STRESSI TEEJUHT - Kuidas saada lahti liigsest pingest?
 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


3. PINGE LEEVENDAMISE VÕTTED

3.4 Meelematk

Kui oled õppinud lihaseid lõõgastama, pole raske ka kujutlustega oma enesetunnet suunata. Kujutle end rahulikku, meeldivasse paika. Selliseks kohaks võib olla maheda tuulega rand, turvaline metsalagendik, päikeses helendav nurm või vaikne järvekallas. Võid tuua kujutlusse ka küdeva ahju või mõnusa voodi. Sa ei pea seejuures lähtuma reaalselt võimalikust: võid end näiteks muinasjutulinna, lendavale vaibale või hõbedastesse pilvedesse kujutleda. Oluline on kangastuvasse pilti niivõrd süveneda, et see kogu su tähelepanu köidab. Soovitav on meelematkaks valida koht, mis ei seostu reaalselt läbielatud sündmuste ja kogemustega. Mõned näited:

 • Kujutle ennast kõndimas imekaunil rannal piki veepiiri. Paljad tallad vajuvad kergesse sooja liiva. Laine rullub hellitavalt üle varvaste ja vajub taas merre. Sa kuuled mere tasast kohinat. See heli mähib sind endasse ja paneb kuulatama. Vesi sillerdab kütkestavas valguses ning su pilk puhkab selle värvide ja varjundite mängul. Mahe meretuul paitab su põski ja sasib juukseid ning toob huultele soolakaid piisku. Su sõõrmed tunnevad mõrkjat, värskendavat lõhna. Iga hingetõmbega voogav sinusse puhast ja maitsvat mereõhku. Sind valdab ääretu rahu.
 • Sa lamad päikeses helendaval nurmel keset haljast rohtu. Su kohal on sinine taevas ja paar valget pilve. Sa tunned, kuidas päikesevalgus su nägu soojendab. Tunned rohu uimastavat, karget lõhna. Üksikud kõrred kiiguvad su kohal, nagu tahaksid sind õrnalt puudutada. Kaugemal kuuled oja vulinat. Sa tunned suus puhta, kosutava vee maitset. Taamal kohiseb tasa mets ning häälitsevad linnud. Tunned end turvaliselt, kaitstuna, puhanuna.
 • Ülaltoodust eeskuju võttes kujutle enesele sobiv meelispaik ja ümbrus. Kirjelda kujutletavat 5 meele keeles: mida sa näed, kuuled, haistad, kombid ja maitsed. Meeltega tajutava kujutlemine aitab kiiresti jõuda rahu ja lõõgastumiseni. Soovi korral võib kujutletu paberile maalida, joonistada, kirjutada ning leida, millised värvid, varjundid, vormid, helid sind köidavad.

  Milline on aastaaeg? Kas on hommik, päev või õhtu? Milline on temperatuur? Mis puudutab su keha ning millised on pinnad, mida sa ise puudutad? Milliseid lõhnu tajud enda ümber? Oled sa üksi või kellegagi koos?

  Et kujutlustes jõuda meeldivasse paika, tee seda järgmiselt:

 • Lõõgasta iga lihas oma kehas pealaest kuni jalatallani.
 • Iga väljahingamise ajal kujutle, kuidas pinged ja probleemid su kehast lahkuvad.
 • Nüüd kujutle, milline oleks see parim paik, kus sa ihaldaksid olla (kujutle seda meeltele mõistetavas värvide, vormide, helide, lõhnade, maitsete ja puudutuste keeles ning nii täpselt, kui vähegi saad)…
 • Kujutle end selles imelises ümbruses…
 • Lase selle paiga ilu ja rahu enesest läbi voolata: see on koht, kus sind miski ei häiri, kõik on täiuslik, sa oled täiesti lõõgastunud.
 • Jäta see paik meelde, sest alati, kui sa iganes tahad, võid mõtetes siia tagasi tulla, et hetkeks puhata ja lõõgastuda, rahunemist ja rahu nautida ning uut jõudu koguda.

 • Järgmine peatükk - Pinge leevendamise võtted - Mõtlus

   Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


  Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale .