LÄÄNE-VIRUMAA KUTSEKÕRGKOOL

Sotsiaaltöö osakond

I ST

Marju Martjan

Aroomiteraapia
Referaat

Juhendaja: Maie Tamm

Rakvere 2002

Referaat MS Word dokumendina, pakitud zip faili

 Referaat .pdf formaadis


Sisukord

1. Mis on aroomiteraapia?
2. Aroomiteraapia ajaloost
3. Kuidas aroomiteraapia toimib?
4. Aroomid stressi vastu
5. Oma lõhn
6. Isiklik lõhnaruum
7. Eeterlike õlide valimine
8. Eeterlike õlide eest hoolitsemine
9. Baas- ehk kandeõlid
10. Mõningate eeterlike õlide toimeained
11. Millist abi võib veel aroomiõlidest leida
12. Aroomiteraapia tehnikad
13. Eeterlike õlide muud kasutamisvõimalused
14. Eeterlike õlide mürgisus
15. Kokkuvõte
16. Mida õppisin
17. Kasutatud kirjandus


Mis on aroomiteraapia?

Aroomiteraapia on kunst, esteetiline ravikunst, mis kasutab aromaatsete taimede ja puude erinevatest osadest ekstraheeritud lenduvaid eeterlike õlisid keha tervise ja vaimu selguse eest hoolitsemiseks.
Aroomiteraapia on ainus ravikunst, mida võib kunsti mõttes kirjeldada kui loovat. Seda sellepärast, et suur osa aroomiteraapiaga ravija osavusest sõltub tema võimest välja võluda imetlusväärseid aroome, segades ja ühte sulatades taimeõlisid ja lõhnaekstrakte. Aroomiteraapia ravipotentsiaal tuleneb tema võimest soodustada lõõgastumist, kutsudes samal ajal esile rõõmu - või rahutunde

Aroomiteraapia ajaloost

Aroomiteraapia tegelik päritolu on haihtunud aegade hämarusse. Ajaloo alguseset on inimesi aromaatsete taimede võimuga lummatud, joovastatud ja müstifitseeritud. Kuigi sõna aroomiteraapia mõtles välja 1920. aastatel René Gattefossé, tuleb ajalooratast aroomiteraapiat uurides maailma loomise aegadesse tagasi pöörama. Meie esivanemad olid varustatud kõrgelt arenenud haistmise ja intuitsiooniga, nad suutsid eraldada mürgised taimed ravimtaimedest. Söödavaid ja ravimtaimi avastades tegid meie eelkäijad kindlaks midagi veel huvitavamat: teatud aromaatsed taimed, kui neid tules põletada, põhjustavad teadvuse oleku muutusi. On kindlaks tehtud, et mõned aroomid muutsid inimese uniseks, teised tõstsid nende meeleolu või muutsid selle isegi eufooriliseks. Kõige väärtuslikumad põhjustasid müstilisi või psüühilisi kogemusi. Need olid väga hinnatud ja neid põletasid preestrid ja preestrinnad ainult maagiliste usutalituste ajal, jumalate meeleheaks või ravieesmärkidel. Sellest ajast, kui ravimine ja religioon olid tihedalt seotud, sai haigete inimeste suitsutamine (kurjade vaimude väljaajamine kõige varasemaks ravimeetodiks. Aromaatsete ainete, nagu viiruk, mürr, kadakas ja küpress, hunnikuid põletati linnaväljakutel tähtsate pidustuste ajal, puhastamaks õhku ja võimaldamaks tavalisel inimesel nautida aromaatse suitsu sissehingamist. Lemmikergutiks, mida põletati templites ja riigi tseremooniatel oli kyphi, luksuslik ja joovastav tõmmis, mis sisaldab kuni kuusteist koostisosa, kaasa arvatud safran, kassia, nard, kaneel ja kadakas. Kõik see kokku oli segatud mee ja rosinatega. Kyphit põletati alati pärast päikeseloojangut, kuna tema mõju oli uinutav ja joovastav. Vanas Hiinas kasutati ravimtaimi koos nõelravi ja massaaziga, ravimaks suurt hulka haigusi. Ent hiinlased olid seotud ka surematuse otsingutega alkeemia abil. Üks kõige hinnatum taim vanas Hiinas oli mo-lu-hwa, üks jasmiini liike; ainult üks õis suutis lõhnastad terve ruumi.

Kuidas aroomiteraapia toimib?

Aroomiteraapia mõjutab vähemalt kaht tasandit samaaegselt: füüsilist ja emotsionaalset, sinna võime me ise lisada veel ühe tasandi - hingelise. Aroomiteraapial on mitu erinevat toimeviisi:
1. Naha kaudu imendumine- nahk on võimeline imama eeterlike õlisid, difundeerides neid peente kapillaarveresoonte (asuvad naha all) kaudu üldisesse vereringesse. Naha imamisvõimest rääkides arvatakse et eeterlikud õlid läbivad oma väga väikeste aromaatsete molekulidega rasu, eeterlike õlidega affiinset (affiinsus-sugulus) õlist vedelikku, sisaldavad juuksenääpsud. Siit segunevad ja tungivad õlid vereringese või viiakse lümfi -ja interstsiaalvedeliku (ümbritseb kõiki keharakke) abil teiste kehaosadeni. Kui nahk on terve kulub vaid mõni minut molekuli imendumiseks. Kui nahk on haiglaselt vererohke või on seal palju nahaalust rasva, kulub selleks palju rohkem aega. Haiglaselt vererohke nahaga inimestele on aromaatsed vannid (mitte liiga kuumad) ja kogu keha massaaz sageli kasulik, kuna kõhunahk, reie sisekülg ja käsivarre ülemine osa on palju pehmemad ja seetõttu parema imamisvõimega.

2.Kopsu kaudu imendumine- Sissehingatuna jõuavad eeterlike õlide aroomimolekulid kopsu, kust nad difundeeruvad kopsualveoolide kaudu ümberkaudsetesse verekapillaaridesse ja leiavad oma tee peamistesse veresoontesse, kus nad ringlevad veresoontes ja avaldavad ravitoimet

Aroomid stressi vastu

Aroomid mõjuvad meile vahetult haistmismeele kaudu, seetõttu on nende mõju sügav ning sageli teadvustamata.
Lõhnaasjatundjad väidavad isegi, et parfüümist võib kujuneda universaalne keel - selline, mis omab positiivset mõjupsüühikale. Inimese võime lõhnu eristada on piiratud, kuid lõhnamälu on see-eest haruldaselt hea. Kunagi kogetud lõhnaaisting võib meenuda aastaidki hiljem sama lõhna tundes. Seda arvatavasti seetõttu, et lõhnad kipuvad olema seotud teatud sündmuste ja inimestega, kes koos tuttava lõhnaga meenuvad. Näiteks puhkust, reisi või muud meeldivat sündmust võiks eristada just selleks puhuks muretsetud parfüümi või lõhnatootega, mis argipäeva naastes kõrvale pannakse. Nii saab hiljemgi, kui hallid pilved hinges maad võtma kipuvad, selle aroomiga taastada hea enesetunde.
Inimese nina on tundlik uute lõhnade suhtes, kuid harjub kiiresti. Näiteks juba pool tundi pärast lõhnastamist me oma parfüümi enam ei tunne, mis ei tähenda, et see ka teiste jaoks kadunud on. Samas on haistmise osas täheldatud ka teatud soolisi erinevusi - naised on meestest osavamad lõhnu identifitseerima (siit ka mõneti spekulatiivne lisand - avastama võõrast lõhna/parfüümi oma mehe juures).Tänapäeval kasutab lõhnaõlisid või tualettvett umbes 90% naistest ja 80% meestest, olles veendunud, et õigesti valitud lõhn äratab huvi ja suurendab meeldivust. On täheldatud, et tööruumide meeldiv aroom tõstab töötajate enesekindlust ja võimekusetunnet ning soodustab eesmärkide saavutamist. Meeldivast aroomist on abi ka läbirääkimistel - parandab meeleolu ja vastuolude puhul on kergem kompromisse leida. Stressi, väsimuse, ängistuse puhul on eeterlike õlide abil võimalik oma enesetunnet parandada mitmel moel: aroomide sissehingamine; selleks kasuta aroomilampi või tilguta paar tilka õli kuuma vette, tulisele radiaatorile, elektripirnile või taskurätikule (ja nuusuta aeg-ajalt);
aroomivann annab mitmekülgse efekti - eeterlikud õlid mõjuvad nii naha kui sissehingamise kaudu, vann on hea vahend lõõgastumiseks ja stressi vähendamiseks. 3-6 tilka eeterlikku õli lahustatakse lusikatäies mees, kohvikoores või piimas (et hõlbustada veega segunemist) ja valatakse vannivette. Aroomivanni kestus ei tohiks ületada 20 minutit.

Oma lõhn

Meeldiva ja isikupärase parfüümi leidmine pole sugugi lihtne - ahvatleva välimusega pudel või pakend ei ava täielikult selles peituvat lõhnamaailma. Seetõttu on testimine ja omal nahal kogemine aroomi valikul hädavajalik. Selleks mõned näpunäited, millest võib kasu olla lõhnamüsteeriumis uidates. Sobivaim aeg parfüümi valima minna on hommikupoolikul - siis on inimene erksam lõhnu tundma ja muud olulised igapäevased signaallõhnad (näiteks lõunasöögist paiskuvad aroomid) pole jõudnud veel lõhnataju muuta. Ideaalne oleks testida ühte lõhna korraga ja kindlasti oma nahal, näiteks randmel tuiksoone kohal, sest tuksleval pinnal on lõhn paremini tuntav.
Arvamuse avaldamisega ei tasu kiirustada - alkoholi haihtumine ja aroomi kujunemine nahal võtab aega umbes 20 minutit. Veelgi parem on jälgida lõhnamuutusi kogu päeva jooksul ning seejärel otsustada. Saksa psühholoog Joachim Mensing on oma uurimuste põhjal välja toonud ka teatud seose lõhnaeelistuse ja isikuomaduste vahel:
Väljapoole suunatud ekstraverdid kalduvad eelistama värskeid puuvilja- ja roheliste taimede lõhnu; Arglikud ja mõtisklevad introverdid - idamaiseid vürtside ja eksootiliste taimede põnevaid kombinatsioone; Elavaloomulised ja vahelduvate meeleoludega inimesed - lillelõhnu. Tänapäeva parfümeeria võimaldab üheaegselt edasi anda ka vastuolulisi teateid ning ühendada samas parfüümis erinevaid
isiksuseomadusi.

Lõhnatujud
Parfüümidel on täheldatud ka seost meeleoluga:
Tsitrus - reibas ja elurõõmus;
Rohelised taimed - avatud ja optimistlik;
Vanilje - rahustav, lõõgastav, unistav;
Muskus - seksikas, romantiline;
Lillelõhn - pingeid kõrvaldav, tujutõstev.
Seda lõhnasõnastikku võib kasutada teadlikult oma meeleolu suunamiseks.

Isiklik lõhnaruum
Parfüümiga on võimalik kujundada ka oma personaalne ruum. Mida tugevam lõhn, seda raskem on sissetungijal selles ruumis hingata. Siin on täheldatavad ka teatud tendentsid, mis seovad parfümeeriatööstust ja sotsiaalset suhtlemist.
Kui kaheksakümnendatel olid moes tugevad, "paksud" lõhnad, mis suurendasid isiklikku ruumi ja sümboliseerisid võimu,
siis tänapäevased pehmemad ja õrnemad parfüümid edastavad teistsugust sõnumit - mitte teist eemale peletada, vaid tuua ta endale veelgi lähemale (kas sümboliseerib see inimhinge suurenenud lähedusevajadust?).Jälgi, et lõhnatooted, mida korraga kasutad (seep, deodorant, parfüümvesi jms.) oleksid samalõhnalised, muidu hakkab iga lõhn oma õhuruumi eest võitlema ja tulemus on segadusseajav endale ja teistele.
Ära piirdu traditsioonilise kõrvataguste lõhnastamisega, pihusta parfüümi ka mujale - tuiksoontele ning riietele. Kui haistmismeel harjub parfüümiga, siis võib nina värskendamiseks vahelduseks kasutusele võtta samast lõhnasarjast
mõne muu kosmeetikatoote (näiteks kehaemulsiooni või -talgi). Piisab väiksest koostise erinevusest, et lõhn uuesti tuntavaks muutuks.
Lõhnatundlikkus võib muutuda, kui oled väsinud või külmetanud, naistel ka enne menstruatsiooni ja raseduse ajal.

Lõhnadele on oma eluiga. Kui pudel on juba avatud, siis tuleks see ära kulutada poole aastaga, kui soovid nautida parfüümi tema parimal kujul. Jahedas ja pimedas hoiukohas säilib parfüüm kauem. Kuum vann (37-42 C) on hea lihasevalude puhul, vereringe ja ainevahetuse parandamiseks. Leigel vannil (33-36 C) on rahustav toime.
Külm vann (15-20 C) mõjub ergutavalt. Külmas vannis võib olla vaid mõne minuti, millele peab järgnema keha rätikuga ülehõõrumine. Aroomiõli võib tilgutada ka nuustikule, pesemiskindale või -rätikule (1-3 tilka) ja kasutada dushi all. Mõju on paraku väiksem kui aroomivannil.

Eeterlike õlide valimine

Kolm soovitust eeterlike õlide valimiseks:
1. Kui otsid õli, mis aitaks parandada emotsionaalset seisundit, siis on oluline lähtuda oma lõhnaeelistusest. Kuigi usutakse, et teatud õlid on "meeleolu tõstvad", "rahustavad", siis alati pole kõik nii lihtne kui sulle see lõhn ikka ei meeldi, on väga ebatõenäoline, et sa reageerid tema sarmile.
2. Kui otsid eeterliku õli mingi haiguse raviks, tuleb hoolega uurida teraapiat
puudutavaid viiteid ja olla kindel, et just see sobib teile.
3. Ükskõik kas sa valid õli tervise pärast või nautimiseks, kontrolli, et õli oleks ohutu kasutada; näiteks kui oled rase väldi basiilikut või mürri.

 

Eeterlike õlide eest hoolitsemine

Eeterlikud õlid aurustuvad kergesti ja neid kahjustab valgus, äärmuslikud temperatuurid ja pikaajaline kokkupuude õhuhapnikuga. Alati tuleb osta õlisid, mida müüakse tumedates klaaspudelites. Teoreetiliselt säilivad eeterlikud õlid (välja arvatud apelsini-, sidruni-, greibi- ja laimiõli) mitmeid aastaid. Ent mida sagedamini sa ükskõik millise eeterliku õli pudelit avad, seda suurem on võimalus oksüdatsiooniks ja seega õli teraapiliste omaduste vähendamiseks. Kui aga säilitatakse hoolikalt külmas, pimedas, kuivas kohas (eelistatult külmkapis), siis säiluvad nad vähemalt ühe aasta (ühest saagikoristusest teiseni) ilma mingite muudatusteta)

Baas- ehk kandeõlid

Aroomiteraapia massaziks kasutatavaid eeterlike õlisid on vaja lahjendada baasõlis, nagu mandli-, viinamarjaseemne-, virsiku- või aprikoosituumaõli- eelistatult saadudu külmpressimise teel. Külmpressitud õlid on rikkad rasvas lahutuvate toiteainete poolest (vitamiinid A, D ja E), mis imenduvad kergelt nahasse ja mida keha kasutab. Vältida tuleb mineraalõli, kuna selle puudub taimeõli väärtus ja see võib kehast isegi mõne selle rasvas lahustuva komponendi röövida.

ALUS e. BAASÕLID (külmpress)

AVOKAADOÕLI - niisutavat, pehmendavat ja kaitsevat õli kasutatakse eriti kuiva,
kestendava naha puhul. Sobib allergikuile.
Kasutatakse üldiselt segus teiste alusõlidega.

JOJOOBIÕLI - ravib imetlusväärselt kõiki nahatüüpe. Antioksüdandina aeglustab naha vananemist ja sobib nahapõletike, akne ja psoriaasi raviks. Ultraviolettkiirgust filtreeriva õlina sobib kaitseks päikesepõletike vastu.

MANDLIÕLI - nahka pehmendav ja toitev, hästi imenduv mandliõli ravib mahedalt kõiki nahatüüpe, eriti sobib õrnale ja ärrituvale nahale.

NISUIDUÕLI - toitev, antioksüdandina toimiv õli sobib segada vedelamate õlidega. Kasutatakse eelkõige vananeva ja kuiva naha elustamiseks ja niisutamiseks.

Mõningate eeterlike õlide toimeained

APELSINIÕLI - päikeseline, meeleolu tõstev. Alandab kõrget vererõhku. Alandab nakkushaiguste korral palavikku, avab hingamisteid. Kudesid uuendav, koos "neroliga hea näovesi".

BERGAMOTIÕLI - stimuleerib ajutegevust, tõstab mõtlemisvõimet, tugevdab mälu. Parandab vereringet, leevendab lihasevalusid. Mõjub seksuaalselt ergutavana. Sobib putukahammustuste raviks, neutraliseerib mürke.

BENSOEÕLI - tugevalt rahustava toimega, sobib unetuse puhul. Antiseptiline, hea vahend hingamisteede põletike raviks. Soodustab uriinieritust ja leevendab turseid. Kosmeetikas hea kuivale nahale.

"DAMASKUSE ROOS" e. "ROOS OTTO" - eeterlike õlide kuninganna: leevendab
suurepäraselt masendust ja depressiooni. Leevendab menstruatsiooni ja kliimaksivaevusi. Puhastab soolestikku ja maksa, toetab mao talitlust. Kosmeetikas hea õli kuiva, paksenenud ja tundliku naha puhul.

EUKALÜPTIÕLI - tugevalt antiseptiline, toaõhku pihustatuna desinfitseerib ja väldib gripiepideemia ajal nakkuse levikut. Kasuta takse eelkõige hingamisteede põletike,
bronhiidi, katarride ja heinapalaviku raviks. Kompressides alandab palavikku. Sobib hästi saunas leilivette.

FENKOOLIÕLI - vähendab närvilisust, lisab julgust, jõudu, vastupidavust. Diureetiline, tõrjub kehast liigse vee, kiirendab ainevahetust. Imetavatel emadel soodustab rinnapiima teket. Kosmeetikas kasutatakse vananeva ja lõdva naha raviks, verevalumite eemaldamiseks.

GERAANIUMIÕLI - üks tõhusamaid õlidest: soojendav, valuvaigistav, tasakaalustab, tõstab meeleolu. Maksa- ja neerutalitlust tugevdavana kasutatakse hepatiidi ja neerukivide puhul. Tselluliidiraviks sobib hästi koos kadakamarjaõliga. Kosmeetikas üks tegusamaid, igale nahatüübile sobiv.

Millist abi võib veel aroomiõlidest leida.

Basiilik leevendab peavalusid, tugevdab füüsiliselt, aitab vaimse üleväsimuse korral.
Jasmiin on meeleolu parandaja ja enesekindluse suurendaja, stimuleerib erootiliselt, aitab impotentsuse ja frigiidsuse puhul.
Kadakamari sobib vaimu värskenduseks ja mõtete selgitamiseks, stimuleerib ainevahetust ja vereringet, tõhustab neerude tööd. Kummel rahustab, aitab peavalu ja ängistuse puhul. Lavendel on universaalne õli, millel on rahustav ja tasakaalustav toime. Lavendliga saab parandada ainevahetust, alandab vererõhku. Unetuse puhul panna tilgake õli padjale, peavalude korral piisab ühest tilgast kuklapiirkonna masseerimiseks.
Lavendliõli aitab ka stressi, külmetuse ja menstruatsioonieelsete vaevuste puhul.
Mandariin rahustab ja värskendab, tugevdab närvisüsteemi ja vaigistab valu, sobib seedehäirete raviks, ennetab sünnitusarmide teket kõhul. Pelargoonium aitab meeleolu tõsta. Piparmünt värskendab, on kasulik seedehäirete ja iivelduse puhul. Roos rahustab ja aitab depressioonist üle saada, ergutab suguiha. Rosmariin on antiseptiline ja stimuleerib, hea valuvaigistaja, elustab väsinud ja ületöötanud lihaseid, kirgastab vaimu. Sandlipuul on lõõgastav toime, kasutatakse stressi, depressiooni puhul.
Ylang ylang ergutab armurõõme nautima. Aroomiõli valikul usalda iseennast - lõhn, mis meeldib, on ka kasulik, kui aroom on vastumeelne, siis õli ei sobi. Sama lõhn ei sobi ööpäevaringseks tarvitamiseks. Hommikul virgutavad ja aitavad und silmast minema pühkida rosmariin, basiilik, sidrun ja piparmünt. Need lõhnad leevendavad ka peavalu.
Õhtul aitab uinuda lavendel, jasmiin ja sandlipuu.

Aroomiteraapia tehnikad

Eeterlikke õlisid võib kasutada tervise ja elujõu parandamiseks erineval moel. Neid võib kasutada nahahoolduses, neist võib valmistada massaaziõli, lisada vannivette, kasutada auru sissehingamisel külmetuse ja gripi vastu. Aroomiteraapia on kui tervik kui alustad ühest siis vaja on hoolitseda kõigi eest. Enne kui alustad auruvannidega või massaazidega, siis kõigepealt on vaja teha nahahooldust ehk kuiva naha harjamist. See ei paranda mitte ainult naha enda olukorda surnud naharakkude eemaldamise abil selle pinnalt, see stimuleerib lümfidrenaazi ja kõrvaldab ligi ühe kolmandiku keha jääkainetest. Vastavalt loodusravi printsiibile võivad need mürgid põhjustada haigusi, kui neil võimaldatakse jääda kehasse. Kuiva naha harjamiseks läheb sul vaja selleks otstarbeks loodud harja (nailon või loomsed harjased on mõlemad kas liiga pehmed või liiga karmid), millel on pikk kuid eemaldatav vars, nii et sa ulatuksid oma seljani Keha on vaja harjata kord päevas mõni minut enne hommikuvanni või dushi (kas kord kui sul on tselluliit) . Harjata võid julgelt kõiki kehaosi alustades jalgadest ja liikudes edasi ülespoole, välja tulev jätta nägu mis on liiga õrn sellise töötlemise jaoks , ülejäänuid kohti võib harjata tunde järgi, harjamine ei tohi kindlasti kesta kauem kui viis minutit. Naha harjamine on ohutu kõigile, välja arvatud neile, kes kannatavad selliste nahahaiguste all nagu ekseem või psoriaas või kui nahk on nakatunud või katki, siis tuleb need kohad vahele jätta.

1. Auruvannid näole- Näole tehtav auruvann on sügavpuhatusmeetod, mis sobib kõigile nahatüüpidele, kuid eriti rikutud ja haiglaselt vererohkele nahale. Auruvanne tuleb aga iga hinna eest vältida kui su nahal on eelsoodumus punastele veresoonekestele. Suur kuumus laiendab nahaaluseid veresooni, seega halvendades olukorda. Seda peaks ka vältima siis kui inimene kannatab astma all; aur võib põhjustada ataki. Loksuta üks või kaks tilka oma naha tüübile sobivat eeterliku õli anumasse, mis sisaldab ½ liitrit keeva vett. Kata oma pea rätikuga ja pane see üle anuma, jää sinna kuni viieks minutiks. Lõpeta protseduur tupsutades nägu külma veega, et eemaldada naha pinnale kogunenud jäägid. Mõistlikul kasutamisel hakkab näonahk välja nägema ja tunduma taaselustuna ja niisutatuna.

2.Näoõlid- Eeterlikke õlisid kasutatakse perioodiliseks raviks kas kord nädalas või iga päev kahe nädala jooksul kolme- või neljanädalase vahega enne taaskasutamist. See väldib naha liigset ärajahtumist eeterlike õlidega, sest sel juhul ei reageeri ta nendele enam soodsalt. Järgnevalt kolm moodust õlide kasutamiseks naha ravimisel:
1. Määri peale õhuke kiht kohe pärast vanni või dushi, kui su nahk on veel soe ja niiske. Ära eemalda liigset kuni kahekümne minuti möödumiseni- nii kaua võib aega minna õlide imendumiseks.
2. Määri peale pool tundi pärast näomaski või auruvanni tegemist. Pärast neid ravimeetodeid vajan nahk aega rahunemiseks, selleks et imada eeterlike õlisid efektiivsemalt.
3. Määri peale veidi aega enne jalutama minemist (soovitavalt kuhugi saastamata õhu kätte). Hapniku ja eeterliku õli kombinatsioon on suurepärane nahanoorendaja.
Aroomiteraapiline massaaz - kehalisel tasandil aitab massaaz elimineerida mürgiseid jääke, stimuleerides vereringet ja lümfidrenaazi. See suurendab hapniku hulka valutavatel aladel ja samal ajal eemaldab seisvad mürgised jäägid, nagu lihaskiududes moodustuvad piim- ka karboksüülhapped. Rahulik, mugav ettevalmistus suurendab aroomiteraapia massaazi elamust. Ruum peaks olema väga soe ei tohiks olla külma tõmbetuult, taustaks peaks mängima väga vaikne taustamuusika, soovitavalt muusika, mis on mõeldud mediteerimiseks. Massaaziõli valides võid sa soovi korral üritada seda sobitada partneri vajadustega, sest mida meeldivam on aroom, seda tõenäolisemalt me lõdvestume aroomiteraapilise massaazi ajal- ja see on see vabastamist vajav võime, mis on tegeliku ravimise kunsti võtmeks. Aroomimassaaziks kasutada neutraalset baasõli (näiteks nisuidu- või mandliõli või lõhnatut beebiõli, kõlbab ka iga rafineerimata lõhnatu taimeõli). Kahele teelusikatäiele õlile lisada 3-4 tilka aroomiõli, segada ja masseerida õli nahasse. Masseerimisliigutustega tuleb liikuda südame suunas. Ära masseeri põletikulist või ärritunud nahka! Parema tulemuse saab muidugi, kui pöörduda aroomiterapeudi poole, kes teab, millist õli või õlide segu erinevate tervisehäirete puhul massaaziks valida.
1. Vala veidi õli väikesele vaagnale, (ära vala õli kehale, see võib osutada päris shokiks). Pane oma käed seljajalami mõlemale poolele selgroogu, sõrmed lõdvestunult suunatud pea suunas. Nüüd libista oma käed selga mööda üles, libista käed kindlalt ale õlgade ja siis libista alla, kui jõuad pihani, tõmba seda õrnalt üles ja pöördu siluvalt tagasi.
2. Nüüd liiguta oma käed keha külgedele ja, alustades puusadest või tuharatest, hakka sõtkuma. Mõlema käega haara vaheldumisi haara kogu peo ja sõrmedega lihast ja tõmba seda luudest eemale, justkui sõtkuksid tainast.

3. Järgnevad massaazi etapid on pöidlaringid, naha tõmbamine, käsi käel ringi ja naha pööramine abaluude kohalt. Enamasti on soovitav alustada järgmist massaazi viisi altpoolt ülesse liikudes. Massaaz tuleb lõpetada nii nagu alustasid, pikkade silitavate liigutustega, kata partnerrätikuga et ta saaks siinsesse maailma tagasi pöörduda.
Nägu ja pea - See on keha piirkond, mida küllalt sageli välditakse ravimassaazi teraapias, kuid hea näo ja peanahamassaaz võib olla üks kõige meelilülendav kogemus üldse. Tugeva peavalu võib julgesti kõrvaldada mõne minutiga, ei ole mõtet otsida väljapääsu ravimites. Ravimid ei tee midagi peavalu, mis enamasti tuleneb närvi- ja lihaspingest, mida aroomteraapiline massaz tasakesi leevendab. Sega näoõli, mis sobib su partneri näonahaga, võttes arvesse ta lõhnaeelistusi. Nahk peab olema puhas ja meik eemaldatud. Piisab kahest teelusika täiest õlist, sest et ainult väga kuiv nahk vajab sellest rohkem. Partner peaks lamama selili, padi või rullikeeratud käterätik põlvede all, vältimaks pingeid nimmepiirkonnas.
Järgnevalt neli etappi massaazi alustamiseks:
1.Enne kui õlitad oma käed, aseta need oma partneri pea mõlemale küljele. Peopesad peaksid katma lauba, allapoole sirutatud sõrmed haarama pea külgedelt. Hoia neid seal mõni hetk.
2.Vii oma käed laubale ja silita õrnalt kulmusid, käsi käel üles ja üle juuste pealaeni. Tee seda mitu korda.
3. Võta oma käed õrnalt ära ja kasta näpud õlisse. Hõõru see kätesse. Sul läheb näo jaoks vaja laialihõõrutud õli; kui sa naha üleni kokku määrid võib see partnerile silma minna.
4. Libista õrnalt käsi õle partneri näo alustades lõuast, tehes ringe ümber silmade ning liikudes üle lauba. Järgnevalt võib tegutseda nii öelda sisetunde järgi, sest näo massaaz on keerukas protsess, mida üles lugeda ei jõua keegi, tervet protsessi tunnevad ainult eksperdid.

Enesemassaaz. Ideaalsel juhul peaks saama professionaalset aroomiteraapialist massaazi umbes kord kuus või peaks sul olema sõber, kellega vaheldumisi teineteist masseerida, kuid kui selline võimalus puudub saab abi ka enesemasssazist. Kõige parem on kasutada õlisid pärast sooja vanni või dushi, kuna need läbivad nahka hõlpsamini, kui see on veidi soe ja niiske. Massaazi liigutuste suund peab alti olema südame suunaline, ergutamaks vereringet ja seega koheldava kehaosa toitumist. Silita nahka käsi käel, liikudes ülespoole. Alusta väga kergete silitustega ja muuda nad järkjärgult tugevamaks . Enesemassaaz aitab parandada vereringet, aitab ära hoida kõhukinnisust ja parandab lihaste tööd. Enesemassaaz eeterlike õlidega koos naha harjamisega ja aroomivannidega suurendab sinu energiataset ja loob hea enesetunde.
Aroomiteraapia tselluliidi vastu. Tselluliidi vastane programm ei koosne ainult vannidest ja massaazist vaid ta koosneb neljast põhielemendist: toitumisest, kuiva naha harjamisest, eeterlikest õlidest ja lümfidrenaazi masseerimisest Kuna kõikidel teistel elementidel olen ma oma töös juba pikemalt peatunud siis praegu peatun ainult toitumisel, mis on väga oluline. Kui sa tahad tselluliidist lahti saada siis peab võtma ette väga raske tee. Dieet koosneb esialgsest ühe-või kahepäevasest puuviljade paastust, millele järgneb kaks nädalat tooreid puu- ja juurvilju, pähkleid, seemneid, allikavett, mahlu ja ürditeesid. Sellele järgneb täistoidudieet, ilma või vähese hulga piimatoodetega ja mitte rohkem kui ühe tassi kohvi või kahe tassi teega päevas. See on väga rakse, kuid sellel on ka üks pluss pool, nimel toitlustusspetsialist Celia Wright näeb et, et inimene võib omale teha ühe pidusöögi päeva nädalas kus ta võib süüa kõike mida ihaldab, sest see annab maksale tegevust. Tselluliidi ravimiseks ei tohi kindlasti valida neid õlisid mis ainult meeldivad, vaid tuleb vaadata neid millel on ka raviv toime. Tselluliidi ravimiseks kasutavad õlid on need, mis vabastavad mürkainetest (kadakas, sidrun) või stimuleerivad vereringet (küpress, rosmariin). Neid peab kasutama vannis lahjendamata kujul ja massaaziks lahjendatult taimeõlis. Kui sa lebad vees siis sõtku ja tao rusikatega neid kohti, kuhu on tselluliiti ladestunud. Meeles peab pidama, et ei tohi kasutada ühte ja sama õli kogu kuuri vältel, mis kestab kuni kaksteist nädalat.

 

Eeterlike õlide muud kasutamisvõimalused

Eeterlike õlsid võib ka kasutada lihtsalt tervise ja naudingu jaoks, järgnevalt püüan teha ülevaate neist võimalustest.
1. Vannid. Eeterlike õlisid võib lisada vanniveele lihtsalt naudingu pärast, rahuliku une soodustamiseks, nahahaiguste , lihase- ja muude valude leevendamiseks või lihtsalt tuju tõstmiseks. Neid võib kasutada üksi või teistega segatult. Vannivette tuleb tilgutada 5-10 tilka lahjendamata õli pärast vanni täitumist veega.
2. Jala/käevannid. Neid võib kasutada külmetuse vastu; reumaatilise või liigesepõletiku valu, liighigistamise, atleedijala ja muude jala või käehaiguste korral, näiteks dermatiit või ekseem. Piserda 5-6 tilka eeterliku õli, soovi korral lahjendatud taimeõliga) käesooja veega täidetud kaussi ja leota jalgu või käsi umbes 10 minutit. Pärast kuivatamist masseeri naha sisse veidi taimeõli, mis sisaldab natuke seda sama eeterliku õli.
3. Sissehingamine- seda võib kasutada külmetuse, gripi, põskkoopapõletiku, köha ja naha auruvannideks. Lihtsam meetod on valda viis kuni kuus tilka eeterliku õli taskurätile ja vajaduse korral sisse hingata. Õli võib soovi korral piserdada ka padjale, et kergendada kinnise nina kaudu hingamist ning võimaldada rahulikku und. Aurude sissehingamist väldi kindlasti kui sa kannatad astma all, kuna suur kogus võib põhjustada ataki. Sissehingamisel vala umbes poole liitri peaaegu keeva vee kohta kaks kuni neli tilka eeterliku õli sõltuvalt tugevusest ja hinga kausi kohal aure umbes 5 minutit.
4. Kompressid- on väga hea moodus lihasevalu, nikastuste ja muljumiste raviks, samuti ka valu ja ummistuse vähendamiseks siseorganites. Kompressid võivad olla külmad ja kuumad sõltuval sellest mida ravitakse. Äsjaste vigastuste , nagu nikastused, muljumised, paistetused, põletikud ja peavalud soovitatakse külma kompressi. Kuumad kompressid on näidustatud vanade vigastuste, lihasvalu, hambavalu, menstruatsioonieelse krambi, põiepõletiku, mädaniku puhul. Kuuma ja külma kompressi tehakse ühtemoodi. Piserda umbes kuus tilka eeterliku õli umbes poolde liitrisse vette, mis on kas nii külm või kuum kui sa ise suudad taluda. Aseta väike käterätik või tükk vatti vee pinnale. Vääna välja liigne vesi ja aseta riie ravitava koha peale. Kata see tüki kahaneva kilega ja seo vajaduse korral kinni, jäta kompress peale , kuni see on jahtunud kehatemperatuurini, külma kompressi puhul kuni see on soojenenud vastaval kehatemperatuurini, uuenda kompressi vastavalt vajadustele.


Eeterlike õlide mürgisus

Eeterlikud õlid on ohutud ja väga kasulikud, kui neid kasutatakse mõistlikult. Mürgituse võib saada, kui suu kaudu manustatakse suuri koguseid. Kuigi mõned vanemad raamatud soovitavad suu kaudu võetavaid koguseid, siis enamik aroomiterapeute on nüüd selle vastu. Mõnda eeterliku õli ei tohiks kunagi kasutada ravimisel. Sassafras, näiteks, (kui sa seda leiad) võib põhjustada kasvajat. Enne kui kasutad eeterliku õli, tuleb silmas pidada mõningaid punkte.
1. Asjaarmastajad peavad hoiduma kasutamast: kibumünt, elupuu, salvei (mitte segamini ajada muskaatsalveiga, mis on ohutu kasutada), uibuleht, tüümian
2. Ei tohi panna nahale - (neid õlisid on kõige parem kasutada ruumi lõhnastamiseks); kaneelikoor, kaneelilehed, nelk.
3. Ei tohi kasutada päikesevanne - (need õlid, eriti bergamott, võivad põhjustada ajutist pigmentatsiooni): bergamott, sidrun, apelsin, mandariin, greip, laim, raudürt.
4. Ei tohi kasutada raseduse ajal - basiilik, mürr, tüümian, majoraan (magus).

 

Kokkuvõte

Leian, et aroomiteraapia on midagi väga salapärast, see on nagu alternatiiv meditsiin. Igale kergemale haigusele on aroomiteraapias ravi olemas, inimesed kes tahavad oma keha ja vaimu värske hoida kasutavad aroomiteraapia varianti, sest nad ei taha kogu aeg ravimitest abi otsida, sest need jätavad ju tahes tahtnata keemilised elemendid meie kehasse. Aroomiteraapia on samas aga lõõgastav ja rahustav, mis vabastab meid pingetest. Enne seda tööd kirjutades poleks ma uskunud et eeterlikel õlidel on nii suur toimeaine. Inimesed peaksid mõtlema rohkem, kui palju suudab aroomiteraapia nende heaks ära teha, sest tänapäeva kiire elutempo ajal kannatavad paljud stressi all.

Mida mina õppisin?

Seda tööd kirjutades sain ma palju targemaks aroomiteraapia alal. Sain teada aroomiteraapia ajaloos, tutvusin erinevate aroomiteraapiate liikidega, mõistsin, et tihti kui inimesed otsivad abi valuvaigistitest, lahendaks asja hoopis aroomiteraapia. Tutvusin mitmete aromaatsete õlidega, millised milliseks otstarbeks on millised on mürgised millised mitte, sain mõningaid näpunäiteid kuidas vähendada stressi aromaatsete õlidega. Kokkuvõtteks tahan öelda , et aroomiteraapia on tänapäeval veel Eesti suhteliselt avastamata asi ja loodan et kunagi teavad inimesed sellest palju rohkem.

Kasutatud kirjandus

1.Christine Wildwood, Aroomiteraapia
2. Sillaste "Aroomiteraapia", Saue 2001
3. Internet

Muid (koolitus)materjale

algusse viiv pilt