Lähenemine haldusjuhtimisele
riigi funktsioneerimise mehhanismid
Riigi funtksioneerimise mehhanismid:
Riigi põhilised funktsioonid:
Erasektori sisend-väljund
Riigisektori sisend-väljund
Otsuste tegemisel lähtutakse:
Avaliku otsustamise põhiline vastuolu:
Kompetentsus
Eeldatakse ühiskondliku huvi olemasolu. Demokraatlik otsus on enamust rahuldav otsus, konsensus. Eraldi võttes ei rahulda selline otsus kedagi, kuid igaühe (enamuse) arvamust on arvestatud, seega ei ole demokraatlik otsus tihti kompetentne.
Kompetentsel otsustajal võivad tekkida läbikukkumised. Demokraatia puhul on tagasiside (feedback) ebaadekvaatne. Valijad ei tea kõikki võimalikke probleemi lahendusi, seega ei oska otsustada, mis neile on hea.
ebaadekvaatne informeeritus
valitsuse tegevustasandid
Kahte tüüpi valitsusprogrammid:
Eesti valitsus kaldub poliitilise programmi poole.
Siia kuulub huvigruppide süsteem
Need pannakse paika sõltuvalt tähtsusest ja lahenduse loogilisusest. On olemas ideoloogilised prioriteedid (kauged eesmärgid) ja poliitilised prioriteedid (need on reaalsed sammud Isamaaliidu valitsusel oli selleks privatiseerimine). Eesti probleemiks on paljude prioriteetide olemasolu è palju reforme. Samas ühe takerdumine pidurdab teisi.
Valitsus esitab Parlamendile seaduste paketi, mis aitab parandada seadusandlikkuse tagamist. Ühes sellises paketis võib olla kuni 40-50 seadust.
Valitsus è koosneb ministritest, kes mooduatavad valitsuse.
valitsuse tüübid
Nt. Suurbritannia, kus hääletamine on rangelt salajane.
Ministrite isiklik vastutus suur. Erinevatel parteidel kindlad ministri kohad. Kui antud minister ei saa asjaga hakkama asendab teda parteikaaslane. Suhteliselt konfliktne, arutelu on formaalne, hääletamine toimub nagu Parlamendis, seega vajalik saavutada ühe osa valitsuse poolehoid.
President määrab kabinetiliikmed, kabinet on kui presidendi abistav jõud, kuna president võtab ainuisikuliselt vastu otsuseid. Moodustatud sise- ja välisringi ministeeriumid, millega president ise suhtleb (sise- ,majandus-, rahandus-, välis-, justiitsministeeruim). Presidendil on suur täidesaatev amtekond, kus tegutseb komisjon iga ministeeriumi tegevuse kontrollimiseks. Sageli delegeerib president sotsuse tegemise vastava valdkonna nõunikule (tulemuseks võib olla see, et alluvad teevad presidendi nimel "sigadusi"). Tulemuseks on suurem vabadus allsüsteemides, aga ka suurem hajutatud, kuna president ei suuda nii palju otsuseid vastu võtta.
viimase aja probleemid valitsuste arengus
Mida suurem on valitsus (mida rohkem on ministeeriume), seda raskem on seda juhtida ja selle tegevust koordineerida (minister = peasekretär).
Peaministril peaks olema suurim võim, kuid on kujunenud nii, et tal pole seda rohkem kui tänapäeva monarhidel.
Kuidas saavutada Valitsuse otsuste täitmine allpool? Kuidas tagada Valitsuse järjepidevus? Valitsuse kiire vahetuse puhul on nende mõju väike (nt Madalmaad).
Sõltuvalt poliitilisest ja administreerimise vahekorrast jagunevad valitsused tugevateks ja nõrkadeks.
Kollegiaalses valitsuse toimub eelkooskõlastamine tähtsamate ministritega. See on tüüpiline nõrk valitsuskabinet, mis töötab parlamentaalsel viisil.
Viimasel kümnendil on suurenenud parteide ja ministeeriumite arv è president, kelle funktsioon on kabinet moodustada (esitab parlamendile valitsusjuhi kandidaadi), ning kui parteid (parlament) ei suuda omavahel kokkuleppida jääb president kõrvalvaatajaks (nt Eestis).
kabineti suurenemise tagajärjed
Eestis valitsuskabineti kui terviku sekretariaat riigikontroll eesotsas riigisekretäriga, kes peaks olema mittepoliitiline (kahjuks on see praktiliselt võimatu).
Riigi kantseleil paarisfunktsioon: ühelt poolt sisuline sekretariaat ja teiselt poolt materiaalse ja tehnilise töö tegija.
Kuidas tagada maksimaalne poliitiline mõjutatus ja maksimaalne ministeeriumite aparaadi kontroll?
Klassikaline on inglise mudel (püütakse juurutada ka Eestis, kuid see on võimatu, kuna Eestis puudub tugev seaduslik tagapõhi). Ametkond peaks olema poliitiliselt neutraalne. Suurbritannias on see õnnestunud tänu välja kujunenud hariduslikule taustale (seal on kaks kõrgkooli, kus koolitatakse riigiametnikke) ja nõude tõttu, et ametnikud ei tohi olla aktiivsed parteitegelased.
ministeeriumite tegevusmallid mujal maailmas
Iga minister teeb väljavahetamise võtmeisikute seas, nendeks saavad ministritele usatavad isikud,
kes tagavad kontrolli alluvate seas. Võimalik (positiivne) stabiilse ja homogeense valitsuse puhul.
Sellised kolleegiumid moodustatakse ministeeriumi tippametnikest ja väljaspoolt ministeeriumi tulevatest ametnikest, kes pooldavad vastava ministeeriumi poliitikat è suureneb väline kontroll, väheneb ministeeriumi poliitiline kontroll. Minister on rohkem nagu administraator, süveneb küsimustesse üksikasjalikumalt. Prantsusmaal jagunevad ministeeriumid kaheks: administratiivne osa ja poliitiline koos, koos väljaspoolt tulevate spetsialistidega. Samas ei vähene ministri poliitiline kontroll. Prantsusmaal tagab neutraalsuse ka valitsuse professionaliseerumine, tööd juhib professionaalne kutse eetika, mitte poliitilised eelistused. Prantsusmaa ametkonnad ei jaotu vertikaalselt, vaid on loodud korpused suletud omavalitsuslikud organisatsioonid. Suurkorpus è koosneb tippametnikest, kellel on kõige kõrgem haridus ja klassifikatsioon, kes lähtuvad professionaalsest eetikast.
Sellist süsteemi saab rakendada ka nii, et minister loob aseministrite ametikohad, kus iga aseminister täidab oma üleasndeid. Aseministrid on poliitiliselt kontrollitud. Nad juhivad ekspertidest koosnevat komisjoni, kuid on siiski poliitikud.
Valitsuse efektiivsus sõltub sellest, kuivõrd suudetakse haarata intellektuaalset potentsiaali kõrvalt. Eestis on see süsteem veel väljaarendamata, puuduvad analüütilised keskused otsuste vastuvõtmisel.
Selgelt piiritletud otsustamispädevus. Ministri võimalus sekkuda oma alluvasse ametkonda väga väikene, seadusega piiratud.
organisatsioonide tüübid ja nende struktureerimise põhimõtted
Eksisteerib 2 nägemust organisatsiooni struktureerimisest:
Neli põhilist organisatsiooniteooriat, ülesehitus- ja juhtimisstrateegiat:
Püütakse lähtuda töökorralduse ja sisemiste struktuuride kõige efektiivsemast mudelist. Formaalsete struktuuride täiustamine.
Inimene on element. Sisemise mikrokliima arendamine. Mitteformaalsed suhted.
Töötada välja väga efektiivne planeerimise ja eesmärkide seadmise süsteem.
Luua võimalikult adapteerimisvõimeline organisatsioon, tagada organisatsioon, mis on võimeline kiiresti reageerima muutustele.
avatud süsteemi mudel
ratsionaalsete eesmärkide mudel
organisatsiooni siseehitus
Organisatsiooni siseehitusega tutvudes on 3 tähtsat lähtepunkti:
See on töö standardiseerimine. Inimsese töökoha määratlemine, tööpassi andmine. Loob standartseid, universaalseid tegevusprotseduure. Mida standtarsem töö, seda vähem kulutusi väljaõppele, juhtimisele. Surub maha inimese isiksust. Avalikes organisatsioonides peavad teenused olema nö väärtustest vabad, mitte arvestama isiklikke sümpaatiaid.
Riiklikus sektoris puuduvad praegu kriteeriumid töö hindamiseks, mida standartsem on töö, seda lihtsam on seda hinnata.
Juhiseid ei tehta personaalseid vaid lähtuvalt tööülesannetest. Inimene tab, mida ta teha tohib ja mida mitte. Jällegi impersonaalsus. Kui puuduvad formaalsed reeglid ei ole hiljem õigust arvestada tegemist või tegemata jätmist. Samas kaitsevad formaalsed reeglid alluvaid ülemuste omavoli eest.
Mida täielikum on kontor, seda lihtsam on inimeste tööle panna, lähtudes seejurres konkreetsetest standartidest.
tsentraliseerimine ja detsentrali-seerimine
Kaks olulist erinevust tsentraliseerimise ja detsentraliseerimise võrdluses:
Teatud situatsioonides on vaja organisatsiooni tsenraliseerida ja teatud olukordades detsentraliseerida.
Detsentraliseerimise liigid:
organisatsiooni struktuuride loomine
Avalike organisatsioonide juhtimistasandid:
Organisatsiooni kõrval kaks struktuuri:
Avalike organisatsioonide puhul tuleb eristada tasandid, mida tavaliselt ei eristata
Organisatsiooni liigitamisel 2 aspekti e dimensiooni:
Grupeerimispõhimõtete tüübid:
Koondada ühetüübiline tegevus osakondadesse, ka spetsialistid.
Avaliku organisatsiooni puhul:
Positiivsed küljed:
Negatiivsed küljed:
Igas osakonnas on endal olemas eelmises punktis nimetatud allüksused:
è toimub erinevate funktsioonide dubleerimine. Suure ettevõtte puhul ei ole see probleemiks.
è tekivad konfliktid allüksuste ja terve organisatsiooni eesmärkide vahel. Eelkõige finantssüsteemis.
è üldine juhtide produtseerimine.
Territoriaalne aspekt seotud kohalike omavalitsustega.
Väga keerulised organisatsioonid peavad kujundama end maatriks organisatsiooniks.
Põhiprobleemiks sellistes organisatsioonides on alluvus.
võimu ja autoriteedi suhete tüübid
On olemas 3 alluvus tüüpi:
Koordinatsioon liigub ülevalt alla, klassikaline bürokraatlik juhtimismehhanism.
Luuakse allüksused, millel ei ole otseseid korralduslikke funktsioone, teenindavad liinihierarhia juhte.
Juht peab olema korraldaja ning organisaator, aga ka otsustaja, planeerija è mõlema funktsiooni täitmiseks luuakse juhile staap, mis koosneb ekspertidest ning on lojaalne juhile.
Liini- ja staabihierarhia vastuolud
Luuakse osakondade süsteem funktsionaalsuse põhimõttel (nt finantsosakond, mille juht on ülemuseks kõigile liinijuhtidele). funktsionaalne võim piirab kõikide liinijuhtide tegevust.
eesmärgiks on tagada professinaalne juhtimine, kuid liinijuhtide operatiivse võimu vähenemine takistab liinihierarhia toimimist.
Lahendus: edukas on selle osakonna liinijuht, kellel on head suhted staabijuhtidega ja funktsionaalse osakonna juhtidega (mitteformaalsed suhted).
organisatsiooni tüübid
4
3
2
1
Mehhaaniline bürokraatia püüab luua organisatsiooni, kus oleks:
Orgaanilised organisatsioonid:
Eelised:
Miinus:
Mida vähem rutiinses keskonnas on töötajaid, seda parem on töömotivatsioon.
Kaasaegse paindliku organisatsiooni mudel:
NB! Loe ka "Organisatsioon ja juhtimine".
keskvõimu ja kohaliku võimu pädevuse piiritlemise probleemid
Piirtlemise norme palju, siinkohal vaatleme 6 tasandit:
Reegel on, et omavalitsusüksused oleksid võimalikult loomulikud, mitte kunstlikult loodud.
kohaliku omavalitsuse juhtimise põhimõtted ja tüübid
autonoomsuse astmed
I TASAND Kui rahval lastakse valida nõukogu (integratsiooni mudel).
II TASAND Kui kohalik nõukogu saab kontrollida kohaliku valitsuse tegevust.
Eestis on autonoomne mudel, kuid üle võtnud integratsiooni mudeli ülemise osa. Maavanematel Eestis suur võim.
III TASAND Kui kohalik võim on aruandev (Maakogu Eestis praegu ei ole) è see on suur
autonoomia kohalikul tasandil.
IV TASAND (Vallakogu valik) è vallavolikogu annab määrusi välja.
V TASAND Iseseisev eelarve.
VI TASAND Pädevuse piiritlemine selgelt, valdkonniti è nagu autonoomse tüübi korral.
Eesti kohalike omavalitsuste reform toimus ideoloogilises kontekstis. USA süsteem on üks liberaalse-maid è kohalik omavalitsus ei moodustata ainult territoriaalsetel alustel vaid valdkondade alusel. Erinevate teenuste teeninduspiirkonnad on erineva mahuga. Nt kõrgharidust ei saa anda maakonna alla è nõutav kõrge professionaalsus. USA-s on osariikide ülikoolid.
Euroopas reguleeritakse autonoomsuse suurendamise ja laiendamisega. Algus Napoleonist è tsiviil-ühiskonnas lõi administratiivselt juhtiva süsteemi.
Autonoomsuse poolt:
Minimaalriigi idee: Napoleon 19. saj.
Traditsioonilise elulaadi teienemine è linnastumine, indutrialiseerumine è sotsiaalsed vapustused, sest inimesed ei olnud suutelised riiki demokraatlikult juhtima (Mill: demokraatia eksisteerib siis, kui inimesed arenevad). Poliitiline osalus è hääletamise kaudu otsustatakse riigi tähtsamad asjad.
Osalusdemokraatia annab ühiskonnale arengupotentsiaali, aitab vähendada poliitikute omavoli. Detsentraliseeritav väärtus, eksisteerib vaid siis, kui demokraatia eksisteerib ka kohalikul tasandil (ei eksisteeri korporatiivselt) ning kohalik omavalitsus ei ole keskvõimu all. Vastasel juhul ei kujune liberaalseid protsesse è Eestis domineerivad praegu isiklikud suhted ja hierarhia.
autonoomsuse vastu:
lähenemine haldusjuhtimisele
Lähtutakse kahest mõistest:
Riigi funktsioon è valijaskonna huvide kaitsmine.
Majanduslik efektiivsus è tulud ületavad kulud è see põhimõte satub riigisektoris vastuollu.
Sotsiaalne efektiivsus è võib olla majanduslikule fektile vastuoluline. Sotsiaalsed tegevused majandussfääris võivad osutuda ebaefektiivseteks. Sotsiaalne efekt on kõrgem ainult sotsiaalsesfääris.
Kaitsepoliitika è riik kulutab selle peale (asjatult?) tohutud summad.
Mille alusel otsuseid tehakse?
Avaliku juhtimise piirangud:
Mis on tehtud?
Mida teha? (neokonservatiivid)
Avaliku sektori laienemise põhjused
tsentraliseerituse/detsentrali-seerituse eelised ja miinused
Detsentraliseerimise plussid:
Tsentraliseerimise plussid:
organiseerimine
Organisatsiooni subjektiks ja objektiks on inimene, kusjuurs organisatsiooni loomiseks läheb vaja vähemalt 2-te inimest.
Organistasiooni üldine tähendus on tegevus, mille abil üksikisikud liidetakse terviklikuks ja kooskõlastatult tegutsevaks inimühenduseks.
organiseerimine kujutab endast juhtimistegevust, mille käigus selgitatakse välja täitmisele kuuluv (kogu)töömaht, jaotatakse see üksikisikute vahel, moodustatakse ametikohad, koondatakse nad allüksustesse ja määratakse kindlaks alluvusvahekord.
Ülesehitamise kavandamine ja alused
Organisatsiooni ülesehituse kavandamine kujutab endast tegevust, mis püüab tagada ettevõtte või asutuse või tema allüksuste organisatsiooni teadlikku, põhjendatud ja otstarbeka kujundamise.
Ülesehituse kavandamine peab jua ette tagama, et kõik vajalik saaks organisatsioonis tehtud ning seejuures ilma kattuvate või korduvate tegevusteta.
Oma täielikul kujul koosneb organisatsiooni ülesehituse kavandamise käik järgmistest järkudest:
tööjaotus kujutab endast ettevõtte või asutuse eesmärkidest tuleneva tegevuse ja toimingute jaotamist neid täitvate üksikisikute ja rühmituste vahel.
Astmelisus è väljendub selles, et tööjaotuse tulemusena lisanduvad organisatsiooni ülesehitusse uued tasandid.
Hargnevus è mingi tööde või toimingute kogumi lõhenemine.
Eesmärgipärastumise kaudu jaotus:
juhtimisulatus kujutab endast alluvate arvu, kelle tegevust üks juht võib tõhusalt suunata ja järelevaadata.
juhtimistasand kujutab endast ühel ja samal tasandil olevate juhtivate ametikohtade kogumit.
Mida suurem juhtimisulatus, seda vähem juhtimistasandeid.
ametikoht kujutab endast organisatsiooni ülesehituse kõige väiksemat, esmast osa, mis moodustatakse kindlapiirilise toimingutekogumi täideviimiseks ühe inimese poolt.
turg ja sellega seonduv
Riiklikul tasandil tuleb lahutada tootmine ja tarbimine è anda see üle erinevatele organisatsioonidele.
Tavaline kontroll è kodanik kontrollib riiki valimiste kaudu. Tahetakse teha nii, et tarbija kontrolliks teenuseid vahetult tarbimise käigus.
Turu struktuur
Ind. ostja
Vabatahtlik
sektor
Mittetulunduslikud
ettevõtted
turu tõrge è turg ei taga maksimaalset tegevust minimaalsete kulutustega.
poliitiline turuhälve è teatud infastruktuure ei saa panna konkureerivasse keskkonda, sest nende infrastruktuuride kadumisega võib tekkida ühiskondlik kollaps
Turuhälve on sama normaalne nähe nagu ka turg ise. Turg võib panna paika tootmisstruktuurid, kuid tarbimisstruktuure ta paikka ei pane (seejuures on olulised sotsiaalsed vajadused ja tõekspidamised).
meetmed konkurentsi suurendamiseks riigiaparaadis
planeerija è formuleerib poliitika ja selle, missugused peavad olema ühiskondlikud parameetrid.
tellija (ostja) è planeerijad mõjutavad poliitiliselt tellijaid, avalikku sektorit selles suhtes, milliseid teenuseid osutada.
korraldaja è tahab saada võimalikult suurte kulutustega lepingut, mida ei taha saada tellija è avalik leping.
tarbija (rahvas) è tellija on huvitatud ärakasutama tarbija informatsiooni. Korraldaja jääb kahe kontrolli vahele.
tarbija turupositsioon paraneb, kui ta leiab institutsiooni, mis on huvitatud tema informatsioonist. Läbi tellija jõuab tarbija info ka poliitilisele tasandile.
tellija
korraldaja
tarbija
planeerija è kaob administratiivne funktsioon, hakkab tegelema poliitikaga.
tellija è praktiliselt kaob administratiivne funktsioon, muutub oma ala eksperdiks, professionaaliks, kes on võimeline andma professionaalset eksperthinnangut korraldaja tegevusele, lepingute sõlmimisele.
korraldaja è kaob riigibürokraadi roll, hakkab manager'iks, kes huvitub ainult sellest, et lepingu sõlmimisel võita kasumit, suurendada kokkuhoidu è tõuseb efektiivsus.
Probleemid: