Ivonny Lindquist

MÄNGUTERAAPIA
Tallinn 2000


Sisestamise eest eriline tänu Helenile

Professor Ivonny Lindquist, M.D.H.c., eripedagoog-mänguterapeut, rootsikeelne originaal: "Terapi genom lek.", tõlkinud Mare Leino

EESSÕNA

1. MÄNGIDES TERVEKS

2. MÄNGUVAHENDID JA NENDE KASUTAMINE

3. OOTAMATULT HAIGESTUNUD LAPSED

4. RASKESTI HAIGED LAPSED

5. KÕNE- JA KUULMISPUUDEGA LAPSED

6. NÄGEMISPUUDEGA LAPSED

7. LIIKUMISPUUDEGA LAPSED

8. VAIMSE PUUDEGA LAPSED

9. TÖÖ VANEMATEGA

10. TÄHTIS PUBLIK

11. MÄNGUTERAAPIA KUJUNEMINE

AJALUGU


 

EESSÕNA

Kui Ivonny Lindquist aastal 1956 ühes Rootsi haiglas laste tervenemist mänguteraapia abil edendada püüdis, tuli tal meetodi tõestamiseks algul palju vaeva näha. Laste sõpruse võitis ta küll kohe, arstide usalduse aga alles mõne aja pärast: siis kui esimesed tulemused meditsiinilistes analüüsides kajastuma hakkasid. Ka konservatiivsemad tohtrid jäid lõpuks oma silmi uskuma ja pidid mängu tervendamist toetavat toimet tunnistama.
Meditsiin keskendub suuresti füüsiliste vaevuste leevendamisele. Vähem mõeldakse sellele, et haiglas olles võib (väikene inimene) füüsiliselt küll paraneda, samas vaimselt vägagi vaeveldes. Haiglaprotseduurid satuvad kergesti lapse õudusunenägudesse - mänguteraapia abil aga võiks sellest paratamatust perioodist isegi ehk mõni helgem mälestus kujuneda.
Käesolevas raamatus mõiste mänguteraapia haakub eeskätt haigete lastega. Autor tõestab veenvalt, et raskestki haigusest ja lootusetus seisundist võib välja tulla positiivsete emotsioonide toel.
Laps - teadagi - on rõõmsaim siis, kui saab mängida.
Mänguteraapia on üks osa sotsiaalpedagoogikast - uued terminid mõlemad. Paraku napib meil nii sotsiaalpedagooge, mängu- kui tegevusterapeutegi. Nende puududes saab (arstiga konsulteerides) mõndagi ära teha ka lapsevanem ise: prof. Lindquisti näidete varal olulisim ongi innustamine ehk impulsi andmine. Esimeste edusammude tekkides soovib laps juba ise tulemuse nimel pingutamist jätkata. Käesolev raamat julgustabki haigete laste vanemaid mitte alla andma.

Aastast 1980 on Ivonny Lindquist meditsiinidoktor - mänguteraapia ravimeetodina leidis sellega ka teaduslikku tunnustuse. Oma töömeetodeid on prof. Lindquist tutvustanud 81-l rahvusvahelisel konverentsil ning jaapanlaste poolt vändatud filmis, tema raamatuid on seni tõlgitud 13 keelde.
Käesoleval aastal sai Ivonny Lindquist 80-aastaseks. Elutöö preemia ehk 100 000 rootsi krooniga asutas juubilar mänguteraapiat toetava fondi.
Loodetavasti veenab see väike raamat lugejat, et mäng on midagi erilist.
Ja selles veendumiseks ehk ei tasugi haiglasse sattumist ootama jääda...

 Mare Leino, OMEP-Estonia president  Raamatu sisukord Esimene peatükk 1. MÄNGIDES TERVEKS


Muid (koolitus)materjale

al. 01.02.2003