KODUTUS KUI SOTSIAALNE PROBLEEM - PÕHJUSI JA SELETUSI TARTU LINNA TÄISEALISTE KODUTUTE NÄITEL


1.3. Kodutusega kaasnevad probleemid

Erinevad uurimistulemused on tõestanud, et kodutud ei ole ainult üks homogeenne sotsiaalne grupp. Rääkides kodutusest, peaksime tegema samasugust vahet järgnevatel erinevatel tasanditel, nagu rääkides sotsiaalhoolekandesüsteemi poliitilisest arengust üldisemalt. Esiteks kõrgem tasand, kus avaldavad mõju strukturaalsed tingimused. Teiseks organisatsiooniline tasand, kus teostatakse sotsiaalhoolekande poliitikat ning kolmas ehk individuaalne tasand, kus tegeletakse vahetult konkreetsete probleemidega indiviidi tasandil. Nagu teistegi sotsiaalsete probleemide puhul, võime me näha, kuidas need tasandid mõjutavad kodutuse genereerimist või lahendamist.
Kirjanduse põhjal võib välja tuua mitmeid probleeme. Laiemalt võib need jagada kaheks:

- füüsilise ja vaimse tervisega seotud probleemid;
- sotsiaalsest käitumisest tingitud probleemid.

Käesolevas töös pole kindlasti esindatud kõik probleemid, mis seonduvad kodutute isikutega, vaid enamlevinumad neist.

1.3.1. Füüsilise ja vaimse tervisega seonduvad probleemid

(1) Füüsiline tervis. Vanemaealiste kodutute hulgas (eriti need, kes ööbivad tänavatel) on füüsilise tervise häired üheks üldisemaks probleemiks. Probleem võimendub ea, ravimatuse ning elustiili tõttu. Enamlevinumad tervisehäired on Inglismaal tehtud uuringute kohaselt järgmised: hingamisteede haigused, maohaavandid ja gastriit, vereringehäiretest tingitud tursed ja haavandid jalgadel (põhjuseks pidev kõndimine ja seismine), täid ja kärnad, vastuvõtlikkus infektsioonidele, nt tuberkuloosile, maksa- ja neerukahjustused, aneemia, vähk, HIV-nakkus, külmumised ja sellest tingitud kahjustused talveperioodil, kõrge suremusnäitaja (St Mungo's Homelessness Agency, 2002).
1990-ndate alguses oli Inglismaal tuberkuloosi nakatunute arv eriti kõrge just tänaval või varjupaikades elavate kesk- ja vanemaealiste meessoost kodutute hulgas. Inglismaal St Mungo varjupaiga elanikest üle 55%-il esines füüsilise tervise probleeme. 3/5 neist ei olnud viimase viie aasta jooksul mingit meditsiinilist abi saanud. Üks osa kodututest on depressiivsed ning madala enesehinnangu tõttu on neil hirm arstide ees. Teine osa aga ei tunneta oma haiguse tõsidust ning hoiavad seetõttu abist eemale (St Mungo's Homelessness Agency, 2002).
Üheks terviseprobleemiks, mis võib ohustada kogu elanikkonda, on peale tuberkuloosi HIV-nakkus. USA-s läbi viidud uurimused on näidanud, et 69% täiskasvanud kodututest esineb riskifaktor nakatuda HIV-sse kuna:

- seksitakse ilma kaitsevahenditeta paljude partneritega;
- narkootilisi aineid tarbitakse süstimise teel;
- seksitakse partneriga, kes on süstinud narkootikume;
- seksitakse ilma kaitsevahenditeta raha saamise eesmärgil (UCSF, 2002).

Kuigi on raske otseselt tõestada, et halb füüsiline tervis on põhjustatud halbadest elamistingimustest, esinevad need kaks nähtust sageli koos, olles mõlemad vaesuse sekundaarsed efektid (Kährik, A., 2002). Kodutuks jäänud isikute füüsilise tervisega seonduvad probleemid on väga erinevad ning kindlasti vajavad suuremat tähelepanu kui seni on osutatud.

(2)Psüühikahäired. Psüühilised probleemid on enam levinud vanemaealiste (üle 40-nda eluaasta) kodutute hulgas. Need võivad alata depressioonist ning ulatuda psühhooside ja dementsuseni. Kui Inglismaal ja USA-s läbiviidud uuringute andmetel esineb umbes 40-68%-il kodututel meestel depressiooni, siis ligikaudu sama arv naisi kannatab sel ajal psühhootiliste sümptomite või mälukaotuse all. Vähem kui 1/10 uuringualustest oli siiski saanud vastavaid ravimeid. Vaimsed haigused moonutavad paljude kodutute reaalsustaju, mis halvendab nende võimet otsida ja aktsepteerida erinevaid abistavaid teenuseid, kuid samas aitab välja kannatada kestvat kodutust (St Mungo's Homelessness Agency, 2002).
Väidetakse, et psüühikahäireid esineb rohkem kodutute naiste hulgas võrreldes meestega ning see protsent kasvab vanusega. Kui näiteks 20 - 29-aastastest meestest esineb psüühikahäireid 14%-il, naistest 16%-il, siis üle 60-aastastest vastavalt 20% ja 76%. Psüühikahäirega vanemaealisi kodutuid naisi peetakse grupiks, kes on kõige enesessetõmbunum, kahtlustavam, vaenulikum ja tõrjuvam abi suhtes.

Depressioon ja demoralisatsioon. Kodutusega kaasnevad moraalne laostumine, depressioon, enesehinnangu langus, lootusetuse tunne ja meeleheide. Belcher'i ja DiBlasio (1990; viide St Mungo's Homeless Agency, 2002) uurimustulemuste andmetel, on pooled kuni ¼ kodututest depressiivsed ja demoraliseerunud. Chigaos Rossi (1986; viide St Mungo's Homeless Agency, 2002) poolt läbiviidud uurimus näitas, et kõrgeim depressiivsuse aste on kodututel, kelle vanus on alla 25 ja üle 45 eluaasta. Inglismaal, Lancefield Street'i keskuses läbiviidud uuringu tulemused näitasid, et 70-nest vastuvõtul küsitletud isikust 3/5 tundis enamuse ajast või vahetevahel ennast depressiivsena. 27 küsitletut tajus oma tulevikku lootusetuna ning lootsid surra hiljemalt kuue kuu jooksul. 1/5 New York City tänavatel elavatest kodututest meestest tundis ennast depressiivsena ning peaaegu 1/3 avaldas soovi surra (St Mungo's Homeless Agency, 2002).

1.3.2. Sotsiaalsest käitumisest tingitud probleemid

(1) Sotsiaalne isolatsioon. Paljud kodutud inimesed on sotsiaalselt isoleeritud. Enamus neist on võõrdunud sugulastest ning neil puuduvad kindlad sõbrad. Mõnedel neist ulatuvad kontaktid perekonnaga kaugesse minevikku ning nad ei ole teadlikud, kas nende lähedased on elus või mitte. Four-City (St Mungo's Homelessness Agency, 2002) uuringus osalenud neli kodutut meest väitsid, et peale abikaasa surma ei ole nad enam oma täisealiste lastega suhelnud, kuna ei soovi, et lapsed saaksid teada nende praegusest olukorrast, sest nad ei taha olla neile koormaks. Mõned mehed on peale lahutust teadlikult katkestanud suhted oma endiste abikaasadega, kuna tundsid viha ja hüljatust nende suhtes. Paljud, kes elavad tänavatel, magavad peidetud ja eraldatud paikades (kuurid, telefonikabiinid, vanad autod, keldrid, metsad, pargid jne). Nende olukord tuleb ilmsiks alles siis, kui tänavatöötajad neid spetsiaalselt otsivad. Paljud kodutud on sotsiaaltöötajate esimese lähenemiskatse ajal kahtlustavad, vaenulikud ning keelduvad vestlusest. Eriti kalduvad olema umbusklikud, võõristavad ja üksikud vanemaealised kodutud naised.

(2) Ebakindlus ja lühiajaline varjupaikades peatumine. Ühe osa kodututest moodustavad need, kes on rahutud ning ei ole võimelised kaua ühes kohas viibima. Nad vahetavad tihti varjupaiku ning võivad varjupaigas ööbimise asemel sageli valida ööbimiskohaks hoopis tänava. Sellisele käitumisele on leitud ka põhjusi (St Mungo's Homelessness Agency, 2002). Ühe sellise grupi moodustavad need, kes varem on oma töö iseloomu tõttu pidanud sageli ringi reisima või olnud pikemat aega kodutud. Nemad on sellise käitumisega harjunud ning selle omaks võtnud. Teise gruppi kuuluvad need, kelle mobiilsust põhjustab depressioon ning soov põgeneda ebameeldivate olukordade eest. Sageli on need isikud, kelle kodust lahkumise põhjuseks on abielulahutus või lesestumine.

(3) Tõrjuv hoiak teenuste kasutamise suhtes. Mõnedel kodututel puudub üldse või on olnud vähesed kontaktid vastavaid teenuseid pakkuvate asutustega. Nad ei pretendeeri õigusele kasutada sotsiaalhoolekande teenuseid, vaid elatavad end prügikastidest leitud äravisatud toidust. Four-City uurimustulemuste andmetel (St Mungo's Homelessness Agency, 2002) kasutavad kodutud naised meestest tunduvalt vähem teenuseid. Teenuseid mittekasutavaid mehi arvati olevat 31%, naisi 64%.
Teenuse mittekasutamise põhjuseid on mitmeid. Four-City uurimuses on toodud välja järgmisi põhjuseid:

- ei olda teadlik teenust pakkuva asutuse asukohast ning ei osata väärtustada saadavat abi;
- paranoilisus, eksiarvamuste omamine teenuste pakkujate suhtes;
- soovimatus jagada ühist ruumi ööbimisel varjupaikades;
- kartus vägivalla ees varjupaikades, eriti vanemaealistel nooremate isikute suhtes;
- mõnede naiste soovimatus kasutada varjupaigateenust nendes ööbimiskohtades, kus domineerivad meessoost kliendid.

Sarnaseid tulemusi on leitud ka USA-s Cohen'i & Sokolovsky (1989; viide St Mungo's Homelessness Agency, 2002) poolt läbiviidud uurimustes.

