6. Mitte lasta südametunnistust riigistada - minapildi ja kohanemise konflikt

Iial ei tehta kurja nii täiuslikult ja hästi kui puhta südametunnistusega.
Pascal


Tuleb teha midagi, et mitte jääda süüdlaseks. Selleks
vajame tugevat vaimu ja pehmet südant. Kõik need
mõõdupuud on meis enestes, aga me otsime neid liiga vähe.

Sophie Scholl


 

Südametunnistus hoiatab väära teguviisi - "hullunud" hiroshima-piloodi südametunnistusehaigus.

Tsiviilkuraazsed inimesed mõõdavad kõike moraalinõuetega. Südametunnistuse abil vabastavad nad end hirmust avaliku sekkumise ees. Nende "sisehääl" sunnib neid tegema seda, mida nad tunnustavad kui väärtuslikku. Iga inimest teeb rahutuks südametunnistus. Kui meil on "midagi südamel", siis tunneme hingepiina. Kui me otsused pole me väärtushinnangutega kooskõlas, siis satume südametunnistusega konflikti. Kui me ei saa oma käitumisviisi moraalselt õigustada, tunneme süümepiina.
Moraalne teadlikkus oma headest ja halbadest tegudest on südametunnistuse häälena vaigistamatu. Isegi see asjaolu, et isik käitub amoraalselt riigipoolse surve tõttu, ei pane tema südametunnistust vaikima. Lüürilises tekstis kirjeldab Erich Fried 68 seda, kuidas maha salatud moraalne süü võib muutuda kehalikuks reaktsiooniks.

Sõjaohvrid

Teise maailmasõja tagajärgedega seondub see juhtum:

Kakskümmend viis aastat pärast sõda
taotles müürsepp sõjainvaliidi pensioni.
Tema tütar olevat äsja saanud lapse
ja seetõttu kannatavat tema
maohaavade käes.

Küsimuse peale -
kuidas võib see olla sõjakahjustus -
kostis vananev mees avameelselt:
Poolas olevat ta pidevalt
pidanud tulistama väikesi lapsi,
see olevat olnud käsk
ega omanud ta jaoks edaspidi tähtsust.

Hilisematel aastatel
olevat ta sellest hästi üle saanud,
ei mingeid painavaid unenägusid ega midagi nendesarnast,
nüüd aga olevat kõik teisiti.

Alati, kui ta nägevat
oma lapselast,
keda ta armastavat,
saavat ta tugevad maokrambid
ja pidavat pidevalt mõtlema tollase peale,
seega olevat ta sõjaohver.

Mehe pensionitaotlus
jäeti aga rahuldamata
ja arst, kes teda läbi vaatas,
andis talle nõu:
oma lapselast
ei tohtivat ta enam näha.

Kas me südametunnistuse puudutuses ei vaata isegi vahetevahel kõrvale? Kas teatud eluolukordades ei lase me isegi südametunnistust riigistada? - Ometi algab enesemuutmine iseenda ja teiste tundmisega. Südametunnistus areneb vaid siis, kui võtame oma hinge sisemust tõsiselt. Selleks peaksime, selle asemel et alati vaid midagi "teha", vahetevahel peatuma. Peaksime lõpetama tormamise deviisi all "ikka edasi" ja mõtlema: mis on minu jaoks väärtuslik? Kuidas elada elu õigesti? Tuleks teadlikult pöörata tähelepanu enda jaoks olulisele - mingile mõttele, inimesele või asjale.
Südametunnistus toetab meid, kui tahame põhjapanevate väärtuste suhtes selgusele jõuda tekstide lugemise, vaatluste ja järelemõtlemise teel ning eeskujude varal, mis annavad julgust, ja vaagides sõpradega elumõttega seonduvaid küsimusi, vaadeldes poliitilisi sündmusi ja argipäevajuhtumeid kriitiliselt; gruppide abiga, milles tehakse koos midagi mõttekat.
Kui inimesed ülemuslike korralduste tõttu patustavad oma algse suundumuse vastu heale, võivad nad südametunnistusega konfliktis olles haigestuda hingeliselt ja kehaliselt. See ilmnes Hiroshima purustanud lennukimeeskonna ohvitserlenduri juures. 69 Oma kuulekalt tehtud tegu ei suutnud ta kannatada, sest see ületas tema moraalse arusaamise. Aatomipommi viskamisest aastate möödudeski röövisid piinarikkad hirmud major Eatherlylt rahu. Unes nägi ta Hiroshima põrgutules kõrbevate inimeste moondunud nägusid. Ta hakkas pistma ümbrikutesse rahatähti ja saatma neid Hiroshimasse; Jaapanisse saadetud kirjades ta süüdistas ja vabandas ennast. Viimaks püüdis ta end tappa unerohuga. Seejärel sai ta kliinikus rahusteid - "apokalüpsise-shoki" vastaseid kuulikujulisi ravimeid. Inimlik probleem tuli lahendada keemiliselt.
Aastaid hiljem juurdles ta edasi pommitamise tagajärgede üle ja sooritas kummalisi kuritegusid. Ta võltsis tshekke minimaalsete summade peale. Seejärel pani ta toime "röövkallaletungi", võtmata sealjuures midagi kaasa. Uuesti püüdis ta end tappa veenide läbilõikamisega. Sõjaväehospidali psühhiaatri diagnoos kõlas: "Selgelt tuvastatav isiksuse muutumine. Patsient on tegelikkusest täiesti eemaldunud. Hirmuseisundid, kasvavad hingelised pinged, nüristunud tundereaktsioonid, luulud." Hiroshima-piloodi südametunnistuspiin ja tundlikkus kuulutati reaalsusest irdumiseks ja tundetuseks. Tema hädasid püüti kaotada insuliini-shokkidega.
Seejärel käis ta taas kohtusaali ja kliiniku vahet. Ilma et oleks pannud kätt kassa külge, kangutas "hullunud hiroshima-piloot" lahti postiasutuste uksi. Ka ründas ta üht kassiiri, röövimata temalt raha. - Teda ümbritsev maailm aga kuulutas ta haigeks selles osas, milles ta tundis end süüdlasena. Kurjategija simuleerimisega ta otsekui tahtnuks tõestada oma süüd.
Oma käitumist selgitas major Eatherly nõnda: aatomipommide viskamise päeval olevat ta võtnud vastu otsuse "pühendada oma elu sõdade põhjuste kõrvaldamisele ja kõikide aatomipommide põlustamise eest võitlemisele. Lennates kodubaasi, tõotasin seda palves. Sellise tõotuse andmisest on möödunud ligemale viisteist aastat ja niisuguse kuriteoga kaasnev süü on tekitanud mu vaimus ja meeles palju segadust. Nendest aastatest olen peaaegu kaheksa veetnud haiglates ja istunud lühikest aega vanglates. Mulle tundub, et vanglates olin alati õnnelikum, sest karistust kandes mu süükoorem vähenes." 70
Claude Eatherly hoidis südametunnistuse elus. Sellega kritiseeris ta ühiskondlikku sandistatud südametunnistust. Seetõttu kuulutati ta ebanormaalseks, ehkki ta haigus tekkis moraalsest tundlikkusest. Kas sõdurilt, kes oli pidanud kaasa aitama saja neljakümne tuhande inimese tapmisele, oleks tulnud oodata ükskõiksust? Kas ei oleks pigem olnud ebanormaalne reageerida niisugusele kogemusele "normaalselt"? - Kas peab olema hullumeelne, peegeldamaks hullunud ühiskonnale tema enda ebainimlikkust?
Pommituslendurite meeskonnas, mis sooritas kästud massihävituse "südametunnistuse" järgi, oli teinegi piloot. Konflikte südametunnistusega ei tundunud tal olevat ja ta elas normaalset elu perekonnas ja kutsealal. Ikkagi lõpetas ta oma elu ise, sooritas enesetapu. Kas oli see juhus, et ta tappis end täpselt - aatomipommide viskamise aastapäeval? Või väljendub siin meie epohhi südametunnistuselu ja ennasthävitav kuulekuse-hullus?
Aga mis on südametunnistus? Ehkki seda saame määratleda mõisteliselt, tuleks küsida, mida tähendab see omaenda isiksuse jaoks? Südametunnistus on moraalne teadlikkus heast ja kurjast oma käitumises. Inimene tunneb end teatud sisemisele instantsile kohustatuna. See instants ütleb talle, mis on moraalselt väärtuslik ja mis on lubamatu. Kui inimene juhindub kõlblusreeglitest, on tema südametunnistus puhas. Patustab ta aga nende vastu, piinab teda must südametunnistus ja rõhub süüdlaslik käitumine. Kust pärinevad sisemised moraalsed või religioossed arusaamad sellest, mis on väärtuslik?
Psühhoanalüütilise arenguõpetuse põhjal sisestavad vanemad lapsesse oma käitumisreeglid. Samastades end täiskasvanutega, võtab ta Ülimina kujul üle nende arusaamad sellest, mis on väärtuslik. Ülimina kirjutab isiksusele ette, mida ta peab tegema: ta annab käsklusi, kontrollib tegutsevat mina ja ähvardab karistustega. Ülimina võtab sisse vanemate positsiooni ja ütleb minale, mis on hea ja mis on halb. - Üliminast areneb isiklik südametunnistus. See aga ei allu armastatud ja kardetud "vanemate ja ülemuste" poolt sisestatud käskudele orjalikult. Kui lastel võimaldub selgitada endale kriitiliselt vanemate käskusid ja keeldusid ning kujundada omaenda arusaamad sellest, mis on väärtuslik, siis Üliminas säilinu muutub.
Südametunnistus on enam kui Ülimina. Guardini jaoks on see "hingeorgan, mille varal tean, et on olemas hea, ja tunnen end hea poolt sunnituna tegema head, ning mille kujul tunnen end kohustatuna selleks, et see saaks ka tehtud". Religioosselt seotud inimeste jaoks on südametunnistus selle sõna religioosses tähenduses "teadmine Jumalast; teadmine sellest, mis on ainult Tema ja minu vahel, minust endast selgusele jõudmine Tema ees." 71
Südametunnistus on midagi elavat, mis kasvab. Ta muutub vaid pikkamisi selleks, mis ta peaks olema, "et meie tunded hea vastu muutuksid tugevamaks ja selgemaks, vastutusteadvus kindlamaks. Selle võimaldab meile too viimne Miski, mis on seotud heaga, - miski, mis reageerib heale nii nagu silm valgusele. - "Südametunnistus" on rohkem kui pelk "teadmine millestki". Ta avab end lauses: "Iseendaga koos olles ma tean, et nõnda on õige. Südametunnistusega tungin ma läbi antud situatsioonidest ja mõistan, mis on nendes õige ja hea." Thomas Aquinost nimetab seda algupäraseks häälestatuseks heale, hinge loomulikuks vastavuseks jumalikule seadusele.


Südametunnistuselt rahulolu röövimine ülemustele kuuletumisega - kas õppida elama rahus?

Miks on meil kahtlastele autoriteetidele kuuletumise asemel väga raske järgida "algupärast häälestatust heale"? Miks ei suuda me mittekuuletuda, selleks et järgida endi poolt tunnustatud väärtushinnanguid? - Eelkõige tingib seda hirm üksilduse ees: "Seni, kuni kuuldutakse riigi või kiriku võimule, tuntakse end turvalisena. Õigupoolest pole erilist vahet, millistele võimudele antud üksikjuhul kuuletutakse. Alati on siin tegu asutuste või inimestega, kes nii või teisiti tarvitavad vägivalda. Kuna kuulekuse tõttu saan võimu osanikuks, tunnen end tugevana. Ma ei saa üldse vigu teha, sest minu eest otsustavad ülemused. Et mittekuuletuda, peab olema julgust üksi olemiseks, eksimiseks ja patustamiseks." 72 Niisuguse vaimse julguse tugevnemiseks tuleb lugemise, vaatluse, mõtluse, tundmise ja vestluse teel teadvustada endas südametunnistus - kõlblusreeglid.
Eriti raske on südametunnistust järgida siis, kui riik on sellega seonduvad kõlblusreeglid tunnistanud kehtetuks. Sõdade puhul tühistatakse riiklikult käsk: "Sa ei pea tapma". Nüüd tohib tappa, varastada, rüüstata, piinata. Südametunnistuse riigistamisel osalevad kirikudki, õnnistades massihävitusrelvi pühade sõnadega. "Isa" riik ja "ema" kirik keelustavad siis riigi "lastel" südametunnistuse. Südametunnistuselt röövitakse protesteerimisvõime: "Sa pead tapma!" kõlab uus käsk. - Seda, kuidas riigi- ja kirikupoolne südametunnistusega manipuleerimine deformeerib isiksuse, kirjeldab Wolfgang Borchert luuletuses "Sõdur":

Kui sõda lõppes, tuli sõdur koju,
aga tal polnud leiba.
Siis nägi ta kedagi, kellel oli leiba,
ja lõi tema sumuks.
Sina ei tohi kedagi tappa, ütles kohtunik.
Miks mitte? küsis sõdur.

Kas ei õpi me liiga palju seda, mis teenib hävingut? - Kõikjal maailmas saavad noored sõjapidamise alal aastase või pikema väljaõppe. Selleks on neil nädalas üle 40 õppetunni ja harjutuse:

  • Nad õpivad seda, kuidas vastuvaidlematult täita käske;
  • nad treenivad end, tapmaks inimeste hävitamiseks mõeldud vahenditega vaenlasi;
  • nad õpivad seda, kuidas olla kuulekalt valmis hävitama ka omaenda elu;
  • nad harjutavad automaatpüstoliga tabama inimest surmkindlalt südamesse;
  • nad õpivad, kuidas heita pommi kompuutri abil täpselt sihtmärki ja sealjuures surmata sada inimest või põletada ära tuhat;
  • nad harjutavad seda, kuidas joonestatud plaaniruutudel külvata maa üle pommivaipadega;
  • nad õpivad, kuidas tulistada aatomirakette ja hävitada terve linn või muuta elamiskõlbmatuks kogu kontinent.

Nagu viimati nägime Lahesõjas, on niisugune väljaõpe tulemusrikas. Enamus inimestest olid teadlikud sellest, et sõda on kui mitte just õiglane, siis vähemalt vältimatu. Võimaliku enesehävituse enneolematul epohhil peame suurendama oma teadlikkust ja mõistma:
Üks või teine sõda pole mitte ainult ärahoitav, vaid sõda kui konfliktide lahendamise ühiskondlikult tunnustatud vorm tuleb kaotada. Selle asemel, et harjutada sõjapidamist, võiksime õppida elama rahus. Oma südametunnistust ei pea mitte uurima need, kes ei lase end välja õpetada kaasinimeste tapmiseks. Oma südametunnistuse peaksid läbi katsuma need, kes on militaarselt kuulekaina valmis võtma kaasinimestelt elu.
Meil on võimalik omandada teadmisi inimeste rahuliku kooselu kohta ja vägivallatuid kogemusi ning arendada tundevõimet. Sellega aitame kaasa teadlikkuse suurenemisele, sisemisest rahutusest rahuarmastuse juurde jõudmisele. Selle avastamine ja proovimine, kuidas tegutseda rahuarmastavalt, ei ole agressiooni mahasurumine, vaid:

  • vägivalla kohtlemise ja takistamise õppimine;
  • niisuguse väitluse õppimine, mille puhul üksteist ei haavata, veel vähem surmatakse;
  • kuidas hirmule ja raevule vaatamata harjuda konflikte vägivallatult reguleerima;
  • selle tundmaõppimine, kuidas on loodud "pildid vaenlastest" ja kuidas niisugused pildid häirivad üksikisikute ja tervete rahvaste kooselu;
  • konfliktide leevendamise õppimine üksteisele sammhaaval vastutuleku teel;
  • selle avastamine, kuidas saaks sotsiaalse kaitsega vältida sõdu;
  • selle äratundmine, kuidas ühepoolse desarmeerimise teel vähendada pinget konfliktsituatsioonides;
  • arusaamine sellest, et võimupõhimõttest juhinduvad poliitikud ei saa kehtestada rahu ja et seetõttu on rahu loomisel vältimatult vajalik uus, vastastikuse arusaamise ja kokkuleppe põhimõtetele rajanev poliitiline tegutsemine;
  • äratundmine, et selleks vajame senisest hoopis teistsuguseid poliitikuid, kes ei mõtle võimule orienteeritult, vaid tunnevad ja tegutsevad humanistlikult;
  • valmisolek avalikuks sekkumiseks ja poliitikuks saamiseks;
  • kodanikujulgusega avalikesse asjusse sekkumise õppimine.

Kõik see on niisama hästi äraõpitav kui sõjategevus. Niisuguse uue teadmise varal rahuteedest saab kujuneda puhtam südametunnistus.
Lahesõda on näidanud: kui konfliktide lahendamisvahendeid näeme jätkuvalt militaarsetes jubedustes, lasub meie südametunnistusel haavatud maakera ja tulevaste põlvkondade kannatus. Rohkem kui võitlus võimuahne diktaatori vastu oli see hävitussõda inimeste, looduse ja maakera püsimise vastu. Selle pidamine ohustas hävitada inimesi mürkgaasiga, mida poliitikute mahitusel aitasid ebaseaduslikult valmistada saksa kontsernid. - Poliitikute diskussiooonidel on ikka ja jälle tähtis legaalne või illegaalne relvaäri. Tõeline skandaal aga peaks puhkema hoopis sellest, et üldse toodetakse vahendeid inimeste hävitamiseks ja saadakse kasumit nende müügist ja tarvitamisest.
Selle ja sõja kui konfliktide lahendamiseks kõlbmatu vahendi vastu peaksid inimesed protesteerima. Niisugune "hüvastijätt militaarse mõtteviisiga" ei ole kerge, sest see on aastatuhandeid verminud ajalugu ja jõudnud tänaseks olukorrani, mis sunnib meid niisuguseks hüvastijätuks. Usk rahu kui inimkonna ellujäämise ainsa võimaluse võimalikkusse on revolutsiooniline usk" (Max Frisch). 73


Delegaatide südametunnistuse vabadusest ja emotsioonidest

"Püha" ja "õiglase" Lahesõja ajal ilmnes nii võimetus mõelda kui ka võimetus tunda eriti selgelt. Intelligentsed ja inimlikud võimalused konflikti lahendamiseks ohverdati sõja nimel vahekordade primitiivsele selgitamisele. Iraagi diktaator kutsus siis üles halastamatule sõjale, milles mistahes inimohvrite toomise eest ei tohiks kohkuda tagasi. - Ameerika president aga hüüdis ühe teatrietenduse vaheajal särasilmil: "Sõda läheb hästi, väga hästi!" - Veel kurjem oli tema kaitseminister, kes naeratades kirjutas ühele pommile: "Sadami jaoks, armastavalt." On raske öelda, mis tekitab niisuguse tunnistuse juures suuremat jubedust: kas lapsikuse ülemäär, kitsarinnaline puberteetlik käitumine, tundmuste täielik lõhestatus, vaimne jäikus või küünilisus, millega sõjaminister häbistab niisugust sõna nagu armastus.
Tema kindral ei võtnud ohvreid ja inimlikku kannatust algul teatavaks, vaid kinnitas telekaamera ees armutult: "Mina pole laipade loendaja." - Ja selles osas oli tal õigus, sest kindral ei tohi kaasa tunda. Kui laseme kindralitel lahendada poliitilised, seega inimlikud probleemid, siis peame aktsepteerima seda, et hävitatakse, haavatakse ja mõrvatakse tundetult. Sõda ei saa pidada olemata toores, ükskõikne ja nüristunud. Kehtib ka vastupidine arvamus:
Kaasa tundes ei saa me vaikides, külma südamega mööduda purustustest, sõjas haavatud ja tapetud inimestest. Peaksime küsima endalt, miks laseme juhtida end inimestel, kes ei suuda tunda, ja kuidas osaleme ise niisuguses tundetuses.
Iseseisva mõtlemise ja tundevõimega seoses tuleks küsida ka delegaatide südametunnistuse vabaduse järele. See tuleks kuulutada parlamendiliikmetele põhiseaduseks. Kuid kas rahvaesindajate südametunnistus on tõesti moraalne instants? Millest tuleb see, et neil on tavaks hääletada nii, nagu soovib fraktsiooni juht? Tema soovi kohaselt hääletada näiteks eralennunduse bensiini maksustamise poolt või vastu, allikate maksustamise poolt või vastu, ja hääletada nõnda täna ühe, aasta hiljem aga teise, just vastupidise otsuse poolt. Milline veider südametunnistus on see, mis parteile vastavalt pendeldab alad ühtsena kord paremale, kord vasakule, kord nii, kord vastupidi." 74
Delegaadid tohivad "tavaliselt vaid oma fraktsiooni nõusolekul hälbida fraktsiooni arvamusest. Muidu murraksid nad poliitiliselt oma kaela. See tõsiasi tuleks arvesse ka siis, kui fraktsioonid, ja seega ka parteid, otsustaksid selle üle, millal võtta Saksa Bundestagis päevakorrale otsustamine südametunnistuse põhjal". Solidaarsuse huvides oma parteiga ja oma edasise poliitilise karjääri kindlustamise nimel ei mõtle delegaat sellele, mis võiks hakata tema südametunnistust koormama. Vajaduse korral peab üksik delegaat otsustama, kas ta on ka valmis kandma parteist erinevalt otsustamise tagajärgi." 75
Seda, et poliitikas on südametunnistusel tähtsusetu osa, näitavad arvukad skandaalid. Peame endastmõistetavaks seda, et poliitikud amoraalselt toimides südametunnistusest ei hooli. Paljude arvates kuulub poliitika juurde ka häbenematus. - Häirib mitte see, et poliitikud on ekslikud nagu kõik teisedki kodanikud, vaid see, et nende hulgast nood, kelle südametunnistust koormab miski, ei tunne vähimatki häbi. Kas on juhtivad tulude varjajad häbistatult tagasi tõmbunud ja korvamissoovi ajel algatanud aususekampaania maksude tasumiseks? Kas on ükski joobnuna mõne inimese autoga surnuks sõitnud kuulus poliitik häbi tõttu oma mandaadi taandanud ja algatanud liikumise alkoholi maksustamisseaduste parendamiseks? Kas valimisvõitluses poliitilisi vastaseid kriminaalselt laimanud poliitikud on selle pärast häbi tundes püüdnud oma tegu heastada?
Lahesõja muljete ajel olid Bayeri Maapäeva delegaadid teravaimalt tauninud ja keelustanud Messerschmidt-Bölkow-Blohmi suure relvaäri Indiaga. Kahe nädala pärast oli häbitunne kadunud. CSV ja FDP korrigeerisid otsust ja lasksid äri Panzer-tüüpi tõrjerakettidega taas vabaks. Seda, et nad olid varem otsustanud relvaäri vastu, nimetati tõrkeks. Bayeri Vabariik on MBB osanik ja Bayeri peaminister kuulub selle järelvalvenõukogusse.
Kodanike hulgas on levinud nördimus poliitikute üle. Sageli aga ei mõtle nad sellele, et poliitikuid nende ametikohtadele valime meie ise. Kas ei vali me tulude varjajaid kõrgetele poliitilistele ametikohtadele sellepärast, et tahame ka ise tulusid varjata?
Kas ei vali me võimupoliitikuid seepärast, et kaasinimestega sümpaatse ühenduse nimel vaeva nägemise asemel tahame ka ise võimu omada?
Kas ei vali me finants-skandaalidesse segatud poliitikuid sellepärast, et peame ka ise omamist olemisest kasulikumaks ja võtmist andmisest õndsamaks?
Kas ei hoidu me poliitilisest tegevusest eemale sellepärast, et ei pea end selles pädevaks? - Sellepärast, et peame end liiga nõrgaks, kartlikuks, peenetundeliseks, haavatavaks, liiga "sisemiseks"?
"Inimesed, kes tänu oma kvalifikatsioonile võiksid rahvuslikul või rahvusvahelisel tasemel võtta juhtimisülesanded enda peale, väldivad asjade praeguse seisu tõttu poliitilisi areene kõigi nende pahade kommete ja laimu tõttu, sest sellel, kes ennekõike ei taotle võimu, on sealt loota vähe tunnustust." 76
Kui sekkumise asemel seisame kõrval ja üksnes nuriseme "räpase" poliitika üle, muutub demokraatia igatahes pealtvaatamisdemokraatiaks. Enamus inimestest kaldub tõmbuma endasse. Ta kritiseerib küll levinud ebainimlikkust, on nördinud sotsiaalsest ebaõiglusest, tunneb end ohustatuna militarismist ja keskkonna lagastamisest. Ühiskonna arengu jaoks on niisugune tagasitõmbumine kaotus, sest selle tõttu muutub poliitiline lava aina elutumaks. "Ringlusprotsess ähvardab üha enam tugevneda: inimlikkus taandub võimetusse ja võimukeskustes kaob inimlikkus." 77 Paljud inimesed, kes võiksid poliitilise panuse varal võtta üle sotsiaalse vastutuse, väldivad seda, sest ei tundu endale selleks pädevana. Siis elavad nad poliitilise elu äärealal ja rahulduvad isikliku edu taotlemisega. - Aga kuidas saaksid noored oma arengus osaleda avalikumalt?


"Süda mehistub" tänu perekonna elavale solidaarsusele

Vastupanugrupi "Valge Roos" liikme Willi Grafi õde ütles venna kohta: "Juba noorusest peale oli tal anne eristamaks valet tõest, õiget ebaõigest, ning vääramatu tahe tõese ja õigena tunnetatu eest välja astumiseks." Vastupanugrupi teistegi liikmete kohta teame, et nad olid siirad tõearmastajad ja otsustasid hingekitsikuses kõrgemate väärtuste kasuks.
Mis aitaks kaasa vaimse vastupanuvõime arendamisele? Mis julgustaks sirguvat noort jääma südametunnistusele ustavaks? -
Kuna iga inimene areneb individuaalselt, on vanematelt saadud elukogemuste ja isiku hilisema arengu vahelisi seoseid raske määratleda ja see tõik kehtib ka niisuguse omaduse suhtes nagu julgus. Vaadeldes märkame siiski neid elemente, mille abil areneb vaimne julgus. Niisuguse vaatluse juurde kuulub järgnev visand.
Psühholoog Mantell on uurinud sõjaväeteenistusest keeldunud ameeriklasi - ja seda ajal, mil keeldumine ei olnud nii lihtne kui praegu Saksa Liiduvabariigis. Tookord nõudis see samm moraalset vastupanujõudu. Noortega vesteldes avastas Mantell, millised perekonnaolud olid aidanud kaasa sellele, et nad astusid kodanikujulgelt välja vägivallatuse eest. Noormehed keeldusid Vietnami sõtta minemast ja olid valmis oma patsifistlike veendumuste eest avalikult vastutama. Sellest tulenesid konfliktid ülemuslike ametivõimudega. Keeldujaid ähvardati vanglakaristusega, kuid nad ei lasknud end ümber veenda. Intervjuude põhjal Vietnamis sõdimast keeldunutega võib taibata seda, mis toetas noori ähvarduste pareerimisel. Keeldunute perekonnaelu iseloomustasid erilised omadused: vägivallatus, tolerantsus, vastastikune osavõtlikkus, soojus ja mitteautoritaarne suhtumine. "Paljude noormeeste vanemad olid kord ise poliitiliselt ja sotsiaalselt välja astunud. Sageli oli perekonnas arutletud poliitika, sotsiaalsete probleemide, sõdade ja individuaalse vastutuse üle. Perekonnaelu silmapaistvaimaks omaduseks oli suur üksteisemõistmine." 78
Nende keeldunute perekondades oli tähtis osa inimlikel väärtustel. Vanemad püüdsid järgida neid kriteeriume, mille olid seadnud endale ja lastele. Seepärast ei jäänud moraalsed põhimõtted teoreetilisteks. Elureegleid noortele mitte ainult ei esitatud, vaid elati ette. Enamus vanematest oli tõsiselt teinud endale selgeks kõlblusnõuded. Vanemad ootasid lastelt humaansete printsiipide järgimist ja olid selleks ise mõttes hakanud tegelema kõlbluse kriteeriumidega.
Enamus küsitletud keeldujatest ei tundnud vanemate ees hirmu. Tõenäoliselt olid paljud maast-madalat kogenud kindlust. Nad olid veendunud, et nende soove, õigusi ja tundmusi respekteeriti. Poegade iseseisvudes jäi enamus vanematest osavõtlikuks ja ühtlasi tagasihoidlikuks, mitte aga ükskõikseks ega ka pealetükkivaks. Kasvatusstiil nendes perekondades oli valdavalt demokraatlik. - Keeldunute vanemad austasid laste väärikust ja nõudsid kasvandikelt, et nemadki austaksid teiste väärikust. Nad julgustasid rohkem kui karistasid. Eelkõige olid nad vanemad, "kellega oli võimalik rääkida": Vestlustel oli tähtis osa, lahkarvamusi taluti ega lahendatud karistamise teel. - Noored said arendada endas veendumusi, kogeda ja harjutada inimestevahelist solidaarsust.
Mantelli usutletud sõjaväeteenistusest keeldunute hulgas oli noori, kes kuulusid mingisse vähemusse: akadeemilisse, kultuurilisse, religioossesse või rassilisse vähemusse. Seetõttu oli neid üles kutsutud erinema teistest ja vajaduse korral "ujuma vastuvoolu". Selle asemel et raskuste puhul alistuda, õppisid noored takistusi ületama. Vanematepoolne arusaamine ei jäänud eemale raskuste kõrvaldamisele teelt. Nad pigem julgustasid ja toetasid lapsi takistuste ületamisel.
Suhetes õpetajate ja klassikaaslastega olid hilisemad sõjaväeteenistusest keeldujad riskinud mõtelda ja käituda sõltumatult. Nad ei lasknud end murda mitte mingite sundmeetmetega ega rakendanud ise teiste kallal sundi. Niisuguses käitumises leidsid nad tuge vanematelt. Seetõttu ei purunenud nende noorte kodanikujulgus isegi siis, kui kaasinimesed neid tõrjusid või alandasid.
Uuringud on näidanud, et niisuguseid kodanikuvoorusi nagu tõearmastust, solidaarsust ja kodanikujulgust saab perekondlikus kooselus äratada ja soodustada. See toimub eelkõige allutava kasvatuse asendudes elava suhtega. Noored tunnevad ära inimliku kooselu põhiväärtused ja tunnevad end vastutavana selle eest, mida teevad. See võimaldab neil kasvada kaasvastutavaiks kodanikeks.
Kuulekusest keelduvate noorte visandil ilmnevad ideaaltüübi tunnused, millega kaasneb kodanikujulgus. Ometi arenevad inimesed väga erinevaid teid pidi. Ka ebasoodsad ideaalsete tingimusteta perekonnasituatsioonid võivad tingida kodanikujulge käitumise. On näiteid selle kohta, kuidas eriti autoritaarsete vanemate lapsed kasvatavad endas kodanikujulgust protestile õhutavates vastuoludes. Allutav kasvatus ei ole omatahet purustanud, vaid on vabastanud vastupanujõu. Harilikult sünnib see siis, kui noored puutuvad oma edasisel eluväljal kokku teemade ja inimestega, kes elumõtte otsingul puudutavad nende hinge või vaimustavad neid. Vesteldes tsiviilkuraazsete inimestega, sain teada, et nendele oli tähtis see, et kodus diskuteeriti poliitiliselt ja vahetati mõtteid väärtushinnangute üle, olgugi et poliitilised vaated vanematel või ühel nendest erinesid tütre või poja omadest kardinaalselt.
Avalikult julged inimesed, kes ei elanud vanemate kui matkimisväärsete eeskujude järgi ega olnud saanud kodunt intellektuaalseid, poliitilisi ega moraalseid virgutust, võivad siiski arendada endas väärtushinnanguid, - arusaamu, mis ajendavad neid kodanikena sekkuma. Kolmekümne-aastane haiglaõde Ina B. jutustas endast, et tüdruku ja neiuna olevat ta lugenud palju elulugusid. Nõnda olevat ta loonud endale "emad" ja "isad", kellega saanud end samastada; mitte mingil juhul aga ei tahtnud ta saada oma vanemate sarnaseks. Tema aktiivset tegutsemist rahuliikumises toetasid eeskujudena Berta von Suttner, Rosa Luxemburg ja Mahatma Gandhi.
Üheksateistkümne-aastane Erich S., kes sidus end keskkonnakaitse organisatsiooniga, oli hakanud noorukina väga tugevasti vastu vanematele. Aga ta samastas end tugevasti noorte inimestega algatusgrupist, mis looduskaitsealase tegevusega tõstis mässu ühiskonna vastu. Tema enesetunnet kaitses teaduslike ja poliitiliste huvide ühtsus. Mõttekaaslaste ringiski säilitas ta vabaduse mõtelda sõltumatult. Tema identiteet seondus selles keskkonnakaitse grupis saadud elamustega ja selle poliitiliste prioriteetidega. Tema jaoks oli väga tähtis olla selle solidaarse grupi liige, takistada looduse-lagastajaid ja võidelda keskkonna aukartliku kohtlemise eest.
Tänu tööle keskkonnakaitse grupis suutis ta perekonnas kogetud isolatsioonist väljuda. Grupiga ühinema ei ajendanud teda esmajoones mitte "poliitilised" motiivid, vaid pigem suhtlemissoovid. Protestigrupis pääses ta eraldatusest ja omandas solidaarsuse kogemusi. Pealegi tundus talle tähtis konkurentsitult ja saavutamis-sunduseta astuda koos teistega välja millegi mõtteka eest. Kodanikualgatusel põhinev töö sai tema elukujundamise osaks ja identiteediks. Hirmutavalt riskantsetel keskkonnakaitse aktsioonidel suutis ta toime tulla, sest oli tihedalt seotud sellega seonduvate ideedega. Looduse säästmise eest julgelt välja astudes teostas ta iseennast sellega, et täitis oma isikliku ja poliitilise moraali nõudeid.


"Intelligentsus kohustab" - Kas teadus teenib üldsuse hüvangut?

Silmitsi ohustatud maakeraga peaks inimlik intelligentsus ennekõike häälestuma mitmesuguste ohtude kõrvaldamisele. Seetõttu nõuab Dieter Lattmann, et intelligentsus hakkaks sotsiaalselt kohustama: "Intelligentsus kohustab - selle kasutamine peaks ühtlasi teenima ka üldsuse hüvangut." See lause vastab põhiseaduse artikkel 14/2-le, vaid selle erinevusega, et seal on kirjas: "Omand kohustab". Haritlased peavad igatahes silmapaistvaid andeid oma varanduseks. Seetõttu ongi aeg nõuda intelligentsilt, et ta võtaks endale sotsiaalseid kohustusi. Me vajame uut teaduslikku eetikat. Selle põhjal ei ole sugugi lubatud teha kõike, mida teadlased teha suudavad. Niisugune intelligents, mis ei allu üldise heaolu nimel kõlblusreeglitele ja ei otsusta äärmusolukordades mitte paljude hüvanguks, vaid isekalt, ta võib olla niisama hävitav kui aatomipomm." 79
Tänapäeval lasevad paljud teadlased oma intelligentsust kuritarvitada elu lagastavatel eesmärkidel, näiteks militaarseks relvastumiseks ja aatomienergia tootmiseks. Samas oleksid nende vaimsed võimed tungivalt vajalikud ilu säilitamiseks maakeral, teede otsimiseks vägivallatuks kooseluks, alternatiivsete energiate ja eluvormide välja arendamiseks ja selleks, et leevendada inimkonna valitsevat puudust ja häda. Kõikides eluvaldkondades sisalduvad avarad teadmised peaksid südametunnistusena ajendama sekkuma ühiskonnaellu uutvalt.
Eelkõige peaksid ülikoolid kaasa aitama tänapäeva "riskigruppide" probleemide lahendamisele. Inimesele, kes kontrollib loengumärkmeid ja tutvub uuringutulemustega, ei tundu, et kõrgkoolid orienteeruksid ellujäämisküsimustes. Kõrgkoolid tunduvad ühiskonna jaoks otsustavatest ülesannetest eemalduvat. Sageli ahendavad need uuringu "teaduseks teaduse pärast". Liiga kitsa spetsialiseerumise tõttu kaob aga teaduse silmist inimlike eluvajaduste tervik. Rooma Klubi soovitab "ülikoolidel uurimusülesannete ja arenguprojektide varal osaleda intensiivsemalt sotsiaalsete probleemide lahendamisel. Ülikool peaks abistama laboratooriumina, milles analüüsitakse möödanikku, testitakse olevikku ja otsitakse alternatiive tuleviku jaoks. Selleks on vaja paindlikke õppeplaane, mida kontrollitakse korrapäraselt ja orienteeritakse olulistele teemadele. Ülikoolide ümberorienteerimine peaks lähtuma elanikkonna hüvangust ja lähendama neid ühiskonna ees seisvatele ülesannetele." 80
Veel peituvad nii mõnegi teadusliku uuringu taga militaarsed huvid ja majanduslik kasuahnus. Pole tuvastatav, mil määral suurendavad näiteks mehitatud kosmoselennud inimeste heaolu. Nendele õhutab pigem varjatud poliitiline ja militaarne konkurents. Miljardeid dollareid võib raisata kosmoseeksperimentide peale; need rahuldavad valitsejate suurusehullust, aitavad teadlastel karjääri teha ja vastavad nende erahuvidele, kes teenivad kosmoseprojektide pealt. Sotsiaalsete probleemide lahendamisele kohustuvad kodanikud ei tohi ühelgi teaduslikul avastusel lasta röövida endalt julgust, vaid peaksid loodusteadlaste teadmishuvi vaatlema kriitiliselt. - Kui lummav ka ei oleks mingi kosmoseprojekt, pole see kaugeltki nii tähtis kui projekt "Igaüks", mis tähelepanuväärsete kivikeste asemel Kuult kätkeks palju tähelepanuväärsemaid ja tungivalt vajalikke ideevälgatusi inimhinge sügavaimast sisemusest." 81 Selle asemel, et ühekülgselt taotleda üha tehnilisemaid leiutisi, peaksime arendama sotsiaalset fantaasiat ja tegema sotsiaalseid leiutisi, mis võimaldaksid inimestel harmoonilisemalt elada koos ja jääda ellu.
Tähtsaid teadusvaldkondi kasutatakse tänapäeval valdavalt hävituslikel eesmärkidel: selleks, et pidada sõdu ja kurnata loodust. Selle asemel peaksid leidurid nägema vaeva, saavutamaks hoopis niisuguseid teadmisi, mis tooksid inimestele otsest kasu: tervishoius, haridussüsteemis, toitumisel, liikluses, energia ja elamispinnaga varustamisel, konfliktide poliitilisel lahendamisel, kasvatustöös. Ka peaksid teadlased hakkama vastutama inimese ja looduse eest ja mitte tegema poliitilisel eestkostel seda, mida tehakse neile ülesandeks "ülaltpoolt". Nad ei tohiks rahulduda üha uute aineteadmiste produtseerimisega, vaid peaksid seostama oma teadmised inimliku kooseluga - seega poliitikaga.
Huvikeskmesse peaks tõusma inimene. Tänini on tehnikale ja loodusteadustele pandud suuremat rõhku kui humanitaarteadustele. Nüüd tuleks sotsiaalseid, bioloogilisi, psühholoogilisi ja pedagoogilisi tõiku mõista paremini ja jõuda seejuures inimlikule enesemõistmisele, mis viib suuremale humaansusele. Teaduslikkus ei tohiks seisneda teadmiste korraldamises tunnete osalemiseta. Selleks et inimene hakkaks uuritud fakte mõistma nende kogutähenduses, tuleks teadlastel käsitleda neid ka tunnete varal tundes.
Eriti kalduvad loodusteadlased kõike vaid "kainelt abstraktselt mõõtma, loendama ja arvestama. Neil puudub see peen tundmine, mis takistaks auahnusel loodust rusudeks purustamast, rusudega mängimast ja neid võimaluse korral uuteks saadusteks liitmast. See, et nad hävitavad sealjuures loomulikke eluseoseid, ei kohuta neid, sest nad ei registreeri neid tundepäraselt. Kui nad üldse midagi tunnevad, siis tunnevad nad vaid oma vägivaldsust loodusse sekkumisel loodusevalitsemise triumfina." 82
Sellest, kuidas tunnetest lahutatud teaduslikkus hülgab inimlikkuse - ja kuidas tsiviilkuraazne sekkumine suudab tuua niisuguse ebainimlikkuse päevavalgele ja peatada, sellest räägib järgnev näide. Müncheni Ülikooli psühhiaatriakliinikus viidi hingeliselt haiged inimesed uuringueesmärgil hirmuseisunditesse. Muuseas näidati patsientidele lõike õudusfilmidest, näiteks stseeni filmist "Vaimuhaige": Vaimuhaige mees surmab pistodaga dushi all seisvat noort naist. - Teise katse ajal lasti patsiendid kuuma vette, mis keskmiselt 39 kraadiga ületas kehatemperatuuri. - Patsientides tekitati tugevad hirmuseisundid, selleks et katsetada rohukuulikestega, mis peaksid mõjuma rahustavalt. Nende katsete korraldamiseks sai kliinik raha Saksa Liiduvabariigi tsiviilkaitse ametkonnalt; arstid pidid uurima medikamente, millega saaks paanikas kodanikke rahustada.
Niisuguste inimkatsete pärast tundsid kodanikud nördimust. Elades kaasa hirmumaanidele tõid nad tänu psühhoteraapilisele ja meditsiinilisele kompetentsusele ning kodanikujulgusele eksperimendid avalikkuse ette. Ajalehe lugeja arvamuseveerul protesteeris muuseas niisuguste katsete vastu ka grupp psühhoterapeute. Kuraazne grupp algatas oma aineseltsis diskussiooni selle üle, kas niisugused meditsiinilised uuringud on kooskõlas arstieetika põhimõtetega. See grupp pidas niisuguste inimkatsete tegemist vastutustundetuks isegi siis, kui nendes osalenud patsiendid oleksid nendega nõustunud. Nende põhiargumendiks oli: hirmumaania all kannatavad inimesed on hädas ja otsivad abi. Nende abistamine ei tohi seisneda nende häda suurendamises sellega, et neid viidaks eksperimentaalselt paanikasse. Pealegi pole võimalik ette näha juhtumeid, mil katseline hirmutamine tekitab mitte enam mööduvaid, vaid kestvaid, progresseeruvaid ja pöördumatuid sümptoome. Nõnda muudetakse hingeliselt haige inimene eksperimendiobjektiks.
Protesteeriti sellegi vastu, et katsed medikamentidega olid suures osas sõjaliste uuringute teenistuses. Tuli ju katsetega uurida psüühikat mõjutavaid raviaineid, mis sõdade ja katastroofide puhul suruksid alla hirmu- ja põgenemisreaktsioone. Tsiviilkaitset tähistatakse "usaldatava kohutamise tingimatult vajaliku osana". Kuid kas saab kohutamisest sündida midagi muud peale hirmu? - Sekkunud kodanike järelduseks oli: tuleks astuda välja igasuguste kohutamiste vastu - nii hirmumaaniat põdevate patsientide eksperimentaalse kohutamise kui ka inimese ja looduse pihta sihitud keemiliste ja radioaktiivsete hävitusstrateegiate vastu.
Hirmukatsete vastases algatuses osalenud tahtsid psühholoogilise teadmise ja tundevõime varal õnnetust ennetada sellega, et avaldasid ennast poliitiliselt. Selle asemel et uurida, kuidas saaks katastroofide puhul kodanikke keemiliselt "rahustada", tundus neile ähvardavate katastroofidega silmitsi hädavajalik tekitada endas ja teistes rahutust.


Osavõtlikkuse ja hoolitsemise eetika.

Kirjeldatud hirmuuuring võib teaduslike tavaarusaamade põhjal tunduda ohutu. Sageli on siin tähtis "objekti" oma võimusse saamine, temaga manipuleerimine ja tema allutamine oma uurimiseesmärkidele. Uurija isiklikud huvid ja hoiakud sealjuures jäävad varjatuks ja veelgi rohkem varjatakse seda, kuidas läheb teaduslikul "huviobjektil". Nii hääletas CSU Maapäeva enamus, oma kristlikule parteinimele vaatamata, ühemõtteliselt selle poolt, et hirmumaaniat põdevaid patsiente tohib katseliselt hirmutada. Ülikooli eetikakomisjon ei leidnud hirmukatsete juures midagi laiduväärset.
Auschwitz, natside ebainimlik meditsiin, Tshernobõl, geneetika ja aatomitehnika annavad märku sellest, et teaduse-eetika toetab väärarenguid uuringus ja tehnikas. Kuna üha enam "puudutab" kõiki inimesi see, millega teadus tegeleb, peaks see hakkama avalikkusele oma tegemistest aru andma. Teadus vajab demokraatlikku kontrolli, mille mainitud juhul algatasid kriitilised kodanikud. Niisugune kohustuslik kontroll aitaks kaasa enese poliitiliselt vastutusvõimetuks tunnistamise vähenemisele teaduse vallas.
Tuleks tõstatada küsimused: Kas teaduslik tegutsemine on kooskõlas aukartusega looduse ees, inimväärikusega, loodu austamisega? Kas teaduslik tegutsemine teenib elu? - Ükski eetikakomisjon ei saa võtta meilt isiklikku seisukohta. Oma seisukoha peame kujundama oma arusaamade põhjal inimesest, kutsealase identiteedi ja südametunnistuse põhjal. Sel juhul ei pruugi teaduslik uuring lõppeda nii nagu Christa Wolfi "Enese läbiproovimises". Seal resümeerib peategelane professori vastas: "Teie preparaat on oivaline. Meie eksperiment oli barbaarne mõttetus."
Hirmukatsed Müncheni Ülikoolis lõpetati. Kindlasti aitas sellele kaasa see, et julged kodanikud poliitiliselt ja moraalselt protesteerisid ning äratasid sellega avalikult ka teiste kodanike tähelepanu ebaõigluse suhtes.

  • Nad virgutasid teisigi vastupanule, elades kaasa kaasinimestele ja olles osavõtlikud nende saatuse suhtes.
  • Nad jäid kindlaks eetilistele põhimõtetele ja keeldusid teadust pimesi uskumast.
  • Nad informeerisid end täpselt kritiseeritud sündmustest ja nende taustast.
  • Nad omandasid põhjalikke erialateadmisi, et kummutada ekspertide teadmisi.
  • Nad ühinesid teistega ja otsisid protestikaaslasi.
  • Nad kogusid julgust, selleks et oma arvamust avalikult teada anda.
  • Nad laskusid teisitimõtlejatega argumenteeritud vaidlusse.
  • Nad ei lasknud end juhtivatel teaduslikel ekspertidel heidutada.
  • Nad kasutasid omandatud teadmist südametunnistuse toetamiseks.

Ka neljakümne üheaastane algkooli õpetajanna Fee Czisch 83 ei tahtnud enam lasta oma pedagoogilist südametunnistust riigistada. Kooli võimu- ja võimetusestruktuuride tõttu sattus ta identiteedikonflikti ja oli oma elukutsest loobumise äärel. Südametunnistuse põhjendid, mis ajendasid teda õppetööd ümber korraldama, rajanesid pedagoogilistele teadmistele ja eetilistele põhihoiakutele.
Ta võttis oma julguse kokku ja muutis oma argipäeva koolis põhjalikult. Väliseltki ei jäänud seal vanast vähimatki järele. Klassiruumis segunesid lasteaed, ateljee ja mängutuba. Juhitud õppetöö asendus valdavalt vaba tööga. Rikkalikest töömaterjalidest, raamatutest ja individuaalsetest õppevahenditest võisid lapsed huvituda tunduvalt vähem. Selle asemel, et õppida eranditult ainult peaga, tohtisid nad õppida tegutsedes - kätega.
Õpetajanna pagendas hindenumbreid oma õppetööst niivõrd, kuivõrd kooliseadused seda lubasid - ja veel enamgi. Töö partnerite vahel ja väikestes gruppides oli õppetöös alati nii endastmõistetav nagu õppimine mängu teel. Koostööks kutsuti kooli vanemad. Ulatuslike muudatuste ajal säilitas õpetajanna kolleegidega kontakti. Mõnes mõttes mõjus ta nende peale nakatavalt.
Erinevate nõuete tõttu võis iga õpilane õppida vastavalt oma jõudlusvõimele ja omaenda tempos. Kõik õpilased ei olnud sunnitud samaaegselt, sama meetodi varal ning üht ja sedasama õppemahtu omandama. - Nagu võiski oodata, tekkis traditsiooniliselt õppetöölt avatud õppetööle üleminekul lastel, õpetajatel ja vanematel ebakindlus. Teatud määral tekkis "kaootilisi" olukordi, ent õpetaja tuli nendest teadlikult välja.
Muutused igatahes olid hämmastavad. Huvi õppimise vastu ja õppimisvalmidus kasvasid, mõnd õpilast oli klassiruumist raske välja saada. Õpilased muutusid abivalmimaks, eneseteadlikumaks ja julgemaks. - Nende agressiivsus vähenes nii, et nende klass paistis silma rahuarmastusega. Lapsed said sõpradeks ja nende vanemad headeks tuttavateks. Lapsed muutusid iseenda ja teiste suhtes peenetundelisemaks.
Selle protsessi juures, mida too õpetajanna julges algatada ilmneb: kodaniku julge enesemääranguga kaasneb alati vajadus teiste ja enda jaoks midagi ära teha. Õpetajanna andis südametunnistusele shansi. Kodanikujulguse kaudu omandas ta kutsealase identiteedi. Seetõttu talus ta seda, et üks ülemus pidas vilgast tööd klassiruumis liiga "rahutuks", olgugi et õpilased õppisid üksteist arvestama. Tavapärase koolikorralduse aspektidest vaadatuna toimus midagi "korratut". Seetõttu ei antud õpetajannale niisugust kutsealast hinnangut, mida ta silmapaistava töö põhjal pälvis. Ta leppis sellega, sest kõiki osalisi rõõmustas parem tulemus elus.
Fee Czisch ei lootnud seda enne, kui suhtumised muutusid. Oma isiku varal loodava minapildi konfliktis ametkonnalt loodetud kohanemisega juhindus ta oma pedagoogilisest südametunnistusest. See ajendas teda muutma suhteid seal, kus tal oli see võimalik. Tsiviilkuraazi varal söandas pedagoogilist taiplikkust rakendada uudsesse pedagoogilisse tegevusse.
Sealjuures muutus õpetajannas oluline - õigluse eetika muutus osavõtlikkuse ja hoolitsemise eetikaks. - Koolides valitseb valdavalt "õigluse" eetika: kõik on võrdõiguslikud, hinnatakse objektiivselt, valitakse välja õiglaselt, otsustatakse umbisikuliselt. Igaühel on võrdsed shansid, mida võib teistega konkureerides pöörata enda käsuks. See, kes ei suuda seda, kõrvaldatakse - õiglaselt - halbade hinnete abil. Sellega eksib kool inimliku moraali põhikavatsuse vastu: kaasinimest mitte kahjustada, teda mitte solvata jämedalt, vaid abistada.
See, mida vajavad lapsed, noored ja abivajajad, samuti maakera pääsemiseks, see pole üksnes õigluse eetika. Me vajame ka osavõtlikkuse ja hoolitsemise eetikat. See ajendab hoolitsema nii iseenda kui ka teiste heaolu eest. See hõlmab kaastunnet, võõrast kannatusest osavõttu jagamise kunsti. See on vastutuse eetika; see järgib mitte ainult mõistust, vaid ka "südame häält". Tal on "suhe" põhialusega ja ta lubab kaasa tunda. Osavõtlikkus aktiviseerib jõudu, mida on vaja abistamisel. Määrav pole mitte suundumine eesmärgile, vaid suundumine toimumisse, ühinemine toimumistega, mis elu ei haava, vaid säästavad.
Fee Czisch on oma resignatsioonitegureid vaadelnud täpselt ja muutnud need konstruktiivseks. Ta oli tundnud häbi laste ja iseenda ees, sest oli toiminud vastupidiselt oma pedagoogilistele teadmistele ja inimlikule tundevõimele. Niisugune väärtuste konflikt temas
eneses ajendas teda oma kutsealast argipäeva ümber kujundama. - Lisaks sellele tundis ta ära, et ei piisa inimsõbralike tingimuste loomisest klassiruumi piirides. Pidevalt võttis ta endale kohustusi kodanikualgatusgrupis AKTION HUMANE SCHULE BAYERN (Aktsioon Bayeri Humaanne Kool, tõlk) ja töötas kaasa ühes poliitilises parteis 84
.

 

 Järgmine osa - 7. Kodaniku julgusest poliitilise kaasvastutuseni

 

 Tagasi sisukorda

Veel raamatutest