Loodusravi * Maarohud * Koduapteek - 60 haigust


34. KRIIMUSTUSED JA HAAVAD

· Lõigake aaloeleht katki, pange lõikekohaga haavale ja siduge kinni. Juba 5-6 tunni pärast hakkab haav kokku kasvama.
· Täitke pudel värskete nõgeselehtedega, valage piiritust peale ja pange kinni korgitult kaheks nädalaks päikese kätte. Niisugusesse tõmmisesse kastetud marli kiirendab haavade paranemist ja kaitseb neid nakkuse eest.
· Segage 100 g oliiviõli, 8 g kollast vaha, 5 g valget vaha, 20 g männivaiku (kampolit) ja 1 spl värsket koorevõid ning soojendage pidevalt segades ja pinnale kogunenud vahtu ära korjates tasasel tulel 10 minutit. Valmis salvi hoidke klaaspurgis ning pange vajaduse korral marliga haavale.
· Laske tasaselt tulel keema 2 osa oliiviõli ja 1 osa puhast mesilasevaha ning pange jahutatud määre purki. Kui olete haava vesinikülihapendiga puhastanud, pange sellele määrdega kokkutehtud side.
· Vanu mädaseid haavu parandab järgmine salv: pange nõusse 1 spl kitse- või lambarasva, 0,5 spl keedusoola ja 1 spl peenestatud sibulat, hõõruge neid hoolikalt ja määrige segu ööpäevaks haavale. Esialgu teeb see valu, kuid kui haav puhastub ja hakkab paranema, läheb valu üle. Salviga kokkutehtud sidet tuleb vahetada iga päev, kuni haav on täiesti puhas.

35. RAKKUS KÄED, VILLIS VARBAD

Rakkus käte ja villis varvaste eest pole keegi kaitstud. Esimesed annavad endast märku, kui olete päev läbi aiamaad kaevanud, teised teevad teie elu põrguks, kui olete ebamugavate jalavarjudega metsas hulkunud. Kuidas neist vaevajatest lahti saada?

Kõigepealt pistke kannatada saanud käed või jalad külma vette, närige siis peeneks herne- või oakaun ja pange seda putru haigele kohale.
Kuigi meetod võib tunduda pisut ebaesteetiline, toimib see siiski. Näritud kaun ei võta mitte ainult valu ära, vaid parandab hõõrdunud koha kiiresti ega lase sel karedaks muutuda.
Neil, kelle käsi "ehivad" soolatüükad ja jalgu konnasilmad, tuleb varuda kannatust ja pikka meelt. Isegi kui teile tundub, et tüütust tüükast lahtisaamiseks tuleb loovutada terve jäse, tasub ikkagi proovida mõnda rahvalikku retsepti.

· Esimene retsept. Leotage enne magamaheitmist jalga soojas vees ja siduge konnasilmale viljalihaga sidrunikoor. Paari päeva pärast korrake seda protseduuri, neljandal päeval aga leotage taas jalga soojas vees, millesse on puistatud veidi soodat. Pärast seda võite konnasilma ettevaatlikult eemaldada ja seda kohta lastekreemiga määrida. Sidruni asemel võite kasutada ka küpsetatud küüslauguküünt.
· Teine retsept. Vahel õnnestub tüütust soolatüükast või konnasilmast vabaneda sibulakoorte abil. Valage sibulakoortele söögiäädikat ja siduge purgisuu pärgamendiga kinni. Kahe nädala pärast pigistage sibulakoored veidi tahedamaks, pange soolatüükale või konnasilmale ja siduge kinni. Ümbritsevat nahka tuleb määrida vaseliini või rasvase kreemiga. Hommikul leotage kätt või jalga soojas vees ning tõmmake tüügas ära.

36. PÕRUTUSED, VENITUSED

· Äralöödud kohale tuleks panna kohe jääd ning hõõruda seda siis kampripiirituse või arnikaõite tõmmisega.
· Liigeste põrutuse, venituse või nihestuse puhul (pärast paigaldamist) on samuti pärast jää äravõtmist kasutatud arnikaõite tõmmist.
· Väga hästi mõjub jõekäsn. Segage 2 spl pulbriks peenestatud jõekäsna 4 spl keedetud veega ja pange kohe äralöödud kohale. Kui niiskus on natuke aurunud, hakkab jõekäsn mõjuma ega lase tekkida verevalumitel.
· Liigesevenituse korral on ravitsejad tohterdanud haigeid kuuma piima kompressidega. Neljakordselt kokkupandud marli kastetakse kuuma piima, pannakse haigele kohale ning kaetakse kompressipaberi ja vatiga. Kui marli on jahtunud, tehakse uus kompress.
· Hästi peenestatud mugulsibul hõõrutakse uhmris suhkruga läbi ning pannakse segu liigesevenituse korral marliga haigele kohale.


37. KANNUSED

Kannale tekib mõnikord ogataoline luumoodustis. Enamasti ilmub see jalale kohas, kus lihased kinnituvad pöiavõlvi toetavate sidekoeliste struktuuride külge, ent võib tekkida ka Achilleuse kõõluse juures.

Seda häda põhjustavad suurte koormuste all deformeerunud pöialuud ja -kõõlused. Mõnikord tuleneb see kehakaalu äkilisest suurenemisest ja väga harvadel juhtudel põetud nakkushaigustest.
Ogad tekivad, kui pöiasidemed on pidevalt üle koormatud või kui kantakse ebasobivaid jalanõusid, mis võivad põhjustada lampjalgsust ja luude deformeerumist. Kannused võivad olla väga valulikud ka siis, kui need polegi eriti suured.
Praegu ravivad arstid seda häda edukalt spetsiaalsete taldade abil.
Profülaktikaks võib õhtuti teha väsinud jalgadele suvalises vahekorras võetud soola, joodi ja soodaga sooje vanne.

Rahvameditsiin tunneb selle haiguse vastu veel ühte vahendit.
Murdke õitsvaid sirelioksi, kuivatage neid päikesepaistelises kohas ja valmistage tõmmis.
Selleks tuleb võtta üks osa õisi ja kümme osa 40% piiritust ning lasta 8-10 päeva suletud nõus pimedas kohas seista. Kannuse raviks võtke eriti tugevate valude korral 2 korda päevas pärast sööki 20 tilka tõmmist (vajaduse korral võib tilkade arvu suurendada 30-ni) ja hõõruge sellega 3 korda päevas haiget kohta ka väljastpoolt. Eriti rasketel juhtudel võib teha kandadele ööseks samast tõmmisest kompressi.

38. LAMPJALGSUS

Lampjalgsus kimbutab eriti neid, kes peavad kaua seisma või palju käima - sealjuures kõrgetel kontsadel. Mida suurem on kehakaal, seda kiiremini lampjalgsus tekib. Pöia ristvõlvi lamenemisest tulenev lampjalgsus on enamasti küpse ea häda. Selliste pöidade eesmine osa on lai, suur varvas on väljapoole pöördunud ning talla all võib olla valusaid konnasilmi. Tihti on lamenenud nii rist- kui pikivõlv. See tekitab pöia keskosas valu ning õhtuti ja käimise ajal säärelihastes ebameeldivaid aistinguid.

Lampjalgsus on äärmiselt piinav ega anna end ravida, ent valu vähendamiseks ja pöidade edasise deformeerumise vältimiseks saab siiski üht-teist ette võtta.
Tehke iga päev 10-15 minutit sooja jalavanni (vee temperatuur mitte üle 370). Veele on kasulik lisada peotäis meresoola, kummeli- või salveitõmmist või vannivahtu.
Pärast seda protseduuri sooritage tingimata pöialihaseid ja -liigeseid tugevadavaid harjutusi, igaüht 10-12 korda.
Istuge toolile, toetage kannad maha ja kandke toetuspunkt sujuvalt üle varvastele;
pöörake varbad sissepoole, nii et suured varbad puudutavad teineteist, ning ajage need seejärel laiali, nii et kannad puutuvad kokku;
tehke pöidadega kahele poole ringliigutusi, kergitage pöidade siseservi, suruge välisservad vastu põrandat ja tammuge nendel;
haarake pöidadega pliiats või pulk ja tõstke üles; kõverdage ja sirutage varbaid, sikutage nendega õhukest vaipa või käterätti;
veeretage taldadega taignarulli või palli.
Tõuske püsti ja vajutage varvastega tugevasti põrandale; ajage end kikivarvule, nihutage kandu lahku ja kokku, kandke keharaskus pöidade välisservale. Lõpetuseks kõndige paljajalu mööda villast vaipa.
Vereringe parandamiseks ja lihaste tugevdamiseks on kasulik jalgu masseerida - peopesadega silitada, hõõruda ja muljuda ning sõrmeotstega koputada. Talda silitage ja hõõruge kõverdatud sõrmede välisküljega varvastest kanna suunas. Säärt masseerige mööda sisepinda pöiast põlve poole. Võite kasutada ka spetsiaalseid massaazivaipu ja -rulle ning vibromassaaziaparaate.

39. JALAKRAMBID

Jalalihaste spastilisi kokkutõmbeid tuleb inimestel ette nii tihti, et mõned meedikud ei pea neid üldse haiguseks. Aga mitte alati ei saa sellega nõustuda: mõnikord viitavad jalakrambid närvisüsteemi või siseelundite tõsisele kahjustusele.

Krampe võivad esile kutsuda mitmesugused põhjused, alates elektrolüüdivahetuse häirest (eriti kaaliumi vähesusest) kuni säärelihaste ülepingeni.
Kui krambid tulenevad kaaliumi vähesusest, on vaja selle elemendi varusid täiendada. Peale arsti kirjutatud tablettide on kasulik süüa koorega küpsetatud kartuleid, banaane ja pähkleid, liha ja kuivatatud puuvilju. Vältida tuleks soolaga liialdamist ja jahtumist, mis võivad vallandada krambihoo. Enne magamaminekut on kasulik jalad soojalt kinni katta ning tuba peaks olema soe.
Väsinud jalgu vaevavad krambid sagedamini, seepärast on soovitav jalgadele puhkust anda. Püüdke ka päeval aeg-ajalt pikali heita ja jalad kõrgemale tõsta ning tehke 15-20 minutit enne magamaminekut sooja jalavanni, lisades võimaluse korral veele ravisoolasid.

Mida teha, kui jalga on ikkagi löönud kramp?

Esiteks võib mõjutada lihast tugeva ärritaja, näiteks valuga. Seda meetodit tunnevad hästi ujujad, kes võtavad mõnikord kaasa nõela, et kangestunud lihast torgata. Piisab ja jala tugevast näpistamisest.
Teiseks võib fikseerida lihase painutusele vastupidises asendis. Sääremarja kakspealihas painutab põlve ja pöida. Kui ajate põlve ja pöia järsku sirgeks, annab kramp mõnikord järele. Heitke selili, tõstke sirged jalad üles, nii et kannad "vaatavad" lakke, ja venitage mõne sekundi vältel varbaid enda poole tõmmates säärelihast. Samasuguse efekti saate, kui tõmbate istudes varbaid kätega enda poole või seisate krampis jala kannal.
Mõnikord aitab juba seegi, kui tõusete voodist ja kõnnite natuke aega mööda tuba.

40. ARTRIIT

Artriit on mõistatuslik haigus. See võib alata märkamatult ja areneda tasapisi, aga võib samas mõne nädala jooksul ägeneda täiesti tervel inimesel. Arstid ei oska seniajani vastata küsimusele, mis seda tekitab. Nad kahtlustavad põhjusena haigusjärgseid tüsistusi, pärilikkust või koguni tundmatut viirust.

