Terry Pratchett
Mort

Orig. 1987 - Mort, tlk. Allan Eichenbaum, 1999


Loojal oli olnud maailma kokkupanemise juures hulk märkimisväärselt häid ideid, kuid maailma mõistetavakstegemine nende sekka ei kuulunud.

Tragöödiate tegelased hakkavad alati oigama, kui jumalad nende vastu huvi ilmutavad, kuid tõeliselt sant seis on on hoopis nendel, kellest jumalad välja ei tee.

Kui sa kavatsed siin ilmas kuhugi jõuda, pead sa kuulama.

Inimesed ei taha näha seda, mida ei saa olemas olla.

Tegelikkus ei ole alati selline, milline paistab.

Niisugused need surelikud juba on - neil on ainult mõned aastad siin ilmas olla ja nad kulutavad ned kõik selle peale, et teevad asjad endale keeruliseks.

Kuidas nimetatakse seda, kui tunned mõtlikku kahetsust selle pärast, e asjad on nii, nagu nad ilmselt on?
"Kurbuseks, peremees. Vist. Niisiis-"

Mort teadis juba, et armastus võib su keha kuumaks ja külmaks ajada, ja sind julmaks või nõrgaks teha, aga ta polnud veel aru saanud, et se võib inimese ka peast lolliks teha.

Ajalugu hargneb lahti tasakesi nagu vana kampsun. Seda oli palju kordi paigatud ja kirutud, ümber kootud, et see erinevatele inimestele sobiks, susatud tsensuurivalamu alla kastu, et seda siis propaganda tolmulappideks lõigata, ometi õnnestub sellel alati - lõpuks ikka - oma vanasse tuttavasse vormi tagasi tõmbuda.Ajalool on kombeks muuta inimesi, kes arvavad, et nemad muudavad teda. Ajalool on alati paar trikki oma viledakskulunud varrukast võtta.

Inimesed ei muuda ajalugu rohkem kui linnud muudavad taevast, nad jätavad sellele ainult viivuks jälje.

...igas koduses toiduaos, kuhu öisel ajal salaja reid korraldatakse, on alati, hoolimata sellest, mis kuulub päevasesse inventaariumise, pool purki vanaksläinud majoneesi, tükk väga vana juustu ja üks valge hallitusega kaetud tomat.

Kuidas te nimetate seda, kui sa tunned, et oled väga väike ja sul on kuum?
...
Piinlikustunne?


  Raamatutest veel.....