(4) Sõltuvusainete tarbimine. Levinud on üldine uskumus, et kodutud on 'kõvad joodikud', sest parkides ja muudes avalikes kohtades võib sageli näha erinevaid alkoholitarbivaid inimgruppe. Kuid see ei ole peamine ega üldine kodutute probleem. Erinevad uuringud näitavad, et umbes 42% - 62% meestest ja 12% - 17% naistest võib kirjeldada kui alkoholi liigtarbijaid, kuna nad kasutavad alkoholi enamikel päevadel või 2 - 3 päeval nädalas (vastavalt materiaalsetele võimalusetele). Vähesed on alkoholi liigtarbijad olnud kauem kui 25 aastat. Narkootiliste ainete tarbijaid on näiteks USA kodutute hulgas 40% meestest ning ligikaudu 23% naistest (UCSF, 2002).
Alkoholi liigtarbimine vähendab sotsiaalset toimetulekut, suurendab enese hooletusse jätmist, tekivad puudujäägid toitumises ning mitmed füüsilised tervisehädad (nt maksatsirroos, neuroloogilised haigused). Just tervisehädad on varajase suremuse üks faktoritest. Narkootiliste ainete tarbimine suurendab HIV-nakkuse levikut. Johnson ja Cnaan (1995) väidavad, et alkoholism ja narkomaania võivad olla nii kodutuse põhjuseks kui ka tagajärjeks. Ühelt poolt võib kodu kaotanud inimene hakata alkoholi tarbima oma probleemide unustamiseks, teisalt aga võib selleni viia ka liitumine teiste kodutute gruppidega ning seal käibivate tavade ülevõtmisega (sh ka alkoholi tarbimine).

(5) Kalduvus kuritegevusele. Meeleheide võib viia kuriteoni, kuid erinevad uuringud näitavad, et enamus kodututest ei tee seda. Sagedamini satuvad nad ise kuriteoohvriteks. Viimaseid andmeid on raskem registreerida, kuna kodutud sageli ei esita avaldust politseile. USA-s läbiviidud uurimused näitavad, et 91% kodututest naistest on pidanud kannatama füüsilist vägivalda ning 56% naistest on üle elanud vägistamise (UCSF, 2002). Inglismaal läbiviidud uurimused näitavad, et 10%-il registreeritud seaduserikkujatest puudub kindel elukoht. Bostoni sotsiaalteenuseid saavatest kodututest 49%-il oli vähemalt üks registreeritud kuritegu, 32% oli viibinud kinnipidamisasutuses. Kodutusega seostatakse Inglismaa uurimistulemuste põhjal järgmisi kriminaalseid tegevusi:

- kallaletungimised teistele kodututele;
- murdvargused, eriti kirikutesse;
- avalikus kohas alkoholi ja narkootikumide tarvitamine;
- sissemurdmised, vargused mootorsõidukitest;
- poe- ja tänavavargused;
- ehitistesse ilma loata elamaasumine (Cambridge Police Department, 2003).

Preventiivseks tööks kuritegevuse vähendamiseks soovitavad paljud autorid teenuste pakkumise suurendamist (eriti tegevust päevasel ajal).
Eelpooltoodut kokku võttes võib öelda, et kodutute probleemid võivad olla küll väga erinevad, kuid nad on omavahel tihedalt seotud. Psühholoogilised probleemid on peamised ja üldised kõigile peavarjuta inimestele. Moraalne laostumine ja lootusetuse tunne põhjustab sageli alkoholi liigtarbimist, mis omakorda võib viia kliinilise depressioonini ning vaimse ja füüsilise haigestumiseni. Täheldatud on erinevusi ka meeste ja naiste käitumuslikes joontes. Peaaegu enamusel kodututel naistel on täheldatud vaimse tervise probleeme, kuid samas alkoholi liigtarvitajaid on nende hulgas vähem meestega võrreldes.


1.4. Kodutuks jäänud isikute vajadused

Iga ühiskond saab olla nii hästi toimiv kui hästi tulevad oma igapäevaeluga toime tema liikmed, st kui hästi on rahuldatud kõigi ühiskonnaliikmete vajadused. Vajadus omakorda on keeruline mõiste. Ühelt poolt kasutatakse vajaduse mõistet sageli millegi tähistamiseks, mis on meie sees ja sunnib meid mingit eesmärki saavutama. Vajaduse keerukus on põhjustanud erinevate autorite eri käsitlusviise. Maslow (1970; viide Allardt, 1976) järgi esineb mitmesuguseid vajadusi, ühed neist on olulisemad kui teised. Eksisteerib indiviidi vajaduste püramiid, milles kõrgemaid vajadusi ei ole võimalik enne rahuldada, kui olulisema tasandi vajadused on täidetud.
Allard käsitleb heaolu kahe dimensiooni - elamisstandardi ja elukvaliteedi kaudu. Allardi käsitluses elamisstandard koosneb kõigist sellest, mida me omame - see on sissetulek, eluase, töö, haridus ja tervis. Indiviidi elukvaliteet sõltub aga sotsiaalsetest suhetest - pereliikmetega, sõpradega, naabritega ning eneserealiseerimisest, milleks on ühiskondlik staatus, poliitilised ressursid ja huvitavad vaba-aja tegevused. See heaolu kontseptsioon on viimistletud Maslow käsitlus, milles heaolu ei ole omamise, sotsiaalsete suhete ja eneserealiseerimise produkt vaid pigem vajaduste jaotus vastavalt vajaduse rahuldamise loomusele (Allardt, 1976).
Põhilised sotsiaalsed vajadused, nagu vajadus tunnustuse, staatuse ja eneseteostuse järele, on kodututel täiesti rahuldamata jäänud. Ware ja Goodin (1993; viide Johnson & Cnaan, 1995) väidavad, et inimeste vajadused erinevad nende tahtmistest. Inimene võib vajada midagi sellist, mida ta ei taha (näiteks toit anorektikule) ja tahta seda, mida ta ei vaja (hulk luksusautosid miljonärile). Erinevalt tahtmistest, ei ole vajadused üldjuhul subjektiivsed. Teatud olukordades oskab inimene ise kõige paremini oma vajadusi hinnata. Mõnikord oskavad aga teised paremini otsustada, milliseid ressursse konkreetsel hetkel vaja võib minna.

1.4.1. Vajaduste liigitamine

Kodutud on eriti puudustkannatav sotsiaalne grupp. Harvad ei ole aga juhud, kui nendeni ei jõua abi, mida nad reaalselt vajaksid. Selleks, et abistamisprotsess oleks võimalikult efektiivne, on tarvis teada abisaajate vajadusi. Johnson (1990; viide Johnson & Cnaan, 1995) on arvamusel, et kodutute vajadused sotsiaalteenuste järele on üksteisele lisanduvad. Johnson määratleb vajadused kolme erinevasse gruppi.

(1) Baasilised vajadused:
- peavari, toit, pesemisvõimalus, riided, voodipesu;
- personaalne koht, kuhu on võimalik isikule määratud teateid saata (kirjad jmt);
- juurdepääs ühiskondlikele teenustele;
- transpordi kasutamise võimalus.

(2) Stabiliseerivad vajadused:
- juurdepääs riiklike toetuste ja abirahade saamiseks;
- muu materiaalse abi ning erinevate professionaalsete teenuste - meditsiinilise, psühhiaatrilise, juriidilise, põetus- ja hooldusteenuse ning hambaravi kasutamise võimalus.

(3) Muutustele orienteeritud vajadused:
- nõustamine;
- juhtumitöö;
- praktiliste elamisoskuste õpetamine;
- haridus-, eluaseme- ja tööturualased koolitused.

Kodutute vajadusi saab eristada ka selle järgi, millises situatsioonis nad parajasti viibivad. USA-s Baltimori linnas läbiviidud uuringutulemuste järgi jaotatakse need kaheks:

- majutatud kodutud;
- majutamata kodutud (Baltimore City Services, 2002).

Majutatud kodutute vajadused olid peamiselt seotud eluasemeteenustega (üüri subsideerimine, ühiskorterite programmid, toetatud grupikodud, sotsiaalkorterid), kuid oluliseks peeti ka tööturukoolitust, sobiva töö leidmist ning isegi põhihariduse omandamist.

Majutamata kodutute hulka kuuluvad enamasti nii psüühikahäiretega inimesed, kellel on kartus varjupaiga teenuste kasutamise ees kui ka aktiivsed narkootiliste ainete tarbijad. Enamusel neist puuduvad lähedased ning nad on võõrdunud teiste abil toimetulemisest. See grupp inimesi vajab eriti erinevate erialaspetsialistide abi ja toetust. Psüühikahäiretega inimesed vajavad spetsiaalselt neile kohaldatud toetatud eluasemeteenust. Alkoholi- ja narkosõltlaste jaoks on vajalik laiaulatuslik toetav teenusevõrk, erinevate rehabilitatsiooniprogrammidega.
Ouellette (2002) väidab oma uurimistöös, et kodutuse põhjuste mitmekesistumise tõttu viimase viieteistkümne aasta jooksul on muutunud keerukamaks ja mitmekesisemaks ka kodutute vajadused. Üheks muutuseks on toodud psüühikahäiretega (eriti skisofreenia ja psühhotism) isikute osakaalu suurenemine.
Kodutute esmased vajadused tunduvad olevat väga lihtsad. Kirjanduse põhjal saab välja tuua erinevaid vajadusi. Käesolevas töös on vajadused esitatud eelpoolmainitud Johnson'i (1990) liigitusgruppide põhjal.

1.4.2. Baasilised vajadused

(1) Eluase. Eluasemega seonduvaid vajadusi võib laiemalt kaheks jagada. Esimene sisaldab endas eluaseme- ja sotsiaalpoliitikaga seonduvat külge - st vajadust odavama, sh ka erinevate toetussüsteemide ja kvaliteetsema eluaseme järele. Teine vajadus on seotud sotsiaalsete toimetulekuoskuste õpetamisega neile, kes on leidnud püsiva eluaseme, kuid on pikka aega olnud sotsiaalselt tõrjutu staatuses.
Eluaseme omamine on kõigile elementaarne eluliselt tähtis tarve, mille kvaliteet ja kättesaadavus moodustab suure osa inimese heaolust. Eluasemest ja kohalikest teenustest tulenev ruum ja rahu annavad silmnähtavalt suure osa inimese isiklikust elukvaliteedist. Kahjuks ei ole enamikes üleminekuriikides eluase veel sotsiaalpoliitika prioriteediks (Eatwell, 2000). Kodutuse probleem näib olevat tsirkulaarne. Üheltpoolt on kodututute kõige suuremaks vajaduseks püsiva eluaseme leidmine, teiselt poolt põhjustab kõige enam kodutust just ligipääsu puudumine eluasemele. Johnson ja Cnaan (1995) väidavad, et tegelikult on püsiva eluaseme kui esmase vajaduse leidmine kodututele jäetud hooletusse. Seda tõendab ka sellealaste uurimistööde vähene arv (nii Inglismaal kui USA-s). Inglismaal peetakse oluliseks valitsuste eluasemepoliitika kujundamist suunas, mis seaks prioriteediks odavate riiklike elamispindade ehitamise.
Kesk- ja Ida-Euroopa riikides tuleneb terav dilemma uue eluasemepoliitikaga kohanemise perioodist, kui eluaseme eest peab maksma selle tegelikku hinda: kas arendada välja eluasemetoetuste süsteem (tee, mille on valinud enamik) ja seeläbi tõsta vaeste kaudset maksukoormust ning tugevdada "vaesuse lõksu" toimimist või jagada efektiivsed toetused laiali suurtele gruppidele olukorras, kus fiskaalsed piirangud on niigi väga suured. Eluase kui investeering ei ole optimaalseks teeks riigile Lääne-Euroopaga sarnaseks saada. See võib suunata säästusid ja teisi finantse, mis suurendaksid majanduskasvu, kui neid kasutada teistes sektorites ja mida saaks mõne aasta pärast eluasemeks paremini kasutada. Selline edasi lükatud eluasemerahulduse saamine on iseloomustanud paljusid arengu kiirendusi üle kogu maailma (nt Jaapani ja Rootsi pealesõjajärgsed kogemused) (Eatwell jt, 2000).
Enamikes Lääne-Euroopa riikides on avaliku võimu vahelesegamine eluasemeturul üldlevinud. Ilma selleta ei suudaks umbes veerand kuni kolmandik elanikkonnast maksta nende poolt asustatud eluasemete turuväärtusest. Leibkonnad kulutavad tavaliselt eluasemele 20-25% oma sissetulekutest (Eatwell jt, 2000). Lääne uuringud toovad välja seose kehvade eluasemete ja kuritegevuse ning kehvade eluasemete ja tööpuuduse vahel. Viimased on aga ühed paljudest kodutuse geneesi teguritest.


(2) Toit ja riided. Toit on ilmselt kodututele kõige tähtsam vajadus. Eriti oluliseks peetakse tervislikku toitu, kuna paljude krooniliste haiguste põdemine, meditsiinabi vähene kättesaadavus ning alkoholi ja narkootiliste ainete tarbimine vähendavad organismi vastupanuvõimet ning sellega suureneb risk nakatuda salmonelloosi, hepatiiti ja teistesse toksikoosidesse. Näiteks USA-s ja Inglismaal on loodud nn 'toidu- ja riideabipangad', kuhu on elanikel võimalik vastavaid rahalisi sihtannetusi teha. Teine võimalus on toidu- ja riideabi kodanikel ise abivajajateni viia (nt varjupaikadesse) (Seattle & King County, 2002). Kirjanduse põhjal võib öelda, et otseseid materiaalseid toetusi kodututele ettenähtud ei ole. Toetused on enamasti seotud siiski eluasemekuludega.

1.4.3. Stabiliseerivad vajadused

(1) Meditsiiniline abi. Johnson ja Cnaan (1995) väidavad, et varjupaikade vähesuse tõttu on sunnitud kodutud viibima sageli tänaval pideva külma käes. Sellest tingituna on kodutute kõige sagedasemateks tervisehäireteks pneumoonia (kopsupõletik) ning jalgadesse kogunenud vedelik, mis põhjustab põletikku. Tänavaelu toob esile ning teravdab varasemaid vähemolulisemaid haigusi, muutes nende edaspidise ravimise raskeks ning komplitseerituks. Varjupaiga kasutajad on pigem rohkem huvitatud majutuse-, töö- ja sissetulekualase olukorra parandamisest kui oma tervise eest hoolitsemisest ning ravist.
Samas on viimasel aastakümnel näiteks USA-s leitud, et tuberkuloosihaiged vajavad kiiret majutust, toitu ning garanteeritud juurdepääsu meditsiinilisele hooldusele, sest nakkuse levik ähvardab tervet elanikkonda. Samaväärset tähelepanu pühendatakse ka HIV-haigete toetuseks ning selle haiguse preventsiooniks (UCSF, 2002).

(2) Sotsiaalsed oskused ja võimed. Sobilike elamispindade olemasolu peetakse kodutute üheks suuremaks vajaduseks, mis peegeldab inimlikku soovi elada iseseisvat elu, kuid paraku üsna sageli ei võimalda seda sotsiaalsete oskuste ja võimete puudumine. Sotsiaalhoolekande programmide põhieesmärgiks on aidata täisealised kodutud tagasi iseseisvasse ellu ning suunata nad püsiva eluasemeteenuse kasutamisele. Eluasemeteenuseid rakendatakse mitmete avalike toetus- ja laenuprogrammide kaudu (NYCDHS, 2002). Kirjanduse põhjal enam levinuimaks eluasemeteenusteks kodutuile on :

- vältimatu või ajutise abi korral ettenähtud turvakodud ja varjupaigad;
- üleminekumajutus - mõeldud neile, kes vajavad rohkem tähelepanu ja toetust (nt pikemaajalised kodutud);
- püsiv toetatud eluase - peamiselt mõeldud vanuritele ja puudega isikutele; mõnedel juhtudel ka alkoholi- ja narkosõltlastele;
- püsiv iseseisev eluase (Baltimore City Services, 2002).

(3) Teenuste kättesaadavus. Oluline on teada, et ühiskonnas eksisteerivad sotsiaalselt tõrjutud grupid on väheteadlikud oma seaduslikest õigustest. Kodutud on enamasti kõige viimasemad isikud selles nimekirjas, kes mõistavad riigipoolse toetuse täielikku ulatust ning on sageli tõrjuvad abi otsimise suhtes kohalikelt võimudelt. Arvatakse, et kohalikku võimu tajuvad või seostavad kodutud kui midagi karistusetaolist. Centrepoint Soho uurimused on näidanud, et 90% inimesi ei ole kontakteerunud kohalike võimudega ajast, mil nad on jäänud kodutuks (Dallos & McLaughlin, 1993). Seetõttu peetakse väga oluliseks kodututele mõeldud vajaliku informatsiooni edastamise ja nõustamisteenuste olemasolu. Iirimaal arvatakse, et igal kodutuksjäänud isikul peaks olema võimalus saada vastuseid järgmistele küsimustele:

- kuhu ma saan tänaseks ööks öömajale jääda;
- kust on mul võimalus saada sotsiaalabi;
- kuidas on mul võimalus saada pikaajalist majutust;
- mida ma saan teha päevasel ajal
(Merchants Quay Ireland, 2003).

1.4.4. Muutustele orienteeritud vajadused

(1) Probleemi teadvustamine. Kesk- ja Ida- Euroopa riikides enne üleminekuperioodi kodutute probleemi ametlikult ei tunnistatud. Ilmalikud ja kiriklikud kodutute toetuse institutsioonid suleti (nõukogude Liidus 1920-ndatel ja Ida-Euroopas 1950-ndatel). Isegi täna ei tunnista paljud selle regiooni riigid ametlikult kodutute probleemi olemasolu (Eatwell, J. jt, 2000). Kui probleemi ei teadvustata, siis ei ole võimalik ka reaalselt olemasolevate kodutute vajadusi lahendada. Paljudes arenenud riikides antakse välja spetsiaalseid kodututele mõeldud ajalehti ning neil on võimalus kasutada interneti teenust, kus on olemas kodutute koduleheküljed, mis sisaldavad vastavat informatsiooni ka abisaamise suhtes.

(2)Toimetulekuabi. Kasvatuslikud ja õpetuslikud vajadused võivad olla väga laiaulatuslikud ning erinevad, sõltudes konkreetsete abivajavate isikute tüübist. Selleks võib olla näiteks vanemaealiste päevahoid või varajased sekkumisprogrammid lastele. Samuti hõlmab see lihtsamaid treeningprogramme igapäevaeluga paremaks toimetulekuks (nt kodumajandusõpetus emadele, rahaliste vahenditega ümberkäimine, kuidas olla hea lapsevanem jne) kui ka komplekssemaid õpetusi kutseahariduse omandamiseks ning tööturul konkureerimiseks. Kõigi nende eelpoolmainitud oskuste õpetamine ja omandamine on tihedalt seotud vajadusega püsiva elukoha järgi.
Paljud pikaajalised kodutud ei ole kunagi omanud isiklikku elamispinda. Iseseisva elu kogemused ulatuvad minevikku ning seetõttu on puudus oskustest üksi elades toime tulla. Barker (1990; viide Johnson & Cnaan, 1995) kirjeldab kahekuulist osalusvaatlusel põhinenud uurimust. Uurimistulemused näitasid, et enamus kodutuid omas väheseid sotsiaalseid ja suhtlemisoskusi ning raskusi tekitas eneseväljendamine. Üldise karakteristikuna toodi välja isoleerituse ja mittekuuluvuse tunne.

(3) Üleminek iseseisvale elule - vajadus toetusprojektide järele. Paljud Austraalias, USA-s ja Inglismaal läbiviidavad pikaajalistele kodututele mõeldud projektid hõlmavad kompleksseid teenustesüsteeme, mille eesmärgiks on kodutuid taas integreerida ühiskonda. Need sisaldavad drop-in ja päevakeskuse teenuseid, ajutist majutusvõimalust koos rehabiliteerimisprogrammidega, erinevaid toetatud elamise teenuseid. Väga levinud on tänavatöö, leidmaks kontakte sotsiaalselt isoleeritud klientidega (St Mungo's Homelessness Agency, 2002). Peamisteks toetusprojektide rakendajateks on valitsusvälised organisatsioonid koostöös kohalike omavalitsustega.
Üks tüüpiline näide USA-s ja Inglismaal toimuvast pikaajalisest rehabilitatsiooniprotsessist (NYCDHS, 2002). Sotsiaalse toimetulematuse tõttu peetakse vajalikuks pikaajalisi kodutuid rehabiliteerida etapiviisiliselt. Esmalt püütakse tänavatöötajate kaasabil leida peale nn 'nähtavate' kodutute ka 'nähtamatuid'. Mõnekuulise intensiivse töö käigus julgustavad ja veenavad sotsiaaltöötajad kodutuid külastama drop-in keskusi ning varjupaiku. Drop-in keskused pakuvad nn 'poolel teel' olevat majutust. Nad on ettenähtud nendele inimestele, kes ei ole leidnud alalist peavarju kodututele mõeldud varjupaigas. Pakutavateks teenusteks on tavaliselt soe eine, nõustamine, pesemisvõimalus, pesumajateenus, riideabi, meditsiiniline abi, puhkeruum, töönõustamine, muud sotsiaalsed teenused. Drop-in keskused on avatud 24 tundi ööpäevas. Lõpuks leitakse, et varjupaigast lahkunuile on vajalik osutuda üleminekuteenuseid, et hiljem suunduda püsivale eluasemele.

(3) Sotsiaalse võrgustiku tähtsus. Võrgustik on raamistik, mis ümbritseb kedagi, ning võrgustikus olemine eeldab mingisuguseid suhteid ja kommunikatsiooni. Sotsiaalvõrgustik moodustub inimest argielus ümbritsevatest sotsiaalsetest suhetest, mis on vajalikud inimese eksisteerimisel ühiskonnas (Korp, 2003). Sotsiaalvõrgustiku mõistet hakkas esimesena kasutama Simmel (1908; viide Korp, 2003), analüüsides inimestevahelisi suhteid.
Rossi (1993; viide Swärd, 1999) teooria kohaselt mõjutab kodutuks olemise aja kestvust märkimisväärselt see, kas kodutuks jäänu omab kontakte oma perekonna või isikutega, kellel on ressursse tema abistamiseks. Need, kes omasid häid kontakte, suutsid kiiremini pääseda kodutu staatusest. Kellel sotsiaalsed sidemed puudusid, oli tunduvalt raskem uuesti eluase leida ning hoiduda kodutusse kaevumisest. Swärd (1999) väidab, et sotsiaalse võrgustiku omamine on primaarse tähtsusega neile, kes on alles hiljuti kodutuks jäänud. Olenemata sotsiaalsete sidemete olemasolust, siiski kõigi hädasolijaini abi ei jõua. Ühed abivajajad tunnevad suurt piinlikkust ja häbi oma olukorra ees ning seetõttu loobuvad abipalumisest perekonnaliikmete või tuttavate käest. Teised on tulnud perekonnast, kus materiaalsete ressursside vähesuse tõttu pole võimalik abi osutada.
Kokkuvõtvalt võib märkida, et sotsiaalne võrgustik omab mõju kodutuse kestvusele ning see omakorda kinnitab väidet, et ajutise ja kestva kodutuse põhjused pole mitte ainult strukturaalsed.

1.5. Kodutute õiguslik kaitse

Seda, mida kindlat elamispinda omavad inimesed teevad tavaliselt oma kodus (magavad, istuvad, riietuvad, söövad või lihtsalt niisama aega veedavad), on kodutud sunnitud tänaval tegema. Paljudes maades peetakse seda kriminaalseks tegevuseks. Sageli võimendab seda vaatenurka ka meedia, nimetades kodutuid kurjategijateks või 'potentsiaalseteks' kurjategijateks (NCH, 2002).
Oluline on, et kodutute vajadused oleksid seadustega kaitstud. Sellele aspektile on tähelepanu hakatud pöörama alles viimastel aastakümnetel. Inglismaal 1997. aastal vastu võetud ning hiljem täiendatud kodutuks jäänud isikutele mõeldud õigusakt paneb kohustuse kohalikele võimudele omada ülevaadet kõikidest kodutuks jäänud isikute vajadustest ning välja töötada laiaulatuslik strateegia nende vajaduste lahendamiseks hiljemalt 12 kuu jooksul. Vastavalt seadusele peavad need ülevaated ja strateegiad sisaldama:
- plaane kodutuse preventsiooniks;
- toetavat poliitikat neile, kes on olnud juba kodutud, et anda kindlustunnet mitte uuesti kogeda läbielatut;
- kindlustunne, et elamispinna omamine on võimalik kõigile kes on või võivad jääda kodutuks;
- nõuet mitme ametkonna või asutuse võrgustikutööks, sisaldades seadusega ettenähtud sotsiaal- ja meditsiiniteenuseid (Holmes, 2001).
Kodutute isikute seaduslikule kaitsele tähelepanu pööramine on väga oluline, sest see annab inimesele, kes on jäänud või on ohustatud jääma ilma peavarjuta enam kindlustunnet.