Kahjustatud liigesed tursuvad, suurenevad ja deformeeruvad ning on liigutades ja katsudes valusad. Enamasti jäävad liigesed haigeks paralleelselt: mõlema randme-, põlve-, pöia- ja sõrmelüliliigesed.
Artriidiravi on keerukas ega anna kaugeltki alati soovitud tulemusi. Arstid kirjutavad tavaliselt välja valuvaigisteid ja põletikuvastaseid ravimeid, ent paraku on neil kõigil ka oma vastunäidustused ja kõrvalmõjud.
Enamik inimesi ei tea, et abi võib leida tavalistest toiduainetest. Alustagem värskest ingverist. Artriidihaigetel on soovitav lisada iga päev toidule pisut rohkem kui 60 g riivitud ingverijuurt. Enamikul juhtudel kaob valu siis nagu võluväel, sest selles taimes leidub kahte bioloogilist aktiivset ainet, mis aitavad jagu saada valu põhjustajast - liigesepõletikust.
Kasulik on ka pipar - olgu siis must või punane, sest aktiviseerib vereringet, turgutab immuunsüsteemi ja aitab väljutada shlakke. Peale selle sisaldab pipar looduslikke valuvaigisteid.
Üks vägevamaid tervendajaid on küüslauk. India ravitsejad kinnitavad tuhandeaastastele kogemustele tuginedes, et kui süüa päevas 2-3 toore küüslaugu küünt, püsivad liigesed terved. Teadlaste arvates peitub küüslaugu jõud selles, et ta on suuteline blokeerima prostaglandiini - põletikku tekitavat keemilist ainet, mida toodetakse kahjustatud kudedes.
Suurepärane artriidivastane vahend on ka õunaäädikas. See sisaldab palju kaaliumi, mis aitab lahustada kahjustatud liigestes moodustuvaid ja põletikku tekitavaid happekristalle.
Lisame loetelule veel ühe lihtsa vahendi - mineraalvee. See toimib võidena: kui liigestes on vähe vedelikku, on neid valus kõverdada. Jooge päevas vähemalt kaks liitrit vett, et teie liigesed saaksid vabalt liikuda.
· Reiarohtu kasutatakse reuma, polüartriidi ja podagra puhul haigust väljaajava vahendina. Termosesse pannakse 4 spl ürti, valatakse peale liiter keeva vett, lastakse öö läbi tõmbuda, keedetakse hommikul 10 minutit ja juuakse 3 korda päevas pool klaasi.
· Eukalüptiõli kasutatakse liigesehaiguste, radikuliidi ja reuma korral määrimisvahendina.
· Loorber. Valage 1 spl hästi peenestatud loorberilehtedele 400 g keeva vett, keetke 10 minutit, valage siis termosesse ja jätke sellesse kogu ööks. Hommikul kurnake ja võtke kahe nädala jooksul 15-20 minutit enne sööki 1/3 klaasi. Raseduse korral tuleks sellest vahendist loobuda.
· Äädikas. Nõrga äädikalahusega võib teha kahjustatud liigestele soojendavaid kompresse, segades poole liitri vee hulka supilusikatäie äädikat või teelusikatäie äädikaessentsi. Kastke linane käterätt lahusesse, väänake veidi tahedamaks, mähkige haige koha ümber, pange peale veel villane rätik, hoidke nii 2-8 tundi ja peske siis äädikane koht puhtaks.
· Segage 1 spl mett ja 1 spl peent soola, pange linase lapiga haigele kohale, katke kompressipaberiga ja mähkige villane riie ümber. Tehke kompressi igaks ööseks, hommikul aga hõõruge haiget kohta sooja veega.

41. PODAGRA

Podagra on ainevahetushäire, mille puhul liigestesse, kõõlustesse ja kõhrkudedesse hakkavad ladestuma soolad. Sageli saab podagra alguse maksa- või neeruhaigustest, mis aeglustavad kusihappe väljutamist.

Haigus areneb pikkamisi. Luudes ja liigestes tekkivate muudatustega kaasnevad põletikulised protsessid; muutuvad nende ehitus ja talitlus. Krooniline podagra võib aeg-ajalt ägeneda. Valu ründab haiget peamiselt öösel ja on võrdlemisi intensiivne. Haige koht punetab ja kuumab, liiges on tursunud ja hell. Kehatemperatuur võib tõusta 38 kraadini ja püsida 2-4 päeva.
Ehkki podagra lööb tavaliselt suurde varbasse, võivad valutama hakata ka teised liigesed.
Suurt tähelepanu tuleb pöörata õigele toitumisele. Haige menüüst tuleb välja jätta rasvane liha, alkohol, kihisevad joogid, hapuoblikas, spinat, suhkur ja teised süsivesikud, sealhulgas jahutooted. Soovitav on hakata taimetoitlaseks. Kasulik on süüa tikreid, metsmaasikaid ja sidruneid.
Podagra koduseks raviks on rahvameditsiinil sissevõtmiseks ja pealemäärimiseks välja pakkuda terve hulk vahendeid.

· Mesilasemürk. Esimesel päeval saab haige ühe mesilasepiste, teisel kaks ja nii edasi kuni üheksanda päevani. Minut pärast nõelamist on soovitav astel välja tõmmata, ent selle võib ka veidi kauemaks jätta - mürgiannus suureneb siis natuke. Pärast esimest ravikuuri (55 pistet) tuleks 3-4 päeva vahet pidada ning seejärel võib haige saada iga päev 3 pistet. Teine ravikuur kestab 1,5 kuud ning selle ajaga saab haige umbes 140 mesilase mürgi.
· Või. Mõned ravitsejad on soovitanud ajada 100-150 g värsket magedat võid keema, eemaldada vahu, lisada tulelt võetud võile 100-150 g piiritust ja panna põlema, et alkohol aurustuks. Saadud seguga tuleb määrida lõkke, kamina või ahju juures istudes haigeid liigeseid. Pidavat olema väga mõjus rohi.
· Salvei. Keetke 2 karpi apteegist ostetud salveid 10 minutit 6 liitris vees, jahutage, nii et kannatate käe sisse pista, ja leotage selles haigeid käsi või jalgu. Hoidke keedust kuumas ja lisage seda vajaduse korral jahtuvale leotusveele.
· Sirel. Toppige 0,5 l pudel kaelani sireliõisi täis, valge piiritust peale, laske 21 päeva pimedas kohas tõmbuda ja võtke 3 korda päevas enne sööki 30 tilka. Tinktuuriga võib määrida ka haigeid kohti ja teha kompresse.
· Apteegikummel. Leedripuuõied. Võtke neid võrdsetes kogustes, valage keeva vett peale, laske tõmbuda ja tehke kompressi.

42. LUMBAAGO

Lumbaago ehk nimmelihaste põletik tekib külmetuse või seljalihaste ülepingutuse korral.
Tõbi algab tavaliselt nimmepiirkonna terava valuga. Mõnikord on valu esialgu mõõdukas ning tugevneb alles mõne päeva pärast. Haige ei saa ennast sirutada, tema seljalihased on pinges ja valulikud ning väiksemgi liigutus, aevastamine ja köhimine teevad haiget. Tavaliselt on haigus ühel poolele ning nimmepiirkonnale vajutamine põhjustab tugevat valu.
Lumbaagot tuleb ette nii noortel kui ka keskealistel ja elatanud inimestel ja tavaliselt möödub see jäljetult. Enamasti kestab valu mõnest päevast paari nädalani. Ravi määrab arst. Kõigepealt soovitab ta pidada mõne päeva voodireziimi. Arukas on lamada selili, kõverdatud jalad padjale või rullikeeratud tekile tõstetud - sellises asendis lõdvestuvad suured seljalihased paremini. Voodi peab olema sile ja kõvavõitu.

· Vahel läheb valu üle sama kiiresti kui see tekkis, kui lülisamba ümbruse nahka surutakse ja sikutatakse. Paraku ei allu sellisele vajutamisele kaugeltki kõik valuhood - enamikul juhtudel nõuavad need rahu ja ainult rahu.
· Kui soovite ravida ennast aktiivsemalt, võiksite proovida uksel rippumist, tehes ettevaatlikult pöördeid paremale ja vasakule. Tavaliselt leevendab see valu, mõnikord aga saate valust täiesti lahti. Kui seegi võte ei aita, lesige mõni päev rahus.
· Hästi mõjuvad lumbaago korral kuumad vannid, nimmepiirkonnale pandud kupud ja soojendavate salvidega hõõrumine.
· Aitab seegi, kui seote nimmepiirkonnale riivitud mädarõigast, mis tuleb ära võtta, kui kõrvetus tugevaks muutub.
· Väga hea on pipraplaaster - see võib nimmepiirkonnale jääda mitmeks päevaks.

43. RADIKULIIT

Radikuliiti pole raske ära tunda: istmikunärv teeb liikudes kõvasti haiget. Valu läheb järjest suuremaks, haiged kaebavad, et jalad on rasked ja väsivad kiiresti ning neil on raske liikuda. Isegi pead liigutada, köhida, naerda ja aevastada on valus, püstitõusmine ning pikaliheitmine valmistavad raskusi. Haiged magavad halvasti ja kaotavad söögiisu. Vahel tuleb ette ka kusepeetust. Valu kiirgab istmikku ja reitesse, vahel ka pöidadesse ja jalasäärtesse. Tihti kurdetakse külma, kantakse villast pesu ja magatakse mitme teki all.

Ristluuradikuliidi levinuim ravimeetod on soojus - kuum liiv, kuum sool, kvartskiiritus, kuum saepuru... Rahvameditsiinil on radikuliidi raviks välja pakkuda järgmist.
· Sireliõied. Tinktuuriks sobib kõige paremini valge sirel. Valage 2-3 spl õitele 300 ml piiritust või viina, hoidke nõu 7-10 päeva pimedas kohas, kurnake ja määrige 3-4 korda päevas haigeid kohti.
· Eukalüpt. Kasutatakse eukalüptiõli või -tinktuuri. Viimase valmistamiseks valage 100 g lehtedele 200 ml viina, laske 7 päeva seista ja kurnake.
· Toomingas. Laske 100 g peenestatud toomingakoorel 7-10 päeva 500 ml viinas seista, kurnake ja määrige 4-5 korda päevas haiget kohta.
· Kaselehed. Valage need keeva veega üle, pange paksu kihina haigele kohale, katke kilega ja hoidke 2-3 tundi peal, et valu järele annaks.
· Takjalehed. Peske need puhtaks (kuivatatud lehti loputage keeva veega), pange alumine pool vastu haiget kohta ja katke kilega.
· Mädarõigas. Pange riivitud juurt hapukoorega segatult haigele kohale.
· Põldosi. Keetke 30-40 g osjaürti 2-3 minutit 200 ml vees, laske 1 tund seista, lahjendage keedust veega (1:1) ja tehke selles niisutatud villase riidetükiga haigele kohale kompress.

VALUVAIGISTAVAD RAVIMTAIMED

· Teeleht. Pange haigele kohale värskeid peenestatud lehti. Tõmmise valmistamiseks laske 10 g droogil klaasis keevas vees seista ning tehke kompresse ja mähiseid.
· Kapsas. Haigele kohale pandud valge peakapsa leht vaigistab valu.
· Leedripuu. Haigele kohale pandud marjad leevendavad radikuliidivalu.
· Harilik sügislill. Laske 1 osal peenestatud sügislillemugulatel 14 päeva pimedas kohas 5 osas piirituses tõmbuda ning kasutage saadud vedelikku määrimiseks ja kompressi tegemiseks. Taimel on valuvaigistav ja põletikuvastane toime.

44. NEERUPÕLETIK

Neerupõletik ehk nefriit algab järsku peavalu, väsimuse, nõrkuse, sageli ka südamepekslemise ja hingeldusega. Võivad esineda tursed näol, silmade ümbruses ja kogu kehal. Tugevat valu neerude piirkonnas ei ole.

Neerupõletiku ravi alustatakse tavaliselt paari näljapäevaga, mil tugevasti piiratakse ka joodava vedeliku hulka.
Neeruhaiguse puhul on väga oluline pidada dieeti: vältida teravamaitselisi ja praetud toite, pipart ja sinepit ning vähendada soola tarbimist.
Dieedid ja sobivad ravimtaimed määrab arst uriinianalüüsi põhjal, lähtudes ühtede või teiste soolade ülekaalust. Nõnda välditakse nefriidi ja nefroosiga kaasneda võivate neerukivide teket. Kui uriinis on ülekaalus kusihappesoolad, peaks haige tarvitama kaselehti. Suve algul võib neist teha salatit, hiljem aga saab neid koos kapsaga hapendada.
Kasulik on ka suur teeleht, millel on põletikuvastane toime.
Tervendavalt mõjuvad neerudele takjalehed, millel on võime väljutada organismist shlakke. Takjalehekeedust on soovitav võtta kaks teelusikatäit päevas, tarvitades lisaks veel lagritsajuuri, mis aitavad organismil vajalikke hormoone toota ning soodustavad põletikuliste protsesside taandumist.
Keeduse saamiseks valage teelusikatäiele peenestatud takjajuurtele ja sama suurele kogusele lagritsajuurtele klaasitäis keeva vett, keetke vaiksel tulel 10 minutit, võtke siis anum tulelt, puistake sinna veel supilusikatäis pohla- või leesikavarsi ja katke nõu pooleks tunniks käterätiga. Kurnatud segu tuleb juua enne sööki kolmandik klaasi. Ravikuur kestab kaks nädalat, profülaktika mõttes võib seda paari kuu pärast korrata.
Pisimagi nefriidiohu korral ja juba tekkinud haiguse ravimiseks kasutage naistepunatinktuuri, mis sisaldab keetmisel lagunevat taimset antibiootikumi imaniini. Tinktuuri tegemiseks vajate 10% piiritust ehk neljakordselt lahjendatud viina. Ürdi ja piirituse vahekord peab olema 1:10. näiteks 50 g peenestatud ürdi kohta tuleb võtta 100 g viina ja 400 g keedetud vett. Tõmbumise kiirendamiseks võite panna pudeli tunniks ajaks sooja veega täidetud nõusse.
Ekstrakti võetakse nädal aega iga päev supilusikatäis. Võimaluse korral jooge lisaks kaks supilusikatäit teelehemahla.
Nefroosi tõttu moodustunud armide imendamiseks jooge 10 päeva enne hommikusööki ja magamaheitmist teelusikatäis teelehe- või kalanhoemahlaga mumiolahust, võttes 150 g mahla kohta 5 g mumiot. Kui olete kaks kuud vahet pidanud, võite ravikuuri korrata.

Mis on nende haiguste ravis ja ennetuses peamine?

Esiteks on vaja vältida keha jahtumist. Eriti hoolikalt tuleb hoida vaagna piirkonda: ei tohi istuda kaua külmal maapinnal või kivil, toetuda pikka aega vastu külma seina ja viibida tuuletõmbuse käes.
Samas on vaja siiski hoolt kanda ka karastamise eest. Seda tuleb teha ettevaatlikult, kuid süstemaatiliselt, valades keha, eriti jalgu pärast tööd vaheldumisi külma ja sooja veega üle, võimelda lühikeses trikoos või palja ülakehaga, võtta õhuvanne ja teha muid karastusprotseduure.

 Jätkub siit...

Tagasi sisukorda

 Terviktekst pdf formaadis, 285 kb


Veel raamatutest