ALKOHOLI MÕJUD



SÜDA JA VERERINGEELUNDID Suured alkoholikogused kahjustavad südamelihast ja põhjustavad kõrgvererõhutõbe ning südame rütmihäireid.
HINGAMISTEED JA KOPSUD Alkohoolikud põevad teistest sagedamini kopsupõletikku ja tuberkuloosi.
MAKS Alkoholi tarbimine muudab maksa ainevahetust, pikaajalisel alkoholi tarbimisel maks rasvub ja muutub põletikuliseks hepatiit). Umbes neljandikul alkohoolikutest on maksatsirroos- suur osa maksakoest on asendundud sidekoega.
SEEDEORGANID Põhjustab maokatarri, kõhunäärmepõletikku, mille tagajärjeks on seedehäired ja suhkruhaigus. Risk haigestuda söögitoru- ja pärasoolevähki on tavalisest suurem.
TOITUMINE Alkoholis on palju energiat, mis vähendab näljatunnet, organismis võib tekkida teatud ainepuudus, nt. vitamiinid. Alkoholiga liialdajate puhul on tavaline kas üle- või alakaalulisus.
KESKNÄRVISÜSTEEM Alkoholijoove nõrgendab tähelepanu, mõttetegevust, ja liigutuste koordinatsiooni. Aistingud nõrgenevad. Joobe ajal esineb kõrgenenud ärrituvus, pärast depressioon. Pikaajaline rohke kasutamine põhjustab funktsionaalseid kahjustusi või orgaanilisi muutusi (jäsemete närvide kahjustused, nõdrameelsus).
SUGUELUNDID Väikese koguse puhul vähendab tõkkeid, suurte koguste puhul nõrgeneb otsustusvõime ja seksuaalne võimekus langeb.
VILJAKUS Rohke kasutamine vähendab mehe spermatosoidide arvu ja tekitab häireid naise menstruatsioonitsüklis; viljastumisvõime langeb.
MÕJUTUSED LOOTELE Põhjustab kesknärvisüsteemi kahjustusi ja vaimse arengu pidurdumist, loote väärarengut.
PSÜÜHILINE SÕLTUVUS Võib kujuneda väga tugev sõltuvus. Kaasneb isiksuse muutus.
FÜÜSILINE SÕLTUVUS Mõõdukas või tugev sõltuvus, regulaarne kasutamine põhjustab häireid ainevahetuses.
MÕJUTUSED PSÜHHOSOTSIAALSELE KÄITUMISELE Mõju on väga individuaalne, lisab energiat, seltskondlikkust, aga ka endasse tõmbumist, masendust, ettearvamatut käitumist ja vägivaldsust. Vähendab oluliselt vastutusvõimet.
SURMAV ANNUS JA ORGANISMI TALUMISVÕIME Juba 3 promillised kogused võivad olla tapvad, lastele ja noorukitele on eluohtlikud väiksemadki kogused.
SURMAJUHTUMID MAAILMA PRAKTIKAS Miljoneid aastas. Suur osa surmajuhtumitest on põhjustatud südame- ja maksakahjustustest ja õnnetusjuhtumitest. Küllalt tihti on surma põhjuseks ka alkoholimürgitus.