STRESSI TEEJUHT - Kuidas saada lahti liigsest pingest?
 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


4. LOOVTEGEVUSED STRESSI ALANDAJANA

4.2 Ka värvid räägivad

Värvimaailm on põnev ja üllatusterohke. Oma füüsikaliselt olemuselt on värv pinnalt peegeldunud valgus, mis vastavalt lainepikkusele kutsub silmas esile erinevaid värviaistinguid. Värve on juba ammusest ajast rakendatud mitmetes valdkondades: kunstis, reklaamis, rõivatööstuses, ravis, kosmeetikas, psühholoogias.

Värvid nagu muusikagi on tundeelu kandjad ja nendega saab mõjutada oma meeleolu. Erksad värvid edastavad optimismi, suhtlemisjulgust, ambitsioone, pastelsed toonid vaoshoitust, tumedad viitavad omaette olemise tarbele. Värvide eelistamine võib oleneda ka paikkonnast, looduskeskkonnast. Näiteks lõunamaa rahvad kannavad sagedamini värvikirevamaid rõivaid, põhjapoolsetel aladel domineerivad riietuses pastelsed ja kargemad toonid.

Värvid, milles end mugavalt tunned, lasevad sinu isiksusel kõige paremini väljenduda. Igaühel on isikupärane värvitunnetus ja eelistus. Teiselt poolt saab värve valides ka oma meeleolu kujundada.

Riietu värvidesse

Paremini tunneme end sellise värvilahendusega riietuses ja interjööris, mis vastab meie emotsionaalsele seisundile ja samas aitab korvata meie nõrku külgi. Värvid on ka sõnatu suhtluse abivahendiks. Kõrvutades kellegi rõivastuse värve ja kehakeelt, püüame vaistlikult tajuda, kas need toetavad üksteist või on millegi poolest vastuolus. (Näiteks kui kiisakavalt kirevas pintsakus mees esineb häbelikult või tagasihoidlikult pruunikas-halli riietunud isik ägedalt þestikuleerib.)

Meelisvärvid muudavad keskkonna mõnusamaks. Mõtle, milliste värvide keskel tunned end kõige paremini, ja too need värvid oma koju, garderoobi, jumestusse, kujutlusse. Loodus on värvirohke ja ka inimese meeled vajavad erinevaid värvivibratsioone. Mõned klammerduvad liiga pikalt ühe värvitooni külge. See on signaaliks, et midagi on nende elus tasakaalust väljas. Näiteks halli eelistamine võib viidata ülepingutusele, sinakasroheline anda märku vajadusest suurema iseseisvuse järele, punane arvatakse osutavat soovile suurendada oma füüsilist vastupidavust (ning veetlust). Dominantsest toonist ei maks üleöö loobuda, kuid vähehaaval peaks teisi värve lisama küll.

Värvidega saame kaasa aidata oma suhtlemisedukusele. On ju inimese välimus see, mille järgi kohtumisel esimene mulje kujuneb. D. L. Mella on oma värvianalüüsis välja toonud teatud sõnumid, mida rõivastuse värvidega saab edasi anda, ning seeläbi end suhtlussituatsioonis kindlamalt tunda:

Punane - loob valmiduse romantiliseks suhteks, taastab füüsilisi jõuvarusid, väljendab jõudu, eristab massist;

Roosa - vabastab stressist, toetab naiselikkust, lõõgastab vaimu ja aitab südamehäält kuulata;

Punakaspruun - lubab meelelahutusi, soodustab meelelist suhet, tõrjub eemale välised pinged, kaitseb tüütute inimeste eest;

Ruuge - korrastab aega ja energiat, aitab end motiveerida ja soovitud tulemust saavutada, säilitab füüsilist vastupanuvõimet;

Virsikuvärv - hoogustab heategevust, annab jõudu, aitab armastust tegudes väljendada ja õnnelikke juhuseid märgata;

Kollane - annab suhtlemisjulgust, peatab või ennetab depressiooni, julgustab oma soove esile toome, aitab, kui on vaja end ja oma oskusi müüa;

Piparmündiroheline - tasandab emotsioone, tervendab keha, alandab väliseid pingeid, soodustab romantilisi unelmaid;

Õunaroheline - aitab eneses uusi soove avastada, millestki uuest huvituda, uusi võimalusi leida, olla väljakutsuv;

Roheline - suurendab objektiivsust, rahustab, aitab sõltumatult eesmärke seada, kõrvaldab lahkhelisid;

Sinakasroheline - arendab iseseisvust ja praktilist meelt, toetab hingelisi tegevusi, alandab emotsionaalseid pingeid;

Helesinine - soodustab loovust, julgustab õppima, rahustab üliaktiivsust, tugevdab loogilist ja analüütilist taipu;

Tumesinine - kaitseb tundemaailma, ennetab tööväsimust, lisab elutarkust ja avardab silmaringi, suurendab eneseteadlikkust;

Kahvatulilla - soodustab intuitsiooni, aitab usaldada oma tundeid, rahustab, kui oled sisemises segaduses, alandab üliaktiivsust;

Purpur - suurendab usku oma tõekspidamistesse, kaitseb liigse hõivatuse eest, suurendab intuitiivseid võimeid, alandab välist survet;

Pruun - tugevdab sisemist kindlustunnet, vähendab ülemäärast vaimset aktiivsust, tasandab ebajärjekindlust tegudes;

Must - kaitseb väliste mõjude eest, vabastab umbmäärased hirmud, tõstab enesekontrolli, tugevdab veendumusi;

Valge - takistab negatiivset mõtlemist, edastab enesekesksust, alandab lihaspingeid, avab uutele ideedele;

Hall - vähendab väliseid pingeid, hoiab ära mittevajalikke sekeldusi, rõhutab enesekaitset, aitab rahulik ja passiivne välja näha;

Hõbehall - alandab väliseid pingeid, tõstab usku enesesse ja eneseväärtust, suurendab eneseaustust, kaitseb sisemiste hirmude eest;

Kuldkollane - soodne materiaalse edu suurendamiseks, soodustab püüdlemist kõrgete ideaalide suunas, ergutab vajadust end tasustada, tõstab turvalisustunnet.

Nendest värvisõnumitest võib kujundada ka lõbusa seltskondliku mängu ja vaadata, millist värvi keegi teatud suhtlemissituatsioonis kannaks või teiselt ootaks. Värvieelistused muutuvad koos emotsioonide vahetumise ja elumuudatustega. Täna valitud värv iseloomustab inimest selles hetkes. Kui tema tundeelus toimub muutus, muutuvad ka värvid eneseväljenduses.

Leia oma värvid maalides

Maali vesivärvidega ja võimalikult suurele paberile. Joonistusannet ei ole selleks vaja. Kui oled paremakäeline, siis maali vasaku käega, kui vasakukäeline, siis paremaga. Nii pääsevad tunded vabamalt esile. Vali erinevaid värve ja püüa lahti mõtestada neid tundeid, mida värvid esile kutsuvad. Leia kõige omasem ja kõige võõram värv. Vaata, milliseid värve omavahel ühendad, mida need toonid ja ühendused sinu jaoks tähendavad. Teistega koos maalides tajud selgemini, et sinu maaling kujutab just sind ennast, sinu värvieripära. Puhaste värvide kõne on selge, segatud toonidel ettevaatlik. Tugevad toonid hüüavad, mahedad sosistavad. Mida need värvid sinuga räägivad?

Võid teha kujutlusmatka värvidesse. Sule silmad ja rända kujutluses kevadisele nurmele (suvisesse aeda, kuldsesse sügismetsa, kargele talvisele lagendikule), kujutle värve ja varjundeid ning mähi end värvidesse. Vali mõni tekkinud kujutluspiltidest ning maali see paberile. Mis sest, et pilt võib tulla vähem intensiivne kui kujutletu - oluline on talletada kogetud tundeelamus.

Meeleolu tasakaalustamiseks võta värvid, mis vastavad su tujule (näiteks igavuse hall, masenduse must, porikarva pruun, erutuse punane), ning vea paberile jooni, moodusta kujundeid, värvilisi laike. Mõne aja möödudes vaheta värve. Kui tahad jõuda rahunemiseni, maali jahedate siniste ja rohelistega, soovid leevendada kurbust ja muret, kasuta helesinist, -lillat ja roosat; tahad vabaneda masendusest ja tülpimusest, kasuta kollaseid-punaseid toone.

Tundeid või paberile välja elada. Võta suur leht paberit (sobib ka vana ajaleht, tapeedirull jms.) ja kritselda sinna oma tuju (viha, mure, kurbus, hirm, üksindus, rõõm, imestus, üllatus). Leia kritseldades just sulle sobivad liigutused, nende amplituud ja vajutuse tugevus. Lase käel teha seda, mis ta tahab. Võid seda harjutust samahästi teha ka värvidega, kasutades maalimiseks mitte pintslit, vaid sõrmi. Valmis pildi võid vastavalt meeleolule kas säilitada, ära põletada või katki rebida, võid selle ka nõnda kokku kägardada, et saad skulptuuri. Kritseldust või värvilaike võib ka täiendada: vaata loodut ning lisa midagi sellist, et valmiks konkreetne pilt. Pane oma pildile nimi ning mõtiskle, mida see pilt sulle rääkida võiks. Kritselda või maali paberile see, mis sulle hetkel tähtis ja oluline; absoluutselt paha või absoluutselt hea või midagi, mida olemas ei ole. Leia, mis on sulle omane ja mis võõras.

Joonista paberile oma elu iseloomustav joon või jõgi. Milliseid värve millise perioodi jaoks kasutad, kuidas ja mis värviga kujutad üleminekuid ühest eluetapist teise? Jätka joonistust praegusest tulevikku. Joonista nii, kuidas iganes tahad. Oluline pole tulemus, vaid tunnete vaba väljendamine.

Sisene värvidesse

Värvide kujutlemine on hea lõõgastumisviis. Sea end mugavalt istuma või heida pikali. Hinga rahulikult. Pinguta lihaseid sissehingamisel, lõdvesta väljahingamisel. Korda seda seni, kuni tekib vaba ja mõnus olek. Kujutle, kuidas kõrgusest langev puhas valge valgus sind ümbritseb. Hing seda sisse ja lase sellel endast läbi voolata. Kui kehas on pinged, raskus või valud, siis kujutle seda kohta tumedamana ja lase valgusel see tumedus minema pühkida. Nii võib kasutada erinevaid värve ja ükshaaval kõigi vikerkaarevärvidega oma meelt ja keha hellitada. Üldjuhul sinine rahustab ja jahutab. Türkiis rahustab ja elustab. Roheline rahustab, tasakaalustab. Kollane värskendab ja julgustab suhtlema. Ruuge tõstab meeleolu. Punane soojendab ja ergutab. Roosa lohutab. Violett mõjub värvidest kõige hingestatumatult. Sügavat indigot (tumesinine, millele on lisatud terake punast) peetakse üksinduse värviks.

Mõtetel ja kujutlustel on suur jõud, nii soovidel kui kartustel on pealegi kalduvus realiseeruda. Värvieksperdid kinnitavad, et oskus värvide sõnumit kasutada aitab suunata oma meeleolu ja parandada enesetunnet.

Järgmine peatükk - Loovtegevused stressi alandajana - Keha kõneleb liikudes

 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale .