R.K.Narayan

Jumalad, deemonid ja teised

Tln. ER 1990, tlk. Boris Kabur, orig. Gods, Demons and Others


Tugev ja kuri inimene jätkab hoolimatult seni, kuni tema enda halbade tegude hoog teda hävitab. Kurjuse sisse on kavalasti peidetud vääramatu alge tema enda hävinguks. Ja ükskõik kui hirmus tunduks deemon, tema kurjadesse omadustesse on kätketud tema hukkumine.

Sel ajal kui inimesed taotlevad võimu ja varandust, on olemas ka idealistid, kes loobuvad kõigest, kaasa arvatud omaenda mina, ning otsivad jäädavat tegelikkust.... Loobumine on alati soovitatav vahend kõrgema astmeelu saavutamiseks ning teatavatel staadiumidel kasutavad seda kõik positiivsed tegelased.

Mulle paistab et kõik, mida vajatakse, on olemas seal, kus ollakse, ning pole vaja minna midagi otsima.

Mehe kõige õigem guru on tema naine!

Mees, kes teeb pähe õiglase näo ja teeb valeriiete varjul halbu tegusid, pole harilikust vargast parem.

Olen maitsnud elus ega naudingut, ja olen aru saanud, et soovidel pole lõppu: nad aina suurenevad ja suurenevad, neid pole kunagi võimalik lõplikult rahuldada.

...Kui inimene on kustutanud janu kristallselge veega, tahab ta vaadata ka terve jõe peale."
Kui sa oled jõge näinud, tahad sa otsida tema lätteid mõnel kaugel mäetipul, kus pilved on madalal, ja siis tahad sa uurida, kust pilved tulevad, ja see on lõppematu otsimine.

Külalislahkus ei saa kunagi täielik olla; teataval astmel peab see mittetäielikuks jääma.

Sind on vallanud ahnus. Puu andis sulle varju, vilju ning õisi; nende teenete eest ei tohi sa teda püüda välja juurida ja kaasa võtta. Ahnus sunnib sind klammerduma meeldiva asja külge ja paneb sind võitlema selle eest, nii nagu sa võitleksid mõne asja eest, mis ergutab su kurja tahtmist. Igal juhul ei anna sinusugused inimesed maailmale rahu, nad on täis uhkust ja enesearmastust ning neid mürgitab relvade võim. Niisugused on vallutajad ja kuningad. Sellepärast algavad sõjad ja vaevatakse inimkonda.

Sa pead aru saama, et minu jõud tuleb mu seesmisest olemusest. Igaühe sees meist on jumalik säde. Kui suudad selle leegitsema puhuda ja ära kasutada, omandad vääramatu jõu.

Õpi võtma asju nii nagu nad on ja tunne tänulikkust saadud abi eest.

Kui keegi millegi eest võidelda tahab, siis leiab ta endale alati küllalt sobivaid asju, mille nimel seda teha.

Vaimujõud on asi, mida tuleb hoolega ja ettevaatlikult hoida, see õitseb ja muutub tugevamaks, kui seda säilitatakse.

Iga asi täidab vastavalt üldisele plaanile oma ülesannet ja aitab täideminekule kaasa.

Heade inimeste hulgas saab inimene lunastuse, ning sellepärast peab igaüks jääma sinna, kus on häid inimesi.

Olen sageli mõtisklenud, missugune on hüveline elu. Minu arusaamise järgi tähendab see kurjuse väljatõrjumist mõttest, sõnast ja teost, ning tõelist ja tegelikku heade tegude tegemist, ning andmist ilma vastutasu ootamata....Head inimesed ei tee vahet vaenlaste või sõprade vahel, kui nad on head või halastajad.

Heade inimeste seltsis tunneb inimene usaldust ja kindlust, mida ei tunta isegi iseenda seltsis olles. Seepärast eelistab igaüks muidugi jääda heade seltsi.

Inimese loomuses on juba protest liigse täiuslikkuse vastu; vähemalt tekib tahtmine sellele vastu vaielda.
Inimese mõitus tunneb ennast koduselt ainult siis, kui ta saab avastada väikesi ebatäiuslikkusi.


 Raamatutest veel.....