VIVEKANANDA - KARMA JOOGA


Töö saladus

Teiste aineline toetamine ja nende päästmine viletsusest on tõesti suur tegu. Mida suuremad vajadused, seda suurem olgu abi. Ja abi on seda suurem, mida ulatuslikum ta on. Kui suudame rahuldada puudustkannataja vajadusi tunniks, siis abistame teda veidike. Kui suudame kõrvaldada tema mure aastaks, siis aitame rohkem. Aga kui suudame rahuldada tema vajadused igaveseks, siis on see suurim abi, mis üldse võimalik. Ainult vaimne teadmine suudab teha meie vaevadele lõpu. Igasugune muu teadmine rahuldab meie vajadusi vaid ajutiselt. Ainult vaimne teadmine muudab olematuks võime soovida. Sellepärast ongi vaimne abi suurim, mida saab anda. Inimkonna suurim heategija ongi see, kes jagab inimestele vaimset teadmist. Ajalugu osutab, et sellised heategijad on alati olnud vaimuhiiglased. Rajaneb ju kogu eluline tegevus vaimsusele. Vaimult tugev ja terve inimene on terve igas suhtes, kui ta vaid tahab olla. Alles siis, kui inimesel on piisavalt vaimujõudu, saavad rahuldatud ka tema maised vajadused.
Vaimse abi kõrval on kõige tähtsam aidata mõistust. Teadmised on väärtuslikumad kui toit ja rõivad. Teadmus on suurem kingitus kui elu. Ainult teadmine tagab täiusliku elu. Teadmatus tähendab surma, teadmus - elu, sest elu pimeduses, teadmatuses ja sõgeduses on mõttetu.
Pärast vaimu ja mõistuse aitamist on mõistagi oluline aineline abi. Ent ekslik oleks mõelda, et ainult ainelisest abist piisab. Aineline abi ei taga püsivat rahulolu, sellepärast ei olegi ta tähtsaim. Söömine kustutab näljatunde, aga mõne aja möödudes tuleb nälg tagasi. Oma sõgedusest saame lahti alles siis, kui oleme kõrvaldanud kõigi vajaduste algpõhjuse. Siis ei kiusa meid enam nälg ega vapusta valu ja mure. Niisiis on kõige tähtsam selline abi, mis teeb meid vaimult tugevaks ja alles seejärel tuleb intellektuaalne ja aineline abi.
Maailma kannatusi ei saa kõrvaldada ainult materiaalse abiga. Kuni ei muutu inimese loomus, tekib aina uusi ja uusi maiseid soove, millest sünnib uusi kannatusi. Ükskõik kui suur on aineline abi, see ei paranda inimkonda. Ainus lahendus on aidata inimkond puhtusesse. Kõigi hädade ja kannatuste põhjus on sõgedus. Valgustagem inimesi, et nad ärkaksid ja saaksid puhtaks ning vaimult vägevaks. Alles siis kaovad maailmast kannatused, mitte varem. Kogu maa võib olla täis haiglaid ja hoolekandeasutusi, aga sellest hoolimata ei kao inimeste kannatused enne, kui nende loomus muutub.
Bhagavad-Gitast võib ikka ja jälle lugeda, et inimene peab pidevalt tööd tegema. Töö olemuses on alati nii head kui halba. Iga meie tegu toob endaga mingis suhtes head ja pole tegu, mis kedagi võim midagi ei kahjustaks. Hea ja halb on igasuguse tegutsemise vältimatu osaline. Ja siiski on antud meile käsk pidevalt tegutseda. Nii heal kui ka halval on omad tagajärjed, mis kujundavadki karma. Hea mõjub meile hästi, halb - vastupidi. Nii hea kui paha on meie hinge köidikud. Sellepärast Gita soovitabki töötada nii, et me töö tulemusse ei kiinduks, sest siis ei ahelda töö meie hinge. Peame aga mõistma, mida väljendatakse sõnadega: töösse ei tohi kiinduda.
