline ega põhjusta suurenemist. Kui annad vastumeelselt, siis pole selle andmise taga üldse energiat.
Tahe on see kõige tähtsam asi su andmise ja saamise taga. Alati tuleb tahta luua õnne andjale ja saajale, sest õnn on elutoetav ja elutoitev ning seetõttu tekitab suurenemist. Vastutasu on otseselt proportsionaalne andmisele, siis kui see on olnud tingimusteta ja südamest. Seepärast peab andmistegu olema rõõmurikas - meeleseisund peab olema niisugune, milles tunned rõõmu andmisteost enesest. Siis suureneb andmise taga olev energia palju kordi.
Andmise seaduse praktiseerimine on tegelikult väga lihtne: kui tahad rõõmu, anna teistele rõõmu; kui tahad armastust, õpi andma armastust; kui tahad tähelepanu ja hindamist, õpi andma tähelepanu ja hindamist; kui tahad materiaalset küllust, siis aita teistel saavutada materiaalne küllus. Tegelikult on kõige kergem viis saada seda, mida tahad, see, et aitad teistel saada, mida nemad tahavad. See printsiip toimib võrdselt hästi nii üksikisikute, ühingute kui ka rahvuste puhul. Kui tahad olla õnnistatud kõikide heade asjade poolest elus, siis õpi vaikselt õnnistama kõiki teisi heade asjade poolest elus.
Isegi andmismõttel, õnnistamismõttel või lihtsal palvel on teiste mõjutamise jõud. See on sellepärast nii, et taandatuna oma põhiolemuslikku seisundisse, on meie keha energia ja informatsiooni lokaliseeritud kimp energia ja informatsiooni universumis. Oleme lokaliseeritud teadvuskimbud teadlikus universumis. Sõna "teadvus" viitab rohkemale kui lihtsale energiale ja informatsioonile - see viitab energiale ja informatsioonile, mis on elav nagu mõte. Seepärast oleme mõttekimbud mõtlevas universumis. Ja mõttel on muundamisjõud.
Elu on teadvuse igavene tants, mis väljendab arukuse impulsside dünaamilise vahetusena mikrokosmose ja makrokosmose vahel, inimese keha ja universaalse keha vahel, inimese meele ja kosmilise meele vahel.
Kui õpid andma seda, mida otsid, siis aktiviseerid ja kujundad seda tantsu ilusa, energilise ja elujõulise liikumisega - igavese elutuksumisega.

vahe

Parim viis rakendada andmise seadust - alustada kogu ringlemisprotsessi - on otsustada, et iga kord, kui puutud kellegagi kokku, annad talle midagi. See ei pea olema materiaalne asi; see võiks olla lill, kompliment või palve. Tegelikult on andmise kõige võimsamad vormid mittemateriaalsed. Hoolivuse, tähelepanelikkuse, lembuse, hindamise ja armastuse annid on mõned nendest kõige hinnalisematest andidest, mida võid anda, ja need ei maks sulle midagi. Kohtudes kellegagi, võid vaikselt teda õnnistada, soovides talle õnne, rõõmu ja naeru. Niisugune vaikne andmine on väga võimas.
Üks asi, mida mulle õpetati lapsepõlves, ja mida minagi õpetan oma lastele, on mitte iialgi minna kellegi juurde midagi kaasa toomata - mitte iialgi kedagi külastada, ilma talle kingitust kaasa toomata. Võid öelda: "Kuidas saan anda teistele, kui mul hetkel pole eneselgi küllalt?" Aga sa võid tuua lille. Ühe lille. Võid tuua väikese kirjakese või kaardi, mis räägib midagi su tunnetest inimese vastu, keda sa külastad. Võid tuua komplimendi. Võid tuua palve.
Tee otsus anda kõikjal, kuhu lähed, kõigile, keda näed. Niikaua kui annad, saad ka ise. Mida enam annad, seda suurema usalduse saavutad selle seaduse imepärasesse toimesse. Ja kui saad rohkem, siis suureneb su andmisvõimegi.
Meie tõeline loomus on külluslik ja ohter; oleme loomu poolest külluslikud, sest loodus toetab iga vajadust ja soovi. Meil ei puudu midagi, sest me põhiolemuslik loomus on puhta potentsiaalsuse ja lõpmatute võimalustega. Seepärast pead teadma, et sulle on igiomane küllus, sõltumata sellest, kui palju või kui vähe raha sul on, sest kogu rikkuse allikas on puhta potentsiaalsuse väli - see on teadvus, mis teab, kuidas rahuldada kõik vajadusi, kaasa arvatud ka rõõm, armastus, naer, rahu, harmoonia ja teadmine. Kui taotled esmalt neid - ja mitte ainult endale, vaid ka teistele, siis kõik muu tuleb sülle spontaanselt.

ANDMISE SEADUSE RAKENDAMINE

Viin andmise seaduse ellu, otsustades astuda järgmised sammud:

1. Kõikjale, kuhu lähen, ja igaühele, keda kohtan, toon kingituse. Selleks võib olla kompliment, lill või palve. Täna annan ma midagi igaühele, kellega puutun kokku, ja nii alustan oma ja teiste elus rõõmu, jõukuse ja külluse ringlemisprotsessi.
2. Täna võtan tänulikult vastu kõik annid, mis elul on pakkuda mulle. Võtan vastu looduseannid: päikesevalguse ja linnulaulu helid või kevadised vihmahood või talve esimese lume. Olen avatud ka saamisele teiste inimeste käest, tulgu see materiaalse kingituse, raha, komplimendi või palvena.
3. Teen otsuse hoida küllus ringlemas oma elus, andes ja saades elu kõige kallimaid ande - hoolivust, lembust, hindamist ja armastust. Iga kord, kui kohtan kedagi, soovin neile vaikselt õnne, rõõmu ja naeru.


3. "KARMA" EHK PÕHJUSE JA TAGAJÄRJE SEADUS

Iga tegu tekitab energiajõu, mis pöördub samasugusel viisil tagasi meie juurde... mida külvame, seda ka lõikame.

Ja kui valime teod, mis toovad õnne ja edu teistele, siis on meie karma viljaks õnn ja edu.

vahe

Karma on inimliku vabaduse igavene kinnitamine.
Meie mõtted, me sõnad ja teod on selle võrgu niitideks,
mille viskame enda ümber.

Svami Vivekananda

vahe

Edu kolmas vaimne seadus on karma seadus. "Karma" on nii tegu kui ka selle teo tagajärg; ta on ühtaegu põhjus ja tagajärg, sest iga tegu tekitab energiajõu, mis pöördub meie juurde samasugusel viisil tagasi. Karma seaduse kohta pole midagi teadmata. Igaüks on kuulnud väljendit "mida külvad, seda ka lõikad". On ilmselge, et kui tahame oma elus luua õnne, siis peame õppima külvama õnneseemneid. Seepärast tähendabki karma teadlikku valikutegemist.
Põhiolemuslikult oleme sina ja mina lõpmatud valikutegijad. Oma elu igal hetkel oleme selles kõikide võimaluste väljas, kus meil on ligipääs lõpmatule hulgale valikutele. Mõned neist teeme teadlikult, samal ajal kui teised teeme ebateadlikult. Aga parim viis mõista ja maksimaalselt kasutada karma seadust on saada teadlikuks valikutes, mida teeme igal hetkel.
Kas see sulle meeldib või mitte, aga kõik, mis toimub praegusel hetkel, on sinu minevikus tehtud valikute tagajärg. Kahjuks teevad paljud meist valikuid ebateadlikult, ja seepärast ei pea me neid valikuteks - ja ometi on nad seda.
Kui mul tuleks sind solvata, siis kõige tõenäolisemalt teeksid sa valiku: olla solvunud. Kui mul tuleks teha sulle kompliment, siis kõige tõenäolisemalt valiksid sa: olla rõõmus või meelitatud. Aga mõtle selle üle: see ju ikkagi on valik.
Võiksin sind haavata ja võiksin sind solvata, ja sina võiksid teha valiku: mitte solvuda. Võiksin teha sulle komplimendi ja sina võiksid teha valiku: mitte lasta sellel meelitada ennast.
Või teiste sõnadega, enamus meist - ehkki oleme lõpmatud valikutegijad - on muutunud tingitud reflekside kimpudeks, mida inimesed ja olukorrad pidevalt vallandavad prognoositavateks käitumismallideks. Need tingitud refleksid sarnanevad Pavlovi tingimustest sõltuvaks muutmisega. Pavlov on selle poolest kuulus, et ta tõestas katseliselt, et kui iga kord kella helistades annad koerale midagi süüa, siis peagi hakkab koeral sülge erituma ka siis, kui helistad ainult kella, sest koer on seostanud ühe ärritaja teisega.
Tingimustest sõltuvaks muutumise tagajärjena on enamusel meist korduvad ja prognoositavad reageeringud keskkonna ärritajatele. Näib, et meie reageeringud inimestele ja olukordadele vallanduvad automaatselt, ja me unustame, et need on ikkagi valikud, mida teeme oma elu igal hetkel. Me lihtsalt teeme neid valikuid ebateadlikult.
Kui sa astud hetkeks kõrvale ja vaatled valikuid, mida valikutegemisel teed, siis just sellesama vaatlemisega viid sa kogu protsessi ebateadlikust piirkonnast teadlikku piirkonda. See teadliku valikutegemise ja vaatlemise protseduur on väga jõuduandev.
Kui teed mingi valiku - ükskõik millise - võid küsida endalt kahte asja, kõigepealt: "Mis on selle minu poolt tehtava valiku tagajärjed?" Oma südames tead sa otsekohe, mis need on. Teiseks: "Kas see valik, mida ma praegu teen, toob õnne mulle ja inimestele mu ümber?" kui vastus on 'jah', siis tee see valik. Kui vastus on 'ei', kui see valik toob kurvastust kas sulle või inimestele su ümber, siis ära tee seda valikut. Niisama lihtne see ongi.
Sellest valikute lõpmatust hulgast on igal sekundil ainult üks valik niisugune, mis loob õnne nii sulle kui ka inimestele su ümber. Ja kui sa teed selle ühe valiku, siis on selle tulemuseks käitumisviis, mida nimetatakse spontaanseks õigeks teoks. Spontaanne õige tegu on õige tegu õigel hetkel. See on õige reageerimine igale situatsioonile, nii nagu see toimib. See on tegu, mis toidab sind ja kõiki teisi, keda su tegu mõjutab.
Väga huvitav mehhanism on see, et universum peab aitama sul teha spontaanselt õigeid valikuid. See mehhanism on seotud tunnetega sinu kehas. Su keha kogeb kahesuguseid tundeid: üks on mugavustunne, teine on ebamugavustunne. Hetkel, mil teed teadlikult valikut, pööra tähelepanu oma kehale ja küsi oma kehalt: "Kui teen selle valiku, mis siis juhtub?" Kui su keha saadab mugavustunde, siis on valik õige. Kui su keha saadab ebamugavustunde, siis pole see valik kohane.
Mõnel inimesel on mugavus- ja ebamugavustunne päikesepõimiku piirkonnas, aga enamusel on see südame piirkonnas. Vii oma tähelepanu teadlikult südamesse ja küsi oma südamelt, mida teha. Siis aga oota reageeringut - füüsilist reageeringut tunde kujul. See võib olla nõrgimal tundetasemel - aga see on, sinu kehas.
Ainult süda teab õiget vastust. Enamus inimestest arvab, et süda on puderjas ja sentimentaalne. Aga ta pole. Süda on intuitiivne; ta on holistlik, ta on kontekstiline, ta on suhtesolev. Ta pole orienteeritud võidule-kaotusele. Ta toksib kosmilisse arvutisse - puhta potentsiaalsuse, puhta teadmise ja lõpmatu organiseeriva jõu välja - ja võtab kõik arvesse. Vahete-vahel võib see isegi tunduda mitte ratsionaalsena, aga südamel on arvutamisvõime, mis on palju hoolikam ja palju täpsem kui see, mis jääb ratsionaalse mõtte piiridesse.
Võid kasutada karma seadust raha ja külluse ja kõikide heade asjade voolamise loomiseks enda juurde igal ajal, millal tahad. Esmalt pead aga teadvustama endale, et valikud, mida teed oma elu igal hetkel, loovad su tulevikku. Kui tuletad endale seda regulaarselt meelde, siis kasutad täielikult ära karma seaduse. Mida enam tood oma valikuid teadlikkuse tasemele, seda enam teed neid valikuid, mis on spontaanselt õiged - nii sinu enda kui ka sinu ümber olevate inimeste jaoks.

vahe

Kuidas on aga lood mineviku karmaga ja kuidas mõjutab see sind praegu? Saad mineviku karma heaks teha kolme asja. Üks neist on karmavõlgade maksmine. Enamus inimesi valib selle - ebateadlikult muidugi. Võib-olla valid sinagi selle. Vahel kaasneb nende võlgade maksmisega suur kannatus, aga karma seadus ütleb, et universumis ei jää iial ükski võlg maksmata. Selles universumis on täiuslik arvepidamissüsteem ja kõik on jäävas "siia-sinna" energiavahetuses.
Teine asi, mida saad teha, on teisendada ehk muuta oma karma palju soovitavamaks kogemuseks. See on väga huvitav protsess, milles, oma karmavõlga makstes, küsid endalt: "Mida saan õppida sellest kogemusest? Miks see toimub ja missugune on sõnum, mille kõiksus mulle sellega annab? Kuidas saan selle kogemuse muuta kasulikuks oma kaasinimestele?
Seda tehes, otsi võimaluseseemet ja seo siis see võimaluseseemne dharmaga, oma elu eesmärgiga, millest räägime edu seitsmendas vaimses seaduses. See võimaldab sul muundada oma karma uueks väljendumiseks.
Näiteks, kui sa spordimänge mängides murrad oma jala, siis võiksid küsida: "Mida saan sellest kogemusest õppida? Mis on see sõnum, mille universum saadab mulle?" Võib-olla on sõnum see, et sul on vaja tempot aeglustada ja olla järgmisel korral oma keha vastu hoolikam ning tähelepanelikum. Ja kui su dharmas on ette nähtud õpetada teistele seda, mida tead ise, siis küsides: "Kuidas saan teha selle kogemuse kasulikuks oma kaasinimestele?", võid otsustada jagata õpitut, kirjutades raamatu spordimängude mängimisest turvaliselt. Või kujundad hoopis erilise jalatsi või jalasääretoote, mis hoiab ära sinu poolt kogetud vigastuse.
Makstes oma karmavõlga, muudad sa sel viisil õnnetuse endale kasulikuks ja see võib tuua sulle rikkust ja täitumist. See on su karma teisendamine positiivseks kogemuseks. Tegelikult pole sa oma karmast vabanenud, vaid oled võimeline võtma karmasündmuse käsile ja looma sellest uue ja positiivse karma.
Kolmas viis karmaga tegelemiseks on karma ületamine. Karma ületamine tähendab temast sõltumatuks saamist. Karma ületamine toimub tühimiku, Mina, Vaimu kogemise teel. See sarnaneb määrdunud riidetüki pesemisega veevoolus. Iga kord, kui pesed seda, eemaldad sellest mõned plekid. Pesed aga ikka ja jälle, ja iga kord saab see natuke puhtamaks. Sa pesed ehk ületad oma karmaseemneid, minnes tühimikku ja tulles jälle sealt välja. Seda teed muidugi meditatsioonis.
Kõik teod on karmasündmused. Tassi kohvi joomine on karmasündmus. See tegevus tekitab mälu ja mälul on võime ehk potentsiaalsus tekitada soovi. Ja soov tekitab jällegi teo. Sinu hinges kasutatavaks tarkvaraks on karma, mälu ja soov. Su hing on teadvuskimp, milles on karma, mälu ja sooviseemned. Teadvustades endale need avaldumiseseemned, muutud teadlikuks tegelikkuse generaatoriks. Saades teadlikuks valikutegijaks, hakkad sa genereerima tegusid, mis arendavad sind ja su ümber olevaid inimesi. See ongi kõik, mida sul on vaja teha.
Niikaua kui karma on arendatav - nii Mina kui ka kõigi suhtes, keda Mina mõjutab - on karmaviljaks õnn ja edu.

"KARMA" EHK PÕHJUSE JA TAGAJÄRJE SEADUSE RAKENDAMINE

Viin karma seaduse ellu, otsustades astuda järgmised sammud:

1. Täna vaatlen oma valikuid, mida igal hetkel teen. Ja nende pelga vaatlemisega teadvustan nad endale. Tean, et parim viis valmistuda ette ükskõik milliseks hetkeks tulevikus, on olla täiesti teadlik olevikus.
2. Valikut tehes esitan endale alati kaks küsimust: "Mis on selle valiku tulemused, mida ma teen?" ja "Kas see valik toob teostumist ja õnne mulle ja nendele, keda see mõjutab?"
3. Palun südamelt juhatust: et ta juhataks mind oma mugavus- võib ebamugavustundega. Kui valik tundub mugav, siis jätkan vabalt. Kui valik tundub ebamugav, siis peatun ja vaatan oma sisemise pilguga oma teo tagajärgi. See juhtimine võimaldab mul teha spontaanselt õigeid valikuid mu enda ja kõikide nende jaoks, kes on mu ümber.


4. VÄHIMA PINGUTUSE SEADUS

Looduse arukus toimib pingutusetu kergusega...muretuse, harmoonia ja armastusega.

Ja kui rakendame harmoonia, rõõmu ja armastuse jõud, siis loome edu ja head õnne pingutusetu kergusega.

vahe

Terviklik olend teab minemata, näeb
vaatamata ja saavutab tegemata.

Lao-zi

vahe

Edu neljas vaimne seadus on vähima pingutuse seadus. See seadus põhineb faktil, et looduse arukus toimib pingutuseta kerguse ja hoogsa muretusega. See on vähima teo, vähima vastuseisu printsiip. Seepärast on see harmoonia ja armastuse printsiip. Õppides selgeks selle õppetunni looduselt, täidame kergesti oma soove.
Jälgides loodust töötamas, näed, et see toimub vähima jõupingutusega. Rohi ei püüa kasvada, ta lihtsalt kasvab. Kalad ei püüa ujuda, nad lihtsalt ujuvad. Lilled ei püüa õitseda, nad õitsevad. Linnud ei püüa lennata, nad lendavad. See on nende igiomane loomus. Maa ei püüa pöörelda omaenda telje ümber; maa loomuseks on pöörelda peadpööritava kiirusega ja tuhiseda läbi maailmaruumi. Beebide loomuseks on olla õndsuses. Päikese loomuseks on paista. Tähtede loomuseks on vilkuda ja sädelda. Ja inimese loomuseks on avaldada oma unistusi füüsilises vormis kergelt ja pingutuseta.
Veedateaduses, India ajastutevanuses filosoofias, tuntakse seda printsiipi pingutuse kokkuhoiu printsiibina ehk "tee vähem ja saavuta rohkem". Lõpuks jõuad seisundisse, milles sa ei tee midagi ja saavutad kõik. See tähendab, et on vaid nõrk idee ja siis see idee avaldubki pingutuseta. See, mida üldiselt nimetatakse "imeks", on tegelikult vähima pingutuse seaduse väljendus.
Looduse arukus toimib pingutuseta, hõõrdumisteta, spontaanselt. Ta on ebalineaarne; ta on intuitiivne, holistlik ja toitev. Ja kui oled loodusega harmoonias, kui tunned kindlalt oma tõelist Mina, siis võid kasutada vähima pingutuse seadust.
Vähim pingutus rakendub, kui su tegusid põhjustab armastus, sest loodust hoiab koos armastusenergia. Kui taotled võimu ja kontrolli teiste inimeste üle, siis raiskad asjata energiat. Kui taotled raha või võimu oma ego jaoks, siis kulutad energiat, jälitades õnne-illusiooni, selle asemel, et nautida antud hetke õnne. Kui taotled raha ainult oma isikliku kasu huvides, siis lõikad katki energiavoolu enda juurde ja sekkus looduse arukuse väljendumisesse. Aga kui su tegusid põhjustab armastus, siis ei toimu energia raiskamist. Kui su tegusid põhjustab armastus, siis su energia mitmekordistub ja koguneb - ja ülemäärase energia, mida kogud ja naudid, võib suunata looma kõike, mida tahad, kaasa arvatud ka piiramatut rikkust.
Võid pidada oma füüsilist keha energia kontrollimise seadmeks: ta suudab genereerida, talletada ja tarvitada energiat. Kui tead, kuidas genereerida, talletada ja tarvitada energiat tõhusalt, siis suudad luua ükskõik kui suure rikkuse. Su egole osutatav tähelepanu tarbib suurima hulga energiast. Kui su sisemine toepunkt on ego, kus otsid võimu ja kontrolli teiste inimeste üle või teiste heakskiitu, siis raiskad energiat.
Kui see energia vabastada, siis võib suunata selle teise kanalisse ja kasutada millegi niisuguse loomiseks, mida tahad. Kui su sisemiseks toepunktiks on su vaim, kui oled kriitika suhtes immuunne ega karda ühtegi väljakutset, siis võid rakendada armastusejõudu ja kasutada energiat loovalt külluse ja arengu kogemiseks.
Raamatus "Unenägemise kunst" ütleb Don Juan Carlos Castanedale: ".... enamus meie energiast läheb meie enesetähtsuse ülalhoidmisele... Kui suudaksime kaotada natukenegi sellest enesetähtsusest, toimuks meiega kaks ebatavalist asja. Üks on see, et vabastaksime oma energia püüdest säilitada seda meie illusoorset suurust; ja teine, et varustaksime end küllaldase energiaga, et... heita pilk universumi tegelikule suurusele."

vahe

Vähima pingutuse seadusel on kolm komponenti - kolm asja, mida võid teha, et teostada printsiip "tee vähem ja saavuta rohkem". Esimeseks komponendiks on vastuvõtmine. Vastuvõtmine tähendab lihtsalt seda, et teed otsuse: "Täna võtan vastu inimesed, olukorrad, tingimused ja sündmused, nii nagu kõik toimub." See tähendab, et ma tean, et praegune hetk on just nii, nagu see peabki olema, sest kogu universum on nii, nagu ta peab olema. Praegune hetk - see, mida sa just nüüd koged - on kõikide nende hetkede kulinatsioon, mida oled kogenud minevikus. Praegune hetk on nii, nagu see on, sest kogu universum on nii, nagu ta on.
Kui võitled praeguse hetke vastu, siis võitled tegelikult kogu universumi vastu. Selle asemel võid teha aga otsuse, et täna ei võitle sa kogu universumi vastu, võideldes antud hetke vastu. See tähendab, et praeguse hetke võtad vastu täielikult ja lõplikult. Võtad asjad vastu nii, nagu need on, mitte aga nii, nagu sa tahaksid, et need praegusel hetkel oleksid. Sellest on tähtis aru saada. Sa võid soovida, et asjad oleksid tulevikus teisiti, aga praegusel hetkel tuleb sul asjad vastu võtta nii, nagu need on.
Kui tunned end ühe inimese või olukorra poolt petetuna või ärritatuna, siis pea meeles, et tegelikult ei reageeri sa sellele inimesele või olukorrale, vaid selle inimese või olukorra poolt tekitatud tunnetele. Need on sinu tunded, ja sinu tunded pole kellegi teise viga. Kui tunned selle ära ja mõistad seda hästi, siis oled valmis vastutama selle eest, kuidas sa tunned, ja oled valmis seda muutma. Ja kui suudad asjad vastu võtta nii, nagu need on, siis oled nõus vastutama ka oma olukorra ja kõikide sündmuste eest, mida pead probleemideks.
See viib meid vähima pingutuse seaduse teise komponendi juurde; milleks on vastutus. Mida tähendab vastutus? Vastutus tähendab seda, et sa ei süüdista oma olukorra pärast kedagi ega midagi, sina ise kaasa arvatud. Kui oled võtnud vastu selle olukorra, selle sündmuse, selle probleemi, siis tähendab vastutus sulle võimet reageerida olukorrale loovalt, reageerida olukorrale nii, nagu see on praegu. Kõik probleemid sisaldavad võimaluseseemneid ja selle teadvustamine lubab sul võtta praeguse hetke ja muundada see paremaks.
Kui sa kord juba teed nii, siis muutub iga niinimetatud ärritav olukord sulle võimaluseks luua midagi uut ja ilusat, ja iga niinimetatud piinaja või türann muutub su õpetajaks. Tegelikkus on tõlgendamine. Ja kui otsustad tegelikkust tõlgendada sel viisil, siis saab su ümber olema palju õpetajaid ja palju arenguvõimalusi.
Alati, kui oled vastamisi türanni, piinaja, õpetaja, sõbra või vaenlasega (nad kõik on üks ja seesama), tuleta endale meelde: "Praegune hetk on just niisugune, nagu see peab olema." Ükskõik milliseid suhteid oled tõmmanud oma ellu, on need praegusel hetkel just need, mida vajad oma elus praegusel hetkel. Kõikide sündmuste taga on varjatud mõte, ja see varjatud mõte teenib sinu enda arengut.
Vähima pingutuse seaduse kolmas komponent on kaitsmatus, mis tähendab, et oled teadvustanud endale kaitsmatuse ja oled loobunud vajadusest panna teisi uskuma või neid veenda oma seisukoha õigsuses. Kui vaatled inimesi enda ümber, siis näed, et nad veedavad üheksakümmend üheksa protsenti oma ajast kaitstes oma seisukohti.
Kui sa vaid loobud vajadusest kaitsta oma seisukohta, siis selle loobumisega saavutad ligipääsu tohutule energiale, mille varem raiskasid ära.
Kui asud kaitsele, süüdistad teisi, ja ei võta vastu antud hetke ega allu sellele, siis kohtab su elu vastuseisu. Iga kord, kui kohtad vastuseisu, tea, et kui pingestad olukorda, siis vastuseis vaid suureneb. Sa ei taha ju jäigalt seista nagu üks kõrge tamm, mis raksatab tormis ja langeb maha. Selle asemel tahad olla elastne nagu pilliroog, mis paindub tormis ja jääb ellu.
Loobu täielikult oma seisukoha kaitsmisest. Kui sul pole kaitsta ühtegi punkti, siis ei lase sa vaidluselgi sündida. Kui teed seda järjekindlalt - kui lõpetad võitlemise ja vastuseismise - , siis koged täiel määral olevikku, ja see on kingitus. Keegi ütles mulle kord: "Minevik on ajalugu, tulevik on saladus ja praegune hetk on kingitus. Seepärast nimetataksegi praegust hetke (inglise k. present) "kingituseks" "(inglise k. present).
Kui võtad omaks oleviku ja saad sellega üheks, siis koged tuld, hõõgust, ekstaasisädelust, mis tuksub igas elavas aistivas olendis. Kui muutudes sellega lähedaseks, hakkad kogema seda vaimu juubeldamist kõiges elavas, siis sünnib sinus rõõm, ja sa võtad endalt kohutavad kaitsmise, pahameele ja haavumise koormad ning takistused. Alles siis muutub lõbusaks, muretuks, rõõmsaks ja vabaks.
Selles rõõmsas, lihtsas vabaduses tead sa igasuguse kahtluseta südames, et see, mida tahad, on sulle kättesaadav, alati kui tahad seda, sest su tahtmine tuleb õnnetasemelt, mitte aga mure- ja hirmutasemelt. Sul pole vaja õigustada; lihtsalt teata endale oma tahe, ja sa koged oma elu igal hetkel täitumist, meelehead, rõõmu, vabadust ja iseseisvust.
Tee otsus käia vastupanutut teed. See on tee, mille kaudu looduse arukus avaneb spontaanselt, hõõrdumise ja pingutuseta. Kui sul on juba oivaliselt kombineeritud vastuvõtmine, vastutus ja kaitsmatus, siis koged, et elu voolab pingutusetu kergusega.
Kui jääd kõikidele seisukohtadele lahti - ega ole jäigalt kiindunud ainult ühte - , siis voolavad su unistused ja soovid koos looduse soovidega. Siis võid kiindumuseta vabastada oma tahtmised, ja lihtsalt oodata õiget aastaaega, mil su soovid õilmitsevad tegelikkusesse. Võid olla kindel, et kui aastaaegu on õige, siis su soovid tõesti tulevad avaldumisele. See on vähima pingutuse seadus.

VÄHIMA PINGUTUSE SEADUSE RAKENDAMINE

Viin vähima pingutuse seaduse ellu, otsustades astuda järgmised sammud:

1. Praktiseerin vastuvõtmist. Täna võtan vastu inimesed, olukorrad, tingimused ja sündmused, nii nagu need toimuvad. Tean, et praegune hetk on just niisugune, nagu see peabki olema, sest kogu universum on niisugune, nagu ta peabki olema. Ma ei võitle kogu universumi vastu, võideldes praeguse hetke vastu. Võtan vastu täielikult ja lõplikult. Võtan asjad vastu nii, nagu need praegusel hetkel on, mitte aga nii, nagu soovin, et need oleksid.
2. Võtnud asjad vastu nii, nagu need on, võtan endale vastutuse oma olukorra ja kõikide nende sündmuste eest, mida pean oma probleemideks. Tean, et vastutuse võtmine tähendab, et ma ei süüdista oma olukorra pärast kedagi ega midagi (mina ise kaasa arvatud). Tean sedagi, et iga probleem on maskeeritud võimalus, ja et võimaluste suhtes erk olemine lubab mul võtta praegust hetke ja muuta seda endale kasulikumaks.
3. Täna jääb mu teadlikkus kaitsmatusse. Loobun vajadusest kaitsta oma seisukohta. Ma ei tunne mingit vajadust keelitada või veenda teisi minu seisukohta vastu võtma. Jään avatuks kõikidele seisukohtadele ega ole jäigalt kiindunud neist ühessegi.

 Järgmine seadus - TAHTE JA SOOVI SEADUS

  Sisukord


 Raamatutest veel.....