KODUTUS KUI SOTSIAALNE PROBLEEM - PÕHJUSI JA SELETUSI TARTU LINNA TÄISEALISTE KODUTUTE NÄITEL


4. ARUTELU

Töö viimases osas arutletakse järgmistel teemadel: isikute erinevatel eluperioodidel kuhjunud sotsiaalsed riskid, mis on soodustanud või vallandanud kodutuks jäämise, kodutuse mõju isiku elule, kodutusest väljapääsemise strateegiad ja kodutuks jäänud isikute ühiskonnapoolsed ootused ning tegurid, millega peaksid sotsiaaltöötajad arvestama nn 'uuema põlvkonna' kodututele teenuse osutamisel. Käesoleva uurimustöö valim (6 isikut) ei ole piisav selleks, et teha laiapõhjalisi üldistavaid järeldusi, samas püüab see kaasa aidata kodutuse fenomeni olemuse mõtestamisele ja teadvustamisele. Uurimustöö tulemused on mõeldud kodutuse kui sotsiaalse nähtuse paremaks mõtestamiseks.

4.1. Kodustust soodustavad ja/või vallandavad faktorid
Kõre (2003) esitab kokkuvõtvalt Narvas 1998. aastal läbiviidud kodututealase uuringus toodud järeldused, et erinevate spetsialistide arvates on Eestis kodutust põhjustavate individuaalsete tegurite mõju tugevalt võimendatud (eriti sotsiaaltöötajate poolt) struktuursete teguritega (eluasemepoliitika üliliberaalsus, tööhõivepoliitika passiivsus, erivajadustega inimeste rehabiliteerimine, puudujäägid sotsiaalkindlustuse ja -abi süsteemis). Selles võib näha sotsiaaltöötajate institutsioonikesksust ja vähest tähelepanu indiviidile ning oma vastutuse äraandmist. Teisest küljest võivad sotsiaaltöötajad laiendada struktuursete tegurite mõistet individuaalsetele, mis on tugevalt ühiskonnapoolt mõjutatud. Johnson & Cnaan'i (1995) järgi on indiviidist lähtuvad põhjused kriminaalne tegevus, narkootiliste ainete liigtarbimine, lapsepõlves kogetud negatiivsed elamused, konfliktid pereliikmetega, vaimsed häired jne. Kokkuvõttes ei saaks ju ka neid faktoreid pidada ainult isiku enda tahtest sõltuvateks. Eelpoolmainitud struktuursed faktorid mõjutavad autori arvates vägagi neid ühiskonnaliikmeid, kes on ohustatud eelnevate elusündmuste riskidest ning toetava sotsiaalse võrgustiku nõrkusest või puudumisest. Üldjuhul mainitakse leevendavate struktuursete faktorite puudujääke, aga ei mainita ennetavate ebatäiuslikkust (nt erikoolide vähesust, laste- ja noorte vabaaja veetmise võimaluste piiratust) ning ühiskonnapoolset turvalisust, perekonna väärtustamist jne.
Käesolevast uurimusest selgus, et kuuest uuritavast neljal olid hiljemalt 14. eluaastaseks välja kujunenud teatavad riskid deviantse käitumise väljendumiseks. Tuginedes eelnevatele uurimistulemustele võib väita, et lapsepõlves on olemas hulk negatiivseid tegureid, mis enamasti võimenduvad pärast bioloogilistest vanematest lahutamist. Samuti võib kodutust mõjutada varane eraldumine perekonnast ning hoolitsuse ja toetuse puudumine peale 18-ndat eluaastat (Vt lk 12 käesolev töö). Autori arvates on lapsepõlve sotsiaalseid riske põhjendamatult vähe kajastatud kodutuse geneesi kirjeldamisel ning nende seostamist mõju avaldamisega hilisemale kodutusele täiskasvanueas.
Täiskasvanueas esines uuritavatel mitmeid erinevaid asjaolusid, mis soodustasid kodutuks jäämist. Nendeks olid töökaotus (koondamine, ettevõtte pankrot, isiklikud konfliktid tööandjaga), madalad sissetulekud võrreldes eluruumi kasutamise eest tasutava üürisummaga (töötu abiraha, töövõimetuspension, töötasu). Kõrge tööpuuduse taseme ja madala konkurentsivõime tõttu (õpingute varane katkestamine) sõlmiti mitmel juhul tööandjaga suuline tööleping. See ei kohustanud tööandjat tagama töötajale sotsiaalseid garantiisid. Ravikindlustuse puudumise tõttu satuti haigestumise korral materiaalsetesse raskustesse, töölepingu puudumine ja nn ümbrikupalga maksmine tekitab ebakindlust ning töötasu lepitust vähem või hoopis tasumata jätmist.
Töötus võib olla tõrjutuse tekkimise eelduseks kui ka põhjuseks nagu alkoholitarbiminegi. Pikaajalised töötud kogevad majanduslikke, sotsiaalseid ja emotsionaalseid töötusest põhjustatud tagajärgi, mis neid ühiskonnaelust eraldavad. Samas võib aga ka indiviidi ja grupi tasandil kujuneda töötus tõrjutuse tagajärjeks: katkenud haridustee, tööandjad võivad koondada (tõrjuda) neile mingitel põhjustel mittesobivaid (madalam haridustase, vanglast vabanenud).
Peamised individuaalsed riskid antud uurimuses olid: kriminaalne taust (vanglast vabanenud), tervisliku seisundi halvenemine, mis põhjustab pikaajalise töölt eemaloleku (k.a. invaliidistumine), keerulised pereprobleemid (lahutused, perevägivald, alkoholism).
Eelpooltoodud riskifaktorid on iseloomulikud kiirete ühiskondlike muutuste ajastule. Durkheim'i ja Merton'i (1910; viide Aimre, 2001) anoomia teooria kohaselt tingib hälbivust anoomia. Ühiskonna tasandil avaldub see normatiivsete käitumisstandardite ning ühiste arusaamade ja veendumuste nõrgenemises või kadumises. Indiviid on aga ängistusseisundis, desorganiseerunud ja ühiskonnast isoleerunud.
Käesolevas uurimuses eristusid selgelt kaks gruppi isikuid. Ühed olid need, kellel puudusid olulised riskid lapsepõlves. Nende isikute riskid vallandusid täiskasvanueas seoses üleminekuaja ettevõtete reorganiseerimise ja pankrotistumise tõttu tekkinud töökaotusest ning õnnetusjuhtumitest tingitud tervisekahjustustega (sh invaliidistumine), mis ei võimaldanud või ei võimalda töötamist. Samas olid nad riskide vallandumise hetkeks kaotanud olulise sotsiaalse tugivõrgustiku osa oma lähedaste näol.
Teise grupi moodustasid need, kelle sotsiaalsed riskid avaldusid juba varases lapsepõlves. Nende kodutuks jäämine oli tingitud elu jooksul kuhjunud riskidest, mida madalate sotsiaalsete oskuste ja toetava tugivõrgustiku puudumise tõttu ei oldud suutelised lahendama.
Kokkuvõtvalt võib väita käesoleva uurimustöö teoreetilise ja empiirilise osa põhjal, et kodutus on nii ühiskonna toimimisest põhjustatud valupunktide kui ka isikliku elu sotsiaalsete riskides kumuleerumise tagajärg.

4.2. Kodutuse mõju isikule
Uurimuses selgus, et kodutus mõjutab kodu kaotanud isikut mitmeti ning seab piirangud teatud vajaduste rahuldamiseks. Maslow (1970; viide Allardt, 1976) on loonud teooria inimeste vajaduste mõistmiseks, mille kohaselt inimene ei ole motiveeritud/suuteline liikuma kõrgema taseme vajaduste poole enne, kui madalama taseme vajadused ei ole täidetud.
Käeolevas töös selgus, et Maslow poolt välja toodud inimese põhivajadustest (füsioloogilised vajadused, vajadus turvalisuse, emotsionaalse läheduse, adekvaatse enesehinnangu ja eneseteostuse järele) on kodutu isiku puhul rahuldatud vaid väike osa esmatasandi e füsioloogilisi vajadusi. Kõik ülejäänud vajadused on rahuldamata.
Vajaduste täitmata jätmine tekitab erineval tasandil erinevaid aistinguid ja tundeid. Maslow teooriale toetudes võiks vajaduste mitterahuldamisest tingituid põhjusi käesoleva uurimustulemuste põhjal kokkuvõtvalt esitada järgnevalt:

 Inimese vajadused  Rahuldamata vajadustest põhjustatud nähud
 1. FÜSIOLOOGILISED  Janu, nälg, nõrkus, väsimus, valu
 2. TURVALISUS  Ebakindlus, hirm, kartused
 3. EMOTSIONAALSED  Üksildus, endassetõmbumine, kibestumine, eemaletõugatus
 4. ENESEHINNANG  Süütunne, läbikukkumine, kimbatus, 'mind pole kellelegi vaja'
 5. ENESETEOSTUS  Frustratsioon, mõttetus, kasutus, igavaus, stagnatsioon

Kodutus avaldab mõju nii isiku vaimsele kui ka füüsilisele tervisele. Uurimusest selgus, et mõju vaimsele tervisele on suurem kui füüsilisele. Kodutuks jäänud isikul puudub privaatsus, näiteks puudub koht isiklike asjade hoidmiseks, mis omakorda takistab uute lähisuhete loomist. Ootuspärane tulemus oli seegi, et kodutute toimetulek on sõltuvuses klimaatilistest tingimustest (suvel lihtsam, talvel keerukam), mis viitab autori veendumuse kohaselt kodutute isikute vajaduste rahuldamatajäämise primaarsele tasemele.
Uurimustöös selgus huvipakkuv nähtus - kodutud teevad katsetusi omavahelise toetusvõrgustiku loomiseks. Nad moodustavad toimetulekugruppe, milledes järgitakse omi norme ja väärtusi ning püütakse abistada ja toetada konkreetsesse võrgustikku kuuluvaid võrgustikukaaslasi - tekib n-ö 'omasid-ei-jäeta-hätta'-efekt. Sellistesse gruppidesse sattumine suurendab aga tõrjutust indiviidi ja ühiskonna vahel veelgi. Gruppide moodustamine võib tunduda küll efektiivsena füsioloogilise toimetuleku saavutamiseks, kuid teisalt viib see veelgi sügavamasse sotsiaalsesse tõrjutusse e eemaldusmisse ühiskonnast. Süvenevad lõhed sotsiaalsete normide ja isikliku saavutuse vahel. Sellega kaasnevad sotsiaalsest käitumisest tingitud probleemid - häbitunne laste ja tuttavate ees, sidemete kadumine tööjõuturul viibivate inimestega, mistõttu on hiljem raske sinna uuesti siseneda. Toimub algse mitteformaalse tugivõrgustiku hõrenemine, mis viib lõpuks selle täieliku kaotuseni. Kujuneb uus võrgustik kodutute toimetulekugrupi vormis, mis omakorda ei ole funktsionaalne kodutute isikute resotsialiseerumisel ühiskonda.

4.3. Kodutusest väljapääsemise strateegiad
Käesolev uurimus näitas, et ükski respondent ei olnud kodutuksjäämist vabatahtlikult valinud, vaid soovisid sellest olukorrast väljuda. See, et siiski mõned võivad kodutuse valida oma elustiiliks vabatahtlikult, näitab Inglismaal 1999. aastal läbiviidud sotsiaalse tõrjutuse alane uurimus, mille kohaselt 5% kodututest on kodutuks olemise valinud omal soovil (Westwater, 2001).
Käesolevast uurimusest selgus, et kodutuksjäänud isikutel esines rohkem ebaefektiivseid kui efektiivseid toimetulekustrateegiaid ja nende käsutuses oli vähe toimetulekuvahendeid kodutusest väljumiseks. Efektiivsemad strateegiad (registreerunud sotsiaalkorteri järjekorda ja/või tööhõiveametis, hea koostöö sotsiaaltöötajaga jne) olid neil, kes olid vähem aega olnud kodutud ning kellel oli lapsepõlvest kaasas vähem riske (Lisa 4).
Kui inimesed on juba äärmusliku tõrjutuse seisundis, on neil ilma ühiskonnapoolse toetuseta raske, kui mitte võimatu, oma kodutuse probleemi lahendada. Nad on minetanud võime adekvaatselt ühiskonnas pakutavaid hüvesid kasutada. Kodutusest väljumist mõjutab ka kodutuks olemise aja kestus ning toetava tugivõrgustiku olemasolu ja iseloom. Sotsiaalvõrgustikku puudutavad uurimustulemused näitavad, et hea võrgustik on tähtis toimetuleku, tervise ja eluea osas (Korp, 2003). Teatavasti on aga enamusel kodututel sotsiaalne toetav võrgustik katkenud ning kujunenud ümber ühiskonda tagasiaitamise suhtes vähetoimivaks.

4.4. Ootused ühiskonnapoolsele abile
Intervjueeritud kodutute ootused ühiskonnapoolsele abile olid üllatavalt tagasihoidlikud. Ootustes domineeris lootus töö ja elukoha saamisel. Üldjuhul süüdistati hoopiski ennast antud olukorda sattumisel - riigile ega valitsusele ei tehtud suuri etteheiteid. Seda kinnitavad ka eelnevad uuringud, mille põhjal on vaeste ja tõrjutute hulgas levinud arvamus, et nad on ise süüdi oma olukorras, sellest tulenevad ka alaväärsuskompleksid ja häbi pöörduda kellegi poole abi saamiseks (Aimre, 2001). Ilmselt on abi mitteküsimine seotud ka olulisel määral alanenud enesehinnangu ja enese madala väärtustamisega. Osa uuritavaid leidis, et riik elab oma elu ja nemad oma, milles sisaldub selge vihje - olles äärmuslikult sotsiaalselt tõrjutud ei peeta ennast enam selle ühiskonna liikmeks. Vaid üks intervjueeritav oli siiski arvamusel, et rohkem võiks olla riigi, sh linnavalitsuse poolset usaldust ja tähelepanu kodutute suhtes. Riigiinstitutsioonid ja kodanikud ei ole tihtilugu, ja seda eriti nõrkades ning kujunemisjärgus demokraatiates, usaldussuhetes võrdväärsed partnerid - kodanikud on oma õigustest liiga vähe informeeritud, seda kasutavad ära avalikud institutsioonid, mistõttu ei tekigi vastastikuseid usaldussuhteid (Seligman, 1997). Autori arvates on kodutud üks haavatavamaid sotsiaalseid gruppe, kelle seaduslik kaitse peaks olema riigi poolt tagatud. Nemad ise ei ole suutelised oma õigusi ja vajadusi kaitsma, pigem süüdistavad nad iseennast oma olukorra kujunemises.

4.5. Millega peaksid arvestama sotsiaaltöötajad nn 'uuema põlvkonna' kodututele teenuse osutamisel
Kodutust on oma tekkimise algusaegadest saati kohalike võimukandjate poolt sageli vaadeldud kui 'kellegi teise probleemi' (Dallos & McLaughlin, 1993). Keskajal olid 'ullikeste laevad' (ingl. k: ship of fools), millesse koguti tänapäeva mõistes linna vaimse puudega ja toimetulekuraskustes 'tüütud inimesed'. Aeg-ajalt saadeti see paat pärivoolu kusagile minema, teadmatusse. Tänapäeval on asi õnneks küll teistsugune, kuid probleemid ei kao, vaid tekivad ja muutuvad koos ühiskonna arenguga.
Kaasaja sotsiaaltöös tuleks enam tähelepanu pöörata sellele, kuidas kasutada kodutu isiku enda järelejäänud ressursse, kuidas taastada enesehinnangut ja luua tingimusi eneseväärtustamise paranemiseks. Selleks on vaja välja selgitada kodutuks jäänud isikute endi nii efektiivsed kui ka ebaefektiivsed strateegiad kodutusest väljumiseks ning aidata tal omandada lihtsaid sotsiaalseid oskusi. Käesoleva uurimustöö intervjuude läbiviimise käigus koges töö autor väga selgelt sotsiaaltöötajatepoolset vajadust indiviidikeskse lähenemise järele - sügavamalt käsitleda ja uurida kliendi olukorda just tema taustast lähtudes, aidates teda paremale toimetuleku tasemele tema oma ressursse ja arengupotentsiaale rakendades. Scherr'i (1999) väitel pööratakse arenenud riikides üha enam tähelepanu kommunikatsiooni ja suhete tähtsustamisele ning sotsiaalse tõrjutuse vähendamisele. See tähendab, et sotsiaaltöötaja tegeleb juba varakult riskiperedega ning püüab ennetada marginaliseerumist.
Tartu Linnavalitsuse Sotsiaalabi osakonnas tegeletakse praegu põhiliselt kodutute baasiliste (toit, riided, ajutine peavari) ja mõningal määral ka stabiliseerivate (tasuta linnaarsti teenus, dokumentide vormistamine) vajaduste rahuldamisega. Kindlasti oleks vajadus abi osutamisel diferentseerida abisaajaid lähtuvalt kodutuks olemise aja kestusest, vaimse ja füüsilise tervise probleemidest jne. Kuna vältimatu sotsiaalabi osutamise teenus on suhteliselt uus, siis oleks tööks kodututega sotsiaaltöötajatel vajalik läbida täiendav erialane ettevalmistus. Veel parem, kui kohalikul omavalitsusel oleks üks spetsialist, kes on pädev ja huvitatud koordineerima tööd kodututega.
Tõhustamist vajab koostöö teiste institutsioonidega (psühhiaatriahaigla, tööhõiveamet, linna- ja perearst, kodakondsus-ja migratsiooniamet, kirikud, varjupaik jne). Tartu puhul tuleks kindlasti alustada koostööd Tartu vangla sotsiaaltöötajatega. Tartusse oleks hädavajalik luua rehabilitatsioonikeskus kodutuse ennetamiseks. Koostöö on oluline, sest tegutsetakse ühise eesmärgi nimel - et abivajajate probleeme tulemuslikult lahendada ja samaaegselt stimuleerida abivajajaid ka ise oma probleeme lahendama.
Olulise vajadusena ilmnes kodutuks jäänud isikutele päevaseks ajaks rakenduse leidmine. Preventiivseks tööks kuritegude vähendamisel ja isiku toimetulekuvõime parandamisel soovitavad paljud autorid teenuste pakkumise suurendamist - eriti tegevuse organiseerimist päevasel ajal. Tartu linnavalitsus võiks mõelda kodutute päevakeskuse loomisele Tartusse. Vajadus selle järgi ilmselt on olemas. Pauluse kiriku töötajate sõnul kujuneb talveperioodil supiköögist nn alternatiivne 'päevakeskus', mis samas takistab nende igapäevast tööd. Samas pole kodututel ka kusagile mujale minna.
Lisaks võiks luua kohalike omavalitsuste vahel ka üldise andmebaasi vältimatu sotisaalabi taotlejate kohta. Tartu linnal võiks olla kodutute interneti kodulehekülg, mis võimaldaks vahendada kodutute vajadusi ning võimalikku pakutavat abi linnakodanike poolt (toit, riided, töö, vaba elamispind jne). Informatsiooni edastamine ja vahetamine kaasaks ka kogukonda abistamisprotsessi ning vähendaks diferentseeritust ühiskonnaliikmete vahel.
Erinevate autorite ja empiiriliste uurimuste põhjal võib kokkuvõtvalt öelda, et kaasaegses sotsiaaltöös kodutute inimestega on olulisim:

- arendada laiemat arusaamist ning mõistmist täisealiste kodutute vajadustest;

- olla võimeline ära tundma erinevate kodutute alagruppidele iseloomulikke tunnuseid;

- möönma, et abi osutamine ja saamine muutub enam keerukamaks ning raskemini kättesaadavaks, seda olukorras, kus selle järele on kasvav vajadus;

- arendada meetodeid kodutute olemasolevate toimetulekuressursside parimaks rakendamiseks.

Eelpooltoodu eeldab ühiskonnapoolse stigmatiseerituse vähendamist ning sotsiaalse sidususe suurendamist. Teenuse osutamisel tuleb arvesse võtta ka kodutusega kaasnevaid sotsiaalseid probleeme. Vajalik on tunda kodutute erinevaid alagruppe ning nendele iseloomulikke käitumismustreid.


Kokkuvõte

Kodutuse kui sotsiaalse probleemi lahendamise ja tekkimise ennetamist vaadeldakse erinevates riikides erinevalt, sõltuvalt nende riikide sotsiaalmajanduslikust ja poliitilisest arengust ning kodanikuühiskonna ühtsusest. Ida- ja Kesk-Euroopa, sh. Eesti iseärasuseks on ühiskondliku režiimi vahetus, millega kaasnesid muutused eluasemepoliitikas ning sotsiaalhoolekande sfääris.
Käesolevas töös uuriti riske ja riskide kuhjumist inimese suhetes erinevate elukeskkondadega, mis on viinud neid äärmuslikult tõrjutud sotsiaalse olukorrani. Intervjueeriti 6 Tartu linna täisealist kodutut. Põhitulemused võib kokku võtta järgmiselt:
1. Muutused kodutuse geneesis on tingitud üleminekuühiskondade majanduslikest ja sotsiaalpoliitilistest muudatustest, jätkuvast industrialiseerumisest, muutustest perekonnastruktuuris - suurenenud on üheliikmeliste perekondade arv ja süvenenud üldine individualiseerumine.
2. Kodutus on variatiivsete individuaalsete ja strukturaalsete tegurite kumuleerumise tagajärg.
3. Kodutus avaldab isikule vaimset ja füüsilist mõju. Kodutukaotuse geneesi käigus toimub algse mitteformaalse tugivõrgustiku hõrenemine ning hiljem selle täielik kadumine. Kujuneb uus ebafunktsionaalne võrgustik kodutute isikute ühiskonda resotsialiseerumise suhtes.
4. Kodutute ühiskonnapoolsed ootused on tagasihoidlikud. Kodu kaotanud isiku õigused peaksid olema rohkem riigi poolt kaitstud.
5. Kodutute probleemide lahendamisel tuleb eristada kodutuse strukturaalseid põhjusi personaalsetest. Suuremat tähelepanu tuleks pöörata kodutuksjäänud isiku sotsiaalse tugivõrgustiku toetamisele ning meetodite arendamisele, kuidas kodutute olemasolevaid toimetulekuressursse parimal viisil rakendada.
Kokkuvõttes võib öelda, et arenenud riikides on üha suuremat tähelepanu hakatud pöörama strukturaalsete ja personaalsete põhjuste eristamisele kodutute probleemide lahendamisel. Viimastel aastatel on esile kerkinud üks tähtis aspekt - kodutute õigustest on hakatud rääkima. Samuti on leitud, et kodutud ei ole ainult üks homogeenne segment ühiskonnas, vaid grupp erinevaid isiksusi, kelledel igaühel neist on oma nimi ja kodutuksjäämise lugu.
Kaasaja Eesti ühiskonna eesmärk võiks olla jõuda olukorrani, kus kõik ühiskonnaliikmed osalevad väärikal ja jõukohasel viisil väärtuste loomisel ning saavad loodust/toodetust ka õiglasel moel osa. Praktikas tähendab see kokkulepitud tegutsemist eelkõige neis sotsiaalelu valdkondades, kus on kujunenud oht pikaajaliste vastasseisude/väljajäetuse kujunemiseks - näiteks läbi põlvkondade ulatuv vaesus, suletud muulasenklaavid, hariduslik tõrjutus, perifeeriapiirkondade kujunemine jne.
Sotsiaalne tasakaal kui mõiste on teadagi metafoor. See on hoiak, mis väljendab soovi vältida ühiskonnas suuri erisusi ja vastasseise. Madala sidususega ühiskond ei talu suuri riske ja teravaid vastuolusid. Miljoniline kogukond ei saa endale lubada ootamatuid hüppeid olukorras, kus maandumispaik on ebamäärane. Sotsiaalsed puhvrid ehk riskide ennetamise poliitika peaks olema Eesti jaoks võtmeküsimuseks. Preventsioon on palju odavam kui ravimine, kuid see nõuab huvi, soovi tegeleda, ettenägelikkust ja poliitilist ning administratiivset võimekust, et turumehhanismide tõrgetele efektiivselt reageerida.


Kasutatud kirjandus

Aimre, I. (2001). Sotsioloogia. Sisekaitseakadeemia. Tallinn: Ühiselu.
Allardt, E. (1976). Dimensions of Welfare. Porvoo.
Barnett, E., Casper, M. Letters. A Definition of 'Social Environment'. American Journal of Pyblic Health. Mar 2001, Vol. 91, Issue 3.

Clinard, M.B. (1974). Sociology of deviant behavior. Ed by Holt, Reinehart & Winston. USA.

Dallos, R., McLaughlin, E. (ed). (1993). Social problems and the family. The Open University. London.

Eatwell, J., Ellmann, M., Karlsson, M., Nuti, D.M., Shapiro, J. (2000). Pehme riik, karm eelarve. Tallinn: AS Pakett.

Ezzy, D. (2002) Qualitative analysis: practice and innovation. Crows Nest: Allen & Unwin

Gilman, S.E., Kawachi, I., Fitzmaurice, G.M., Buka, S.L. Childhood adversity and the onset, recurrence, and remission of major depression. Annals of Epidemiology. 2002, Vol.12, Issue 7.

Hallik, L. (2001). Kodutus kui marginaliseerumise tulemus - põhjusi ja lahendusi. Bakalaureusetöö. Tartu Ülikool.

Holmes, C. The right to a home: housing rights for homeless people. National Housing Conference. Brisbane. October, 2001.

Johnson, A., Cnaan, R. Social work practice with homeless persons: state of the art. Research on Social Work Practice. 19995, Vol.5, Issue 3.

Kõre, J. Kodutus ja sotsiaaltöö - Eesti lahendused. Sotsiaaltöö. 2003,1.
Kährik, A. (ed). (2002). Eluasemepoliitika Euroopas ja Eestis. Tallinn: Poliitikauuringute Keskus Praxis.
Kärkkäinen, S.-L. (ed). (1996). Homelessness in Finland. National Research and Development Centre for Welfare and Health. Gummerus Kirjapaino Oy, Jyväskylä.

Lagerspetz, M. Sotsiaalsete probleemide seminar. Eesti Humanitaarinstituut. Sügissemester, 2002.

Mäntysaari, M. (1993). Sotsiaaltöö küsimusi. Tallinn: EV Sotsiaalministeerium.
Scherr; A. Transformations in social work: from help towards social inclusion to the management of exclusion. European Journal of Social Work. 1999, Vol.2, No 1.

Schilling, J. (1997). Soziale Arbeit. Berlin: Luchterland.
Schuyt, K. (2002). Essays on economic, social and cultural opportunities at global and local levels. The 30th International Conference on Social Welfare. Rotterdam. June, 2002.

Siplane, A. (2001). Bioloogiliste sidemete katkemise seostest hälbiva käitumisega. Magistritöö. Tallinn: TPÜ.

Schwandt, T.A. (1997). Dictionary of Qualitative inquiry. Sage Publication: USA.
Swärd, H. (1999). Homelessness in Sweden - discussion, patterns, and causes. European Journal of Social work. Vol. 2, No. 3.

Internetis avaldatud materjalid:
Allaste, A.-A.
(2001). Miks Narva teismelised kasutavad uimasteid? Elukeskkonna seosed probleemkäitumisega. Tallinn: Eesti Humanitaarinstituut[WWW] http://www.ehi.ee/. (05.09.02).

Baltimore City Services. (2000). 2000 consolidated plan narrative homeless [WWW] http://www.ci.baltimore.md.us/ ( 09.12.02).

Cambridge Police Department. Homeless person in Cambridge 2000-2001 [WWW] http://www.ci.cambridge.ma.us/. (01.06.03).

EV Sotsiaalministeerium. Sotsiaalala terminoloogia. [WWW] http://www.sm.ee/. (18.02.03).

Ginter, J. (1998). Säästev areng ja sotsiaalne õiglus [WWW] http://www.tartu.ee/. (15.12.02).

Korp, E. Võrgustikutöö võimalused lapse aitamisel. Tallinna Pedagoogika Ülikool [WWW] http://www.lasteturva.ee/. (16.05.03).

Kuddo, A. (2002). Seminarimaterjalid. Eesti Tööandjate Keskliit. http://www.ettk.ee/. 09.05.03.

Merchants Quay Ireland. Direct Services: homeless services [WWW] http://www.mqi.ie/. (06.01.03).

Medecins Sans Frontieres (MSF). (2003). Homelessness and hardship in Moscow [WWW] http://www.msf.org/countries/page. (29.04.03).

National Coalition for the Homeless (NCH). Illegal to be homelessness: The criminalization of homelessness in the United States [WWW] http://.nationalhomeless.org. (30.12.02).

National Survey of Homeless Assistance Providers and Clients (NSHAPC). (1996). Homelessness: programs and the people they serve - highlights report [WWW] http://www.huduser.org/ (06.09.02).

NYC Department of Homeless Services (NYCDHS). About the department: Adult services: description of program [WWW] http://www.nyc.gov. (06.09.02).

Saava, A. jt. (2002). Eesti rahva tervis 1991-2000. Tartu Ülikooli Tervishoiu Instituut. [WWW] http://www.arth.ut.ee/. (08.01.03).

Shelter. Housing and Homelessness [WWW] http://www.shelter.org.uk. (30.08.02).
St Mungo's Homelessness Agency. Older homeless people's problems and needs [WWW] www.mungos.org. (06.09.02).

Ontario Public Health Association. Resolution on health impacts of homelessness [WWW] http://www.apolnet.org/. (05.09.02).

Ouellette, N.M.(2002). Have the needs of the homeless changed over the past decade? An empirical assessment [WWW] http://apha.confex.com. (09.12.02).

Phelan, J. (1997). The stigma of homelessness: the impact of the label 'homeless' on attitudes toward poor persons. Social Psychology Quarterly. Standford University [WWW] http://www.standford.edu/. (12.12.02).

Resource Information Service. Homeless Pages [WWW] http://www.homelesspages.org.uk/. (15.09.02).

Seattle & King County. Public Health News [WWW] http://www.metrock.gov/. (14.12.02).

University of California, San Francisco (UCSF). What are homeless people's HIV prevention needs? [WWW] http//www.epibiostat.ucsf.edu. (09.12.02).

Westwater, D. (2001). Working with elderly rough sleepers on the street [WWW] http://www.mungos.org. (09.12.02).

Sotsiaalhoolekande seadus. RT I 2001, 98, 617. [WWW] http://seadus.ibs.ee/seadus/aktid/. (20.03.03).

 Järgmine osa - Lisa 1 - Intervjuu küsimused  

Tagasi sisukorda 


Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale