Põltsamaa Kodu-ja Põllutöökool
Sotsiaalhoolduse eriala

Paastumine
Dieedid
Kõhnumine

Referaat

Ljudmilla Atškasov SH II.
Juhendaja: Ene Ojassalu
Aine: Sotsiaaltervishoid

 

Põltsamaa
2004



Paastumisega on nagu armastusega - skeptiliselt suhtub sellesse ainult inimene, kes pole seda erilist kerget tunnet kogenud. Arstide arvates on paast nii tõhus ravimeetod, et seda võib nimetada operatsiooniks ilma noata.
Hiina meditsiini magistri, doktor Toomas Tiigi sõnul pole tänapäeval kardinaalsed - ainult vedelikke sisaldavad paastud - enam populaarsed, sest neile võib järgneda tagasilöök, kus inimene pugib end paastu lõppedes kiiresti sama ümaraks. Üldjuhul tuleks paastuda vaid varakevadel. Nii lühikese kui ka pikema paastu jooksul tuleb rinda pista kohati lausa karjuva näljatunde ja liha-ning magusaisuga. Hiljem muutub hommikune ärkamine harjumatult lihtsaks, talje ümbert on märkamatult kadunud sinna talve jooksul kogunenud "päästerõngas" ja pea ja liigesed töötavad paremini kui kunagi varem.
Ida-Tallinna Keskhaigla arsti Tõnu Peetsi sõnul nimetatakse meditsiinilises mõttes paastuks ainult olukorda, kus juuakse vaid vett ja raviteesid. Veepaastu puhul läheb organism 5-10ks päevaks üle sisetoitumisele. Just sel perioodil leiab aset paastu sügavam ravitoime: algab rasvkoe lõhustumine, keha sisekeskkond hapestub. See ei kahjusta organismi mingil moel, vaid on vajalik keha puhastamiseks mürgistest jääkainetest ja haigete kudede lõhustamiseks. Hiljem asenduvad need tervete kudedega. Paast lõpeb range taastumisdieediga, mis kestab sama kaua kui toiduvaba perioodki.
Poolpaastu ajal juuakse ka toormehusid ning tarvitatakse 600-800 g. puuvilju päevas, aga saadava energia hulk ei tohiks ületada 400 kcal.
Toitumist väikeste piirangutega saab meditsiinilises mõttes nimetada ainult ebapaastuks, mis on pigem dieet.
Teatud juhtudel on pikk veepaast vastunäidustatud, ent 1-3 päeva võib praktiliselt igaüks söömata olla ja vaid vett juua.

Paastuda ei tohiks:
1. kui kehas esineb nõrkuse ilminguid
2. külmal ajal või raske füüsilise ja vaimse koormuse korral
3. rasedad ja imetavad emad
Paastuga võib edukalt ravida paljusid raskeid haigusi nagu näiteks: bronhiaalastmat, reumatoidatriiti, mitmesuguseid naha-ja liigesehaigusi.
Enesetunne on paastu ajal väga individuaalne. Suhtelised toitumistavad võimaldavad paastuda vaid mõne päeva, sest organism leiab kiiresti tasakaalu.
Paljud praktikud nimetavad paastuks ka seda, kui inimene loobub lihast ja keedusoolast, ent sööb rohkesti proteiini ning kiudained sisaldavat toitu. Viini Ülikooli professor Johannes Huber väidab oma ettekandes, et ainus moodus vananemisele tõhusalt vastu seista on nälgida. Kalorsuse piiramine võib pikendada eluiga kuni kolmandiku võrra.

Nõuanded paastujale
1. Joo paastu ajal puhast vett ja värskelt pressitud või konservantideta pudelimahla. Vedelike hulka reguleeri tunde järgi.
2. Mälu toitu hästi
3. püüa end säästa nii vaimsest kui füüsilisest pingutusest ning hoia keha soojas. Jahedustunde korral joo raviteesid.
4. Kui seedetegevus on aeglane ja pea valutama kipub, võib puhata ja teha klistiiri kloorivaba vee või ravimiteega (kummel, raudrohi, naistenõges).
5. Pea meeles, et seeria väikeseid paaste on parem kui üks pikk.
6. Alusta ja lõpeta paast pikkamööda.

Erinevad paastud
Värske köögi-ja puuvilja või vedelikupaast
See paast sobib neile, kes eelneval perioodil on tarvitanud ohtrasti lihaprodukte. ei tohi esineda külmi ega nõrkuse sümptome. Lisaks võib paastu ajal tarbida köögiviljamahla, ravimtaime teed (takjajuur, võilill) või vett sidrunimahlaga (1 sl. klaasi kohta). Vedeliku-paastul ilmneb teisel-kolmandal päeval isu, mis siis kaob. Isu taasilmnemisel on aeg paast lõpetada.

Hautatud köögivilja paast
Sobib neile, kes söövad muidu rohkesti magusat, pähkleid, ube teraviljatooteid, ube, teraviljatooteid või mune. Üks söögikord peaks sisaldama 1-3 erinevat köögivilja.

Täistera paast
Sobib inimestele, kes soovivad parandada oma keskendumisvõimet ja taastada vaimujõudu. Täisteratooteid tuleb põhjalikult mäluda. Külmakartlikud võivad tarbida soojendavaid teesid (ingver, kaneelikoor, apteegitill). Jahutavama toimega on mungoa ja riisidieet, kusjuures neid süüakse teineteisest lahus. Päeva lõpetuseks süüakse mungoa suppi.

Absoluutne paast
Sobib neile, kes on ülekaalus; kel limaprobleemid, süsteemne Candia (seennakkus), liigne vedelike kogunemine, raskustunne kehas. see paast võib kesta ilma järelvalveta kuni 36 tundi. Alustatakse õhtul kell 18-19 ning lõpetatakse ülejärgmise päeva hommikul, kusjuures ei sööda ega jooda midagi 36 tunni jooksul. See paast ei sobi kõhnadele.

Liigsöömise vältimine
1. Ärge hakake sööma, kui olete erutatud; rahunege ja kuulatage ennast ning tehke kindlaks, kas te tõesti tunnete nälga.
2. Ärge vaadake lõunalauas telerit: kes söömisele ei keskendu sööb rohkem.
3. Ärge oma elamusi üle paisutage; ärge nautige oma kurbust: emotsioonidest haaratud inimene kaotab pea ja annab kiusatusele kergesti järele.
4. Ärge püüdke täita elu tühjust toiduga, toit on elu alalhoidmise, mitte selle lühendamise vahend.
5. Ärge klammerduge oma kompleksidesse.
6. Ärge muutke toitu oma ainsaks lohutuseks.
7. Ärge pange oma mao vastupidavust proovile.
8. Püüdke palju liikuda, sest aktiivse eluviisiga inimene omastab toidu täielikult.
9. Ärge olge oma söögiisu ori.
10. Klaas mineraalvett enne sööki täidab kõhtu ja vähendab isu.
11. Õpetage ennast sööma pikkamööda, sest küllastatust hakatakse tundma umbes 20 minutit pärast söömaaja algust.
12. Ärge sundige lapsi sööma.
13. Pärast kella 20 õhtul ärgu olgu teil enam kööki asja.
14. Kõik, mis jätab pabersalvrätile rasvaplekki, on söömiseks liiga rasvane.

Kõhnuge mõnusalt!
Kaalus allavõtmine on kaunis igav ja vaevaline tegevus: dieet, enesepiiramine jne. Kas keegi pole leiutanud mõnd lõbusamat nippi, mis tõstaks tuju?
Tantsimine - aitab vabaneda suuremast kalorihulgast kui jalgrattasõit. Kaks kiiret tantsu võimaldavad ära põletada 500 kcal., aeglane tants aga kulutab 200 kcal.
Seks - nõuab füüsilist pingutust, mis on võrreldav jooksu või kiirkõnniga. Selle abil kulutatakse tunnis 300-600 kcal. Juba ainuüksi flirt soodustab kõhnumist: hingamine sageneb, ainevahetus intensiivistub ja söögiisu väheneb.
Naer - selle mõju on samasugune kui flirdil. Ühtlasi noorendab see meid.
Kõhnumisvann - on ergutava toimega, sellepärast tuleb seda võtta kas hommikul või pärast keskpäeva. 150 g. kroonohaka juuri; 50 g. sinepiseemneid; 150 g. liivateed - neile valatakse 2 liitrit külma vett ja lastakse väikesel tulel kaane all keema. Seejärel võetakse nõu tulelt, jõutakse 5 min. lahtiselt seisma ja kurnatakse. Keeduvesi valatakse vanni, mis on täidetud 38?C veega. Vanni võtta umbes 20 min.

Kui mitu kalorit peaks päevas kulutama?
Naine kulutab ainuüksi selleks, et hinges püsida 0,97 kalorit tunnis oma kehakaalu iga kilogrammi kohta. Siia lisanduvad need kalorid, mis kulutatakse liikumisel ja töötamisel.
Kui inimese kehakaal on ületanud 20% vastavast normaalsest kaalust, siis võib kõnelda rasvumisest. Tavaliselt koguneb liigne rasv: kõhule, tuharatele, rindadele, lõua alla, kaelale.
Kõige tulemusrikkam rasvumisvastane ravi on DIEET.
Dieet - on toitumisviis, millega taotletakse mingi haiguse paranemist (raviotstarbeline dieet) või vältimist (profülaktiline dieet). Viimase eesmärgiks on vältida haigust, mille suhtes esineb eelsoodumus. Ulatuslikult kasutatakse raviotstarbelist dieeti, mille määrab arst.
Alustades kõhnumiskuuri, tuleb endale kõigepealt selgeks teha, et rasvumisvastane dieet ei tohi muutuda mingiks näljakuuriks. Tarvitatav toit peab sisaldama vähe kaloreid, kuid muude näitajate osas rahuldama organismi vajadusi ja kaotama ka näljatunde. Teiseks tuleb rohkesti liikuda ja leida endale ka füüsilist tegevust.
Menüü peab olema koostatud nii, et toit oleks maitsev, sisaldades vajalikul hulgal valke, vitamiine ja mineraalaineid. Rangelt tuleb piirata või, margariini, searasva ja toiduõli tarvitamist. Ka süsivesikuid sisaldavaid toiduaineid peaks rasvumise all kannatav inimene tunduvalt vähem tarvitama.
Alkohoolsed joogid nagu õlu, vein, konjak ja viin annavad palju kaloreid (1 g alkoholi annab 7 kcal.). Rasvumisvastase dieedi puhul peaks inimese vajadusi rahuldama umbes 1000-1800 kcal. päevas.
Üleminek dieedile peab toimuma pikkamööda. Järsk toidu kalorsuse vähendamine võib tekitada nõrkustunnet ja iiveldust. Süüa tuleb 4-5 korda päevas kindlatel kellaaegadel.
Olenevalt inimese tervislikust seisundist ja sellest, kui kaugele on rasvumine arenenud, jaotatakse rasvumisvastane dieet kergeks, keskmiseks, rangeks.
Kerge dieet - inimene peaks päevas tarvitama juurvilju 300 g, puuvilju 200 g, liha või kala 200 g, 20 g võid, 200 g rukkileiba, 2 muna, 30 g lahjat juustu, 20 g suhkrut, 20 g hapukoort, kohvi või teed.
Keskmine dieet - 200 g juurvilja, 200-300 g puuvilja, 200 g lahjat kala või liha, 10 g suhkrut, 1 munavalge, 150 g lahjat kohupiima, 1 klaas suhkruta teed või kohvi.
Range dieet - 300 g köögivilja (kurk, kapsas, kõrvits), 300 g puuvilja (peamiselt õunu), 200 g lahjat liha või kala, 200 g lahjat kohupiima, 50 g leiba, 5 g võid, 200 g piima või keefiri, 5 g suhkrut, 1 klaas suhkruta teed või kohvi, 5 g soola.


Kalorsused

Piim, piimasaadused, munad

 320-380

 200-250

 180-200

 150-180

 60-80

 30-50

 hapukoor
rasvajuust
kondenspiim
munarebu

 18% kohupiim
sulatatud juust
hapukoor

 lahja juust
koorejäätis

 muna
kohupiim

 täispiim
keefir
lahja kohupiim

 kooritud piim
munavalge


Liha ja lihasaadused

430-480

400-430

230-300

140-230

70-140

suitsuvorst
praeliha

 sea-, haneliha
poolsuitsuvorst

lamba-,kalkuniliha
taine sealiha
viinivorst

veise-, vasika-, kanaliha
sardellid

veri, neerud, süda, kops, maks, aju

Kala ka kalasaadused

270-350

160-270

130-160

100-130

70-100

angerjas
õlikonservid
suitsetatud heeringas

 soolaheeringas
soolalõhe
kalamari

siig
soolakilu
suitsuräim
suitsulest

latikas
tomatikonservid

ahven, haug
koha, lest
tursk, karpkala

Teraviljasaadused

347-380

200-240

jahu, tangud, helbed, makaronid, riis, kuivikud, magus sai

rukkileib, sepik, suhkruta sai

Suhkur ja maiustused

500-650

400-500

350-400

300-350

200-300

kreemitort
shokolaad
halvaa

 suhkur
kondiitrikook
martsipan

karamell
keeks
pastilaa

mesi
rullbiskviit
plombiir

pannkook
marmelaad

Köögiviljad, seened

300-330

100-200

70-100

20-50

8-20

kuivataud herned, oad,
kartulijahu,
kuivatatud seened

praekartul
kartulipüree
peedikotlet
salat koorega

keedetud kartul, mädarõigas, rohelised herned, oad, küüslauk

porgand, peet, sibul, kapsas, seened, kaalikas

hapukurk,salat, tomat, hapukapsas, redis, rabarber

Puuviljad ja marjad

600-650

290-320

70-100

50-70

35-50

mandel
pähkel
arahhis

rosinad
kuivat. puuvili ja marjad

viinamari
banaan
pihlakas

õun, kirss
aprikoos
karusmari

jõhvikas, pirn, pohl, vaarikas, sõstar, sidrun, maasikas, apelsin,

Joogid, konservid

400-420

250-280

100-150

50-100

alla 50

liköör, kakao piima ja suhkruga

konjak, keedised

vein, kompotid,
aedvili õliga

õunapüree, mahlad, tomatipüree

pohlahoidised, mustikahoidis, tomatimahl, suhkruta tee, kohv

Hommikueine tähtsus
Dietoloogia kuldreegel kõlab nii: hommikusöök peab sisaldama 25% ööpäevasest kalorinormist. See on nii, sest ärgates vajab meie organism energiat. Kasvavad lapsed kulutavad palju energiat ja hommikusöök on neile väga tähtis - eriti algklassiõpilastele. Täiskasvanud ei tohiks süüa kiirustades.

Peolaud peab sisaldama
Küllastustunne tekib vaid selle toidu maitsest, mida oleme juba söönud. Kui käeulatuses on mitmesugust head-paremat, ei hakka küllastusmehhanism toimima. Valmistu pidusöögiks! Söö eelnevatel päevadel vähekalorilisi toiduaineid mõõdukas koguses. Ära hoia ennast näljas. Söö korralik hommikusöök ja kerge lõunaeine. Püüa kõik söödav korraga taldrikule võtta. Mine võimalikult ruttu toidu juurest ära - pööra tähelepanu huvitavatele asjadele.

Kasutatud kirjandus

1. Jänes H., Kahn H., Roots H. - Tervise ABC. Tln. 1970
2. Kiilmaa E. - Paastumine toob tervise. Kodu ja aed, aprill 2002.
3. Kuidas olla terve: 50 nõuannet arstidelt ja sensitiividelt. Kirjastus Sünnimaa
4. Mitu kalorit ma peaksin kulutama? Kodukiri, veebr. 1996.
5. Peolaud paneb proovile. Maalehe lisa, Targu talita, nr. 52
6. Tarmak J. - Peeglike, peeglike seina peal... Tln. 1976
7. Salupere V. - Kuidas süüa... Tln. 1979

 


Muid (koolitus)materjale