Loodusravi * Maarohud * Koduapteek - 60 haigust


11. PEAVALU

Enamasti tekib peavalu siis, kui ajuveresooned laienevad või kaela- ja õlgade lihased on pinge all.

Mõnedel inimestel hakkab pea valutama, kui nad ei saa hommikul juua oma harjumuspärast tassi kohvi või teed: kohv ahendab veresooni.
Üsna levinud peavalu põhjused, millele me paraku harva tähelepanu pöörame, on liigsöömine ning omavahel sobimatute toiduainete koos tarvitamine, mis tekitavad gaase ja suurendavad koljusisest rõhku. Lisada võib veel suhkruga liialdamise, kõhukinnisuse, pisarate tagasihoidmise, tundepuhangute allasurumise, pinge, allergia, silmade pingutamise, glaukoomi, mõningate rohtude tarvitamise ja atmosfääri saastatuse.
Allpool räägime rahvalikest peavalu leevendamise vahenditest. Proovige mõnda, heitke siis pimedas vaikses toas pikali, hingake sügavalt ja püüdke uinuda.

· Palderjan lõdvestab suurepäraselt lihaseid, harilik naistenõges, kui seda omaette kasutada, aitab pingest tekkinud peavalu vastu. Kui nende kahega liita ka tihashein, siis kõigist kolmest valmistatud tõmmis alandab närvipinget.
Ajage kaks klaasi vett keema, võtke nõu tulelt ja puistake sellesse teelusikatäis kolme ürdi segu. Kui vaja, võite tõmmist veel soojendada, kuid keema ärge seda enam laske.
· Massaaz leevendab igasugust otsmikupiirkonna valu. Hakatuseks hõõruge õrnalt, seejärel aga juba tugevamalt kaela ja õlgu. Kui lihased on lõdvestunud, pange pöial ja keskmine sõrm kuklalohu juures olevatele punktidele ja toetage teine käsi laubale. Hõõruge ringjaid liigutusi tehes aeglaselt ja õrnalt kukalt, seejärel vajutage juba jõulisemalt, aga hoiduge valu tegemast. Masseerige nõnda 3 minutit ja nõrgendage siis pikkamööda survet.
· Paljudel inimestel aitab piparmündiõli meelekohtadesse hõõrumine hästi lõdvestuda. Piparmündiõli või nn põhipalsamit, mis seda õli sisaldab, saab osta apteegist.
Mõned eelistavad juua piparmünditõmmist või segada seda hariliku naistenõgese, tihasheina või palderjaniga. Piparmünditõmmis leevendab ühtlasi maohädasid, mis võivad samuti peavalu põhjustada.
· Kaltsium leevendab hästi valu ning lisaks aitavad kaltsiumitabletid närve rahustada. Juurde oleks kasulik võtta veel 100 mg C-vitamiini.
· Pange valutavatele kohtadele jääkompress.
· Lamage pimedas toas täielikus vaikuses.
· Õppige mediteerima, aeglustades peaaju tööd ning lõdvestades alalõualuu- ja kaelalihaseid.
· Heitke magama ja tõuske iga päev ühel ja samal ajal.
· Vältige aineid, mis võivad põhjustada migreeni - punast veini, õlut, suhkrut, "vana" juustu ja külmutatud lihast valmistatud toitu.


12. MIGREEN

Migreeni iseloomustavad perioodilised peavaluhood, mis tabavad enamasti ühte poolt. Valuhood algavad ühegi nähtava põhjuseta ja kestavad mõnest minutist mõne tunnini. Sageli kaasnevad valuga iiveldus ja oksendamine. Näonahk muutub kahvatuks või punaseks ning igasugused välised ärritajad, nagu ere valgus, lärm ja muusika suurendavad valu veelgi. On täheldatud, et tihtipeale kannatavad migreeni all kõik ühe perekonna liikmed.

Rahvameditsiinil on migreeni raviks pakkuda rohkesti taimset päritolu ravimeid.

· Ennekõike ravitakse migreeni kofeiiniga, mida leidub kanges kohvis ja tees,
· Valu kaob, kui masseerite kahe käega pead, alustades laubast ja liikudes kukla suunas.
· Hingake sisse võrdsetes osades võetud kampri- ja nuuskpiirituse segu.
· Pange riidelapiga kõrva taha ja meelekohale hapukapsast ning siduge rätik ümber pea.
· Kui migreenihoo on põhjustanud üleväsimus, sööge heeringat.
· Paljud on abi saanud järgmisest vahendist. Kloppige muna tassis lahti, valage tass kuuma piima täis, segage ja jooge ära. Tehke nii mitu päeva järjest: kui tunnete migreeni algamas, jooge muna ja piima segu.
· Peavalu ennetamiseks jooge iga päev tühja kõhuga klaas petti.
· Valage 1 spl ristikunuttidele klaas keeva vett, laske tund aega tõmbuda, kurnake ning jooge 3 korda päevas ½ klaasi.
· Kui pea pidevalt valutab, jooge 2 korda päevas ¼ kl kartulimahla.
· Valage 1 spl kuivale punemeürdile 300 ml keeva vett, laske 1 tund soojas kohas tõmbuda, kurnake ja jooge 3 korda päevas 1 kl.
· Peavalu vastu aitab ka värske lodjapuumahl.
· Mustsõstramahl võib ära võtta isegi väga tugeva peavalu - jooge seda 3-4 korda päevas ¼ kl.
· Valage 3 spl melissiürdile klaas kuuma vett, laske tõmbuda ja võtke 4-5 korda päevas 2 spl.
· Kuumutage 1 spl peenestatud palderjanijuuri 15 minutit klaasitäie keedetud veega veevannil, laske 1 tund tõmbuda, kurnake ja võtke 3 korda päevas 1 spl. Kergendust toovad ka palderjanitõmmise vannid.
· Kui üks peapool läheb migreenihoo ajal punaseks, pange punetava poole peale külmad mähised ning torgake jalad kuuma vette. Kui haige peapool on kahvatu, tehke vastupidi: pange kuum mähis ja tehke jalgadele külma vanni. Kui näo värvus ei ole muutunud, aga pea valutab, pange meelekohtadele sidrunilõigud ja siduge ümber pea kuum käterätt.

13. NOHU

Ei leidu inimest, keda poleks kunagi elus vaevanud äge nohu.

Pakume selle vastu mõningaid rahvameditsiinis kasutatavaid retsepte.

· Laske ninna 3-5 tilka mentoolõli ning määrige sellega ka laupa, meelekohti ja nina. Soovi korral võite segada mentoolõli sama suure koguse kampriõliga.
· Peenestage küüslauku ja pange mõlemasse sõõrmesse selle mahlas immutatud vatitampoonid.
· Tilgutage mõlemasse sõõrmesse 4-5 korda päevas 3-5 tilka aaloemahla, ajage pea kuklasse ja masseerige ninatiibu.
· Pange sõõrmetesse peedimahlas niisutatud vatitampoonid.
· Soojendage põskkoopaid kahe keedetud munaga. Mähkige need linastesse lappidesse, pange kahele poole nina ja hoidke seal jahtumiseni.
· Soojendage pool klaasi päevalilleõli 30-40 minutit veevannil, jahutage veidi, lisage 1-2 küüslauguküünt ja veerand väikest sibulat, laske 2 tundi tõmbuda ja tilgutage kurnatud tõmmist sõõrmetesse.
· Jooge enne magamaheitmist soojalt salveikeedust, hoides samal ajal jalgu 5 minutit põlvist saadik soojas vees. Pärast seda minge kohe voodisse.

Nohu algstaadiumis võib kasu olla järgmisest vahenditest.

· Kui tunnete nohu tulemas, pange kohe kandadele sinepiplaastrid, siduge flanelllapiga kinni ja pange jalga villased sokid. Kahe tunni pärast võtke plaastrid ära ja kõndige natuke aega kiiresti toas ringi. Kõige parem on teha seda protseduuri enne magamaminekut, siis peaks hommikuks nohu möödas olema.
· Päris nohu algul võib juua pool klaasi vett, millesse on lastud 5 tilka joodi. Kui tegemist pole gripiga, peaks see aitama.
· Sööge ära üks küüslauguküüs.
· Lõigake sibulalt juurepoolne osa ära ja närige seda 10-15 minutit.
· Määrige ninasõõrmeid seestpoolt paar korda päevas sulgja kalanhoe mahlaga või tilgutage seda 3-5 tilka ninna.

14. PÕSKKOOPAPÕLETIK

Vahel kestab nohu nädalaid. Ühtlasi hakkab valutama pea ja teile tundub, nagu oleks lauba taga moodustunud suur malmikämp. Sellisest nohust ei saa te lahti lihtsal põhjusel: tegu pole lihtlabase nohu, vaid sinusiidi ehk põskkoopapõletikuga.

Külmetuse või allergiahoo ajal sulguvad põskkoobaste kanalid ning neisse kogunenud lima ja bakterid ei pääse välja. Aktiviseerudes põhjustavad need põletiku, mille tõttu piinlete ligemale kolm nädalat - kolm korda kauem kui tavalise külmetuse puhul. Mõistagi peate sinusiiti esialgu tavaliseks nohuks: on ju mõlemal haigusel ühesugused sümptomid: tekivad kerged külmavärinad, ninasõõrmed hakkavad kipitama, nina on kinni, pea raske ja hääl umbne. Sinusiidil on aga üks kindel tunnus: see ei aja teid aevastama ning ninast tulev eritis on tihe ja kollakas, kuna tavalise külmetuse puhul on see vedel ja värvitu. Sinusiiti vältida on väga raske, aga kui see on juba tekkinud, tuleks seda võimalikult kiiresti ravida. Ilmselt tuleb teil sel juhul läbi teha antibiootikumikuur, ent abiks tulevad ka järgmised nõuanded.

· Käige saunas - kuum leil vähendab põskkoobaste turset.
· Sööge greipi. Neis viljades leidub glutatiooni - antioksüdanti, mis aitab reguleerida põskkoobaste rõhku. Glutatiooni on ka apelsinides, virsikutes, sparglis ja kartulis. Ninatilku kasutage lahjendatult.
· Nuusake korralikult nina, tühjendades vaheldumisi mõlemad sõõrmed. Püüdke teha seda hääletult: tugev löristamine ajab bakterid ainult sügavamale põskkoobastesse.
· Sööge mädarõigast. Kui teile mädarõika maitse ei meeldi, hingake seda lihtsalt sisse.
· Loputage nina soolalahusega. See alandab ninaõõne turset, ehkki selle koostisse ei kuulu veresooni ahendavaid komponente. Lahustage pooles liitris keedetud vees teelusikatäis soola (vee desinfitseerimiseks tuleks seda keeta 10 minutit) ja tõmmake lahust vaheldumisi mõlemasse sõõrmesse.
· Sööge toitu, mis aitab põskkoopaid puhastada: lisage kanapuljongile pool supilusikatäit punast pipart ja pool supilusikatäit kuivatatud küüslaugupulbrit. Pipra ja küüslaugu toimel tulvab veri nina ja põskkoobaste limaskesta ning hingamine muutub kergemaks. Kanaliha sisaldab tsüsteiini - aminohapet, mis vähendab lima teket ja leevendab ninaneelu ärritust.
· Loobuge punasest veinist, sest selles leidub põskkoobast tursumist soodustavaid aineid.
· Masseerige enne uinumist põskkoopaid. Selleks suruge nina poole minuti vältel kahelt poolt pöialdega ja laske siis lahti. Tehke nii mitu korda, sest see lihtne manipulatsioon soodustab vere juurdevoolu ning leevendab valu ja põskkoobastes tekkivat raskustunnet.

15. ADENOIDID

Ninaneelu lümfikoe suurenedes tekivad adenoidid. Need võivad areneda juba lapse esimesel eluaastal, põhjustades nohu ja takistades läbi nina hingamist. Seepärast on lapse suu nii ärkvel olles kui ka magades pidevalt avatud.

Rahvameditsiin soovitab adenoidide raviks nina ja neelu mitmesuguste mahlade, keeduste ja tõmmistega loputada.
· Peedimahl. Tilgutage pead kuklasse ajades 3-4 korda päevas paar tilka mahla ninna.
· Soolalahus. Loputage sellega nina ja neelu. Eriti hästi mõjub merevesi. Last tuleb harjutada vett ninna tõmbama ja välja purskama. Veel parem on, kui ta tõmbab vett nina kaudu sisse ja purskab suu kaudu välja - nõnda peaks ta ühe kuuga adenoididest lahti saama.
Kui merevett pole, võite selle ise valmistada. Selleks lisage klaasile soojale veele kuhjaga teelusikatäis soola ja 5-7 tilka joodi ning loputage saadud lahusega kaks korda päevas nina ja neelu.
· Vereurmarohi. Pead kuklasse ajades laske kuu aja vältel 2-3 korda päevas ninna 3-4 tilka mahla.
· Põldosjatõmmis. Valage 1 spl osjale 200 ml vett, keetke 5-7 minutit nõrgal tulel, kurnake ja loputage 2 korda päevas ninaneelu.

16. KESKKÕRVAPÕLETIK

Enamasti kaasneb äge otiit ehk keskkõrvapõletik ülemiste hingamisteede haigustega. Mikroobide toimel keskkõrva limaskest tursub ning võib pakseneda koguni 20-30 korda. Põletikuline protsess haarab ka trummikilet ning seegi pakseneb, mistõttu kõrv hakkab nii öösel kui päeval tugevasti valutama. Tihti lisanduvad sellele veel pea- ja hambavalu ning palavik.

Et haige seisundit kergendada, määrab arst talle kõrvatilku. Soojendavat kompressi, mis vähendab põletikku ja vaigistab valu, võib igaüks endale aga ise teha.
Lõigake viiekordsesse ruudukujulisse (10x10 cm) marlitükki avaus, niisutage seda viinas, pange kõrvapiirkonnale, nii et kõrvalest oleks avausest läbi, laotage peale marlist suurem samasuguse avaga kile või kompressipaber ja vatt ning siduge rätik pähe. Sellist kompressi on soovitav teha ööseks. Päeval aitab hästi kuiv soojus - rätikuga kõrva peale seotud vatt. Sellised abinõud võimaldavad vähendada algavat põletikku ning alandada turset, et mäda saaks välja voolata. Siis kaob valu kohe ja palavik alaneb.
Esimesel kahel päeval tuleb kõrvast vähe eritist, pärastpoole aga juba rohkem. Nii see peabki olema: haige kõrv peab võimalikult kiiresti puhastuma. Et sellele kaasa aidata, puhastage kuulmekäiku 2-3 korda päevas vesinikülihapendis niisutatud marlitükiga (ilma tikuta!) ning tilgutage siis kõrva 2-4 tilka 1% dioksidiinilahust.

Rahvameditsiin soovitab ägeda otiidi puhul järgmisi vahendeid.

· Mündilehtede tõmmis. Hoidke 2 spl lehti nädal aega 200 ml viinas, kurnake ja laske haigesse kõrva iga 3 tunni järel 3-4 tilka.
· Hariliku maavitsa tõmmis või tinktuur. Tõmmise valmistamiseks laske 1 spl droogil tund aega kuumas vees tõmbuda ja pange 2-3 korda päevas kõrva leotisega niisutatud tampoon. Tinktuuri saate, kui lasete 2 spl lehtedel nädal aega 100 ml viinas tõmbuda. Seejärel pange 2 korda päevas kõrva selle vedelikuga niisutatud tampoon.
· Kollase mesika tõmmist valmistatakse ja kasutatakse samamoodi kui eelmises retseptis.

17. KÖHA

Kui teid hakkab vaevama köha, püüdke sellest kiiresti jagu saada. Selleks tuleb kõigepealt välja selgitada köha iseloom. Kopsuarstid soovitavad järgmist.

Külmetuse korral on köha esialgu kuiv, ent muutub järk-järgult märjemaks ning rögarohkemaks.
Sellisel juhul võite hakkama saada mikstuuride ja tablettideta. Ärge hakake kohe antibiootikume võtma, vaid proovige rahvalikke vahendeid.
· Jooge rohkesti sooja piima, millesse on segatud mett või soodat. Head on ka pärnaõie-, alteejuure-, paiselehe- ja punetee.
· Tehke endale sinepivanni.
· Hingake sisse keedetud kartulite sooja auru. Inhalatsiooniks sobib ka tavaline keev vesi, kusjuures protseduur peaks kestma 10-15 minutit. Parem ja ohutum on muidugi inhalaator, mis parandab haige koha vereringet, aitab lümfotsüütidel sinna ligi pääseda, suurendab nõndaviisi limaskesta kaitsevõimet ning takistab põletiku levimist.
· Tehke küüslauguinhalatsiooni. Pange käepärast 10x40 cm suurune marli, puistake sellele 5-10 peeneks riivitud küüslauguküünt, laotage riidetükk kuiva teekannu põhja ning hingake kannutilast küüslaugulõhna 10 minutit sisse. Niiviisi saate paari päevaga köhast lahti.

Viirusinfektsiooni puhul kannatavad samuti sageli ülemised hingamisteed, tekib rohke rögaeritus, koha on paukuv, valulik ja hootine, haigel matab hinge.
Sel puhul tuleb appi võtta koduapteek.
On hea, kui seal leidub selliseid röga lahtistavaid preparaate nagu bromheksiin ja bronholütiin, mida tuleb võtta vastavalt juhendile.

Pakume välja ka mõned rahvalikud retseptid.
· Kloppige kahe supilusikatäie peensuhkru ja lusikatäie rummiga lahti kaks munakollast ning jooge sellist segu hommikul tühja kõhuga.
· Segage kaks teelusikatäit mett sama suure koguse koorevõiga, kahe toore munakollase ja teelusikatäie jahuga ning võtke seda rohtu 3-5 korda päevas.
· Tehke hingamisharjutusi. Piisab, kui puhute täis mõned värvilised õhupallid: tuju paraneb ja haigus möödub kiiremini.
Allergiline köha on enamasti kuiv, sage ja hootine ning tugevneb tavaliselt öösiti.
· Sellise ootamatu köhahoo puhul aitavad arstide soovitatud antihistamiinsed preparaadid.
· Leeliselise inhalatsiooni tegemiseks lahustage klaasitäies vees teelusikatäis soodat, valage teekannu, ajage keema, võtke siis kann tulelt ja hingake tila kaudu auru sisse, hoidudes end seejuures kõrvetamast. Sooda võib asendada borzommiga - see leeliseline vesi aitab röga välja köhida. Soojendage seda ja hingake auru sisse.

Ärge lükake oma tervise eest hoolitsemist homsele, vaid käige kindlasti ära allergoloogi juures. Seal tehakse teile spetsiaalsed uuringud ning selgitatakse vereanalüüsi ja nahaproovide põhjal välja allergeen.
Allergiat võivad põhjustada kodune tolm, koduloomade karvad ja isegi kalade kuivtoit.

18. BRONHIIT

Kopsutorude katarr on üks sagedasemaid hingamisteede haigusi. Äge bronhiit algab tavaliselt nohuga ja hingetoru põletikuga, mis levib bronhidesse, põhjustades väsimust, kerget palavikku, kõrvetustunnet rinnaku taga ja kuiva köha. Bronhiit on krooniline, kui köha esineb pidevalt või 2-3 kuuliste perioodidena.

Selle haiguse ravimiseks võib kasutada kõiki neidsamu rohtusid mis bronhiaalastma, köha, kopsupõletiku puhul. Räägime mõnest lihtsamast ja jõukohasemast meetodist lähemalt.
· Valage 4 spl peenestatud teelehtedele 2-3 klaasi keeva vett, laske 4 tundi tõmbuda ja jooge kurnatud tõmmis päeva jooksul ära. See on eriti hea tihke rögaga bronhiidi puhul - teeleht on hea rögalahtisti.
· Vana bronhiidi puhul on abi saadud kõrvenõgesejuurtest. Ajage 2 spl peenestatud juuri klaasi keeva veega keema ning jooge kurnatud tõmmist lonkshaaval mitu korda päevas.
· Linnainimesed on kroonilist bronhiiti ravinud aaloetinktuuriga. Pooleliitrisse viinapudelisse pandi 4 suurt aaloelehte, lasti 4 päeva tõmbuda ja ilma et viina oleks lehtedelt ära valatud, võeti seda tinktuuri 3-4 korda päevas dessertlusikatäis.
· Ägedat bronhiiti on ravitud mustrõika, sookailu, männikäbide, mugulsibula, kartuli ning kliikeedusega. Puistake 1,8 liitrisse keevasse vette 400 g suvalisi kliisid, keetke 10-15 minutit, lisage pisut kõrvetatud suhkrut ja jooge kuumalt tee või kohvi asemel.
· Hea bronhiidirohu saab ka paiselehest. Sellest võib valmistada nii piiritus- kui ka vesitõmmise.
· Bulgaaria tervendaja Vanga soovitas keeta 2-3 paiselehte mõne minuti 2-3 klaasis piimas, lisada saadud keedusele noaotsaga searasva ja juua seda enne magamaheitmist pool klaasi.

19. ANGIIN

Angiini haigusnähud avalduvad esmajoones kurgumandlites. Tõbi algab järsku: neelata on valus, tekivad vappekülm ja palavik, lümfisõlmed muutuvad valusaks.

· Angiini korral kuristage 6-8 korda päevas kurku 30% sidrunhappelahusega või pane suhu 2-3 kooritud sidrunilõiku. Imege neid, nii et mahl kurgumandlitele satub, ja neelake siis alla. Paraku on sellest kasu üksnes haiguse algjärgus.
· Tunduvalt efektiivsemalt mõjub klaasi peedimahla ja supilusikatäie äädika segu, millega kuristatakse kurku 5-6 korda päevas. Kasutada võib ka naistepunaürdist, viinast ja peensuhkrust valmistatud ekstrakti.
Pool pooleliitrist purki täidetakse peenestatud naistepunaürdiga, puistatakse peale peensuhkur, lastakse kolm päeva tõmbuda, valatakse siis purk ääreni viina täis, seotakse marli peale ja jäetakse veel 3-4 päevaks seisma. Kurnates ja pigistades saadakse maitsev magus-mõrkjas liköör, mida tuleb võtta väikese napsiklaasiga, kuni haigus üle läheb.

20. GRIPP

Gripp algab kõrge palaviku, rammestuse ja tugeva peavaluga, eriti valusad on silmamunad. Iseloomulikud on ka liigesevalud, külmavärinad, peapööritus ja unetus. Mõnikord esineb kuiv köha.

· Gripi korral saab kergendust pohladest: marjadest tehakse morssi, vartest ja lehtedest tõmmist. Valage 1 spl pohlavartele ja -lehtedele klaas keeva vett, laske 30 minutit tõmbuda, kurnake ja võtke 4-5 korda päevas 2 spl.
· Teise retsepti kohaselt tuleb valada 1 spl võrdsetes kogustes võetud pohla- ja maasikalehtede segule klaas vett, lasta keema, lisada maitse järgi mett ning juua kuumalt 3-4 korda päevas klaasitäis.
· Aitab seegi, kui segate peeneks riivitud küüslauku sama suure koguse meega ja võtate enne magamaminekut 1 spl, juues vett peale.
· Väga efektiivne gripivastane vahend on apelsinid.
· Tilgutage paari päeva jooksul iga 2-3 tunni järel sõõrmetesse 5 tilka värsket aaloemahla.
· Kõige paremini mõjub gripi korral must sõstar. Pange seda kuuma vette ja jooge umbes 4 klaasi päevas. Talvel võite teha mustsõstraokste keeduvett. Valage peotäiele peenestatud okstele 4 klaasi keeva vett, keetke 5-10 minutit ja hautage kaane all veel 4 tundi. Seda keedust tuleks juua enne magamajäämist soojalt 2 klaasi.
· Gripiepideemia ajal on haigestumise vältimiseks või haiguse kulu leevendamiseks soovitatav süüa iga päev 2-3 küünt värsket küüslauku.
· Abi on ka vaarikatest. Valage 1 spl kuivatatud vaarikatele klaas keeva vett, laske 20 minutit tõmbuda ning jooge kuumalt 2 korda päevas klaasitäis.
· Valage 4 spl mädarõikamassile 0,5 l kuiva viinamarjaveini, segage juurde 10 sidruni peenestatud koor, laske nädal või paar seista ning jooge 3-4 korda päevas 20 minutit enne sööki 50 g. Tehke ravim valmis juba gripihooaja lähenedes ja jooge seda kõrge palaviku korral.
· Valage 1 spl peenestatud raudrohuürdile klaas keeva vett, laske kinnises nõus toatemperatuuril 45 minutit tõmbuda ja võtke kurnatud tõmmist iga tunni järel 1 spl.

21. BRONHIAALASTMA

Bronhiaalastma on tugevate hingeldushoogudena avalduv kopsuhaigus. Astmahoo ajal vaevab haiget tugev õhupuudustunne, köha on kuiv, hingamine on vilistav, eriti raskendatud on väljahingamine.

Haigushoo puhul annavad kõige kiiremat abi sissehingatavad ravimid, soojad jalavannid, sinepiplaastrid rindkerele.

Rahvameditsiinis on astmat ravitud mitmesuguste ekstraktide ja tõmmistega. Tutvustame siinkohal mõningaid.

· Keetke 4 tl paiselehti klaasi keeva veega, laske jahtumiseni tõmbuda ja võtke kurnatud vedelikku 4 korda päevas veerand klaasi.
· Ajage 400 g mugulsibulat läbi hakklihamasina, lisage liiter vett, pool klaasi peensuhkrut ja supilusikatäis mett ning keetke seda segu 3 tundi vaiksel tulel. Kurnatud keedust tuleb võtta 3-4 korda päevas enne sööki supilusikatäis. Võimaluse korral asendage tavaline veevärgivesi lodjapuumarjade keedusega.
· Ka lodjapuumarjad ise on astma korral head. Valage supilusikatäiele peeneks tambitud marjadele klaas vett, lisage supilusikatäis mett ja keetke segades vaiksel tulele 20 minutit. Saadud keedis tuleb päeva jooksul ära süüa, võttes iga pooleteise tunni järel supilusikatäie.
· Rahvas kasutab astma ja köha ravimiseks ka sellist keedust. Supilusikatäit sookailu ja dessertlusikatäit kõrvenõgeseis keedetakse liitris vees ja võetakse 5-6 korda päevas pool kaasi.
· Bulgaaria meedikute arvates peaksid astmahaiged viibima sageli mere ääres - eriti kevad- ja sügiskuudel, millal haigus ägenema kipub. Mereõhk ja dieet, millesse kuuluvad mustsõstrad, õunad, küüslauk, salvei ja ingveri piiritusekstrakt, parandavad haigete seisundit.
· Astmahoogude vältimiseks soovitavad t shehhi meedikud loputada kurku paari nädala vältel saialille-, eukalüpti-, kummeli-, naistepuna-, paiselehe- või teelehetõmmisega.
· Hästi aitab astma vastu ka keedetud naerimahl või naerikeeduvesi. Maohaigetel tuleb nendega ettevaatlik olla, aga teised võivad juua kolm korda päevas veerand klaasi.

22. KOPSUPÕLETIK

Kopsupõletiku puhul kaebavad haiged kehatemperatuuri tõusu, nõrkust, kiiret väsimist, apaatiat, unisust ja köha.

Vanuritel ei pruugi need sümptomid ilmneda - haigus hiilib neile ligi salaja. Eakatele inimestel on kopsupõletik eriti kardetav tüsistuste tõttu: sageli kahjustab see nende südant ja veresooni ning võib põhjustada ajukahjustusi. Kõige sagedamini saavad kopsupõletiku puhul kahjustada neerud.
Haige toit peaks olema kergesti omastatav ja vitamiinirikas. Ta peab saama juua rohkesti vedelikku, ligemale 1,5 liitrit ööpäevas, sest haiguse ajal on organism vee ja soola ainevahetuse häirete suhtes väga tundlik.

Rahvameditsiin soovitab kopsupõletiku raviks järgmisi vahendeid:

· Männikasvud. Keetke 1 tl peenestatud männikasve 100 ml vees ja hingake keedusest tulevat kuuma auru läbi paksust paberist lehtri 80-100 korda sisse. Välja hingake lehtrist väljaspool.
· Eukalüptilehed. Neid kasutatakse inhalatsiooniks nagu männikasvegi. Võtke 100 ml vee kohta 2 tl droogi.
· Mesi. Ravimi valmistamiseks läheb vaja 1300 g mett, 1 kl peenestatud aaloed, 200 g oliivõli, 50 g pärnaõisi ja 1500 g kasepungi. (Keedetud veega pestud aaloelehed peavad olema 10 päeva külmas ja pimedas kohas seisnud.) Lisage sulatatud meele peenestatud aaloe ja hautage hästi läbi. Eraldi keetke 2 kl vees 1-2 minutit kasepungi ja pärnaõisi, kurnake ja lisage vedelik jahtunud meele. Segu valage võrdselt kahte pudelisse ja kallake mõlemasse juurde ühepalju oliivõli. Hoidke rohtu jahedas kohas ja võtke seda 3 korda päevas 1 spl enne tarvitamist loksutades.
· Märkus. Aaloepreparaate ei tohiks tarvitada emakaverejooksu ja raseduse puhul.
· Kaer. Keetke 1 kl pestud kaeru 1 tund 1 l piimas nõrgal tulel, kurnake ning jooge enne magamaminekut kuumalt mee või võiga. Kopsupõletiku raskete vormide puhul annab see haigele jõudu.

 Jätkub siit...

Tagasi sisukorda

 Terviktekst pdf formaadis, 285 kb


Veel raamatutest