1.6. Probleemi püstitus

Ülemineku algusest on kodutus tekkinud uue ja tähtsa sotsiaalse probleemina ka Eestis. Kuigi kodutus oli olemas ka vana režiimi ajal, ei olnud see väga nähtav. Politsei ajas taga ja pani vangi inimesed, kellel kindlat elukohta ei olnud (tihti töötud alkohoolikud, ringirändavad juhutöölised või endised vangid). See oli keelav-karistav lähenemine kodutusele kui nähtusele. Nõukogude Liit praktiseeris eriti karmi karistuspoliitikat 'siseriiklike passireeglite vastu eksijate' ja nn 'pikaajalise parasiitliku eluviisiharrastajate' suhtes ning 'süstemaatilise hulkurluse ja kerjamise ees' (Eatwell jt, 2000). Üheks põhjuseks on siin sotsialistliku reziimi suhteliselt primitivistlik paremuse demonstreerimine kapitalistliku reziimi ees võimalikult paljude sotsiaalsete probleemide eitamise kaudu.
Enne üleminekuperioodi kodutute probleemi ametlikult ei tunnistatud. Nõukogude Liidu loomise algusaastatel suleti kõik ilmalikud ja kiriklikud kodutute toetuse institutsioonid (Eatwell jt, 2000). Kui näiteks Lääne-Euroopas on kodanikeühiskonna institutsioonide (kirik, kool, perekond ja kultuurilised institutsioonid) toetus valitsevale kultuurile olnud järjepidev, siis Eesti puhul seda väita ei saa.
Eesti ühiskond on viimastel aastatel olnud suunatud pidevale kiirele arengule. Muutuste ajal on raske tagada sotsiaalset õiglust (Ginter, 1998). Mitmed ühiskonnagrupid ja isikutüübid ei suuda sellise tempoga kaasas käia ja jäävad tõrjutuks. Toimub ühiskonna sotsiaalne diferentseerimine.
Eestis on kodutus oaliselt eluaseme- ja tööturul toimunud muudatuste vili ja veel üldisemalt sotsiaalse integratsiooni laialdase nõrgenemise tulemus. Need muudatused on viinud eriti negatiivse tulemuseni inimeste puhul, kes on juba äärmiselt tõrjutud näiteks perekondlikel põhjustel, alkoholi või narkootikumide tarvitamise tulemusena või vangimaja minevikuga (Eatwell, 2000). Nende muudatuset hulgas on:
- eluasemete kõrge hind suhtes sissetulekutega (see probleem on eriti kõrge lahutatud meeste puhul, kes ei suuda endale peale perekonna purunemist võimaldada uue elukoha üürimist);
- eluaseme kaotus omandipettuse tulemusena;
- üüri mittemaksmise tõttu järjest kasvav väljatõstetute arv;
- endiste vangide, kes olid nii kodu kaotanud või seda mitte kunagi omanud, töö-ja eluasemevõimaluste järsk vähenemine (Eatewell, 2000).
Kodutute arv Eestis ei ole täpselt teada. 2000. Aastal toimunud rahva ja eluruumide loenduse andmetel tuuakse kodutute arvuks vaid 369 isikut. Kuigi küsitluses kasutatud põhimõtted ja definitsioonid olid koodkõlas EUROSTAT'iga, pole rahavloendusel saadud kodutute arv siiski usaldusväärne (Kõre, 2003).
Teatud hinnangu annavad varjupaigas ja hoolekandeasutustes viibinute arv. Aastal 2000 oli varjupaikades ja rehabilitatsioonikeskustes kokku 3622 inimest ning hoolekandeasutustes viibis 1999. aasta lõpus 5609 täiskasvanut ning 1693 last ja noorukit (Saava jt, 2002). 1998. aastal Narva linna kodutute olukorra uurimuse tulemused näitasid aga, et ainuüksi Narvas moodustavad abivajajad, siht- ja piirgrupid Narva linna elanikkonnast 7% ehk 5450 inimest (Lille, 2002). Kõre (2003) esitab oma artiklis majandus- ja sotsiaalministeeriumipoolse hinnangulise kodutute arvu so ligikaudu 5000 isikut.
Tartu Linnavalitsuse Sotsiaalabi osakonna (2003) andmetel on vältimatu sotsiaalabi saajate nimekirjas pidevalt 200 inimest. Autori arvates võib sellele arvule lisada veel umbes 100 inimest, kes on äärmiselt tõrjutu staatuses ning kes ei soovi või ei ole suutelised sotsiaalteenust kasutama. Vanuseliselt kõige suurema grupi vältimatu sotsiaalabi kasutajatest moodustavad 40 - 50 aastased mehed, mis võib kajastada nn üleminekuühiskonna 'kaotajate põlvkonna' liikmeid (Lisa 5, 6). Vältimatu sotsiaalabi on piisavate elatusvahenditeta isiku olukorrale vastavad hädavajalikud sotsiaalhoolekandelised abinõud, mis tagavad vähemalt toidu, riietuse ja ajutise peavarju (Sotsiaalhoolekande seadus, 2001).
Selleks, et üldse oleks võimalik anda mingit ülevaadet Eesti kodutute olukorrast, oleks tarvilik esmalt ühtse terminoloogia ja mõistete väljatöötamine. Eestis on seni vähe teostatud kodututealaseid uurimusi ning puudus on ka kodutust käsitlevast eestikeelsest kirjandusest. Avalikkuses esitatavad mõisted 'asotsiaal' ja 'prügikastiinimene' ei anna soovitud tulemusi. Kultuuriline sildistamine/stigmatsioon on protsess, mille tulemusena kodutud saavad külge püsiva negatiivse sildi, mis määrab ära teiste suhtumise neisse ning see mõjutab osaliselt ka inimeste enesehinnangut (Phelan, 1997) ning raskendab tõrjutusest väljumist.
Neile, kes arvavad, et kodutud on ise süüdi oma olukorras ja ei vääri abi, võib kodutute ja nende abistamise vajalikkuse kaitseks tuua ühe pragmaatilise põhjuse, nimelt sotsiaalse kahju. Suurimaks probleemiks igas ühiskonnas on sotsiaalne kahju (Allaste, 2001). Kodutute puhul on tegemist problemaatilise sotsiaalse rühmaga, kes võivad põhjustada kahju ka teistele inimestele. Näiteks levitada ohtlikke nakkushaigusi (HIV-nakkus, tuberkuloos), ning põhjustada kahju kuritegeliku käitumisega. Ühiskonna ülesandeks peaks olema selle nähtusega seonduvate kahjude piiramine. Samuti on tarvis leida mingid võimalused tegutsemiseks. Ülevalt alla suunatud kampaaniatest üksi ei piisa, oluline on mõista kodutuks jäänud inimeste sotsiaalset keskkonda ja elusituatsiooni tervikuna. Selleks aga tuleb paremini tundma õppida äärmiselt tõrjutud kogukonda ja selle norme.

 Järgmine osa - 2. UURIMUSE METOODIKA  

Tagasi sisukorda 


Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale