2. Kuulekuses kaotatud inimlikkus - sõnakuulelikkusest kodanikujulguseni

Käsk on inimeste kooselus muutunud kõige ohtlikumaks elemendiks.
On vaja julgust, et käsule vastu hakata ja kõigutada tema mõjuvõimu.

Elias Canetti

Käesoleva sajandi kristlikus saksa ajaloos on kuulekus mänginud katastroofilist rolli.
Arvan, et tänapäeval oleme kristlastena hoopis kohustatud kuulekust kritiseerima ja et see kriitika peab olema radikaalne.

Dorothee Sotte

"Teen, mida on kästud" - autoriteediusklik kohusetäitmine

Teel tsiviilkuraazi suunas on kokkupõrge kuulekusega vältimatu. Kuulekust loetakse inimliku kooselu põhivooruste hulka. See, kes on kuulekas, allutab end kellegi teise tahtele. Ta tunnetab respekteeritud või kardetud isiku autoriteeti ja teeb seepärast seda, mida too temalt nõuab. Võõra tahte eesmärgid võetakse omaenda tahtesse üle erinevatel tegutsemismotiividel. On kuulekust võimurakendamise või hingelise surve, harjumuse või ükskõiksuse, arusaamade või veendumuste, sümpaatia või vaimustuse, hirmu või autoriteedikuulekuse tõttu, asjalikel või südametunnistusega seonduvatel motiividel. Isiksusi, kes on eeskujuks, saab austada ja ilmutada samal ajal nende suhtes kriitilist kuulekust.
Selleks, et sirguda ohustamatuina ja arendada endas üha enam enesemääramist, peavad lapsed varases eas olema kuulekad. Selleks, et inimesed üksteisega sobiksid ja üksteist ei kahjustaks, vajab ühiskond kuulekust. Aga kui autoriteedid nõuavad kuulekust, ilma et lubaksid oma käsu tagamaid uurida, muutub kuulekus ohtlikuks. Julmi tegusid sooritavad isikud ei ole mitte enamasti sadistlikud ega jõhkrad, vaid on üksnes absoluutselt kuulekad. Ühendriikides näiteks nimetatakse timukaid "surmatöölisteks" ja nad tapavad meeskondlikult. Üks moodsatest timukatest selgitas oma suhtumist inimese tapmisse elektritoolil:

"Hukkamine on midagi niisugust, mis tuleb ära teha, ja seda peaksid tegema head inimesed, kohusetundlikud inimesed, kes usuvad ameerikalikku süsteemi. See on lihtsalt töö, ma ei võta seda isiklikuna. Mul ei ole selle isiku vastu midagi, ma lihtsalt täidan seda, milleks on mind kohustatud. Täideviimisel on meeskonnal vaja tegutseda täpselt plaani kohaselt, tunded aga välja lülitada. Hukkamisprotsess jagatakse väikesteks ülesanneteks ja õpitakse põhjalikult selgeks. Meie teeme seda nii, et mitte viia inimesi segadusse; see on ju midagi stressi tekitavat, kui inimest hukatakse, kui teda tapetakse. Seda võib nimetada kas hukkamiseks või tapmiseks, kuidas kunagi, lõpuks peab inimene olema surnud. Ja mida vähem sealjuures mõtled, seda parem. Minu ülesandeks on jalg. Ma käärin püksisääre üles, kinnitan jala külge elektroodi ja seon jala rihmaga kinni. Võib ikkagi ette tulla tüsistusi, juhul, kui generaator on häälestatud liiga kõrgele pingele, hukatava keha tugevasti ära kõrbeb ja kõrbeva inimliha lõhna tõttu pealtnägijatel paha hakkab. Need aga on algajate probleemid, sissetöötanud meeskonna puhul läheb kõik libedasti." 16

Need kohusetundlikud mehed viivad täide selle, mis on neile kohustuseks tehtud. Nad lülitavad endast tunded välja, lakkavad mõtlemast ja jätavad moraalse vastutuse autoriteetsetele isikutele. "Surmatöölised" täidavad oma kohustuse väga hoolsalt. - See, kes tahab kuulekusevalmidust alistada, peab ilmutama julgust kasutada oma mõistust ja tajuda oma tundeid. Selle asemel, et autoriteediusklikuna täita käske, muudab ta end vastutavaks selle eest, mida teeb.
"Ma olen vaid täitnud oma kohustuse," tunnistab Auschwitzi surmalaagri KZ komandant, kes lasi mõrvata sadu tuhandeid inimesi.
"Käsku tulistamiseks pidin täitma kohustustele vastavalt," ütleb rahvapolitseinik, kes lasi maha Saksa DVS-st põgeneja.
"Ma olen vaid täitnud oma kohustuse ega ole sealjuures teinud mitte mingit viga,"' ütles pommituslennuki piloot, kelle pommid rebisid tükkideks kaitsetuid lapsi, naisi ja mehi.
"Me oleme vaid täitnud oma kohustuse, mitte keegi ei saa meile mitte midagi ette heita," kinnitas ühe gümnaasiumi õpetajate kolleegium. Üks õpilane oli poonud ennast üles, kui vanematele oli teatatud ametlikult, et ta pidi jääma "istuma".
"Ma olen toiminud kehtiva seaduse järgi," põhjendas kohtunik seda, et oli lasknud kaheksateistkümne-aastase nooruki üles puua, sest tema kui sõdur oli kolm päeva enne sõja lõppu teinud hirmu tõttu armeest putket.
"Ma teen seda, mis on ette kirjutatud," ütles õpetajanna, kui alandas intellektuaalselt nõrka ja inimlikult hooletusse jäetud last nõuetekohaselt ja halastamatult "kahtede" ja "ühtedega".
"Lojaalsuse tõttu oma parteile allusin fraktsiooni survele," vabandas end rahvasaadik. Oma veendumuste vastaselt oli ta hääletanud aatomireaktori ehitamise poolt ega järginud sealjuures mitte südametunnistust, vaid parteidistsipliini.
"Ma olen toiminud kohustustele vastavalt," kaitses end ministeeriumiametnik. Sealjuures oli ta aidanud peaministril sooritada kriminaalseid tegusid ja petnud avalikkust.
"Lõppude-lõpuks pidin täitma käskusid," ütles politseinik, kes oli peksnud ja haavanud kaitsetuid demonstrante.
Selleks, et autoriteedikuulekaina täita oma kohustusi, ei olnud need inimesed lubanud endale isiklikku südametunnistust ja omaenda mõtlemist. See säästis neid konfliktist ülemustega. Surmalaagrites mõrvasid nad korrektselt miljoneid inimesi. Nad ei tapnud mitte haiglaslikult suurenenud julmuse tõttu; juutide hävitamist võimaldas pigem perfektne, hingetu bürokraatia. Millal ka ei oleks inimesi koheldud jõhkralt, mürgistatud gaasiga ja põletatud - alati on tehtud seda vaid kohustusi täites.
Auschwitzi laagri komandant Rudolf Höss põhjendas oma ebainimlikku käitumist nii: "Selle üle, kas juutide niisugune massiline hävitamine oli vajalik või mitte, ei suutnud ma otsustada, sest ei suutnud nii kaugele näha. Kui Führer oli käskinud juudiküsimusele tuua lõpplahenduse, ei olnud vanal natsionaalsotsialistil mingit kaalutlemist, veel vähem SS-führeril. "Führer befiel, wir folgen Dir" (Führer, käsi, ja me täidame Su käsu) polnud meie jaoks sugugi fraas ega lööksõna. See oli täiesti tõsiselt mõeldud." 17 - Teisedki koonduslaagri mõrtsukad tunnistasid end süütuks; nad olevat toiminud vaid käsule vastavalt.
See, mis selgub eluhävitava kuulekuse suhtes, kehtib ka autoriteedile kuuletuva kohusetäitmise suhtes argielus: omaenda mõtlemine lülitatakse välja, käitumist määravad võõrad, tundmused kas surutakse alla või lülitatakse välja. Kohustusest teadlik isik ei küsi selle järele, mis on ettekirjutatu mõte; moraalselt on vastutavad autoriteetsed isikud, kes määravad kindlaks, kuidas toimida. Seetõttu ei pruugi käsusaajatel olla tervikust ülevaadet. Pole vaja ise otsustada, oma mõtlemine on soovimatu. Pimesi kuuletumast saab keelduda ainult see, kes on autoriteedikuuleka kohusetäitmise paljastanud amoraalsena.


Kas ka meis elab "vend Eichmann"?- kuulekuseeksperimendid

Juutide hävitamise organiseerimise eest ühest põhivastutajast "vend Eichmannist" tegi Heinar Kipphardt oma näidendis kõikide inimeste venna. Ta kutsub vaatajaid üles mitte nimetama seda hoolimatuseks ja tigeduseks, vaid mõistma, mitte tegema teisest patuoinast, vaid tajuma ennast vend-Eichmannina. - Oma draamas laseb autor ühel "kurivaimul" saada elavaks, "ilma et võimaldaks meil temast põlguse või kergendustundega - meil polevat niisuguse usina ja omal "alal" nii väga eduka spetsialistiga vähimatki ühist - eemale hoiduda. Pime, tundetu funktsionalism on üha enam muutunud käesolevale sajandile iseloomulikuks tunnuseks. Asjaolude sund on asendanud südametunnistuse. See, kes ei esita mingeid küsimusi, see, kes on suhete ja sisuta, see, kes "funktsioneerib", säästetakse omalt poolt küsimustest: kes on ta tegelikult, mida ta tunneb, mille pärast kannatab, millised on tema isiklikud arvamused." 18
Paljud inimesed täidavad oma kohust ja salgavad sealjuures maha oma erialateadmised ja veendumused. "Ainult" ettekirjutatut järgides põhjustavad nad õnnetusi. Meile sissekasvatatud kalduvuse sõnakuulelikkusele peaksime endas teadvustama. Tuleks nii iseendas kui ka teistes märgata "vend Eichmanni". Asjaolude sunnil ahvatleb ta tühistama moraaliprintsiipe. Grupiviisilises vestluses on kerge teadvustada endale oma kuulekust: Kuidas olen "vend Eichmanniga" sugulane? Kas lasen end ahvatleda asendama südametunnistust olude sunnist johtuva mõtlemisega? Kus tardub mu eluhoiak kuulekuseks, ehkki võiksin toimida iseseisvalt? Kas minu ükskõiksus avalike asjade suhtes pole ehk mulle endalegi varjatud kuulekusvalmidus? Kuidas saaksin - teiste abiga - oma kuulekusvalmidust terasemalt tajuma õppida? Millised olukorrad võimaldavad mulle teadvustunud ja teadvustamata orjalikkust analüüsida?
Autoriteedikuulekusel põhinev sõnakuulmine on laialt levinud. Seda on korduvalt näidanud kuulekuseeksperimendid, eelkõige aga Milgrami omad: 62,5% katseisikutest täitis pseudoteadusliku autoriteedi korraldusi. Väidetavat õpilast karistasid nad eksimise puhul kuni 450 voldise ohtliku elektrishokiga. Kui härdalt ohver shoki all ka ei anunud, kui valusad ka ei paistnud shokid olevat, kui härdalt ohver ka ei palunud, et ta vabastataks, kuulasid paljud katseisikud katsekorraldaja sõna. Uurimus näitab täiskasvanud inimeste valmidust teha autoriteetse isiku käsu peale samahästi kui kõike." 19

Eksperiment kulges järgnevalt:
Kaks inimest astuvad psühholoogiainstituuti, et osaleda mälu ja õppimisvõime uurimiseks korraldatud katsetes. Üks nendest isikutest määratakse "õpetajaks". Teise aga määrab katse korraldaja "õpilaseks". Katse korraldaja teatab, et uuritakse karistuse mõju õppimisele. "Õpilane" viiakse ühte tuppa ja ta istub toolile. Üleliigsete liigutuste vältimiseks seotakse tema käed rihmadega kinni. Tema käerandmele kinnitatakse elektrood. "Õpilasele" teatatakse, et tal tuleb selgeks õppida rida sõnapaare ja et iga vea puhul saab ta järjest tugevama elektrishoki.
Eksperimendi huvikeskmes on "õpetajaks" määratud katseisik. Olles näinud, kuidas "õpilane" seoti rihmade abil kinni, viiakse ta kõrvalasuvasse eksperimendituppa ja lastakse seal istet võtta tähelepanuäratava shokigeneraatori ees. Sellel on aga kolmkümmend lülitit 15 - 450 voldini. Nende all on selgitavad kirjad, mis algavad "kerge shokiga" ja lõpevad "ohtliku shokiga".
"Õpetajale" teatatakse, et kõrvalruumis "elektritoolis" istuv õpilane peab nüüd laskma oma teadmisi kontrollida. Kui "õpilane" vastab õigesti, minnakse edasi küsimuse järgmise punkti juurde, vale vastuse korral aga annab "õpetaja" elektrilöögi. Alustatakse madalaimate, 15-voldiste shokkidega. Iga järgneva vea puhul tõstetakse elektripinget: kõigepealt 30 voldile, siis 45 voldile ja nii edasi.
"Õpetajaks" oli informeerimata isik. Ajalehekuulutuse peale tuli ta laboratooriumi, et osaleda eksperimendis. "Õpilane" seevastu mängis oma osa ohvrina ega saanud mitte mingeid shokke. Tuli välja uurida, kui kaugele läheb inimene, kellel on kästud piinata algul protesteerivat ja hiljem valu tõttu kisendavat ohvrit.
Eksperimendid inimestega on problemaatilised, eriti aga ebahumaansete nõuete esitamise puhul. Pealegi petsid teaduslikud autoriteedid katseisikuid isegi katse korralduse osas. Tundub, et niisuguste eksperimentide läbiviimiseks on vaja "asjastunud teadvust".21 Kõigepealt on sedalaadi inimesed teatud määral võrdsustunud asjadega. Seejärel muudavad nad võimaluse korral teisigi asjade samaseks." Milgrami eksperimendist jutustab Christa Wolf oma "Suvetükis":

Parajasti olid Lääne raadiojaamad jutustanud katsetereast, mille oli paar valgetesse kitlitesse riietatud sotsiaalteadlast korraldanud inimestega tänavalt: autoriteetse esinemise ja tehniliselt veenva katsekorralduse varal olid nad viinud need inimesed niikaugele, et nad hakkasid elektrilöökidega piinama teisi inimesi, keda nad ei näinud, kelle karjeid võisid aga kuulda. Ei olnud piinatuid. Karjed olid teeseldud. Juhtmeid ei läbinud vool. Tähtis oli see, et katsejänesed kõike seda uskusid ja et nad kõigest hoolimata jätkasid, jätkasid kuni enda kokkuvarisemiseni, ja see, et voolu üle teatud punkti doseerimast keeldusid väga vähesed, ja et väidetavates valgetes kitlites teadlastes keegi ei kahelnud, rääkimata neile vastu vaidlemisest! Mis see siis õieti on, küsisime endalt nõutult ja igaüks küsis endalt, mida tema oleks teinud. Mingi häbi takistas meid selle üle pikalt rääkimast."

Milgrami inimeksperimentide problemaatika ei vähenda nende varal saavutatud teadmiste väärtust, sest tegelikes käsusituatsioonides mängivad nii manipuleerimine kui ka pettus oma osa. Jahmatav aga on selle tuvastamine, et kõikidest sotsiaalsetest kihtidest ja vanusegruppidest inimesed on autoriteetse isiku käsu peale valmis piinama teist isikut ja hülgama sealjuures moraalipõhimõtted.


Kaasinimeste kahjustamine väärtushinnangute andmisel pimeda kuulekusega

Karistavate "õpetajatena" tegutsenud katseisikud arvasid, et nende antud elektrishokid toimivad tegelikult, sest mida intensiivsemaid shokke "õpetaja" andis, seda ägedamalt avaldas "õpilane" rahulolematust ja näitas, et tal on valus.
Katseisikute sisekonflikt algas siis, kui väidetav "õpilane" väljendas oma ebamugavustunnet. 75 voldi puhul ta nurises. 120 voldi puhul hüüdis ohver katse korraldajale, et shokid on valusad. 135 voldi puhul kuuldus valusat oigamist. 150 voldi puhul "õpilane" kisendas:
"Katse korraldaja, mulle aitab, lõpetage! Ma ei taha seda eksperimenti kauem kaasa teha! Ma keeldun jätkamast!" Sedalaadi karjed jätkusid üha tugevnedes, kuni 180 voldi puhul ohver kisendas: "Ma ei suuda valu taluda!" 270 voldi puhul tuli vastuseks piinarikas röökimine. Ohver nõudis, et ta vabastataks eksperimendist. 300 voldi puhul kisendas ta meeleheitlikult, et mälu testimisel ei vasta ta enam midagi.
Katseisiku jaoks polnud antud situatsioon mäng; tema konflikti võis selgelt märgata. "Õpilase" piin ajendas teda eksperimenti lõpetama. Sama ajal aga käskis katse korraldaja tal eksperimenti jätkata. Iga kord, kui katseisik kõhkles, kas shokinupule vajutada või mitte, käskis teda katse korraldaja: "Palun jätkake!", "Eksperiment nõuab, et jätkaksite!" või "On tingimata vajalik, et jätkaksite!"
Paljud "õpetajad" ilmutasid rahutuse ja ebakindluse tundemärke, eriti aga tugevamaid shokke andes. Nad higistasid, värisesid, kogelesid, närisid huuli, oigasid või vajutasid endal sõrmeküüned ihusse. Pulsisagedus tõusis, ja seda eriti nendel, kes lõpuks olid siiski sõnakuulmatud ja loobusid. Enamus aga jätkas sõnakuulelikult.
Üle 60% katseisikutest vajutas kõiki shokiklahve, ka neid, mille juures oli kiri "oht", "ohtlik shokk" ja "XXX." Nad jätkasid kuni 450 voldini, ehkki olid 180 alates kuulnud "õpilase" valukarjeid. - Lapsest saadik olid nad õppinud, et teistele inimestele valu tekitamine on kuritegu. Ometi eksis peaaegu kaks kolmandikku selle põhimõtte vastu ja täitis autoriteetse isiku käsklusi.
Katsetulemused muutusid siis, kui ohver ja katseisik olid pandud istuma samasse tuppa. Vahetuma läheduse puhul ei võinud "õpetaja" mitte ainult kuulda, vaid sai ka näha, kuidas ohver kannatas. Seepärast langes kuulekuse protsent 62,5-lt 40-le. Kui ohver oli käeulatuses, kuuletus ainult 30%. Juhul, kui hilisemad "õpetajad" olid enne eksperimendi algust õppinud oma karistatavaid "õpilasi" põgusalt tundma, alanesid antavad shokid. - See selgitab moodsat sõjapidamist. Enamusel inimestest oleks kergem käsu peale aatomirakett välja tulistada ja hukata loendamatuid inimesi kümnete tuhandete kilomeetrite kaugusel, kui ühtainsat isikut vahetus läheduses piinata või tappa.
Katseid, mis sarnanesid Milgrami omadele, viidi läbi nii Roomas, Lõuna-Aafrikas kui ka Austraalias ja Münchenis. Sealjuures oli mõnes paigas kuulekus veel suurem kui Milgrami eksperimendi puhul. Nii oli Münchenis 85% testitud isikutest katse korraldajale kuulekad. - Teiste eksperimentide puhul ei kästud kaasinimeste kallal rakendada mitte kehalikku, vaid hingelist vägivalda: kiusamist, laimamist, solvamist. Autoriteetse isiku korraldusi täitis nendeski situatsioonides 90%. Erinevates maades ja paikades ei olnud algupärase Milgrami eksperimendi tulemustest olulist kõrvalekaldumist.
Kuulekuseeksperimentidel küsitletud isikutest oli üle 90% veendunud selles, et nende sõnakuulelikkus jääb katseisikute omadele alla - nad hakkaksid korraldustele vastu. Ometi kinnitasid kõik vaatlused seda, et niisugune arvamus on pelk enesepettus. Inimesed mõlemast soost, kõikidelt haridustasemetelt ja vanuseastmetelt on autoriteetse isiku käsu peale valmis inimesi piinama.
Vähemkonfliktsetes situatsioonides või niisugustes olukordades, kus teiste inimeste kannatused jäävad varjatuks, võib kuuletumiskiusatus veelgi tugevam olla. Sel juhul salgavad inimesed oma eetilised põhimõtted maha ja lülitavad tunded välja, sest seda nõuavad neilt ülemuslikud autoriteedid ja kohustuslikud eeskirjad. Kuuletumine iseendast hakkab siis domineerima väärtuste üle, olenemata sellest, kas antud situatsioon seda tegelikult nõuab, ja sellestki, kas see on ühitatav südametunnistusega. Konfliktide vältimiseks täidavad kuulekad väljastpoolt neile esitatavaid rolliootust, sest neid on õpetatud kinnitust saama "vanematelt ja ülemustelt". Niisuguse muganemise tõttu kaotavad nad igatahes osa eneseaustusest. Niisugusest enesekaotamisest näiliseks pääsemiseks on sisekonflikte vallandavate tunnete väljalülitamine: "See polegi ju nii paha!", "Need on ju sellega harjunud!", "Meidki pole see kahjustanud." - Tundeid nõnda välja lülitada saab igatahes vaid isiksuse siseelu vähenemise hinnaga.


Kuulekus muutub apaatiaks - avalikust ükskõiksusest sekkumise suhtes

Sõnakuulelikkus võib juurduda isiksuses nii sügaval, et seda ei tunta enam ära kuulekusena, vaid avaldub ükskõiksusena avalike asjade suhtes. Spontaansed impulsid vasturääkimiseks ja soovid muudatusteks hukkuvad kuulekuse kasvatamise tagajärjel. Ometi võib sageli kuulda "sisehäält": siin peaksin avalikult vastu hakkama, et takistada väikese või suure ülekohtu tegemist. - Ometi ei söanda me vastu hakata, sest sellega kaotaksime kaitstuse, mille saame kindlustada endale muganemisega. Mõned inimesed vaigistavad kahtlemist eneses sellega, et sooritavad oma kutsetööga seonduvaid ülesandeid eriti hästi:

  • Psühholoog hoolitseb abistavalt "häiretega" lapse eest. - Aga kas hoolib ta ka ühiskonnast, mis on põhjustanud sellel lapsel "häired"? Kas ta astub välja õppimist häiriva ja haigestava koolisüsteemi muutmise eest? Kas ta kritiseerib lapsel häireid põhjustanud saavutusprintsiipi (printsiip, mille põhjal materiaalseid ja sotsiaalseid võimalusi pakutakse vaid vastavalt õppe või kutsealaste saavutuste suurusele, tõlk), mis õhutab võistlema ja vallandab hirmu?
  • Sotsiaaltöötaja abistab hätta sattunud inimesi. - Kuid kas tegutseb ta aktiivselt ka inimliku poliitika heaks, mis välistaks häda?
  • Pastor jutlustab evangeeliumi. - Aga kas muutub ta ka ise poliitiliseks, et teostada evangeeliumi? Kas toob ta Mäejutluse mõõdupuud ka poliitilisse tegevusse? Kas kritiseerib ta avalikult käskude "sa ei pea tapma" ja "sa ei pea valetama" kehtetuks tunnistamist riigi poolt?
  • Lasteaiakasvataja püüab tema hoolde usaldatud lapsi arendada ja kaitsta. Kuid kas mõtleb ta sealjuures sellele, et neid lapsi tuleks kaitsta inimlike ohtude eest, mis ähvardavad röövida neilt tuleviku? Kas ta astub välja atmosfääri hoolimatu rikkumise vastu, millega röövitakse lastelt hingamiseks vajalik õhk?
  • Õpetajanna õpetab bioloogiat, eetikat või füüsikat. Kuid kas väljendab ta avalikult oma seisukohta nende ohtude suhtes, mille manavad esile kõikvõimsuseihast meelestatud geneetikud? Kas protesteerib ta selle vastu, et füüsikaalaseid avastusi kuritarvitatakse inimeste hävitamiseks ega ühitata eetilise vastutusega?
  • Vanemad soovivad oma lapsele "kõige paremat". Nad hoolitsevad tema kehaliku heaolu eest ja selle eest, et ta saaks hea hariduse. Kuid kas hoolitsevad nad ka selle eest, et pärandaksid sellele lapsele maise maailma, kus ta saaks elada tervena - ja kas sekkuvad nad selle nimel avalikult?

See inimene, kes sekkub, on tavaliselt talle tähtsana tunduva ühiskonnavaldkonna suhtes rahulolematu. Tema uutmistungi juhib teadmine sellest, et tema ise on kaasvastutaja kõige toimuva ja mittetoimuva eest. - Kaassüüdlaseks olemise tundmus vallandas näiteks Peter Benensonis jõu astuda välja rõhutute eest. Ta asutas Amnesty Internationali - poliitvangide abistamise organisatsiooni. Oma aktiivset tegutsemist inimõiguste heaks seletab ta elamusega, mille osaliseks sai ta viieteistkümne aastase õpilasena Inglismaa ühes kuulsaimas koolis - elitaarses Eton College'is - ja mis muutis tema elu. "Tookord nägi ta, kuidas grupp töötuid kaevureid Walesist tuli läbi Windsori; mehed olid teel Londonisse, alamkotta. "Kunagi ei olnud see kool näinud midagi niisugust," jutustas ta. "Need tuhanded räbaldunud, armetud mehed sirutasid meie poole korjanduskarpe. Olin väga shokeeritud sellest, et selliseid noori, kes andsid neile midagi, oli vähe." Need, kes olid annetanud, ühinesid ja võtsid endi hoolde baski orbusid ja hiljem saksa ja austria lapsi." 22
Otsest ajendit Amnesty International' asutamiseks Benensoni poolt kirjeldatakse nii: "Tema, noor londonlane, advokaat, tookord kolmekümne aastane, istus metroorongis ja luges ajalehte. Artikkel kahest portugali üliõpilasest shokeeris teda: ühes Lissaboni lokaalis olid nad joonud vabaduse terviseks ja sellepärast vangistatud. Peter Benenson väljus metroorongist ja kõndis otsejoones Portugali saatkonna suunas. Poolel teel jõudis ta arusaamisele oma kavatsuse mõttetusest. Masendununa otsis ta abi St. Martin-in-the-Field'i kirikust. Ta palvetas ja mõtiskles - ja veendus lõpuks selles, et siin võib aidata ainult rahvusvaheline aktsioon.
28. mail 1961 trükkis päevaleht Observer ära pika artikli Peter Benensonilt. Selles käis ta välja poliitvangide vabastamiseks loodava mitteparteilise organisatsiooni idee. Artikkel ilmus ka välismaistes ajalehtedes ja reageeringud olid tormilised. Kaheksa inimest, nende hulgas kaks sakslast, asutasid pisut hiljem ühes Luxemburgi kohvikus Amnesty Internationali. - Mis ajendab seda vana meest ta sisemuses tänapäevalgi ikka ja jälle alustama sageli väga lootusetut võitlust inimõiguste eest? Ta tunnistab: "Mind sunnib selleks süü; õnnetuid kaevureid nähes tundsin end süüdlasena. Tunnen end süüdi olevat praegugi, mil istume siin ja joome kohvi, sellal kui Lõuna-Aafrikas võtavad inimesed endalt elu." 22
See julge aktsioon on tänini saavutanud suurepäraseid tulemusi. Mis on võimaldanud seda? Üks kodanik märkas, et koheldes inimesi ebaõiglaselt, tõugatakse neid viletsusse. Ta elas teistele kaasa, hankis endale informatsiooni, tõi ebaõigluse avalikkuse ette, otsis inimesi, kes lööksid kaasa, ja algatas aktiivse tegutsemise. - Ometi valdab kuuleka eluhoiaku tõttu paljusid nais- ja meeskodanikke apaatia: sa ei saa ju sinna midagi parata; mis on sinul sellega pistmist; "need seal eesotsas" teevad nagunii, mida tahavad. Selle kohta kirjutab Dorothee Sölle: "Elada apaatselt, uskuda saalusse ja mitte lasta end millestki häirida, teada, et mitte miski ei muutu - niisugused suhtumised saavutavad endastmõistetava tunnustuse; sümpaatia muutub individuaalseks erandiks." 23 - Sümpaatia on kaasaelamine, kaasinimese mõistmine talle kaasaelamise teel, mõistmine, mis põhineb nõustumisel ja aktsepteerimisel, osavõtlikul kaasatundmisel ja kaasarõõmustamisel. Tsiviilkuraazse tegutsemise tuumaks on ühiskondlikult nõutud apaatiast teeleasumine sümpaatia suunas.
Apaatiaks muutunud kuuleka suhtumise lõpetamiseks on ka tähtis kaotada privaatse korralikkuse ja avaliku ükskõiksuse vaheline vastuolu. Avalik apaatia võib olla autoriteedikartliku kuulekuse tagajärg. Selleks võib näiteks olla privaatne korralikkus vanemate poolt, kes oma lapsi kodus aktsepteerivad, lohutavad, toetavad ja rõõmustavad koos nendega. - Needsamad armastusrikkad vanemad lubavad avaliku ükskõiksusega mürgistada oma lastele hingamiseks vajaliku õhu ja tervisekaitse ameti soovitustel halvata nende liikumistungi. Päikesepaistelistel päevadel teatatakse üha sagedamini: vanurid, lapsed ja haiged inimesed ei tohiks vabas looduses end kehalikult pingutada, sest kõrge osoonisisaldus võib muuta õhu tervistkahjustavaks. Mõned lastearstid soovitavad imikuid päeval kella üheteist ja nelja vahel üleüldse mitte tuua "vabasse loodusse". - Ometi on liikumine lastele tingimatu eluvajadus. Kui nad ei saa liikuda piisavalt, haigestuvad nad psüühiliselt ja kehaliselt. Aga rangelt ametlikult soovitatakse neil nüüd mitte viibida õhu ja päikese käes. Kui vanemad siirduvad siiski lastega vabasse loodusse, ohustavad nad nende tervist. - Kui ikka ja jälle öeldakse: "Sa ei tohi minna aeda, õue ega mänguplatsile, sest vastasel korral võid haigeks jääda!", siis peab sõna "väljas" saama väikestele lastele kostvaks, tõhusalt mõjuvaks ähvarduseks.
Täiesti endastmõistetavalt piiratakse laste vabadust, hirmutatakse neid kehavigastustega ja ohustatakse nende tervist. Neil keelatakse nii nagu vanuritel ja haigetel liikumine, ehkki tegelikult tuleks autojuhtidel piirata oma kiirusehullust ja nõuda nendelt heitgaasifiltrite paigaldamist. Ent kuhu jääb muidu väga hoolitsevate vanemate protest? Miks ei sunni sellest puudutatud vanurid ja haiged poliitikuid orienteerima oma poliitikat inimeste tervisele ja hüvangule, selle asemel et endaga rahulolevana pidada eelkõige silmas oma võimu ja majanduslikke huvisid?
Me ei tohiks oma käitumist lõhestada privaatseks korralikkuseks ja avalikuks ükskõiksuseks, vaid peaksime poliitiliselt kaasa tegutsema. Selleks ei tohi me "lasta oma tunnetel kivistuda ja peaksime säilitama inimliku kaastunde. Kogu selle maailma viletsust ja häda ei saa keegi võtta enda kanda; raevukas ja läbematu aktiivsus ei aita. Igaüks peaks endalt küsima, mida peab ta oma ümbruses tähtsaimaks, kus tahab ta aktiivselt tegutseda. Süüga koormatakse ju end ka tegematajätmise tõttu, ja seda tuleb ette ka meie ajastul ka meie paikades." 24


Militaarses alluvuses on oma emotsioonid keelatud - pime ja mõistev kuulekus

Sõnakuulelikkust alistada on raske, sest allumist laseme endalt rohkem nõuda kui end vastutama julgustada. "Kuulekust kasvatatakse eriti militaarsuse puhul, seal rajaneb see oma olemusele vastavalt käskluste absoluutsele, refleksele täitmisele, kusjuures mistahes arupärimine on välistatud. Sõdur, kes teisi tapab ja sandistab, pommituslennuki piloot, kes ühe hetkega hävitab tuhandeid inimelusid, ei tee seda mitte hävitusimpulsside ajel, vaid järgides kuulekuspõhimõtet, mis ei näe ette ühtki küsimust." 25 Ometi saab niisugune kuulekus äratada agressiivseid impulsse, mis muidu sugugi ei vallanduks.
Sõdurid peavad liigutama end automaatselt, nii nagu neid kästakse: vaade paremale, vaade vasakule, paigalseis, lahkuda. Välised hoiakud drillitakse sisse, nagu näiteks valvelseis, püssiga au andmine, paraadsammul marssimine. Niisugused harjutused pole sõjapidamisega sugugi otseses seoses; need on vajalikud oma tahte ja südametunnistuse väljalülitamiseks. On tegu dressuuriga, mis peab looma välise suhtumise, et suruda alla sisemised suhtumised. Sõdur peab isiklikust arvamusest loobuma, selleks et käsutajaga jäigalt ühineda.
Käsklused ei luba sõdurit vastu rääkida. Seda, mida on kästud teha, ei selgitata ega arutata, selles ei tohi ka kahelda. Käsualusena sooritatav tegevus võib küll tekitada võõrastust, aga sõduri puhul peetakse käsku tema enda tunnetest tähtsamaks, sest teenistuses olles on tema enda aktiivne elu kitsendatud. See ilmneb ka pommituslennuki komandöri kapten Weissi intervjuus:

Reporter: Kapten Weiss, kas teie olete selle B-52 komandant; milles seisneb teie teenistus; kui sageli lendate Vietnami?
Kapten Weiss: Praegu kolm korda nädalas ja igal teisel pühapäeval.
Reporter: Milline on teie militaarülesanne?
Kapten: Toimetada pommid sihtmärkidele ja siis mõistagi koju lennata.
Reporter: Kui palju kannab üks B-52?
Kapten: Te ehk teate, et see masin arendati nukleaarrelvade jaoks ja meiegi lendasime paar aastat ringi niisuguste kohvritega. On aga selgunud, et see masin on suurepärane ka tavaülesannete jaoks. Me mahutame 150 pommi, see vastab lõhkelastile 45 tonni.
Reporter: Mida te pommitate? Mis liiki sihtmärke?
Kapten: Pommitame sihtmärke, mis meile määratakse, strateegilisi sihtmärke; kanname need oma kaartidele ja teeme tööd, mis määratakse meile käsklustega. Seda, mida need sihtmärgid endast üksikasjalikult kujutavad, pole mul võimalik näha. Me lendame nii kõrgelt, et neid pole võimalik näha. Raadio kaudu saame teada, kas meie pommid on sihtkohas nõuetele vastavalt lõhkenud. See ülesanne tuleb täita atmosfääris.
Reporter: Kas teie sihtmärkide hulgas võib leiduda ka puhttsiviilseid?
Kapten: Arvan, et tänapäeval ei saa neid enam lahutada, meie pommitame suuri maaalasid. Reporter: Ega te ometi ei häiri tsiviilseid ettevõtmisi?
Kapten: Selle peale pole ma mõelnud, see pole minu asi. Mina olen selle B-52 kapten, kes teeb oma tööd. See kujutab suures osas vilumust.
Reporter: Kui kaua olete siin. Tais, olnud?
Kapten: Kümme kuud.
Reporter: Millal pöördute tagasi?
Kapten: Niipea, kui mind on edutatud. Arvan, et igaühel peaks olema oma shanss.
Reporter: Kas mingi lahinguülesandega seoses on teil olnud moraalseid probleeme?
Kapten: Oleme alati jälginud, et ei teeks vigu. Arvan, et oleme üsnagi hea lennumeeskond." 26

Käskluste sisu - tappa pommide abil tuhandeid kaitsetuid ohvreid - ei ole komandandi asi. Sellest vaatepunktist lähtudes on paljud inimesed õppinud kuulekust: see, mida ülemused käsivad, tuleb täita. Pommituslennuki komandant ei mõtiskle selle üle, mida põhjustab tema töö. "See pole minu asi." Talle peab olema oluline see, et "ta ei teeks vigu"; oma mõtlemine ja tundmine lülitatakse välja.
Mistahes ühiskondlik kooselu eeldab seda, et teatud määral kuuletutaks. Laste arengu puhul on küll tähtis aktsepteerida nende jonni isemeelsusena, respekteerida nende enda arvamust ja vasturääkimist. Kuid on vajalik ka kuulekus, mis hoiab lapsi nende väiksema arusaamisvõime ajal hingeliste ja kehalike kahjustuste eest: tänavaliiklusega seonduvate surmaohtude eest, keeva vee eest, käredavoolulise jõe eest, kuhu võiks laps sumbata, trepi eest, kust ta võiks alla kukkuda, televisiooni eest, mis võiks teda hirmutada või vähendada tema aktiivsust, maiustuste eest, mis lagundavad tema hambaid, kahju eest, mida ta saaks tekitada teistele.
Niisugust piiritlevat kaitset ettenägematute ohtude eest ei saa aga samastada vanemliku autoritaarse toimimisega, mis viib tingimatule kuulekusele. Tingimatu kuulekuse puhul peab laps tegema seda, mida vanemad käsivad, ega õpi sirgudeski nägema, miks peab ta üht või teist asja tegema ja kas on ka õige nõnda toimida. Täiskasvanud peaksid aitama lastel orienteeruda, sest see aitaks neil üha enam ise otsustada. Kuulekusenõuded peaksid olema mõistetavad niivõrd, kuivõrd laps juba mõista suudab.
Vajalik kuulekus peaks olema mõistev kuulekus. Selle varal õpiks laps otsustama vastutustundlikult. Kuulekusnõuete puhul peaksid vanemad ja kasvatajad arvestama seda, et sirguvad noored saaksid arendada enesemääramist, julgeksid mõelda iseseisvalt ja õpiksid oma elu elama. Sellele lisaks õpiksid lapsed hoolima teistest. Elus vajalik kuulekus ei tohi mitte viia pimeda, vaid nägeva kuulekuse juurde: isiksus otsustab, kas järgib soovitusi või mitte. Niisuguse otsustamise juures lähtub iga üksik inimene oma väärtushinnangutest ja tõelistest vajadustest.
Pimeda kuulekuse puhul juhindutakse mitte käskude sisust vaid käskijast. Kui inimesed on harjutanud kuuletumist, võib neid iga suvaline autoriteet kohustada selleks, mis tundub talle kasulik. Kuuletujal puudub ülevaade sellest, mida ta teeb; ülevaate sellest on ta loovutanud käskijale. Ta ei koorma end vastutusega ega pruugi teisi kahjustades tunda end süüdlasena, liiati veel siis, kui talle kohusetäitmise eest tasutakse.
Dorothee Sölle räägib "nägevast" ja "eestleitud" kuulekusest. Viimast näeb ta seoses "kaotatud spontaansusega": "Kuulekas inimene jääb reaktiivseks, ta ainult täidab seda, mis on tehtud talle kohustuseks, spontaansus tuleb tal ohverdada kuulekuse altaril. Inimesi ei tohiks mitte kasvatada korraldustele alluma, vaid õppima vabadust." 27 Nägeva kuulekuse puhul on kuulekasse käitumisse kaasatud omaenda mõtlemine ja isiklik tundmine.


Miks inimesed keelduvad olemast kuulekad - moraalsed ja emotsionaalsed vastupanujõud

Absoluutne kuulekus võib ajendada inimesi tegema teistele ülekohut, neid kahjustama või halvasti kohtlema, piinama või tapma. Nendes riikides, kus inimesi jälitatakse poliitilistel, rassilistel või religioossetel põhjustel, abistavad jälitatavaid väga vähesed kaaskodanikud. Oma sõnakuulmatuse tõttu riskivad need vähesed vabaduse või isegi eluga. Niisugune tsiviilne sõnakuulmatus nõuab tunduvalt rohkem julgust kui tsiviilkuraaz. Ent niisugustel inimestel, kes tahavad õppida kodanikujulgust, on õpetlik teada, miks keelduvad inimesed kuuletumast: mis kaasneb vastuvoolu ujumisega, sellal kui teised lasevad end kaasa kiskuda? Miks ei lase see vähemus käskude abil end ahvatleda teisi kahjustama või taluma inimlikkuse vastu patustamist vastuvaidlematult? Mis ajendab neid käituma julgelt?
Üks psühhoterapeut ja psühholoog uurisid niisuguseid küsimusi. Nad rääkisid isikutega, kes olid abistanud ametivõimude poolt jälitatud juute. Usutletud abistajad ei täitnud ametlikke eeskirju, vaid tõid juutide linnaosades kinnipeetutele riideid ja toitu. Nad abistasid tagakiusatavaid põgenemisel, varjasid neid oma kodus, muretsesid neile valesid isikutunnistusi. Kui neid oleks sealjuures vahistatud, oleks neid karistatud vangistamise või surmaga.
Psühholoogid Fogelman ja Wiener vestlesid päästjatega ja päästmisaktsiooni üleelanutega. Mõningatel juhtudel intervjueerisid nad niihästi päästjat kui ka tema kaitsealust. - Lisaks sellele kogusid nad teadmisi ajaloodokumentidest. Sealjuures avastasid nad isiklikule ohule vaatamata ametivõimude korraldustele vastuhakanute kohta järgnevad tõigad:

"Ehkki päästjad olid erinevad isiksused, oli neil siiski üks ühine joon: nad ei pidanud end kangelaseks. Nad ütlesid meile, et nende käitumine natsismiajal olevat olnud vaid loomulik. Oma erakordsete tegude eel elasid nad harilikku elu, mis vähemalt pealispinnal sarnanes kõigi teiste omaga. - Ehkki päästjate teomotiive ei saa ühisele nimetajale taandada ega seletada üheainsa isikliku omadusega, on neil siiski nii mõndagi ühist. Me leidsime, et abistajad saab jagada kahte gruppi: need, keda eriliselt motiveerisid sügaval juurduvad moraalsed väärtused, ja need, kelle motivatsioon oli põhiliselt emotsionaalne või põhines isiklikel sidemetel ohvritega või samastumisel nendega. Meie väljavalitud mehed kuulusid esmajoones moraalselt motiveeritute gruppi, naised aga emotsionaalsesse. Ometi leidsime mõlema sugupoole juures ja sageli ka ühes ja sellessamas inimeses mõlemat motiiviliiki." 28
Moraalse motivatsiooniga päästjad tundsid endas teiste inimeste abistamiseks moraalset üleskutset. Nad astusid välja õigluse eest. "Kui küsisime moraalse motivatsiooniga abistajatelt, miks tegid nad kõike seda, saime asjaliku selgituse: "Nii oli ju õige!" või "Olen teinud vaid seda, mida üks inimolend peaks teise heaks tegema!" Mõnel moraalselt motiveeritud päästjal oli tugev religioosne usk, mis mõjutas nende kõiki eluvaldkondi. Tegutsedes lähtusid nad religioossest kohustusest "olla oma venna kaitsja". Moraalselt motiveeritud päästjad abistasid jälitatuid sõltumata sellest, kas nad seda soovisid või mitte. Sageli abistasid nad neid inimesi, keda nad üleüldse ei tundnud. Sellele vastupidiselt mõjutasid emotsionaalselt motiveeritud päästjate käitumist sageli tugevad isiklikud sidemed."
Kaastundest motiveeritud päästjad kandsid abivajaja olukorra üle iseenda omasse. Nad ei tundnud endal abstraktseid moraalseid kohustusi olevat, vaid tahtsid üksnes päästa inimesi kannatustest. Nende toimimismotiivideks olid vastutus ja hoolitsus. Nad identifitseerisid end nende inimestega, keda abistasid. Nad elasid neile hädas kaasa, kuid ei piirdunud kaasaelamisega, vaid olid ka valmis jagama nende kannatust neile kaasa tundes. - Moraalse ja emotsionaalse motivatsiooni vahelised piirid enamasti ähmastusid. Seda, mis oli abistamistegevuse juures ühine, väljenduvad sõnades armastus, kaastunne ja hoolitsus.
Ehkki päästjate toimimismotiivid ei olnud samad, oli nende perekonnatraditsioonides midagi ühist. Paljude abistajate lapsepõlve-perekonna kooselu iseloomustas hoolitsus. Vanemad suhtusid erinevate maailmavaadete ja usuliste arusaamadega inimestesse sõbralikult. Nad õpetasid lapsi erinevate rahvuste vahel mitte vahet tegema. Paljud päästjad ütlesid, et "nende suhtumist olevat tugevasti mõjutanud need väärtused, mida näitasid neile ette vanemad. Vanemad mitte üksnes ei rääkinud teiste inimeste abistamise ja inimlike erinevuste aktsepteerimise tähtsusest, vaid andsid oma käitumisega eeskuju ja julgustasid lapsi seda järgima."
Uurijad tegid kindlaks, et abistajate juures ei olnud tegu psüühiliselt ebanormaalsete isikutega, kes oleksid olnud segatud ohtlikesse ettevõtmistesse masohhismi tõttu - selleks et rahuldada enesepiinamisvajadust. Päästjad ei tegutsenud ka suurusehulluse tõttu ega neurootiliste vajaduste väljaelamiseks. "Olgugi, et neil päästjatel, keda intervjueerisime, oli riskimise tarvis kõrge tolerantsuselävi, mis võimaldas neil alistada kartus ja hirm, ei olnud nad uljaspead. Ühine oli neil erakordne visadus ja usk oma võimetesse, mis ohtudele ja ebasoodsatele oludele vaatamata võimaldas neil uskuda kindlalt aktsiooni edusse. Kirjeldatud päästjad olid valmis riskima oma eluga. Kaose ja hävingu keskel jäid nad ustavaks kõrgemale printsiibile. Niisugune käitumine tõestab seda, et isegi tollal oli võimalik rakendada inimlikkust." 28
Neid voorusi, mida elasid need sõnakuulmatud inimesed, hinnatakse vähe meie saavutus- ja tarbimisühiskonnas. "Ära muretse - ela!" kõlab juhtmotiiv, mitte aga: "Muretse iseenda ja kaasinimeste pärast, selleks et saaksime rahuldavalt koos elada."
Päevast-päeva soovitatakse televaatajatele vaimutute telesaadetega lasta eelkõige passiivselt meelt lahutada. See, kes televiisori ees naerab, näkitseb midagi, tukub või magab, ei muutu sõnakuulmatuks. Isegi uudistesaated pole üksnes informatiivsed, vaid nendessegi on segatud paeluvaid sensatsioone. Igas koolitunnis on tähtis olla tugev ja kui vähegi võimalik, siis esimene; märksa vähem tähtis on seal aidata nõrku - "need ei kuulu siia". Igal koolipäeval viiakse kitsikusse rohkem lapsi kui neid sealt välja aidatakse.
Ka poliitilises "asjaajamises" on moraalsete põhiväärtuste ja inimeste hüvangu asemel paljudel esmatähtsad võim ja kasum. "Moraalsest pöördest" paljud poliitikud küll räägivad, aga käituvad amoraalselt, laskmata end puudutada omaenda kõnedest. Vale, pettus ja omakasu kuuluvad "poliitilise mängu" juurde ja süvenevad korruptsiooniks ja teisteks skandaalideks. Isegi kirikud annavad oma õnnistuse igale ebapühale vahendile, selleks et riigi ja nende enda võimu ei riivataks. Kahtlastena tunduvad need, kes oma religioosset usku ei väljenda mitte ainult kiriklikus vagaduses, vaid tahavad seda elada vagas käitumises. - Niisuguste olude keskel on sirguvatel noortel raske arendada endas väärtustele orienteeritud sõnakuulmatust. Sellele raskusele vaatamata võivad inimesed siiski väikeste sammude haaval õppida tsiviilset julgust.

 

 Järgmine osa - 3. Analüüsida autoriteedihirmu - vaidlus ülemustega.

 

 Tagasi sisukorda

Veel raamatutest