Üks Gita keskseid mõtteid on: tööta pidevalt, aga ära kiindu sellesse. Sõna SAMSKARA võib tõlkida sõnadega 'suundumus, loomupärane kalduvus'. Võrdleme inimmeelt järvega ja meeles mõlkuvaid mõtteid selle lainetega. Ükski mõttelaine, mis meeles tekib, ei kao ka siis jäljetult, kui meel on rahunenud. Ikka jääb jälg, mis võimaldab tal tulevikus uuesti sündida. See jälg ja taastekkimise võimalus ongi Samskâra. Iga meie tegu, iga liigutus, iga mõte jätab jälje alateadvusesse. Kuigi nende jälgede virvendus pole pinnal nähtav ja neid ei teadvustata, püsivad need piisavalt tugevana alateadvuses. Need jäljed määravadki, missugused me mingil hetkel oleme. Ja nad kõik kokku määravad inimese iseloomu. Kui häid jälgi on rohkem, siis kujuneb hea iseloom. Halbade jälgede ülekaalust sünnib halb iseloom. Kui inimene kuuleb pidevalt pahelist juttu, mõtleb tühistele asjadele ja tegutseb taunitavalt, siis on tema meel täis halbu jälgi, mis omakorda mõjutavad tema mõtteid ja tegusid, kuigi ta ise pole sellest üldse teadlik. Need halvad mälujäljed mõjuvad pidevalt, põhjustades alati halba. Niisuguse pagasiga inimene muutub paratamatult halvaks, sest kõik jäljed üheskoos õhutavad paha tegema. Jälgede kogum ahvatleb sõgedusele. Inimene muutub masinaks, mis täidab mälujälgede käsku. Seevastu inimene, kes mõtleb headest tegudest ja teeb head, talletab head mälujäljed. Need omakorda kannustavad teda uutele heategudele samamoodi nagu halvad halbadele tegudele. Kui inimene on teinud piisavalt palju head, mõelnud palju veatuid mõtteid, siis on tal vastupandamatu soov teha head. Isegi kui ta tahaks halba teha, ei luba seda tema mõjurid, mis pööravad ta kõrvale sõgeduse teelt. Teda juhivad täielikult tema head püüdlused. Sellisel puhul ütleme, et inimesel on hea iseloom.
Kilpkonn tõmbab oma pea ja jalad kilbi alla. Võid teda peksta, aga need ei tule välja. Samamoodi ei saa mitte keegi mõjutada sellise inimese loomust, kes on end ohjeldanud. Ta valitseb oma sisejõudu ja keegi ei saa sundida teda tegutsema vastu tema enda tahtmist. Kui meelt täidavad püsivalt head muljed, siis kaldub inimene nii kindlalt hea poole, et hakkab valitsema oma indriaid (meeleorganeid, närvikeskusi). Ainult niimoodi saab areneda hea loomus, ainult niimoodi jõuab inimene tõeni. Niisugune inimene ei kahjusta kunagi kedagi ja ta ise on igavesti kaitstud. Ta võib viibida ükskõik missuguses seltskonnas ja oht ei ähvarda teda. Ent on olemas veelgi kõrgem aste kui niisugune kalduvus teha head. See on vabadusiha. Peame meeles, et kõigi joogaõpetuste peaeesmärk on hinge vabanemine. Inimesed saavutavad tööga sellesama, mis Buddha mõtluse ja Kristus palvetamisega. Buddha tegeles dznjaana-joogaga ja Kristus Bhakti-joogaga, aga mõlemal oli sama eesmärk. Püüdleja kohtab veel üht raskust: vabanemine tähendab täielikku vabadust nii hea kui halva orjusest. Olgu ahelad kullast või rauast, aga ahelad on ikka ahelad. Kui sõrmes on terav okas, siis ma kõrvaldan selle teise terava okkaga, ja kui see tehtud, siis viskan mõlemad ära. Ka teist pole mõtet säilitada, sest seegi on oksas. Samamoodi mõjutavad meele head kalduvused halbu. Hea peab halva kõrvale tõrjuma, nii et halb kaob või taltsutatakse mõnes meelesopis. Seejärel tuleb ohjeldada ka head kalduvused. Niimoodi hüljatakse "kiindumused". Tee tööd, aga ära lase tööl või mõttel jätta oma meelde sügavat jälge. Lase lainetel tulla ja minna. Las lihased teevad suuri tegusid, aga ära luba neil mõjutada oma hinge.
Kuidas seda saavutada? Tegu, millesse oleme kiindunud, jätab mällu oma jälje. Meenutades õhtul päevaseid kohtumisi, meenub esmalt mulle kalli inimese nägu; teiste meenutamine on tunduvalt raksem. Võibolla nägin seda kallist inimest vaid hetke, ja ometi on tema pilt mu mälus, samal ajal kui kõik muud näod on kuhugi kadunud. Kiindumus sellesse inimesse tekitas mu mällu sügavama jälje kui teised näos. Füsioloogiliselt tekivad mälupildid ühtemoodi: kõigest nähtust tekib pilt silma võrkkestale ja närvid vahendavad selle ajju. Enamik nähtud nägusid olid uued, mulle kalli inimese nägu nägin vaid vilksamisi. Võib olla ma olin temast juba aastaid mõelnud ja teadsin temast palju. Tema nägemine äratas mu meeles sadu mälestusi ja tema pilt kerkis mu silme ette sadu kordi ka pärast kohtumist. Ja mälupilt mu meeles aina süvenes ja süvenes.
Just sellepärast ärge kiinduge millessegi! Las asjad töötavad iseenda eest. Las töötavad ajukeskused. Rüga püsivalt tööd teha, aga ära lase ühelgi mõttel vallutada oma meelt. Tööta, nagu oleksid võõramaalane, kes on vaid läbisõidul. Tööta pidevalt, aga ära seo end millegagi. Orjus ahistab. See maailm ei ole meie igavene kogu, vaid ainult üks neist paljudest peatuskohtadest, kust me läbi läheme. Ära unusta S~nkhya suurt mõtet "Kõik loodu on hinge jaoks". Loodu on vaid hinge harimiseks. Tal pole mingit muud otstarvet. Ta on olemas selleks, et hing saaks teadmust, mille abil end vabastada. Kui me seda alati meeles peame, siis ei kiindu loodusse. Me peame teadma, et loodu on raamat, mida me peame lugema ja pärast seda, kui oleme omandanud vajalikud teadmised, on raamat meie jaoks oma väärtuse kaotanud. Meie aga tavatseme end paraku samastada looduga; me mõtleme, et hing on loodu jaoks ja vaim on ihu jaoks. Me arvame, et inimene "elab selleks, et süüa" ega "söö selleks, et elada". Ikka ja jälle kordame seda viga. Me suhtume loodusse nagu iseendasse ja kiindume sellesse. Kohe, kui oleme kiindunud, jääb hinge sügav jälg, mis aheldab meid ja sunnib meid töötama nagu ori.
Karma-jooga õpetuse aluseks on mõte, et töötada tuleb nagu peremees, mitte nagu ori. Tööta lakkamatult, aga ära tööta orja kombel. Kas te ei näe, kuidas kõik töötavad? Päris tegevusetu pole keegi. 99% inimkonnast töötab nagu ori. Selle tulemuseks on sõgedus, sest niisugune töö on omakasupüüdlik. Töötada tuleb vabana, armastusega. Sõna "armastus" on raske mõista. Ilma vabaduseta ei ole armastust. Sellepärast ei saagi orjal olla tõelist tööarmastust. Kui ostad orja, hoiad teda ahelais ja kui paned ta enda jaoks tööle, siis rügab ta sinu eest, aga ta ei tööta armastusega. Samamoodi ei ole ka meis armastust, kui rügame maise vara nimel nagu orjad. Meie töö ei ole tõeline töö, sest omakasupüüdlik töö on alati orja töö. Aga missugune on armastusega tehtud töö? Armastusega tehtud töö teeb õnnelikuks. Kui tegu ei too endaga rahu ja õnnistust, siis pole selles armastust. Tõeline olemine, tõeline teadmine ja tõeline armastus on lahutamatult seotud üksteisega. Seal, kus on üks neist, seal on ka teised kaks. Need on jumalikkuse kolm eri tahku: olemine - teadmine - õndsus. Kui see olemine muutub suhteliseks, siis näeme seda kui maailma. Tõeline teadmine muundub omakorda teadmiseks maailma asjadest. Ja taevalik õndsus saab inimsüdameile tuttava tõelise armastuse aluseks. Sellepärast ei põhjusta tõeline armastus kunagi valu ei armastajale ega armastatule. Oletame, et mees armastab naist. Ta tahab hoida naist ainult enda päralt ja on kogu aeg armukade. Mees tahab istuda naise kõrval, seista tema läheduses ja olla kõiges naisele meelepärane. Ta on muutunud naise orjaks ja soovib, et naine oleks tema ori. See ei ole armastus. See on orja haiglaslik kiindumus, mida ekslikult peetakse armastuseks. See ei ole armastus, sest see teeb valu. Kui naine ei käitu mehe tahtmist mööda, tunneb mees tuska. Tõeline armastus ei tee kunagi haiget. Armastus toob endaga vaid õndsustunde. Kui seda pole, siis pole ka armastus tõeline. Inimesed peavad armastuseks oma muid tundeid. Kui suudad armastada meest, naist, lapsi, maailma, kogu universumit nii, et sinu armastus ei tekita tuska, armukadedust ega egoismi, siis oled saavutanud arenguastme, mis võimaldab sul saavutada meelerahu.
Krishna ütleb: "Ardzuna, vaata mind. Kui ma ühekski hetkeks loobun tegutsemast, siis hukkub kogu universum. Ja mu töö on luhta läinud. Olen ainus Jumal, aga miks ma teen tööd? Sellepärast, et ma armastan maailma." Jumal on kiindumustest vaba, sellepärast, et armastab. Tõeline armastus vabastab meid maistest kiindumustest. Kui takerdud maistesse asjadesse, pead alati teadma, et see tuleneb kahe füüsilise keha külgetõmbest. Miski kisub kehasid aina teineteise poole ja kui nende lähenemine pole piisavalt küllaldane, siis tekib valu. Tõeline armastus ei teki füüsilisest kiindumusest. Inimesed võivad olla tuhandete kilomeetrite kaugusel üksteisest, aga nende armastus püsib. See ei hävi ega tekita valu. Kiindumusest vabanemiseks võib kuluda kogu elu. Aga kui oleme vabanenud, siis oleme eesmärgile jõudnud. Loodu kütked langevad ja näeme tõelust niisugusena nagu ta on. See ei sepitse meile enam uusi ahelaid. Oleme tõeliselt vabad ega mõtle oma töö viljadest. Kes hooliks tõelist armastust tundes tagajärgedest?
Kas ootad vastukingitust, kui annad midagi oma lastele? Sinu kohus on töötada nende heaks ja see ongi kõik. Tehes midagi mõne inimese, linna või riigi heaks, tee seda nii nagu oma laste jaoks: ära oota vastuteenet. Kui kõik, mida teed, on alati sinu vaba annetus maailmale, ilma soovita midagi asemele saada, siis sa ei kiindu oma töösse. Vastukingituse soov toob endaga kiindumuse.
Orja kombel töötamine teeb meid omakasupüüdlikeks ja tekitab kiindumuse. Töötamine oma meelt valitsedes vabastab meid kiindumusest ja toob õndsuse. Me kõneleme sageli õiglusest, aga tõtt öelda on see tegelikus maailmas vaid lapsejutt. Inimeste tegutsemist juhivad kaks asja: võim ja arm. Võimu kasutamine on alati omakasupüüdlik. Nii mehed kui naised püüavad oma võimu maksimaalselt kasutada oma huvides. Arm tähendab meile taevast. Selleks, et olla head, peame olema halastavad. Isegi õigus ja õiglus peaksid tuginema halastusele. Vastuteenete ootamine takistab meie vaimset arengut ja kasvatab meis sõgedust. Omakasupüüdmatu ja halastava armastuseni võib viia ka teine tee: kui usume Jumalasse, siis võime lugeda oma tööd tema teenimiseks. Oma töö viljad loovutame Jumalale ja meil pole õigust inimestelt tasu oodata. Jumal ise töötab pidevalt ja on vaba kiindumusest. Nii nagu vesi ei saa rikkuda lootoslille lehte, nii ei saa töö siduda omakasupüüdmatut inimest. Kiindumuseta ja omakasupüüdmatu inimene võib elada keset patust linna, aga ümbritsev kõnts ei kahjusta teda. Tõelist eneseohverdust kirjeldab järgmine lugu: pärast Kuruse lahingut andsid 5 P~ndava soost venda vaestele palju kingitusi. Kõik olid hämmastunud ohvrianni suurusest ja rääkisid, et midagi taolist ei ole maailmas enne nähtud. Pea lõpus ilmus sinna väike mungo, kelle pool keha oli kuldne ja teine pool pruun. Ta tiirutas ohvrisaali põrandal ja ütles end ümbritsevatele inimestele: "Olete valelikud. See pole mingi ohver". - "Miks mitte," hüüdsid inimesed. "Kas sa ei näinud kui palju raha ja kalliskive vaestele jagati? Kõik said rikkaks ja õnnelikuks. See oli suurejoonelisim kõigist annetustest." Aga mungo jutustas: "Ühes külas elas vaene braahman oma naise, poja ja pojanaisega. Nad olid väga vaesed ja elasid väikestest annetustest, mida nad said jutlustamise ja õpetamise eest. Kolm aastat valitses riigis nälg ja vaene braahman kannatas rohkem kui kunagi varem. Kord, kui pere oli mitu päeva söömata olnud, tõi braahman ühel hommikul veidi odrajahu, mis tal oli õnnestunud saada. Ta jagas jahu neljaks, sest neid oli neli. Nad valmistasid jahust toidu ja pidid just sööma hakkama, kui kuulsid koputust. Isa avas ukse ja külaline astus sisse. Indias on külaline püha. Külalist peetakse Jumalaga võrdväärseks ja koheldakse sügava austusega. Nii laususki braahman: "Olge lahked ja astuge sisse. Olete teretulnud." Ta asetas külalise ette oma toidu, mille külaline kähku sõi ning ütles: "Olen kümme päeva nälginud. Niimoodi te tapate minu." Naine ütles mehele: "Anna talle ka minu osa." Kui mees oli vastu, siis naine lisas: "Siin on vaene mees ja sina kui pereisa pead teda toitma. Olen sinu naine ja kuna sul enam midagi anda ei ole, siis on minu kohus oma osa ära anda." Ja ta ulatas võõrale oma osa. Külaline sõi ka selle, aga tal oli ikka veel nälg. Siis ütles poeg: "Võtke ka minu osa. Minu kui poja kohus on aidata isal täita oma kohust." Võõras sõi ka selle, aga oli endiselt näljane. Nüüd andis oma toidu ka pojanaine. Külaline lahkus täis kõhuga, õnnistades braahmanit ja tema peret. Samal öösel surid need neli inimest nälga. Mõned jahukübemed olid pudenenud põrandale ja kui püherdasin põrandal, muutus osa mu kehast kuldseks, nagu te ise võite näha. Sellest ajast peale olen maailmas ringi rännates otsinud samaväärset ohvrimeelsust, aga pole leidnud. Ka siin ei muutunud mu ülejäänud keha kuldseks. Sellepärast ütlengi, et P~ndu poegade ohver polnud midagi erilist."
Niisugune arusaam ligimesearmastusest on Indias kadumas. Suuri mehi leidub üha harvemini ja harvemini. Õppides inglise keelt, lugesin ühest inglise raamatust lugu pojast, kes oli tööle läinud ja kohusetundest ajendatuna andnud osa teenitud rahast oma vanale emale. Seda lugu ülistati 3-4 leheküljel, aga mina mõtlesin: "Mida see tähendab?" Ükski hindu noormees ei suuda mõista selle jutu moraali. Mõistan seda alles nüüd, kui olen tuttav lääne mõtteviisiga: iga inimene vastutab siin ise enda eest. Ja mõned inimesed ahmivad kõik endale ning lasevad isadel, emadel, naistel ja lastel vaevelda viletsuses. Niisugune mees on kaugel pereisa ideaalist.
Nüüd näete, mida tähendab karma-jooga: abistada tuleb igaüht midagi vastutasuks küsimata. Aidata tuleb alati, ole kasvõi suremas. Isegi siis, kuis sind miljoneid kordi petetakse, ära küsi kunagi midagi ja ära mõtle sellele, mida teed. Ära kunagi nõua tänu vaestelt, kellele oled teinud kingitusi, vaid ole ise tänulik, et said võimaluse olla nende vastu armulik. On täiesti selge, et ideaalne pereisa on palju raskem olla kui ideaalne sannajaasi. Elada maist elu õiglaselt ja teha tööd on niisama raske, võibolla isegi raskem kui elada erakluses.

Järgmine peatükk - Mis on kohustus

Terve raamat MS Word formaadis (pakitud zip faili)

Raamat PDF formaadis

SISUKORD


 Raamatutest veel.....