ÜLO KRISTJUHAN - Kaasaegse ergonoomika alused


13. Optimaalne füüsiline koormus

Optimaalne füüsiline koormus kindlustab kestva tervise ja pika eluea. Eeskätt tuleb arvesse võtta tugi-liikumisaparaadi ning südame- ja veresoonte haiguste vältimist. Inimese organism vajab teatud suurusega füüsilist koormust.

Viimastel aastakümnetele on kogunenud palju andmeid selle kohta, et oluliselt parandavad tervist ka suhteliselt tagasihoidlikud koormused (vt Workplace Health ..., 1996). Samas on inimese organismile, igale tema lihasele, liigesele jne olemas optimaalne mehhaaniline koormus. Liiges püsib töövõimelisena seni, kuni teda kasutatakse. Liigutuste suunad, ulatus ja kasutatavad jõud peavad olema liigese töövõime säilitamiseks optimaalsed. Kahjuks on vähe teada, millised on optimaalse koormuse parameetrid. Nii näiteks on soovitatud käia üks tund intensiivselt või 10 000 sammu ööpäevas. Seejuures peaks saavutama ülepäeviti mitmekülgse kehalise koormusega südame löögisageduse 60% maksimaalsest.

Sageli on epidemioloogilistes uuringutes võrreldud haigestumust (eriti südamehaigustesse) mitmesuguse füüsilise koormusega (sooritatava mehhaanilise töö võimsusega) kutsealadel. Peaaegu alati on leitud, et füüsiline koormus mõjub soodsalt. Peaaegu pöördvõrdeline seos on kahe näitaja vahel: energiakulu tootmistööl ja südamehaigustesse haigestumise risk. Samas peab arvestama, et üldiselt lähevad raskele tööle füüsiliselt tugevamad ja tervemad inimesed. Selgitades füüsiliste koormuste ja haiguste vahelisi seoseid, võib uurija sattuda kergesti eksiteele.

Kompenseerivaid füüsilisi koormusi on võimalik rakendada nii töö kui ka töövälisel ajal, tegeledes mitmesuguste kehakultuuri vormidega. N Liidus, sealhulgas Eestis, tehti ettevõtetes aastakümneid töövahetuse ajal võimlemisharjutuste komplekse (tootmisvõimlemine). Olulised on ka füüsilised koormused väljaspool tööaega. Need võivad olla treeniva mõjuga. Siis on kerge anda eri lihasgruppidele vajalikku koormust.

Eelistatum peaks aga olema esimene variant. Et töötaja ei raiskaks oma vaba aega töö ebasoodsate mõjude likvideerimiseks, peaks tööprotsess ja töökeskkond soodustama töötaja teatud parameetritega (eri jäsemete liigutuste arv ajaühikus, liigutuste ulatus, trajektoorid, kasutatavad jõud jne) füüsilist aktiivsust. Kahjuks on seni optimaalsete töökoormuste sisseviimist tööprotsessi vähe kasutatud ja tundma õpitud.

Kehaliste harjutuste programmid tööl
Üks töövõime tõstmise moodus on mõnel maal levinud tööks karastamise (work hardening programs) ja sobivuse saavutamise programmid (vt Bridger, 1995; Workplace Health ..., 1997), mis kujutavad endast füüsilise treeningu programme eesmärgiga vähendada ametitöö ebasoodsat mõju ja on suunatud jõu, painduvuse ja vastupidavuse suurendamiseks.

Tööks karastamise programm viiakse läbi mõne nädala jooksul. Et programm oleks efektiivne, peab ta:

1) olema suurema intensiivsusega kui töö,
2) kasutama harjutusi, mis sarnanevad tööliigutuste ja tööasendiga,
3) olema hinnatud testidega, mis sarnanevad tööga.
Sageli kasvab programmi tulemusena oluliselt uuritavate jõud, painduvus ja vastupidavus. Arvestades tööviljakuse tõusu, tasub programm ennast enamasti ära. Need positiivsed nihked vähenevad oluliselt mõne nädala jooksul pärast programmi lõppu ning mõne kuu möödudes kaotab programm oma mõju.

Mitmesuguseid kehaliste harjutuste programme on välja mõeldud ka töötajate jaoks, kes töötavad pidevalt arvutiga. Harjutusi tehakse enamasti töökohal. Need harjutused peavad:
1) pidevalt koormatud ja pingul olevaid lihaseid lõdvestama,
2) andma mitmekülgse kerge koormuse lülisambale,
3) koormama pidevalt lõdvestunud lihaseid,
4) tühjendama alajäsemete veene.

Nende harjutusprogrammide läbiviimist võib takistada asjaolu, et töötaja, kartes kaotada autoriteeti, häbeneb näidata oma füüsilisi võimeid. Vahel võib nappida ruumi harjutuste tegemiseks või ei ole õhk küllalt värske.

14. Toitumine ettevõttes

Ergonoomika ja toitumise küsimustega tegelevad tavaliselt eri spetsialistid ning ergonoomika ja toitumise probleeme käsitletakse eri raamatuis, kuigi need aspektid on organismis tihedasti seotud. See viib mõnel juhul vastukäivate ja ekslike järeldusteni ning soovitusteni. Organism peaks saama optimaalse koguse süsivesikuid, vitamiine, mineraalaineid ja teisi toidu komponente, mille vajadus sõltub omakorda tegevusest.

Spordis on seosed toitumise ja töö vahel lihtsamad kui tööl. Sageli kindlustab valgu- ja kaloririkas toit head treeningu tulemused. Hästi tuntakse ka arenenud ja arengumaade spetsiifilisi probleeme. Siinkohal peab arvestama, et Eesti on rahvusliku koguprodukti poolest ühe inimese kohta, mis on ca 4000 USD aastas, arenenud ja arengumaade vahepeal.

Arengumaades on probleem, kuidas saada piisavalt toiduenergiat. Madala elatustaseme tõttu elavad seal paljud vaesed inimesed poolnäljas või peavad leppima madalakvaliteedilise toiduga. Kasutatakse suhteliselt odavatest sünteetilistest komponentidest koosnevaid jooke. Ühekülgse toidu tõttu tekib organismis mineraalainete ja vitamiinide puudus. Halb toitumine tingib töövõime languse ja kehva tervise.

Ka Eestis on paljude inimeste toidulaud suhteliselt ühekülgne, millega ollakse aga harjunud. Toit Eestis sisaldab üldiselt vajalikke komponente, mistõttu nüüdisajal ei esine sellist haigust nagu skorbuut (vitamiini C puudusel). Siiski ei ole vajalikke toidu koostisosi optimaalses koguses, mis vähendab töövõimet, põhjustab tervisehäireid, suurendab paljude haiguste tekke võimalusi ja lühendab eluiga. Liiaga saab inimene sageli rasva ja keedusoola, vähe aga mõnd vitamiini ja kiudaineid. Ebaratsionaalset toitumist õhutavad ka mõned vanasõnad. (Parem suutäis soolast kui maotäis magedat. - Laiuse vanasõna. Kes palju sööb, see palju sööb. - Äksi vanasõna.)

Arenenud riikides (Ameerika Ühendriigid, Saksamaa) on levinud liiaga toidukalorite tarvitamine, mis põhjustab südame-veresoonkonna haigusi ja töövõime langust. Lisaks esineb ühtede toidukomponentide üleküllust ja teiste puudumist, mis võib olla tingitud meeldiva välimusega, kuid bioloogiliselt väheväärtuslikust toidust.

Ettevõttes tuleb arvestada, et liialt väikese koguse toidukalorite korral võib töövahetuse jooksul langeda veresuhkru tase, mis põhjustab kiiret väsimist. Söögiaeg on ühtlasi ka aktiivseks puhkuseks.
· Enamasti on sobivam kergete (kalorivaeste) roogade korduv tarbimine töövahetuste ajal (välja arvatud füüsiliselt raskel tööl).
· Ettevõtte söökla, baari või puhveti toit peaks olema mitmekülgne ja odav, mis on rahaliselt tasuv ka ettevõtjale, kuna töötajate töövõime ja tööviljakus optimaalsele lähedase toitumise puhul märgatavalt kasvavad.

Peab märkima, et teadlastele pole päris selge, missugused on toitainete (sealhulgas vitamiinide, mineraalide jne) optimaalsed kogused ning need täpsustuvad pidevalt. Vitamiinide puhul on rohkem tundma õpitud minimaalseid koguseid, seejärel maksimaalseid. Kõige ebaselgem on olukord optimaalsete koguste suhtes. Nii on minimaalne C-vitamiini kogus 50 mg ööpäevas. Erinevad autorid soovitavad 60-200 mg ööpäevas. Suurimad lubatavad kogused ületavad 2000-3000 mg ööpäevas.

Nagu näitavad arvukad uuringud katseloomadel ja ka inimeste puhul, peaks enamik inimesi nähtavasti vähendama saadava toiduenergia kogust. Väikese füüsilise koormuse ja täisväärtusliku toidu puhul on enamasti inimese toiduenergia vajadus all 2500 või isegi alla 2000 kcal ööpäevas, samas kui enamikus keskmiselt arenenud ja rikastes maades tarbitakse faktiliselt üle 3000 kcal. Koostiselt väheväärtuslik, kuid kalorivaene toit vähendab kehakaalu, takistab vanema eluea haiguste teket ja mõjub soodsalt tervisele, kuid samas ei vähenda tööviljakust vaimsel ja füüsiliselt kergel tööl. Peamiselt langeb tööväline füüsiline aktiivsus ja kehakaal. Ligikaudu arvestatakse, et toiduenergia vähenemine 50% võrra vähendab kehakaalu 25%; 25% vähem toiduenergiat vähendab kehakaalu 12,5% jne.

15. Füüsiliste iseärasuste optimeerimine

Kõige lihtsamalt võib töid jagada vaimseteks ja füüsilisteks (täpsemalt mehhaanilisteks). Sagedamini esineb töid, mis ei nõua inimeselt vaimset pingutust.

Töö tegemisel kasutab inimene peamiselt ülakeha: käsi, pead, õlavöödet, selja ülaosa. Selles piirkonnas asuvad peaaju ja süda. Paljud tugi-liikumisaparaadi, perifeerse närvisüsteemi, südame-veresoonte jt töö tagajärjel tekkinud haigused on seotud ülakeha tegevusega. 50. eluaastaks on pooled inimesed kannatanud selles piirkonnas mitu päeva kestvaid valusid. Nende haiguste arv kasvab koos eluaastatega, kuigi vaevusi esineb igas vanuses. Seljavalude osatähtsus on kooliõpilastel ainult pisut väiksem kui töölistel. Kuna haigus ei teki ülakehas alati seoses pingelise tööga ning vanematel inimestel esineb neid haigusi sagedamini, on lihtne sada korrelatsioone vanusega, mis loob illusiooni, et need haigused kaasnevad tingimata eaga. See pole siiski nii. Samas on raske täpselt välja selgitada tööolude osatähtsust.

Tegevuse tagajärjel tekkiva väsimuse ja haiguse põhjused võivad esineda ka väljaspool ametitööd: koduses tegevuses, teel tööle ja koju, sportimisel. Sageli on soodustavateks teguriteks keskkonnatingimused, nt paikne jahtumine.

Sagedamini esinevad väsimuse ja diskomfordi aistingud keha piirkondades, mis on otseselt seotud füüsiliste pingutustega, nii staatiliste kui ka dünaamiliste koormustega. Need aistingud saavutavad haripunkti tihti töövahetuse lõpul, vahel ka õhtul enne magamaminekut. Ebasoodsates tingimustes arenevad nad päev-päevalt edasi, andes lõpuks haigussümptomeid. Võib eristada olukordi,
1) kus töö mõjutab inimorganismi, põhjustades muutusi organismis ja haigussümptomeid; 2) kus valulikud sümptomid tulevad ilmsiks töö ajal.

Kui töö põhjustab diskomforti ja väsimust, siis kerkib küsimus, mis konkreetselt ja mil viisil avaldab ebasoodsat mõju. Sageli loetakse väsimuse põhjuseks suurt koormust. Siiski kohaneb organism sellega oluliselt nädalate ja kuude jooksul.

Ebasoodsat mõju võib rohkem täheldada staatiliste pingutuste ja ekstsentriliste koormuste korral, mil lihas pikeneb sel ajal, kui lihaskiud kokku tõmbuvad.

Olulise tähtsusega on ebaharilikud pingutused ja ebareeglipärasused töös. Näiteks võiks siin olla intensiivne töö pärast aastapuhkust.

Tavatud pingutused võivad põhjustada ainevahetusjääkide ja vedelike kogunemise lihasesse ja üksikute lihaskiudude kahjustusi. Võib suureneda rakkude hukkumine kõõluse ja sidemete piirkonnas, kuna verevarustus on lihaste pingutuse ajal piiratud (isheemia -verevaegus).

Ohtlikud on ekstreemsed kehaasendid. Selliste keha positsioonide puhul võib tekkida kõõluse tugev surve pehmetele kudedele ning sellega kaasnevad isheemia ja kahjustused. Ekstreemne asend on ohtlik liigesele, mille mõnes osas tekib tugev mehhaaniline surve. Mehhaaniline surve võib kahjustada ka närve.

Kahjulikud võivad olla palju korratud ühetaolised liigutused, eriti kui nendega kaasnevad ebasoodsad tegurid. Hõõrdepindade tõttu satub kõõlus kõõlusetupes ebasoodsasse mehhaanilisse ja biokeemilisse olukorda ning tekkida võib kõõlusetupe põletik.

Liigesele on ebasoodne ka liigutuste puudumine ja kestvad staatilised koormused, kuna ainevahetus toimub liigeses normaalselt ainult regulaarsete, kuid mitte väga aeglaste ja piisavalt suure ulatusega liigutuste korral.

Ingliskeelses kirjanduses on levinud terminid-sünonüümid cumulative trauma disorder (CTD) ja repetitive strain injury (RSI), mida kasutatakse haiguste puhul, mis on tekkinud ülajäsemete (käte, küünarvarre, õlavarre) palju korratud pingutustest. Levinud on ka carpal tunnel syndrome (CTS) - ülajäseme mediaannärvi ja kõõluste põletik.

Ülakeha diskomfordi ja väsimuse vähendamiseks on olulised töö organiseerimine ja tööriistade kujundus. Tööriista käepideme mõõtmed ja käepideme asend, arvutihiire kuju jne peavad vastama inimese käe anatoomilistele ja füsioloogilistele iseärasustele. Selle vastu eksivad tootjad sageli.

Peab vältima sageli korduvaid ühetaolisi liigutusi, eriti kui koormus päeviti erineb. Selliste tööde puhul tuleks vältida käe ja randmeosa jahtumist, mistõttu pole soovitatavad lühikesed käised.

Küsitlused näitavad, et pikka aega tööriistu kasutanud inimesed võivad pakkuda hulgaliselt otstarbekaid lahendusi isegi selliste lihtsatel vahendite puhul nagu kruvikeeraja või pastapliiats, mis on enamasti liialt väikese läbimõõduga. Vajalikud oleksid sageli variandid nt 5-50 ja 50-95 pertsentiilile. Üldiselt on tööriista käepideme kuju traditsiooniline, kuid mitte alati parim kasutaja seisukohalt. Käepideme suuruse puhul on tavaliselt arvestatud ainult meestöötajaga. Seetõttu peab naine kasutama jõudu, mis on talle liialt suur, nt sõiduauto pisiremondil, mida ta on teel sunnitud tegema. Kruvikeeraja pea läbimõõt peaks olema enamasti ca 30 mm, maksimaalselt 40 mm. Pastapliiatsi tavaline läbimõõt (8 mm) võiks olla 50% suurem.

Oluline on tööriista käepideme kujundamisel, et töötaja ranne jääks neutraalsesse asendisse. Sageli seda ei jälgita isegi selliste laialt levinud tööriistade puhul nagu käärid, kruvikeerajad ja haamrid. Töö puhul pole küünarvars enamasti risti tööriista käepidemega; ta on samas suunas.

Kui käsitööriistadega töö nõuab märgatavat jõudu, peab püüdma vähendada sõrmelihaste staatilisi pingeid ja suurendada kontaktpinda käe ja instrumendi vahel. Otstarbekas oleks kasutada ka suure hõõrdeteguriga käepideme materjale ning reljeefse (kuni 3 mm soonistega) pinnaga käepidemeid. Naistöötaja puhul peab arvestama, et tema jõud moodustab keskmiselt 70% meestöötaja omast.

Õlapiirkonna väsimuse ärahoidmiseks oleks üldiselt vaja töötaja kätega mitte kõrgemal kui talje ja kere lähedal. Kui käsi on vaja tõsta õlgadest kõrgemale, siis ei tohiks õlavars tõusta suurema nurga alla kui 35o horisontaalpinnast ning olla üleval kauem kui 20 sekundit iga tööaja minuti kestel. Otstarbekas on sellistele töödele võtta pikemat kasvu töötajaid, eriti juhul kui töökohta pole võimalik kohandada. Samas on otstarbekas, et kätt tõstetakse mõni kord tunnis. (Sõites kaua püstiasendis bussis või trammis, on kasulik vahetevahel laekäepidemest kinni hoida.)

Üha sagedamini põhjustab nüüdisajal tervisehäireid arvutite klaviatuuri kasutamine. Kui kirjutusmasina puhul tuli iga rea järel teha käega teistsuguse trajektooriga liigutus, siis arvutil on suurem arvu ühetaoliste liigutuste tõttu kirjutamine tunduvalt monotoonsem, millega kaasneb tugi-liikumisaparaadi haiguste tekke tõenäosus. Oluline on, et arvutil töötaja teeks vahetevahel muid tunduvalt erinevaid töid.

Kõige sagedasem tugevate väsimusaistingute ning tugi-liikumisaparaadi haiguste regioon on inimestel lülisamba või selja alaosa.

Iseenesest skeletti vertikaalasendis hoidva ja stabiliseeriva struktuurina ei oma lülisammas märgatavat tugevust. Mis siis hoiab inimest püsti? Seda teevad arvukad kerelihased, mille aktiivsus suureneb vastavalt keha asendile. Sellest ka nende lihaste mõju lülisamba seisundile. Vastavalt asendile on olulised kas selja-, rindkere- või kõhulihaste pingutused. Kui inimene nõjatub taha, siis suureneb oluliselt kõhulihaste bioelektriline aktiivsus. Raskuse tõstmisel maast on vastupidi intensiivne bioelektriline aktiivsus seljalihastes. Lülisamba biomehhaanikas etendavad tähtsat osa arvukad ligamendid ehk sidemed. Selgroolülide vaheliste kõhrketaste ainevahetuse normaalseks funktsioneerimiseks on vajalik, et mehhaanilised surved-tõmbed vahelduksid.

Lülisamba allosa kannab eriti suuri staatilisi koormusi, mis on põhjustatud nii kõrgemal seisvate kehaosade raskusest kui ka tegevusega seotud jõumomentidest. Olulisteks riskifaktoriteks haiguste kujunemisel on istuv töö, raksuse tõstmine, kutseline autojuhtimine, korduv sünnitamine.

Lülisambal on suur osa inimese tasakaalu säilitamisel. Kui lülisamba stabiilsus on vähenenud, komistab, libiseb ja kukub inimene hoopis sagedamini.

16. Libisemise ja kukkumise vältimine

Enamik inimesi on libisemise ja kukkumisega niivõrd harjunud, et käsitab neid kui paratamatust. Samas põhjustab kukkumine sageli raske kehalise trauma ning rikub kehakatteid.

Teoreetiliselt kukub inimene kergesti asjaolu tõttu, et ta raskuskese on suhteliselt kõrgel. Enamik loomi ja linde kukub hoopis vähem. Tasakaalu kaotus libisemisel ja seejärel kukkumine on inimesel üks olulisemaid traumade (põrutuste, muljumiste ja luumurdude) põhjuseid. Kahjustada saavad eeskätt ala- ja ülajäsemed. Seoses lihaste pinge järsu muutumisega kukkumise ajal esinevad lisaks jäsemete luumurdudele ka pea, selja ja kaelapiirkonna traumad.

Inglismaa ja Põhja-Iirimaa Ühendatud Kuningriigis hukkub aastas kukkumise tagajärjel ligikaudu 6000 inimest. Eriti ohustatud on vanemad inimesed. Eestis esineb sageli kiilasjää. Libedate teede ajal talvel tõuseb Eesti traumapunktides abivajajate arv ööpäevas mitu korda, ulatudes üle tuhande.

Inimene libiseb põhiliselt siis, kui jalatsi talla ja põranda või maapinna vahel on hõõrdumine ebapiisav. Oluline on ka jalatsitalla reljeef. Nüüdisajal on hõõrdetegur enamasti vahemikus 0,2-0,4 (talvel sooja ilma ja lumega isegi alla 0,1), mis on liialt madal. Aastatuhandeid elas inimene looduses, kus hõõrdetegur oli märksa suurem. Libisemine polnud tavaliselt probleemiks.

Ameerika Rahvusliku Ohutuse ja Tervise Instituudi (NIOSH) soovituste kohaselt peaks jalatsi talla hõõrdetegur olema vähemalt 0,5. Sageli on oluline suurendada jalatsi talla ning selle aluse vahelist hõõret. Juhul kui seda pole võimalik teha, tuleb ohtlikud kohad või kalded märgistada. Sobiv tähistus on kollased ja mustad triibud.

Trepil kukkumine lõpeb sageli raskete vigastustega, kusjuures harvad pole surmajuhtumid. Oluline on trepiastmete kõrgus ja laius. Kõrgus, sõltudes jala mõõtmetest ning traditsioonidest, võiks olla 15-20 ja laius 25-33 cm. Ebaühtlased astmed või sobivast vahemikust erinevate mõõtmetega astmed on ohtlikud.

Et trepil mitte libiseda ja kukkuda, on olulised ka sobiv valgustus ja lülitite asukoht. Vahel segavad trepil käimist tekkivad varjud. Halvasti kättesaadavat või raskesti leitavat lülitit sageli ei kasutata, mis soodustab kukkumist.

17. Lamamisasendi ebasoodne mõju

Viimase aja uuringud on näidanud, et haiguste põhjuste uurimisel tuleks rohkem tähelepanu pöörata ka teguritele väljaspool tööaega. Vähe on käsitletud lamamise ja magamise ebasoodsat mõju. Meditsiinistatistika näitab, et inimene sureb enamasti voodis ja just varastel hommikutundidel kella 3-5 paiku. Samas on populaarteaduslikus kirjanduses ja argiteadvuses levinud ettekujutus, et magamisel on igati tervistav mõju. Ülakeha diskomforti ja kaebusi põhjustavad sageli siiski olud, mis on seotud magamisega. Kõikidel lamamisasenditel on miinuseid.

· Inimese plaadikujuline ülakeha on halvasti kohanenud küljeli magamiseks. Erinevalt enamikust loomadest on inimese rindkere sel juhul füsioloogiliselt ebaloomulikus deformeeritud asendis. Küljeli magab inimene aga sageli. Vasakul küljel magades on täiendav surve südamelihasele. Küljeli magades jääb vahel ülajäse keha alla, mistõttu selle verevarustus häirub.
· Selili ja kõhuli on takistatud hingamisliigutused. Selili vajub keel taha, mis takistab õhuvoolu trahheasse ja kopsudesse, mille tagajärjel võivad tekkida hingamispausid. Inimene hakkab norskama, millega kaasneb suurenenud haigestumus südame-veresoonte haigustesse.

Ratsionaalset lahendust pole kerge leida.
· Pehmet voodit ei ole pikka aega hea kasutada, kuna see soodustab ebafüsioloogilist lülisamba asendit. Üldiselt peaks inimene asendit magades sageli muutma. Seda tehakse, kui magatakse kõval madratsil või muul kõval alusel.
· Kasulik on lai voodi ja üksinda magamine. Siis on kehaasendit kerge muuta.
· Kui magatakse peamiselt küljeli, peaks liigeste deformatsioonide ja pingete vältimiseks lülisamba kaelaosa olema ligikaudu samal sirgjoonel nagu lülisamba teised osad. Pea all peaks olema suhteliselt kõrge padi (rull), mis hoiaks pead kõrgemal alumisest õlaliigesest.
· Selili või kõhuli magades on kasulik madal padi.
· Aidata võivad ka spetsiaalse reljeefiga padjad, rullid ja kaelused.

18. Stress ja vaimne koormus

Tunnustatud on seisukoht, et stress soodustab ohtlikke südame-veresoonte haigusi ning nõrgendab immuunsüsteemi. See aga soodustab infektsioonhaiguste ja kasvajate teket (vt Sarafino, 1994). Seega peaks ülemäärast stressi igati vältima ning ainult juhtudel, kui see tööl pole võimalik, kasutama meetmeid väljaspool tööaega.

Üks ergonoomika eesmärk on kujundada tegevust ja kõiki töötingimusi selliselt, et viia miinimumi mittevajalikku stressi.

Inimesed ütlevad, et see või teine asi tekitab neis stressi. Sõna stress kasutatakse mitmetähenduslikult. Seda on raske defineerida. Seetõttu soovitatakse vahel terminit stress üldse vältida. Üks levinumaid stressi määratlusi teaduses on stressori kaudu. Stress on vastus stressorile. Sellisel juhul kõik asjaolud, mis põhjustavad pinget inimese psüühikas või füsioloogilistes funktsioonides, on stressorid. Stressil on seejuures ka positiivne efekt, ta ergutab tööd tegema.

Kuna mõni pingutus mõjub soodsalt, teine aga ebasoodsalt, kasutatakse ka termineid eustress ja distress. Esimene on organismile kasulik, teine mitte. Kuid ka see käsitlus pole puudusteta, kuna see, mis on ühele stress, võib olla teisel distress. Mõnevõrra selgust loovad autorid, kes psühholoogiliste ja füsioloogiliste vastureaktsioonide puhul kasutavad terminit pinge (strain), jättes stressi välisfaktori iseloomustajaks.

Stressi allikad võivad olla isikusisesed, teised inimesed ja mitmesugused olukorrad.
· Stressi allikad võivad olla isikusisesed, nt haigus või tervisehäire. Stressi võib tekitada eesmärkide konflikt.
· Allikaks võib olla teine inimene, sealhulgas töökaaslane ja pereliige, näiteks kirja puudumine sõbralt või pereliikme haigus.
· Stressoriteks võivad olla mitmesugused olukorrad, näiteks sisenemine tundmatusse või tugeva müraga ruumi, loengupidamine, sõit lennukiga, automootori rike.

Stressi tööl põhjustavad mitmesugused tegurid.
· Tööülesanded võivad olla konkreetsele inimesele liialt rasked.
· Halvad töötingimused: füüsikalised töötingimused, halb psühhokliima, tunnustuse puudumine ülemuse poolt, töökoha kaotamise oht.
· Inimene hindab oma suhteliselt normaalseid töötingimusi raskeks, tunnetab enda sobimatust.
· Vastutustunne. Mis juhtub, kui tööd tehakse halvasti?

Toimingud, mis viivad stressini, sisaldavad seega kognitiivse (tunnetusliku) hindamise protsessi, mis koosneb esmasest ja teisesest hindamisest:
1. Kas nõudlus ohustab enda heaolu?
Kui inimene puutub kokku potentsiaalsete stressoritega, püüab ta esmalt hinnata nende mõju tähtsust endale.
2. Kui ohustab, kas tulen toime?

Teisene hindamine järgneb esmasele kas vahetult või hiljem. Kui nähtavasti ei tulda toime või stressorid ei allu kontrollile, on stress tugev. Seega on oluline optimism ja sotsiaalne toetus.

Nii esmane kui teisene hindamine ei ole objektiivne, ei vasta täpselt tegelikkusele, sõltudes subjektist.

Seega on stress ja tunnetus tihedalt seotud. Ühelt poolt mõjutab stress tunnetust, teiselt poolt mõjutab tunnetus stressi. Viimane on sageli suure tähtsusega. Nt kui meestöötaja näeb talle meeldivat naiskolleegi vestlemas mõne noormehega, võib see temas kutsuda esile stressi.

Stressiga kaasnevad füsioloogilised muutused. Inimene, kes on tundnud hirmu või erutust, teab, et sel ajal südame löögisagedus ja higieritus suurenevad ning hingamine tugevneb. Adaptiivsed muutused stressi puhul on organismi füsioloogiliste süsteemide adekvaatne vastus ohule. Osa organismi reaktsioone on spetsiifilised ja osa mittespetsiifilised, analoogilised kõigis stressisituatsioonides. Suur tähtsus on suprarenaalnäärmete sekretsioonil.

 Jätkub siit...Keskkonna optimeerimine Tagasi sisukorda


Veel raamatutest