James O'Brien - - - TÖÖOTSING JA TURUNDUS


8. peatükk
Turundusmaterjalid ja -vahendid

Miks me vajame reklaammaterjale?

Toetatud töö pakub koolitust ja tööbörsi teenuseid puuetega tööotsijaile ja tööandjaile. Seoses sellega tuleb oma tootekompleksi (kaubad, teenused ja ideed) reklaamides pöörata tähelepanu mitmele asjaolule. Teenused koosnevad põhiliselt rahas mittemõõdetavatest teguritest. On küll tõsi, et te reklaamite võimalikele tööandjatele reaalset toodet - tööotsijat, kuid tegelikult müüte "tootekompleksi", mis rahuldab tööandja vajadused produktiivse, kindla ja usaldusväärse töötaja järele. See "tootekompleks" koosneb tööotsijast koos tema oskuste ja omadustega ning agentuuri poolt pakutavatest toetavatest teenustest. Tööandjal ei ole sellist tootekompleksi kuigi lihtne hinnata, nagu see oleks auto või masina puhul, mida nad saavad näha, katsuda või proovida. Seetõttu on toetatud töö reklaamimisel oluline ära märkide kõik reaalsed ja mõõdetavad asjaolud, mis toetavad meie väidet, et agentuuri koolituse ja toetuse abiga suudab puudega inimene edukalt rahuldada tööandja vajaduse kindla, usaldusväärse ja produktiivse töötaja järele. Seesugusteks reaalseteks toetusmaterjalideks on näiteks broshüürid, infolehed, ajaleheartiklite koopiad, fotod, videod ja teiste rahulolevate tööandjate soovituskirjad. Sellised materjalid pakuvad reaalseid ja mõõdetavaid tõendeid positiivsetest kogemustest, mida me saame kasutada tööandjatega suheldes.

Mõjusate reklaammaterjalide valimine

Kallid, kõrgekvaliteedilised reklaammaterjalid on tihti toetatud töö agentuuri jaoks kättesaamatud, kuna ressursid on piiratud. Me peame valmistama ette ja kasutama materjale, mis on mõjusad ja aitavad meil oma eesmärke saavutada. Turundus pakub organisatsioonidele ohtralt meetodeid ja abivahendeid, mida need saavad kasutada oma sõnumi edastamiseks olemasolevatele ja võimalikele klientidele. Selleks võib kasutada esemeid, nagu võtmehoidjad, pastapliiatsid, kalendrid, märkmikud, pudeliavajad, lauakatted, golfipallid jne, - nimekiri on lõputu. Seesugused tooted mõjutavad toetatud töö edukust vähe või üldse mitte. Kõige mõjusamad on tavaliselt need tooted, mille tootmine maksab vähe või üldase mitte, näiteks tööandjate soovituskirjad, tööotsijate CV-d, fotod tööotsijatest ja töötajatest, koopiad ajaleheartiklitest ja pressiteadetest. Nende odavate võimaluste kõrval on kõige efektiivsemaks vahendiks hästi koostatud broshüür või infoleht.

Broshüürid

Toetatud töö kontseptsiooni reklaamimisel, töökohtade hankimisel ja tööotsijate aitamisel vabadele töökohtadele kandideerimisel, on oluline jätta endas tööandjale mõningane informatsioon. Kõige professionaalsem viis selleks on anda tööandjale broshüür, kus on lühidalt kirjas kogu tööandjale vajalik teave. Teinekord on toetatud töö agentuuril raske leida raha värviliste, läikivate, paljude piltidega broshüüride trükkimiseks. Kuid head broshüüri on võimalik teha ka palju lihtsamate ja odavamate vahenditega, näiteks arvuti printeriga. Broshüür mõjutab tööandja suhtumist agentuuri, ja kui te tahate endast jätta head ja professionaalset muljet, siis peab see kajastuma ka broshüüris.
Reklaambroshüür ei tohiks olla ülesehituselt liiga keeruline ja külvata tööandja üle suure hulga mittevajaliku infoga. See peaks olema pigem lühike, selge ja kokkuvõtlik ning sisaldama tööandja jaoks olulisi andmeid.
Tööandja aeg ja huvi on piiratud ja kui broshüür on liiga mahukas, siis jääb see temast lugemata ning reklaamtrükisele kulutatud raha on lihtsalt raisatud. Piirduge ainult selle infoga, mis on eesmärgi saavutamiseks olulisim.
Broshüür peaks:

  • tutvustama organisatsiooni
  • selgitama organisatsiooni eesmärke
  • loetlema pakutavaid teenuseid
  • näitama ära, milline on tööandja tulu koostööst
  • sisaldama fotosid ja tööandjate soovituskirju

Infoleht

Lisaks broshüürile või selle asemel on võimalik infot edastada spetsiaalsele turuosale mõeldud üheleheküljelise infolehe kaudu. Infolehti võib kasutada selleks, et esile tõsta mõnede töötajate edu oma tööpostil ning edastada tööandjale tema ettevõttele asjakohast teavet. Infolehe koostamisel võib võtta aluseks niisugused turuosad nagu jaemüük, tööstus, kohalik omavalitsus, personaalsed teenused, turism, põllumajandus, metsandus jne. või siis ametipostid, nagu kontoritööline, arvutioperaator, aednik, köögitööline, ettekandja, müüja abiline, tehasetööline jne. infolehtede arv ja sisu sõltub sellest, millise tööturu osaga toetatud töö agentuur on seotud ja missugused on tema sihtrühmad.
Infolehe koostamisel ja trükkimisel tuleb järgida samu põhimõtteid, mis broshüürigi puhul. Oluline on, et see oleks sihtrühmale huvitav ja ligitõmbav. Infoleht peab keskenduma puuetega inimeste positiivsele panusele oma töökohas, kirjeldama edukaid töölerakendumise näiteid ja esitama tööandjate hinnanguid. Infolehes võib käsitleda ka tööandjatele muret põhjustavaid teemasid, nagu tootlikkuse, turvalisus ja klientide rahulolu

Tööandjate soovituskirjad

Rahulolevad tööandjad on iga toetatud töö programmi suurimaks varanduseks. Õnnelikud tööandjad reklaamivad toetatud tööd oma perekonnale, sõpradele, äripartneritele ja loomulikult võtavad nad ka tulevikus puuetega inimesi kergemini tööle. Nende soovitused lisavad puuetega inimestele ja agentuurile usaldusväärsust teiste tööandjate silmis ning vähendavad nende kahtlusi. Rahuloleva tööandja soovituse kasutamine on mõistlik turundusstrateegia.
Esiteks tuleb välja selgitada, kas rahulolev tööandja soovib teiega koostööd teha ning oma kogemusi toetatud töö vallas teistega jagada. Firma blanketile kirjutatud ja juhataja allkirjastatud soovituskirja võib kasutada mitmeti. Selle võib lisada fotoportfelli ja kasutada esitluste läbiviimisel potentsiaalsetele tööandjatele. Tsitaate soovituskirjast võib kasutada broshüürides, ajaleheartiklites ja muudes reklaammaterjalides. Soovituskirjade koopiaid võib näidata teistele tööandjatele ning tutvustada üritustel. Soovituskirju võib ka raamida ja agentuuri seinale panna, et sellega nii personalile kui klientidele programmi edukust meelde tuletada.

Kaks näitlikku tööandja soovituskirja:

 3. juuli 1999

Jaypak Kartongid

Bizlink
Postkast 284
Joondalup,
WA 6027

 

Aaron on töötanud meie tehases töölisena alates 1997. aasta märtsikuust ning ta on töökas ja hoolas tööline.

Ta on usaldusväärne meeskonna liige, kes annab oma igapäevase panuse Jaypak-i toodangusse.

Esialgse koolitusperioodi jooksul oli kohal ka Bizlinki tööinstruktor, kes pakkus Aaronile toetust ja teistele töötajatele abi, et muuta uue töötaja kohanemine ettevõttes võimalikult valutuks.

Tänu Bizlinki töölerakendamisteenusele on Jaypak saanud endale väärtusliku ja motiveeritud töötaja.

Me soovitame Bizlinki vajadusel ka tulevikus.

Siiralt Teie,
Jaypak Packaging Pty. Ltd.

Philip J. Sedgman
Tootmisjuht

 Pasta Köök

 

1. veebruar 1999

Bizlink
87 McLarty Ave
JOONDALUP WA 6027

 

Me tahame avaldada siirast tänu Bizliki kollektiivile erakordse toetuse ja abi eest uue töötaja värbamisel.

Bizlink on pakkunud Pasta Köögile väärtuslikku abi ettevõtte uue töötaja kohanemisprotsessis. Toetust on saanud nii uus töötaja kui ka teised kollektiivi liikmed ning see on märkimisväärselt kergendanud üleminekuperioodi, töökohustuste ja ülesannetega harjumist ja ära hoidnud igasugused segadused üldises töömiljöös. Meil on nüüd uus tubli kollektiivi liige, kelle panust ettevõttele me hindame väga kõrgelt.

Me soovitame Bizlinki igale tööandjale, kes soovib ära kasutada selle agentuuri teenuseid uute töötajate värbamisel.

Siiralt Teie,

Lou Miraudo
Peadirektor

 

Unit 1, 252 Camboon Road, Malaga, WA 6090
Telefon (08) 9248 7778
Faks (08) 9248 7779

Ajaleheartiklid

Tundlikult ja positiivselt kirjutatud ajaleheartikkel on kasulikud kõigile asjaosalistele. Nende abil saab tunnustada nii puudega töötajaid kui ka tööandjaid, reklaamida toetatud töö ideed ja agentuuri ning mõjutada avalikkuse suhtumist ja arusaamu neisse. Koopiad ajaleheartiklitest on väärtuslikud turundusvahendid, mida saab kasutada tööandjatele oma tegevuse tutvustamiseks, eriti juhul, kui need sisaldavad fotosid teistest tööandjatest ja puuetega töötajatest tööpostil. Ajaleheartiklite koopiaid võib kasutada ka video-, slaidi- või arvutiesitlusel, broshüürides ja individuaalsetes reklaammaterjalides. Siinkohal väike hoiatus! Mitte kõik ajakirjanikud ei kohtle puuetega inimesi lugupidavalt ja väärikalt. Ärge kunagi kasutage artiklit, mis alavääristab puudega inimesi või kinnitab nende suhtes ühiskonnas eksisteerivaid eelarvamusi.

Fotomapp

Üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna.

Paljudel tööandjatel, nagu teistelgi ühiskonna liikmetel, on oma ettekujutus puuetest, mis rajaneb nende elukogemusel. Kui me räägime tööandjatele toetatud töö võimalustest puuetega inimestele, siis arvavad paljud automaatselt, et me peame silmas pimedaid või ratastoolis inimesi. Seepärast on oluline näidata neile mitmesuguseid pilte.
Esitluste korraldamisel on väärtuslikuks turundusvahendiks A4 suuruses värvipiltide mapp, millel on kujutatud puudega inimesi mitmesuguste tööde juures. Piltidele võime lisada ka tööandjate soovituskirjad ja ajaleheartiklid, et mapp oleks terviklik. Vastavalt publikule tuleb mappi muuta ja kohandada. Näiteks mõjuvad pildid jaemüügis töötavatest puudega inimestest väga hästi suure kaubamaja juhatajale. Suure kuulajaskonna puhul on otstarbekas kasutada esitluse ühe osana arvuti-, slaidi- ja grafoprojektori kõrval ka pilte, artikleid ja soovituskirju.

Reklaamvideo

Kõikidest turundusvahenditest võib olla suurim mõju videol. Selleks, et jätta tööandjatele endast õige mulje, peab video olema hästi tehtud ja peegeldama agentuuri professionaalsust. Paljudel tööandjatel ei ole oma asutuses videomagnetofoni. Sel juhul tuleb esitlusel video asemel kasutada teisi turundusvahendeid. Video võib tööandjale siiski jätta, et ta saaks seda muul ajal vaadata.
Video ettevalmistamisel tuleb silmas pidada järgmist:

  • Video peab olema suhteliselt lühike (maksimaalselt 10 minutit). Tööandjate aeg on piiratud ja kui video on liiga pikaks venitatud, kaotavad nad selle vastu huvi.
  • See peab olema hästi tehtud ja selge sõnumiga.
  • Kasutage sõnumi edastamiseks muusikat, valgustust ja huumorit.
  • Kasutage kaadreid, mis näitavad mitut laadi puudega inimesi töösituatsioonis ja rahulolevate tööandjate soovitusi.
  • Alati lõpetage video palvega võtta ühendust agentuuriga, näiteks paluge tööandjatel lisainfo saamiseks helistada teie telefoninumbril


9. peatükk
Tööotsingu planeerimine

Tööotsinguplaan

Kui te olete tööotsija kohta piisavalt infot kogunud, on õige aeg koostada lihtne, kuid mõjus tööotsinguplaan. Tööotsing on efektiivne, kui ta lähtub tööotsijast. See tähendab, et tuleb alustada tööotsijast ning leida töökoht, mis vastaks tema oskustele, huvidele ja püüdlustele. Oluline on koostada kirjalik plaan, sest see näitab igale osapoolele täpselt, eriti aga tööotsijale, mida tuleb teha, kes seda teeb ja mis tähtajaks seda tehakse. Alati peab tööotsija tööotsinguplaani koostamises osalema, et ta tunneks end plaani osanikuna. Vaimupuuetega inimeste puhul on oluline kaasata ka tööotsija pereliikmeid ja lähedasi, kui tööotsija seda soovib. Plaan peab olema kirjutatud selgelt ja lihtsalt, et kõik seda mõistaksid, ning see peab hõlmama järgmisi faase:

  • tehke kokkuvõte tööotsija kõige olulisematest sotsiaalsetest ja kutseoskustest ning omadustest, võttes aluseks siiani kogutud info.
  • koostage lühike nimekiri töökohtadest (3-4), mis vastaksid tööotsija huvidele, oskustele ja püüdlustele.
  • koostage tähtsuse järjekorras nimekiri kõigist tegevustest ja ülesannetest, mis on vajalikud valitud töökoha kindlustamiseks.
  • iga tegevuse juurde lisage selle täitmise aeg.
  • jagage vastutus tegevuste ja ülesannete täitmise eest.
  • määrake koosoleku aeg, kui kõik plaani koostamises osalenud inimesed tulevad kokku ja vaatavad tehtud töö läbi.
  • andke igale osapoolele plaani koopia.

Pidage meeles, et tööotsinguplaan on dünaamiline dokument, mida peab pidevalt üle vaatama ja vajadusel muutma. Esiteks muutub pidevalt ühiskond meie ümber ja teiseks võivad tööotsimise käigus muutuda ka tööotsija soovid ja suhtumine.

Tööotsinguplaan
 Kuupäev : 12. august 1999

 Koostanud: Robert Brown, Mary Smith (juhendaja)

Tööotsija:  Robert Brown Mida tuleb teha? Kes seda teeb? Millal? Tulemus
 Registreerimine tööturu osakonnas Robert  13.08  
 Piirkond:  Põhja-London  CV koostamine  Robert + Mary  16.08  
 Perekonna- ja sõprade võrgustiku uurimine  Mr. B (isa)  Pidev  
 Tööoskused:
 Lillede ja põõsaste istutamine  Puude ja põõsaste pügamine  Väetamine  
Taimedega paljundamine
  Tööpakkumiskuulutuste lugemine ajalehest  Mary  Iga päev  
  Võtta ühendust kohaliku omavalitsusega  Mary  16.08  
 Võtta ühendust golfiklubidega  Mary  16.08  
 Võtta ühendust haiglaga  Mary  16.08  
 Võtta ühendust kooliga  Mary  23.08  
  Isikuomadused:  Aus, usaldusväärne, sõbralik, töökas  Võtta ühendust spordikeskustega  Mary  23.08  
 Võtta ühendust jalgpalliklubiga  Mary  30.08  
 Eelmised töökohad:
Aednik  
Aianduskooli abiline  
Parkide ja aedade korrashoid
  Võtta ühendust aednike keskustega  Mary  30.08  
  Õpetada Robertile bussi ja rongi kasutamist  Mr. B (isa)  23.08  
  Tööturuosakonna pakkumiste uurimine  Robert  Iga nädal  
       
 Eelistatud tööaeg:
Täistööaeg
       
       
 Transport: Kasutab bussi, kuid vajab treeningut        

Jim O'Brien 1999

CV koostamine

Üks esimesi ülesandeid tööotsinguplaanis on Curriculum Vitae (CV) koostamine. CV ei ole töölevõtuavaldus ega isikufail. CV on tööotsija isiklik reklaam. See peab andma tööandjale pildi tööotsija oskustest, annetest, omadustest ja püüdlustest. Meeles tuleb pidada mitut asja:

  • CV ülesanne on tööotsija reklaamimine tööandjale ja tööintervjuu saavutamine.
  • CV peab sisaldama ainult niisugust infot, mis on seotud nimelt selle töökohaga.
  • Ärge kasutage infot, mis asetab tööotsija halba valgusesse.
  • Olge valmis CV-d muutma vastavalt soovitud töökohale.
  • Koostage CV professionaalselt ja huvitavalt.
  • CV ei tohiks olla pikem kui kaks lehekülge.
  • Ärge kasutage värve või kujundeid.
  • Alati kontrollige CV õigekirja.

Puudega inimesele CV koostamisel on kõige olulisem rõhutada tema positiivseid omadusi. Allpool esitatud struktuur on osutunud väga edukaks.

1. Isiklikud andmed
Nimi, aadress, kontakttelefon, e-maili aadress.
NB! Te ei pea lisama infot vanuse, rahvuse, tervisliku seisundi ja perekonnaseisu kohta, kui see just töökoha seisukohalt vajalik pole. Reklaamige niisuguseid isiklikke andmeid nagu keeleoskus ja juhilubade olemasuolu.

2. Soovitavad töökohad
Näidake, millisele töökohale te kandideerite või nimetage kolm eelistatud töökohta otsinguplaanist.

3. Oskused ja võimed
Kasutage tööotsinguplaanis leiduvate asjakohaste kutseoskuste ja võimete loetelu.

4. Isikuomadused
Kasutage tööotsinguplaanis märgitud isikuomaduste loetelu.

5. Saavutused
Loetlege kõik senised märkimisväärsed saavutused, mis väljendavad tööotsija võimeid. Kasutage kirjeldamisel tegusõnu.

6. Kutsekoolitus
Kui tööotsija on läbinud kutsekoolituse, siis nimetage koolituse korraldaja ja koolituse sisu. Kui võimalik, lisage tunnistused.

7. Endised töökohad
Iseloomustage lühidalt tööotsija varasemaid töökohti, kaasa arvatud tasuta töötamise ja kaitstud töö keskuses saadud kogemusi. Tooge ära tööandja nimi, töökoht ja sellega kaasnenud töökohustused ning töövahekorra lõpetamise põhjused.

8. Haridus
Lisage andmed kesk- ja kõrghariduse kohta, põhiliste ainete loetelu ja saavutatud tase.

9. Hobid ja huvid
Teave tööotsija vaba aja veetmise harjumustest annab tööandjale temast tervikliku pildi. Siia kuulub info tööotsija hobide, spordi-, reisimis- jm huvide kohta.

10. Soovitajad
Lisage kahe soovitaja nimed, aadressid ja telefoninumbrid, kellest vähemalt üks peaks suutma kinnitada tööotsija oskusi ja omadusi.

CURRICULUM VITAE

Mary Näide

42 Brighton Road
Guilford, Surrey GU2 3DE
Telefon: (0345) 9305 6249

Soovitavad töökohad:
Kontoritöö: klientide vastuvõtt, sekretär, kuller

Oskused ja võimed:
- Asutuse telefonikeskjaama kasutamine ja juhtimine
- Meeldiv telefonivestluse maneer
- Algteadmised arvutist, Microsoft Word 98
- Koopia- ja faksimasina kasutamine
- Keskmine lugemis- ja kirjaoskus
- Kartoteegi koostamine

Isikuomadused:
- sõbralik ja avatud iseloom
- usaldusväärne, motiveeritud ja aus
- entusiastlik, abivalmis ja põhjalik

Saavutused:
- Aitas sisse seada postijaotussüsteemi firmas Riiklik Kindlustus
- Võitis kuldmedali ujumises paraolümpiamängudel Londonis, 1998.
- Organiseeris meeskonna osalema kampaanias "Puhastage Inglismaa".

Kutsekoolitus:
Märts 97 - september 97

 

Marmion Kutsekool
Kursus: kontoriprotseduurid
Ained: tekstitöötlus arvutil, andmete sisestamine, trükkimine, kontoritehnika kasutamine, registri/kartoteegi koostamise süsteemid, telefonitehnikad
Varasemad töökohad:
 Märts 98 - juuli 98 Quickmail, Lääne London
Ametikoht: abitööline
Ülesanded: Broshüüride komplekteerimine, voltimine, margistamine ja postitamine.

 Jaanuar 98 - veebruar 98

 

Hotelli Abivahendid, Guilford, Surrey
Ametikoht: laotööline
Ülesanded: tellimuste vastuvõtt ja väljastamine, puhastustööd, kauba sorteerimine ja paigutamine.

 September 97 - detsember 97

 

Riiklik Kindlustus, Guilford, Surrey
Ametikoht: kontoriabiline
Ülesanded: registri/kartoteegi pidamine, koopiate
tegemine, fakside saatmine, andmete sisestamine,
posti jaotamine.
Haridus:
Jaanuar 90 - detsember 96

 

Hailsworth Kool, Surrey
Ained: inglise keel, matemaatika, kodumajandus, arvutiõpetus

Hobid/huvid:
Arvutimängud, korvpall, ujumine, lugemine

Soovitajad:

Hr. John Smith
Hotelli Abivahendid
kaubalao juhataja
Telefon: (0345) 9232 4590

Pr. Helen White
Riiklik Kindlustus
Tegevdirektor
Telefon: (0325) 9342 5520

 

 Järgmine peatükk - Sobivate töökohtade leidmine   Raamat .doc (pakitud zip) ja pdf formaadis

SISUKORD



Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale .