TÄNAVALAPSED TALLINNAS: NENDE AITAMISE VÕIMALUSI. Magistritöö, Eve Kraanvel

4. UURIMISPROBLEEMI ASETUS JA METOODIKA.

4.1. Uurimisprobleemi asetus.

Magistritöö põhieesmärgiks on saada ülevaade Männiku ja Kopli liinide tänavalaste elukäigust nii tänaval, kui ka Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuses ning Peeteli Kiriku Sotsiaalkeskuses, nende aitamise võimalustest.

Sellest tulenevalt keskendun kuuele ülesandele:
1. Kajastada kirjanduses ilmunut informatsiooni tänavalaste elust Kopli liinidel; kirikutöötajate tänavatööd lastega, millega suudeti tuua osad lapsed välja probleemsest keskkonnast, pakkudes neile võimalust elama asuda Peeteli kiriku lastekodusse. Osad lapsed saavad kasutada tugikodu teenust ning on võimalus olla päevakeskuses.
2. Saada ülevaade tänavalastega tehtavast tänavatööst.
3. Saada ülevaade Peeteli Kiriku Sotsiaalkeskuse Lastekodus elavatest lastest ja lastekodust lahkunud lastest ning nende peretaustast.
4. Saada ülevaade Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuses käivatest lastest ja nende peretaustast.
5. Saada ülevaade Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuse tööst lastega.
6. Uurida tänavalastega tehtavat tööd ja aitamisvõimalusi.

Uurimustöö käsitleb mittetulundussektorite poolt tehtavat tänuväärset tööd, millel on selged positiivsed tulemused ning mis toetuvad põhiliselt välisabile.

4.2. Uurimuse metoodika.

Käesolev uurimustöö põhineb kvalitatiivsele uurimismeetodile (teemaintervjuud ja lülitatud vaatlus).

Uurimustöö teises osas toetun põhiliselt intervjuudele (laste toimikutega tutvumisest keelduti juba 2002-sel aastal) ja vaatlusele tänaval tehtavast tööst tänavalastega.
Minu intervjuud toimusid: Peeteli Kiriku Sotsiaalkeskuse direktori Mati Sinisaarega Peeteli kirikus 31.märtsil. 2004.a. ning lastekodu juhataja Inge Ojalaga 29. märtsil 2004.a. Intervjuul lubati kasutada diktofoni. Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuse sotsiaaltöötajaga vestlesin 11. märtsil, mille käigus sain ülevaate keskuses käivatest lastest, mille põhjal kirjutasin andmed tabelisse. Kuna aja puuduse tõttu (minule oli antud aega 1 tund) ei jõudnud keskuse juhatajat Siiri Pladot intervjueerida, jätsin oma küsimused, millele juhataja lubas interneti teel vastata. Esimese osa vastustest sain 23ndal märtsil, teise osa 21sel märtsil. Intervjuude käigus soovitati mul pöörduda ka Lastekeskuse "Tähetorn" ( Kopli 30 a) poole, kus tegeletakse Kopli riski-ja tänavalastega. Sinna helistades aga selgus, et lapsi ma kaardistada ei saa ning juhataja Kersti Raudsepp palus küsimused interneti teel saata. Vastused oma küsimustele sain 30ndal märtsil 2004.a.

Tänavatöö vaatlus toimus 29ndal veebruaril Kopli Liinidel ja Vasara tänaval, kuhu läksin koos Peeteli kiriku töötajatega, kahe päevakeskuses käiva riskilapse ja Norra vabatahtlikega.

Intervjuude põhjal tegin töösse kokkuvõtlikud tabelid Peeteli Kiriku lastekodus elavate laste, lastekodust lahkunud laste ja Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuses käivate laste kohta.
Intervjuude põhjal soovisin teada saada:

1. Keda nimetatakse tänavalasteks antud hetkel?
2. Keda nimetatakse riskilasteks?
3. Kas tänavatööd tehakse ja milles see seisneb?
4. Milliseid teenuseid lastele pakutakse, nende aitamisvõimalused?
5. Kellega tehakse koostööd?
6. Milline peaks olema töötajate arvates riigi (linna) töö tänavalastega?
7. Millised institutsioonid tegelevad tänavalastega?

Uuritav kontingent:

Tänavalapsed Peeteli kiriku lastekodus vanuses 4-16. aastat, kokku 15 last;
Lastekodust lahkunud tänavalapsed vanuses 3-23 aastat, kokku 16 last;
Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuse tänava- ja riskilapsed vanuses 3-11 aastat, kokku 15 last.

Intervjuud on ära toodud lisas 1:

1. Peeteli Sotsiaalkeskuse direktor Mati Sinisaar;
2. Peeteli Sotsiaalkeskuse Lastekodu juhataja Inge Ojala;
3. Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuse juhataja Siiri Plado;
4. Lastekeskus "Tähetorn"juhataja Kersti Raudsepp.

Laste andmed lisas 2-4:
· Lisa 2 . Tabel 3. Lastekodus elavad lapsed;
· Lisa 3 . Tabel 4. Lastekodust lahkunud lapsed;
· Lisa 4 . Tabel 5. Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuses käivad lapsed

Viimase kahe aasta jooksul on hakatud rääkima, et Eestis tänavalapsi ei ole või on väga vähe. Probleemsed lapsed liigitatakse riskilaste mõiste alla.
Intervjuude käigus soovisin selgusele jõuda, milliseid lapsi liigitavad töötajad mõiste tänavalaps ja riskilaps alla, kuidas neid aidatakse, milles seisneb tänavatöö ja kas seda tehakse.


5. UURIMISTULEMUSTE ANALÜÜS JA ARUTELU.

5.1. Tänavatöö Koplis

29ndal veebruaril kell 10.45 kogunesid tänavatööle minekuks:
Peeteli Kiriki Sotsiaalkeskuse direktor Mati Sinissaar
Peeteli Kiriku sekretär Mirjam
Päevakeskuse 2 riskilast
Tänavatöö vaatleja Eve Kraanvelt
8 vabatahtlikku töötajat Norrast. Nende hulgas Norra kirikuõpetaja abikaasa Solveig Bergsland, kes on juba seitse aastat Eesti lapsi toetanud nii rahaliselt kui ka organiseerinud riski-ja tänavalapsi Norra lastelaagrisse.

Kopli Liinidele sõideti kahe kaubikuga, eesmärgiga viia riski- ja tänavalastele ning nende vanematele toitu ja jalanõusid. Norrakad filmisid kaameraga eesmärgiga näidata Eesti tänavaelu ameeriklastele.
Kõigepealt saabusime Liinidele 1. Sõitsime ühe maja juurde, kuhu hakkasid saabuma lapsed ja asotsiaalid. Sisenesime majja, kus tutvusime ühe "korteriga". Kõigepealt majja sisenedes tundsime ebameeldivat haisu. Seepeale ütles Mati Sinisaar, et neil ei ole WC-d. Elektrijuhtmed rippusid seintel. Lambi asemel rippus üks pirn. Tuppa vaadates nägin ainult madratseid maas ning üldist mustust. Majas (barakis) pidi elama umbes 20 elanikku. Akende asemele oli pandud vineerid. Osa akendest olid lihtsalt katki ja nende ees rippusid kaltsud või kiled.
Kogunesime õue maja ette. Mati Sinissaar luges jumalasõna, mille tõlkis vene keelde Peeteli kiriku päevakeskuse üks noormeestest. Seejärel laulsid kaks norralast laulu, mis kõneles jumalast ja armastusest (laul tõlgiti). Refrääni lauldi koos.
Algas toidupakkide jagamine, esimesena said väiksemad lapse(4), seejärel suuremad (5) ning siis vanemate kord.
Järgmine peatuskoht oli Vasara tänaval, kus käisime kahes majas. Sealne olukord tundus veelgi jubedam. Lagunenud trepikojad, madratsid maas, ühes korteris ka 2 kehva tugitooli. Toidupakid said 6 last. Kõige väiksem laps oli 1 kuune, teine 1,3 kuud, kõige vanem 18 aastane, keda kutsuti ka Norra laagrisse, kui õpib iga päev inglise keelt. Teised lapsed olid eelkooliealised. Kõik lapsed olid vene rahvusest.
Kui majades olid toidupakid lastele jagatud, anti ülejäänud õues ootavatele kodututele.
Kokku jagati toidukraami 7000 krooni eest, mis osteti eelmisel päeval ning olid korralikult kilekotidesse pakitud. Annetused olid kogutud Norra kiriku poolt.
Peeteli Kiriku töötajad käivad tänaval võimaluse korral 2 korda nädalas, vahel 1 kord, olenevalt võimalustest.
Praegune tänavatöö toimub kindlates kohtades, kuhu viiakse jumalasõna, süüa ja riideid. Aktiivset tänavalaste otsimist ei tehta rahaliste ressursside ja paigutamisvõimaluste puuduste tõttu.

5.2. Intervjuude analüüs

Tänavalapse mõiste seletus.
Tänavalast iseloomustatakse järgnevalt:
· Laps, kes on sattunud tänavale ja tal on seal kontaktid, satub kampa, osa neist elab keldris ja üldse koolis ei käi; teised lähevad koju magama, kuid koolikohustust ei täida. Tarvitavad narkootikume, satuvad valesse seltskonda ja sealt kuritegelikule teele. (vastaja 1);
· Tänavalapse definitsioon on laienenud. Puhas tänavalaps on meie tänavapildist kadunud, kuid on kusagil peidus. Nende leidmiseks on vaja luua spetsiaalne tänavatööd tegev grupp. Ennem pruukisid tänavalapsed liimi ja alkoholi, nüüd narkootikume. Tänavalapsed tegelevad prostitutsiooniga (vastaja 2);
· Tänavalaste alla liigitatakse tänaval hulkuvad/aegaveetvad lapsed, kes raha teenimise mõttes kerjavad, varastavad, kuid politseile enamasti vahele ei jää. Lapsed Kopli liinidel, kes elavad omaette ilma vanemateta suuremates või väiksemates seltskondades. Lapsed, kes ei käi koolis. (vastaja 3);
· Lapsed, kes lausa elavad tänaval, ei ööbi kodus. (vastaja 4).

Riskilapse mõiste seletus
Riskilast kirjeldatakse järgnevalt:
· Lapsed, kes on vaesetest peredest, kes on korteritest väljatõstmise ohus, kuna ei jõua maksta, edukad inimesed, kes on end lõhki laenanud; lahutatud vanemad, lapsed, kes ei saa kasuisadega läbi -vägivald. Seejärel läheb laps tänavale otsima saamata jäänud tähelepanu/armastust/soojust. Siis on laps piiri peal, kas temast saab tänavalaps või mitte, kas kool jääb pooleli või ei. Tihti on kaklemised koolis, ükskord kooli ei jõua, teinekord ei jõua, katkised riided, tossud ja laps enam kooli ei lähe. Kui kooli ei lähe, kakerdab niisama ringi, satub kampa. Riskigruppe on veel teisigi (vastaja 1);
· Riskilastel on mingi katus pea kohal. Lastekaitsetöötajate sõnul ei ole need tänavalapsed, kellel on mingi elamise koht, vaatamata sellele, kas vanemad on suutelised last kasvatama või mitte. Praegune mõistete piir on hägune (vastaja 2);
· Lapsed, kes elavad emaga koos, ei saa öelda, et emad nende eest ei hoolitse. See, et emadel puudub oskus ja teadmised ema olla, et neil ei ole tööd ega sissetulekut, on riskifaktorid nende laste jaoks. Riskilapsed on ka need, kelle vanemad käivad tööl, kuid neil puudub aeg ja raha lapse vaba aja sisustamiseks. Siin on risk, et lapsed lähevad vaba aja veetmiseks tänavale, satuvad kampadesse, kaotavad huvi koolis käimise vastu (tihti ei saa nad ka õppimisega ise hakkama ja ilma abita jäävad teistest maha, lõpuks kaotavad õppimise vastu huvi.) (vastaja 3);
· Riskilapsed on vanemate oskamatuse või tahtmatuse pärast sattunud viletsuse ja vaesuse nõiaringi, lapsed, kel puudub positiivne ja ülesehitav kontakt tema eest hoolitseva täiskasvanuga. (vastaja 4).

Tänavatöö kirjeldus
· Praegune tänavatöö on ennetada püüdev, kodututega töö, noorukitega töö. Tänavatöös on oluline võita usaldus, jõuda inimeseni. Antud hetkel aktiivselt otsida selliseid lapsi, keda tahaks aidata, ei saa, kuna kirik on täis. Seetõttu ei saa väga suureks sõbraks saada. Ei saa ju pärast öelda, et mida ma sinuga peale hakkan. Praegu taotletakse kolmelapselisele perele dokumente, et lapsed saaksid sõita Norra laagrisse. Oluline on saada välja sellest keskkonnast, kus nad praegu elavad. Kuid see on raske, kuna neil ei ole sotsiaalseid oskusi, raha kuna on töötud või teevad juhutöid. Praegune olukord tänaval on läinud tegelikult hullemaks, sest kuritegevus on läinud vägivaldsemaks. Nüüd kasutatakse narkootikume, koolis ei käida ning doosi saamiseks ollakse nõus tegema kõike. (vastaja 1);
· On vaja luua spetsiaalne tänavatööd tegev grupp, kes teeb tänavatööd pidevalt. Peeteli kirik käib praegu kord nädalas vastavalt võimalustele. Viiakse süüa ja riideid, kuid see ei päästa olukorda. Side tänavalastega on läinud hapramaks, kuna kirikus ei ole enam kohti. Kuna pidevat tänavatööd ei tehta ja tänavalapsi kätte ei saada, sellepärast räägitaksegi, et tänavalapsi ei ole. Tänavatöö tegemiseks on vaja teha projekt, vajatakse autot, bensiini, 3-4 inimest. Nende hulgas peaks olema ka meesterahvas. Töö peab olema järjepidev. Lapsed vajavad süüa ja muid vahendeid, töötajad palka. Oluline on võita usaldus, seejärel kutsuda tänavalt ära. Praegu ei ole tänavalapsi kuhugile panna, ei ole, kes nendega tegeleks. Lastekodusid me ju juurde ei taha. Sellepärast soovitaksegi praegused lapsed saada kasuperre ja need raskemad lapsed, kelle pärast kirik tööd alustas, tuleksid kirikusse. Tänavalaste aitamistöö on teistsugune kui töö teiste lastega, kuna nende käitumine, mõtlemine ja vajadused on erinevad. (vastaja 2);
· Tähetorni keskus käib Kopli liinidel ja Vasara tänaval, räägitakse peredega, kutsutakse lapsi keskusesse. Motiveeritakse nii lapsi kui ka vanemaid muutusteks. Vanematele antakse nõu töö otsimisel, materiaalset abi riiete ja kaasapandud toidu näol, vahest harva ka rahaliselt. (vastaja 4).

Koostöö
· Peeteli kirik teeb koostööd Tallinna Sotsiaal-ja Tervishoiuametiga, Tallinna Linnaosade Valitsustega, noorsoopolitseiga, koolidega ja teiste lastekodudega.(vastaja 1);
· Männiku Sotsiaalne Rehabilitatsiooni Keskus teeb koostööd Tallinna Sotsiaal-ja Tervishoiuametiga, koolidega, lastekaitsega, vanematega või inimestega, kelle juures laps elab, Tallinna lasteturvakodudega, lastekodudega ja erinevate MTÜdega (vastaja 3);
· Lastekeskus "Tähetorn" teeb koostööd põhiliselt telefonitsi lastekaitsega, turvakoduga, politseiga, koolidega, Päästearmeega (vastaja 4).

Milline peaks olema töötajate arvates riigi (linna) töö tänavalastega?
· Sooviks, et toimiks MTÜ-de ja riigi vaheline koostöö. Kui inimesel tekib probleem, läheb omavalitsusse, kus küsitakse, millist ja millises organisatsioonis abi tahetakse (kas omavalitsuslikus, eraettevõttes või kristlikus). Vastavalt sellele ostab omavalitsus teenust kuhu inimene suunatakse. (vastaja 1);
· Projekt ja spetsiaalne grupp. Koostöö kindlasti. Praegu on kord kuus ümarlaud, sellest on vähe, elatakse üks päev korraga. (vastaja 2);
· Tänaseks on välja kujunenud süsteem KOV tasandil, milles laps leiab oma koha vastavalt tema probleemile. Tänavalastega tegelevad turvakodud ja sealt edasi juba lastekaitse. (vastaja 3);
· Riik peaks finantseerima seda tegevust, korraldades riigihankeid. Samas peaks riik olema huvitatud töö kvaliteedist ja kontrollima, mis toimub nende rahaga (vastaja 4)
Tänavalastega tegelevad institutsioonidest nimetatakse Tootsi tuba, Peeteli kogudus, Sõbra Käsi, Caritas, Päästearmee, Tähetorn.

Tänavalapse mõiste on laienenud ja hägune. Puhas tänavalaps on tänavapildist küll kadunud, kuid on kusagil peidus. Nende leidmiseks on vaja luua spetsiaalne tänavatööd tegev grupp. Tänavalasteks nimetatakse lapsi, kes lausa elavad tänaval ja koolis ei käi. Nad pruugivad narkootikume, liiguvad kampades ning on sattunud kuritegelikule teele.

Risklasteks nimetatakse erineva riskifaktoriga lapsi: vaesetest peredest lapsed, perekonnas üksikema, peres vägivaldne kasuisa, vanemate töötus, alkoholiprobleemid, koolikohustuse mittetäitmine jne. Riskilasteks nimetatakse ka selliseid lapsi, kelle vanemad käivad tööl, kuid ei ole aega ja/või tahtmist lastega tegeleda. Kuid neil on kodu, kus öösel viibida.

Tänane tänavatöö on ennetada püüdev, nõuandev, toetav. Tänavatööd tehakse kindlates piirkondades- Kopli liinidel ja Vasara tänaval. Puudub spetsiaalne aktiivselt tegutsev tänavatöögrupp, kuna puuduvad rahalised ressursid ning võimalused laste paigutamiseks teise keskkonda. Seetõttu ei räägita enam tänavalastest vaid riskilastest.

5.3. Peeteli kiriku lastekodus elavad lapsed

Lastekodus elavate laste kokkuvõtlikud andmed on ära toodud lisas 2, tabel 3.
Lastekodus elab antud hetkel 15 last, kellest noorim on 4-aastane eesti poiss ja kõige vanem on 16-aastane vene tüdruk. Neist eesti lapsi on 3 last, 10 vene last ja 2 last on armeenlased.

Pere ja kasvutingimused.
Tabelist näeme, et õiget peret ja korralikku kodu ei ole ühelgi lapsel olnud. Nad on pärit multiprobleemsetest peredest.
Lapsed on elanud põhiliselt tänaval, koduks on olnud lagunenud barakid, garaaþid, keldrid. Tihti elasid lapsed vanematest eraldi, kuna vanemad pidasid joominguid ja lapsed olid neile ees. Enamus lapsi on tundnud ka vägivalda ja nälga. Nad on elanud mustuses, kubisedes täidest ja kirpudest, kannatanud külma, üksindust, hirmu jne. Nad on pidanud enda elus hoidmiseks kaklema, varastama ja söögi eest taluma seksuaalset ärakasutamist. Ka kooli ei saanud paljud minna mustuse ja riiete ning kooliasjade puudumise tõttu. Suurem osa lastest nuusutas liimi, kuna reaalsus oli rohkem kui õudne.
8 last ei tunne üldse oma isa, 2-l lapsel on isa surnud, 1-l lapsel on isa vangis, 2-e. lapse isal on uus pere ja oma lapse vastu huvi ei tunne. 2-e lapse isad on kroonilised alkohoolikud. Ühel lapsel teeb isa juhutöid kui on kaine. Teisel on isa töötu.
Kõik emad on töötud, alkohoolikud. Vähemalt neljal lapsel on ema prostituut, mõned varastavad, kerjavad ja tarvitavad narkootikume. Juuakse juhuslike meestuttavatega. 5-l lapsel on ema surnud või kadunud. Seega on lapsed pärit "peredest", kes elus toime ei tule ning vajaksid ise hädasti abi.

Laste tervis.
Lastekodusse tulles oli kõigil lastel sügelised, kirbud ja täid. Mõnedel nahk lausa mädanes. Lapsed pidid taluma pidevat desinfitseerimist.
8 last on tänaval liimi nuusutanud, mõni isegi 3-4 aastat. Sellega on kaasnenud mäluhäired, mida taastada praktiliselt on võimatu. Nad on ka suitsetanud ja alkoholi tarbinud, v.a.6 last.
Lapsed kannatavad närvisüsteemi häireid, allergiat, kahjustatud on maod ja maksad, ühel lapsel on opereeritud üks neer ja teine neer töötab puudulikult. Tänaval olles kannatasid
lapsed vitamiini puudust, mis on teinud organismid nõrgaks ja kaltsiumi puudus on lõhkunud hambaid ja teinud luud nõrgaks.
Alguses ravis Inge Ojala lapsi ise, kuna lastel ei olnud haigekassakaarti ja teisi dokumente, nüüd saavad ravi juba spetsialistidelt.

Kool.
Üks poisslastest käis koolis ka tänaval olles ning õppis väga headele hinnetele. Teised puudusid palju koolist, mõni ei jõudnudki kooli.
Nüüd käivad koolis kõik lapsed. Nad käivad kaheksas erinevas koolis vastavalt arengutasemele. Enamik lastest käisid ennem abikoolides, kuid nüüd käivad 9 last tavakoolides, kusjuures osa vene lastest on läinud õppima eesti kooli. (tänu projektile "abikoolist tavakooli", milles aidatakse lastel teistele järele jõuda).4 last käivad veel abikoolides, 1 laps käib "Pääsupesa" lasteaia logopeedilises rühmas ja 1 tavalises lasteaias. Inge Ojala sooviks on, et kõik lapsed läheksid järk-järgult üle tavakooli. Kuid kahjuks peab 2-3 last jäämagi abikooli, kuna liimi nuusutamine on nende mälu piisavalt kahjustanud.
Õpetajatega on Inge Ojalal pidev koostöö, kui on mingi probleem või kui laps puudub koolist, helistatakse kohe.

Kontaktid sugulastega.
Peaaegu pooltel lastel on vanemad surnud ja kelle vanemad elavad, on reeglina purjus, et ei saa kirikusse tulla. Siis helistatakse. Üldiselt on kontakte jäänud järjest vähemaks. Alguses käidi rohkem, kuid nüüd väga harva või üldse mitte. Vahel on ka nii, et ema võtab nii mõnegi asja endaga kaasa, mis ei ole tema oma.
Kahel lapsel on vanaema nii haige, et käiakse ise külas aitamas. Ühel lapsel käib tädi vaatamas. Üldiselt soodustatakse igati kokkusaamisi oma lähedastega.

Sotsiaalne käitumine ja hobid.
Väga raskeid lapsi on lastekodus 2, kes olid tänaval kambajuhid. Alguses pidid kõik nende sõna kuulama või muidu saadi peksa. Pidevalt kamandati teisi. Üldse olid lapsed alguses väga agressiivsed, läksid endast kergesti välja.
Praegu saavad lapsed üksteisega hästi läbi ja nad hoiavad kokku. Nad on muutunud sõbralikuks, ei pelga enam võõraid. Vajavad väga palju tähelepanu, kallistusi ja armastust.
Laste hulgas on palju andekaid joonistajaid ja tantsijaid. Üks laps käib Kaie Kõrbi balletikoolis. Veel meeldib neile ujuda, jalgpalli mängida, süüa teha, arvutimänge mängida jne. Kõige enam meeldib neile looduses viibida.

Lastekodus elavatest lastest 13 last on endised klassikalised tänavalapsed, kes on pärit Kopli liinidelt, kes on pärit multiprobleemsetest peredest ning kes on elanud suuremal või vähemal määral tänavatel või barakkides. Nad on nuusutanud liimi ja hulkunud kampades. Nad on kerjanud ja varastanud. Tänu kiriku töötajatele on lastel nüüd uus kodu, kus valitseb puhtus ja kord. Nendest tänavalastest on saanud kirikulapsed. Lastel on kõik vajalik edasiarenguks olemas- käiakse koolis ja tegeletakse hobidega. Nad tunnevad, et neid armastatakse, hoolitakse, nendega arvestatakse, neid kuulatakse ja toetatakse. Samas hoitakse ka kontakte vanemate ja sugulastega, kes veel elus on.

5.4. Lastekodust lahkunud lapsed. (Vt. lisa 3 tabel 4 )

Lastekodust on lahkunud kokku 16 last: 8 vene poissi, 3 vene tüdrukut, 3 eesti poissi, 1 eesti tüdruk ja 1 mustlastüdruk.
I.N. on 18aastane vene poiss. Lahkus lastekodust, kuna hakkas tarvitama narkootikume ja jättis kooli pooleli. Elab praegu tänaval ja varastab. Ta on nõrga iseloomuga ja halbade sõprade poolt mõjutatav
Vanemad on töötud alkohoolikud, kaks õde elavad lastekodus, keda käib vahel vaatamas. Ootab järjekorras Tapa erikooli.
O.R. on 17aastane vene poiss, läks elama Lõuna-Eesti kasuperre, kus talle väga meeldib. Oma ema on tal surnud ja isa ei tunne. Elas enne erinevates lastekodudes, kust põgenes. Praegu õpib eesti koolis ja läheb hästi.
K.S. on 14aastane vene poiss, elab koos O.R. -ga Lõuna-Eesti kasuperes. Endal mõlemad vanemad surnud. Käib erikoolis, kuna on mäluga probleemid. On elanud samuti riiklikes lastekodudes, kus talle üldse ei meeldinud.
R.P.B. on 23aastane vene poiss, kes elab Männikul Rehabilitatsiooni Keskuses. Lahkus lastekodust halva käitumise pärast. Isa surnud, ema asotsiaal, õde elab lastekodus, keda hoiab. R. on süstiv narkomaan ja psüühiliselt haige. Koolis ei käi ega tööta.
A.A. on 22aastane vene poiss. Linn andis elamiseks korteri. Ema on asotsiaal, isa ta ei tunne. Vahetab tihti töökohti, pommib raha ja varastab
K. Väike 3,5 aastane vene poiss anti tagasi vanematele kasvatada.
D. on 7aastane vene poiss. Elab praegu kasuperes ja tahetakse lapsendada. Ema on süstiv narkomaan ja lapse vastu huvi ei tunne. Isa ei ole (vallaslaps). Laps anti vanaemale kasvatada, kuid vanaema on nüüd surnud.
J. on 4aastane eesti poiss. Elab kasuperes alates detsembrist 2002. Ema ja isa on mõlemad töötud, elamispinnata, abikooli haridusega ja vägivaldsed.
I. on 3aastane eesti poiss. Elab kasuperes alates detsembrist 2002. Ema ja isa on mõlemad töötud ja abikooli haridusega. Ema on prostituut.
L. on 15aastane vene tüdruk. Elas lühikest aega kasuperes, kuid lahkhelide tõttu tuli tagasi turvakodusse. Ema on elus mittetoimetulev alkohoolik, isa ei tunne.
A.P. on 18aastane vene tüdruk. Lahkus lastekodust 2003ndal aastal ja elab praegu Sotsiaalmajas. Vanemad olid alkohoolikud, isa suri 2002. aastal. Ema on alkohoolik ja prostituut. A. lõpetab antud hetkel juuksurikooli ja temast saab juuksur.
I.A. on 21aastane vene tüdruk. Lahkus lastekodust 2003ndal aastal. Elab sotsiaalmajas. Lõpetab kokakooli ja temast saab kokk. Ema oli asotsiaal, nüüd surnud. Isal on Moskvas teine pere.
K. on 3aastane vene poiss. Lahkus lastekodust 2003ndal aastal. Vanaema kasvatab. Laps käib lasteaias. Ema on narkomaan ja varas, isa ei ole.
K. on 11aastane eesti tüdruk. Lahkus lastekodust 2003ndal aastal Ida-Virumaale kasuperre. Ema on tal töötu alkohoolik, kes on praegu vangis. Isa on surnud.
H. on 10aastane mustlastüdruk, kes lahkus lastekodust 2003ndal aastal ja elab praegu kasuperes. Ema on tal vangis, isa ei ole.
R. on 8aastane eesti poiss. Ta lahkus lastekodust 2003ndal aastal ja elab nüüd kasuperes. Ta on vallaslaps, ema kerge vaimupuudega.

Lastekodust lahkunud lastest on 13 last endised klassikalised tänavalapsed. Kolm last võib liigitada riskilaste mõiste alla, kuna üks laps on elanud erinavates lastekodudes, kahte last kasvatas vanaema. Kõik lapsed on pärit multiprobleemsetest peredest. Liimi on nuusutanud neist 8 last. 2 last on praegu süstivad narkomaanid. Teised on suitsetanud ja tarbimud alkoholi, v.a. 7 last.
Lapsed on läinud:
· 8 last kasuperre;
· 3 last elab sotsiaalkorteris;
· 1 laps elab Peeteli turvakodus;
· 1 laps on tagasi tänaval;
· 1 laps elab Männiku Sotsiaalses Rehabilitatsiooni Keskuses;
· 1 laps anti vanaemale kasvatada.
· 1 laps on tagasi bioloogilises peres.

Kuna tänavalapsi on peaaegu võimatu bioloogilisse perre tagasi saada (vanemad surnud või asotsiaalid), siis nüüd on Peeteli Kiriku Lastekodu juhataja Inge Ojala suurimaks sooviks leida lastekodulastele kasuperesid, mis oleksid lastele loomulikuks ja turvaliseks keskkonnaks. Lastekodus elaksid raskemad lapsed.

5.5. Männiku Sotsiaalse Rehabilitatsiooni Keskuses käivad lapsed (vt.lisa 4, tabel 5)

Päevakeskuses käib praegu 15 last, vanuses 2-11. Kõik lapsed on vene rahvusest.
Laps 1.- 10aastane vene tüdruk. Pere elab Pääskülas barakis, vanemad lastega ei tegele, ei tööta.
Laps 2- 9aastane vene poiss. Isa teadmata kadunud, ema teeb juhutöid. Elavad Lasnamäe üürikorteris
Laps 3- 9aastane vene tüdruk. Isa on leedukas ja teeb juhutöid. Ema tapetud. Vanem vend teeb juhutöid.
Laps 4- 11aastane vene tüdruk. Isa on tapetud, ema alkohoolik ja elab meestuttavaga.
Laps 5- 9aastane vene tüdruk. Isa surnud, ema Koplis prostituut. Praegu elab kasuperes
Laps 6- 3,5aastane vene tüdruk. Isa ei ole, ema elab Männikul ja ei tööta. Elavad ühes toas.
Laps 7- 2aastane vene tüdruk, kes sündis Harku vanglas. Ema ei tööta, narkomaan. Isa on vanglas. Ema elab lapsega Männiku keskuse majas
Laps 8- 9aastane vene poiss.Isa invaliid ja ei tööta, ema ei tööta.
Laps 9- 6aastane vene poiss. Isa invaliid, ei tööta, ema ei tööta
Laps 10- 9aastane vene poiss, on ema ja kasuisa, kes töötavad
Laps 11- 8aastane vene poiss. Isa ei ole, ema elab kolme lapsega Männikul. Ema töötab ja elamistingimused normaalsed.
Laps 12 -9aastane vene tüdruk. Vanemad lahutatud, ema töötab.
Laps 13- 9aastane vene poiss. Isa ei tunne, ema töötab ja elavad korteris
Laps 14- 8-aastane vene poiss. Isa ja ema töötavad minimaalse palgaga, elavad korteris.
Laps 15- 10aastane vene poiss. Kasuisa teeb juhutöid. Ema on vanglast vabanenud, teeb juhutöid. Elavad sotsiaalkorteris.

Sotsiaaltöötaja väitis, et esimesed viis last võiks nimetada endisteks tänavalasteks, kuna nad on hulkunud ja elanud mõnda aega tänavatel ning on pärit multiprobleemsetest peredest. Teised lapsed on riskilapsed. Tänavalastega keskus enam ei tegele, ei käida ka tänavatel. Raskemad lapsed saadetakse turvakodusse, kus nendega edasi tegeletakse.

5.6.Arutelu.

Ülly Enn on oma bakalaureusetöös (2000) pööranud tähelepanu vajadusele määratleda ametlikult tänavalapse definitsioon, millele peab järgnema vastava sihtgrupi lisamine lastekaitsealasesse statistikasse (Enn 2000). Mõistete segadus ilmnes ka minu bakalaureusetöö ja magistritöö koostamisel. Minu intervjueeritavatel olid erinevad arusaamad mõiste tänavalaps kohta. Selgus, et enam ei taheta rääkida tänavalastest vaid kasutati mõistet riskilaps. Väideti, et klassikalised tänavalapsed on tänavapildist kadunud ning nüüd tegeletakse riskilastega. Ka nimetatud institutsioonid, kes ennem töötasid tänavalastega-Tähetorn, Tootsi tuba, Sõbra käsi, Caritas, Männiku Sotsiaalne Rehabilitatsiooni Keskus, on pühendunud tööle riskilastega, mitte tänavalastega. Arvatakse, et tänavalapsi meil enam ei ole või see arv on väga väike. Pikema vestluse käigus aga oldi nõus, et tänavalapsed on olemas, kuid kuna aktiivset tänavatööd meil enam ei tehta rahaliste ressursside ja ruumi puuduse tõttu, siis ei omata ülevaadet tänavalaste arvu ning nende asukoha kohta. Tänavatöö nõuab spetsiaalset koolitatud tänavatöögruppi, kes aktiivselt ja järjepidevalt käib tänaval, otsib lapsi, loob nendega kontakti, nõustab, pakub erinevaid teenuseid ning leiab võimaluse laste äratoomiseks tänavalt. Samas töötab ka vanematega. See on raske, kulukas ja aeganõudev protsess, mis nõuab tihedat koostööd erinevate spetsialistide- ja asutustega.

Mõistete määratlemine on oluline sellepärast, et saada tegelik ülevaade praegusest laste olukorrast, probleemide suurusest ning abivajadustest. Erinevad lapsed vajavad erinevat lähenemist, kas siis tõhustada peretööd või leida võimalusi asendushoolduse erinevateks variantideks. Tänavalaste puhul on vaja individuaalset lähenemist, peredega töötamist, mitmesuguste teenuste pakkumist, tihedat koostööd erinevate spetsialistide ja asutuste vahel, mis on kulukas ning pikaajaline protsess. Kuid alustada tuleb kohe, sest mida kauemaks lapsed tänavale jäävad, seda raskem on neid aidata. Vanemaid kui 13aastasi on juba hilja aidata, sest paljud nendest on juba narkomaanid, koolist välja langenud ning on sattunud kuritegelikule teele.

Sotsio-ökokultuurilisest teooriast lähtudes on mikrosüsteem, mis on lapsele kõige lähem keskkond, lapse arengule väga tähtis. Pere ja tema kasvukeskkond on just see, milles laps kasvab ja areneb. Kui aga see pere on vaene, vanemad alkoholilembelised, töötud, vägivaldsed ning laste suhtes hoolimatud, avaldab see kindlasti mõju ka lastele. Lapsed on kahjustatud emotsionaalselt, sotsiaalselt, nende tervis nõrk ning edaspidiseks toimetulekuks puuduvad ressursid.

Nagu käesolevast uurimusest selgus, on tänavalapsed pärit multiprobleemsetest peredest, enamusel puudus isa, emad alkohoolikud, töötud, osad prostituudid jne. Selline ebasoodne kasvukeskkond viib probleemideni hilisemas elus. Et sellisest ringist lapsed välja tuua, on vaja sekkuda ning leida sobiv lahendus igale tänavalapsele individuaalselt. Kui kohe ei reageerita, on hiljem juba raskem ja kulukam sobivaid lahendusi leida.

Paljud tänavalapsed ei jõua kooli või kui lähevadki, siis on oht saada sotsiaalselt tõrjutuks. Neil ei ole selliseid riideid nagu teistel, puuduvad koolivahendid, tihti haisevad mustusest. Kiusavad koolikaaslased, vahel ka õpetaja. Tekivad õpiraskused ning halvad suhted, mis viivad kooli poolelijätmiseni. See aga tähendab hilisemas elus töötust ning toimetulematust.

Ka Peeteli kirikusse elama tulnud tänavalapsed ei käinud koolis, kuid lastekodu esimeseks tingimuseks oligi see, et lapsed pöörduksid tagasi kooli. Inge Ojala otsis lastele abiõpetaja, kes neid pidevalt õpetamas käis. Lapsed pöördusid kooli tagasi, esialgu küll abikooli, kuid nüüd käib enamus tavakoolis. Positiivne on ka see, et nad räägivad eesti keelt ja ka inglise keelt. Need lapsed on arenenud suhteliselt kiiresti, kuna toodi õigeaegselt tänavalt ära, on loodud normaalsed, turvalised, kasvutingimused ning toetatakse neid igal sammul.

Tähelepanuväärne on Peeteli Kiriku Lastekodu juhataja Inge Ojala pühendumus töös tänavalastega, suur energia ja tahe lapsi aidata. Minu eelnevatest analüüsidest (punktid 5.3 ja 5.4) on näha, millisest keskkonnast lapsed on pärit ning milliste kahjustustega nad on jõudnud kirikusse. Kui palju on Inge nendega vaeva näinud ning milliste tulemusteni jõudnud. Lapsed on oma praeguse eluga väga rahul- neil on kõrval inimene, kes nendest hoolib ja kes neid armastab, enamusel läheb koolis hästi, neil on hobid, nad reisivad ja neil on eesmärgid ja sihid edaspidiseks eluks.
Inge Ojala on võtnud endale uue eesmärgi, leida lastele kasupere, sest iga laps soovib elada ja kasvada peres. Lastekodulastest 8 last on leidnudki endale uue pere.

 

Mõistmatuks jääb Põhja Tallinna Valitsuse SHO mõnede lastekaitsetöötajate tänavalaste olemasolu eitamine Kopli liinidel (Kraanvelt 2003). Aastaid on kirjutatud ja räägitud ühest Tallinna probleemseimast ja lahendust nõudvast asukohast- Kopli liinidest. Rääkimata sellest, et see kuulub nende tegevusvälja. Pealegi on konkreetsed inimesed (Mati Sinisaar, Erki Korp oma töötajatega jt) käinud sealsetes lagunenud majades, leidnud tänavalapsi, kes kuuluvad mõiste alla tänavalaps. Paljudele sealsetele lastele on pakutud abi ning nii mõnegi lapse probleem on leidnud lahenduse. Teada on see, et mida rutem jõuab abi lasteni, seda tõenäolisem on, et suudetakse last aidata õigele teele ja temast kasvab ühiskonnale vajalik inimene.
Seega järeldan, et lastekaitsetöötajatel on suur töökoormus kontoris ja põhiline osa tööajast kulub siiski dokumendihaldusele ehk "paberitööle" ja telefoni teel koostööpartneritega suhtlemisele. Suur töökoormus häirib võrgustikutööd ning laste abistamisprotsess on aeglane ja ebaefektiivne. Kergem on probleeme eitada, kui tõdeda, et paljud asjad on lahendamata ning ei jõuta. Siin ongi oluline efektiivse koostöö vajalikkus mittetulundusühingutega, kes jõuavad tänavalasteni ja keda ka lapsed rohkem usaldavad. Liia Vain`i diplomitööst (2002) selgus,et kokkupuude tänava-ja riskilastega toimub enamasti sel teel, et keegi toob või teatab tänavalastest 96,7 %, lastekaitsetöötajad leiavad need lapsed ise vaid 2,3 %, ning teatavad nendest lastest kõige sagedamini politsei, seejärel organisatsioonid, kes selliste lastega tegelevad (Vain 2002).

 Järgmine osa - 6. Kokkuvõte ja järeldused  

Tagasi sisukorda 


Muid (koolitus)materjale

algusse viiv pilt