Antoine de Saint Exupéry - Sõnad kui taevatähed


Lammas kastis ehk nähtamatu nägemisest

Mul katkes kannatus. Oli viimane aeg oma mootor ära parandada. Nii kritseldasin ma selle joonise ja torisesin sealjuures:
"See on kirst. Lammas, mida sa tahad, on seal sees."
Ja ma olin äärmiselt üllatunud, kui minu noore kriitiku nägu särama lõi:
"See on täpselt nii, nagu ma olen soovinud. Mis sa arvad, kas see lammas vajab palju rohtu?"
Väike prints

"Hüvasti," ütles rebane. "Siin on mu saladus. See on väga lihtne: üksnes südamega nähakse hästi. Oluline on silmale nähtamatu."
Väike prints

Kui juhus äratab armastuse, seab inimeses kõik end selle armastuse järgi ja armastus tekitab temas avaruse tunde. Kui minu Saharas olemise ajal araablased äkki ööpimedusest meie lõkke äärde ilmusid ja meie tähelepanu eemalasuvatelt ohtudelt juhtisid, siis liitus kõrb üheks tervikuks ja sai üheks mõtteks. Need saadikud olid määratlenud kõrbe avaruse. Nii juhtub ka muusikaga, kui see on ilus... Ülev loob avaruse tunde.
Ent ma mõistan ka, et mitte midagi sellest, mis puutub inimesse, ei lase end loendada ega mõõta. Tõeline avarus ei ole silma jaoks, vaid rahuldab üksnes vaimu. See on nii palju väärt kui keel, sest keel ühendab asju.
Lend Arra'sse

Sellega, millest see oleneb, ei saa me ette arvestada. Kauneimat rõõmu elatakse läbi alati seal, kus seda kõige vähem oodatakse.
Tuul, liiv ja tähed

Kuidas siis elu neid jõuvälju üles ehitab, millest me elame?
... Kui vähe kära teeb tõeline ime! Kui lihtsad on olulised sündmused...
See juhtus ühel sõjaeelsel päeval Sa?ne'i kallastel, Tournus' ümbruses. Me olime lõunasöögiks valinud restorani, mille puust veranda rippus jõe koha.... Paar sammu meist eemal kuivatasid kaks madrust lootsikut ja me kutsusime nad külla. Me kutsusime neid oma rõdult alla vaadates. Ja nad tulid. Leidsime, et nii on loomulik kaaslasi külla kutsuda, võib-olla selle nähtamatu peo tõttu meis enestes... Päike tegi head. Paplid teisel kaldal, tasandik kuni silmapiirini - kõik hulpis päikese mahedas meevalguses. Me muutusime järjest rõõmsamaks ja ei teadnud sugugi, miks. Kindlusetunne oli kõiges: päikeses, et see paistis; jões, et see seal voolas; madrustes, et nood meie kutse peale tulnud olid; ettekandjas, et ta meid rõõmsa sõbralikkusega teenindas, justkui oleks tegemist raugematu peoga.... Nautisime täiuslikkust, kõik soovid olid täitunud, meil ei olnud enam tarvis südant puistata. Tundsime end olevat puhtad, siirad, selged ja leebed. Me poleks osanud öelda, milline oli see tõde, mille silmnähtavus meid hurmas. Aga tunne, mis meid valdas, oli kindlusetunne.
Kiri pantvangile

Kindlasti põgenetakse reisides avaruseotsingutesse. Ent avarus ei lase end leida. Ta rajab end. Ja põgenemine ei ole veel kunagi kuhugi juhtinud.
Selleks, et end inimesena tunda, võidu joosta... või sõda pidada, on inimesel vaja sidet, mille abil ta end kaasinimestega ja maailmaga ühendab. Siiski, kui vilets on see side! Kui kultuur on tugev, täidab see inimese täielikult isegi siis, kui ta kohalt ei liigu...
Palvetavas dominikaani ordu mungas on kokkusurutud olevik. See inimene ei ole mitte kunagi rohkem inimene kui sel hetkel, sest ta on liikumatult iseendasse süüvinud. Pasteur'is, kes oma mikroskoobi kohale kummardub, on kokkusurutud olevik. Pasteur ei ole kunagi rohkem inimene kui ajal, mil ta vaatlusi teeb.... Nii läheb ta edasi hiiglase sammudega isegi siis, kui ta end kohalt ei liiguta, ning avastab avaruse. Nii on Cézanne, liikumatult ja tummalt oma visandi ees, jäädavalt olevikuline. Ta ei ole kunagi rohkem inimene kui ajal, mil ta vaikib, järele proovib ja otsustab. Edasi muutub tema lõuend talle mereks.
Lend Arra'sse

Tõeline armastus: sidemete võrk, mis lubab tekkida.
Lend Arra'sse

Inimene tegeleb nii palju oma kehaga: ta riietab seda, peseb, hooldab, raseerib, joodab, söödab. Inimene on end oma kehaga, selle koduloomaga, identifitseerinud...
Inimene on koos kehaga juhtinud, koos temaga kisendanud, armastanud. Inimene ütleb keha kohta: "See olen mina." Ja nüüd korraga kukub see enesepettus kokku. Inimene vilistab oma keha peale! Ta alandab selle teenijarämpsuks. Kui viha pisut paisub, armastus ekstaasini jõuab... siis laguneb see kuulus solidaarsus koost.
Su poeg on tuleohus? Sa lähed teda päästma! Sa ei suuda end tagasi hoida! Sa põled! Sulle on see ükskõik.... Sa oled oma poja pääste.
Viieteistaastaselt sain ma oma esimese õppetunni. Üks mu noorematest vendadest oli juba mõnda aega surmale määratud. Mu vend ütles mulle: "Ära unusta seda kõike üles kirjutamast." Kui keha kuhtub, tuleb nähtavale oluline. Inimene ei ole midagi muud kui pundar suhteid. Üksnes suhted lähevad inimestele korda.
Lend Arra'sse

Kui väike prints unne suikus, võtsin ma ta kätele ja asusin taas teele... Oli tunne, nagu kandnuks ma habrast vääriskivi... ja ma ütlesin endale: See, mida ma seal näen, on kõigest kest. Tõeline on nähtamatu...
Väike prints

"Tundub, justkui oleksin ma surnud, ja see pole tõsi... Sa mõistad. Seda on liiga palju. Ma ei saa seda keha kaasa võtta. Ta on liiga raske... Aga ta jääb sinna lamama, nagu üks vana hüljatud kest. Ei tohiks olla kurb selliste vanade kestade pärast..."
...Ma tean, ta on oma planeedile tagasi pöördunud, sest koidikul ma tema keha enam ei leidnud. See ei olnudki nii raske keha.
Väike prints


Üksainus roos ehk vastutusrikkast armastusest

"Aeg, mille sa oma roosile pühendanud oled, muudab su roosi nii tähtsaks."
"Aeg, mille ma oma roosile pühendanud olen..." ütles väike prints, et seda meelde jätta.
"Inimesed on selle tõe unustanud," lausus rebane.
"Aga sina ei tohi seda unustada. Sa vastutad kogu oma elu selle eest, kelle usalduse sa oled võitnud. Sa vastutad oma roosi eest..."
Väike prints

Ma märkan oma naise silmis, ma ei suuda midagi muud näha. Silmad vaatavad mulle küsivalt otsa. Nüüd märkan ma kõigi nende silmi, kes minust võib-olla hoolisid. Pilkude kogunemine heidab mulle ette mu vaikimist. Ja ma vastan siiski. Ma vastan nii kõvasti, kui suudan. Ma ei suuda ju heledamaid leeke öösse saata!
Iga kord, kui nägin ootavaid silmi, põletas see mu südant, mind haaras märatsev soov üles tõusta ja otseteed minema joosta. Seal teisel pool kisendavad nad abi järele, seal teisel pool elavad nad läbi laevahuku! Nii veidralt vahetuvad rollid... Ma suudan sellega hästi leppida, et uinun üheks ööks, aastasadadeks. ...Aga kisendamine sealt teiselt poolt, need ahastuse suured leegid, neid ei suuda ma taluda. Sellise õnnetuse ees ei saa seista, käed vaheliti rinna. Iga sekund, kui ma rahulikult paigal seisan, on nende mõrv, kes on mulle kõige kallimad.
Mitte meie ei elanud laevahukku läbi. Palju rohkem elasid seda läbi ootajad, keda meie vaikimine ähvardas, keda üks kohutav viga meeleheitesse tõukas. Pidime lihtsalt nende juurde minema, neid päästma.
Tuul, liiv ja tähed

Ühtlasi esineb veel too teine tundmus, mida ma hommikul tegutsedes taas tajun. Keha on siis ainult mingit liiki vahend, millel pole suurt tähendust, ning keha jaoks ei ole olemas suuri tragöödiaid.
Midagi saab mulle jällegi selgeks ja see on ilmselt meeldivaim sellele kummalisel mäel, millel ma täiesti üksi istun. See on ärritav kõigile neile, keda ma armastan, ärritav kõikidele inimestele. Alati üks ja seesama lugu. Kui viibitakse ohus, vastutatakse kõige eest. Enim armastatakse lausuda: "Tulgu rahu teie südamesse!"
Sõjakirjad sõbrale

Inimene tõuseb kümne tuhande meetri kõrgusele, plahvatab, ja siis ei ole enam midagi. Aga iial ei saa inimene teist inimest külastada. See on piirideta maa. Väike tüdruk, kes külmetab, kurvastab rohkem kui katkine kütteseade viiekümnekraadise külma käes. Mulle on tuttav külm, mulle on tuttav janu, mulle on tuttav ebakindlus - aga ainult teiste ebakindlus.
Ja siis ma ei tea, kust tuleb selline igatsus kõik enda peale võtta.
Sõjakirjad sõbrale

Indiviidi väärikus nõuab, et teda ei orjastaks teise inimese heldus. Oleks absurdne, kui kogetaks, et millegi omajad, arvestamata nende headust, nõuaksid mitteomajatelt tänu.
Lend Arra'sse

Üksikinimeste õiguste kinnitamise asemel oleme hakanud rääkima kollektiivi õigustest. Me oleme pealt vaadanud, kui märkamatult kollektiivi moraal sisse imbub, jättes hooletusse inimese. Sellest moraalist selgub, miks indiviid on kohustatud end kollektiivi eest ohverdama. Ilma sõnakunstita ei suuda see moraal aga enam selgitada, miks kollektiiv on kohustatud end üksikinimese heaks ohverdama.
Lend Arra'sse

Kahtlemata on ohvril karakterit kujundav tähendus, ent kuidas suudetakse seda lapsele sisendada ilma ettekujutuseta Jumalast? Ma olen kohkunud, kui raskustega silmitsi seistes osutatakse kellegi teise, mitte Jumala autoriteedile. Külvatakse ju kõrgustest.
Taskuraamatud

Mõistan inimeste vennalikkuse algallikat. Inimesed olid vennad Jumalas. Inimene saab olla vend üksnes ühtsuses. Kui inimestel ei ole ühendavat sidet, on nad üksteise kõrvale asetatud ega ole üksteisega seotud...
Minu kultuur, Jumala pärast, on teinud inimesed vendadeks inimeses.
Lend Arra'sse

Minu kultuur on jutlustanud eneseaustusest, see tähendab austust inimese ees iseenese kaudu.
Ma mõistan, miks armastus Jumala vastu on pannud inimesed üksteise eest vastutama ja asetanud neile peale lootuse kui vooruse. Et see armastus tegi igaühest Jumala saadiku, oli kõigi õnnistus iga üksiku käes. Kellegi Kõrgema saadikutena ei tarvitsenud keegi enda pärast meelt heita. Meeleheide tähendas jumalasalgamist endas. Kohustust lootusele võinuks väljendada nii: "Sa pead end niisiis nõnda tähtsaks? Mida sa endast oma meeleheitega kujutad?"
Minu kultuur, Jumala pärand, on pannud inimese vastutama kõikide inimeste ees ja kõik inimesed iga üksiku ees.
Lend Arra'sse

Aastasadade jooksul on minu kultuur vaadelnud inimeste läbi Jumalat. Inimene oli loodud Jumala võrdpildi järgi. Jumalat austati inimeses. Inimesed oli vennad Jumalas. See Jumala peegeldus määras igale inimesele võõrandamatu väärikuse. Inimese suhted Jumalaga põhjendavad täiesti selgelt igaühe kohustusi iseenda ja kaasinimese vastu.
Minu kultuur on kristlike väärtuste pärijanna. Ma tahan toomkiriku ehitusplaani üle mõtiskleda, et mõista seda ehitust paremini. Jumala sisemine aade tegi inimesed võrdseks, sest nad on võrdsed Jumalas... Võrdsus on vaid mõttetu sõna, kui ei ole olemas midagi sellist, millesse see võrdsus end siduda laseks.
Ma mõistan, miks Jumalas olev võrdsus ei too endaga kaasa mingit vastuolu ega korralagedust. Demagoogia esineb selles, kui ühise mõõdu puudumises muutub võrdsuse printsiip identsuse printsiibiks.
Lend Arra'sse

Guillaumets' julgus seisneb eelkõige tema otsekohesuses. Ent tema tegelik suurus tuleneb vastutustundest. Ta tunneb end vastutavana iseenda, oma posti ja kaaslaste eest, kes teda ootavad. Nende mure ja rõõm on tema kätes. Ta tunneb end vastutavana selle eest, mis segipaisatuna elavate keskel ehitatakse uueks üles ja millele ta peab kaasa aitama, kandes vastutust inimeste saatuse eest, niikaugele kui tema töö küünib...
Inimeseks olemine tähendab vastutada, häbi tunda viletsust nähes, kui ise selles ilmselt süüdi ei oldagi, olla uhke edu üle, mida kaaslased on saavutanud. Tunda, et kivi, mis kohale asetatakse, osaleb maailma ehitamises.
Selliseid inimesi tahetakse asetada ühte ritta härjavõitlejate ja mänguritega? Ülistatakse nende surmapõlgust. Ma vilistan surmapõlgusele. See on ainult märk vaimsest vaesusest või nooruse ebaküpsusest, kui see ei juurdu enda peale võetud vastutuses.
Tuul, liiv ja tähed

Ma olen pealt näinud enesetappu. Mingi armuvalu viis noore inimese niikaugele, et ta kihutas endale ülima täpsusega kuuli südamesse. Ma ei tea, millist kirjanduslikku eeskuju ta kasutas, kui tõmbas endale kätte valged kindad, kuid ma mäletan, kui väga ma tunnetasin selle kurva vaatepildi haletsusväärsust, mitte suursugusust...
{Seevastu jutustas Guillaumets'st, tema koletust rännakust läbi Andide pärast allakukkumist: viis päeva ja neli ööd mööda 4500-meetriseid järske kaljuseinu üles ja alla, 40o külmas, ilma kirkata, nöörita, toiduaineteta:} "Vaid üks päästab - tuleb teha üks samm. Ja veel üks samm. See on alati üks ja seesama samm, mida uuesti alustatakse..."
"Seda, mida ma tegin - ma võiksin sulle vanduda - , poleks ükski loom kunagi teha suutnud." Ma pidin selle ütluse üle {Guillaumets' esimene arusaadav lause pärast tema päästmist} mõtisklema, see on õilsaim, mida ma tean, see lause, mis taastab tõelise auastmestiku, mis annab inimesele tema koha ja au.
Tuul, liiv ja tähed

Igaüks vastutab kõige eest. Igaüks üksi vastutab. Igaüks vastutab kõige eest üksi. Esmakordselt taipan ma selle religiooni saladust, millest meie kultuur - mida ma käsitlen kui enda oma - on võrsunud: "Patud, mida inimesed kannavad..." Ja igaüks kannab kõikide inimeste patte.
Lend Arra'sse

Väike prints läks taas roose vaatama. "Te ei ole üldse minu roosi moodi, te pole veel mitte midagi," ütles ta neile...
"Te olete ilusad aga tühjad... Teie eest ei saa surra. Kindlasti keegi, kes mööda läheb, võib mõelda, et minu roos on teie moodi. Aga tema üksi on tähtsam kui teie kõik, sest tema on see, keda ma olen kastnud. Sest tema on see, kelle ma olen asetanud klaaskupli alla. Sest tema on see, keda ma tuulevarjuga kaitsnud olen... Sest ta on minu roos."
Väike prints


Järgmine osa - Kõik saavad sinu sõpradeks ehk kinkimise ühendusest

Tagasi SISUKORDa

Sama raamat MS Word dokumendina, (pakitud zip formaadis)

  Sama raamat pdf formaadis


Veel raamatutest