STRESSI TEEJUHT - Kuidas saada lahti liigsest pingest?
 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


4. LOOVTEGEVUSED STRESSI ALANDAJANA

4.3 Keha kõneleb liikudes

Pinged hinges annavad endast märku ka keha kaudu. Kehaterapeudid on välja toonud seose emotsioonide ja lihaspingete vahel. Allasurutud negatiivsed tunded (viha, frustratsioon, ängistus) ja ka positiivsed emotsioonid (nauding, rõõm, armastus) blokeerivad energia vaba voolu kehas ning võivad pingestada lihaseid sedavõrd, et see mõjutab kehahoiakut. Pinged õlapiirkonnas viitavad vastutusele. Lihasjäikus selles piirkonnas võib olla tingitud ületöötamisest, aga samuti ka liiga vähesest tööst. Alaseljapinge võib tähendada toetuse puudumist või kohustust teisi aidata, rinnapiirkonna pinge võib anda märku sügavale peidetud kurbusest. Säärevalud võivad tuleneda elus edasiliikumise kartusest. Peavalud võivad olla seotud alaväärsustunnetega. Probleemid silmadega võivad tähendada, et meile ei meeldi see, mida oma elus näeme, kaelahädad aga annavad märku paindumatusest ja oskamatusest näha asjade teist poolt. Probleemid kõriga võivad olla seotud hirmuga välja öelda oma vajadusi ja kartusega muutuse ees. Enesega rahulolev inimene on sirge rühiga ning kohtab maailma püstipäi

Lihaspingetest vabanemiseks on terapeudid ja treenerid välja töötanud erinevaid harjutuste komplekse (näiteks Alexandri tehnika, bioenergeetika jt.). Samas on juba koopamaalingutel kujutatud inimest tantsimas, mis nüüdisajal jõu- ja aeroobikasaalide rohkuse juures kipub unustusse langema. Seltskondlikul tantsul on sportliku treeningu ees eeliseid - see on ühtlasi emotsionaalne suhtlemisvorm. Tants lisab kehale uut energiat ja värskendab tundeelu.

Leia võimalusi loovaks liikumiseks

Tantsus võib tähtsustada erinevaid külgi: liikumises väljendatud tundeid, muusikasse seatud sammude ja figuuride tehnilist täiuslikkust, visuaalset naudingut, graatsiat jne. Peale selle pakub tants hea võimaluse loovaks liikumiseks, kui me vaid suudame ületada oma sisemised barjäärid ja vabastada keha seda kammitsevast laiskusest ja jäikusest. Loov tants hõlmab igasugust liikumist - lapsikust karglemisest aeglase valsi või klassikalise "sureva luigeni". Tarvis on vaid julgust oma kehal võimalikud liikumisvariandid järele proovida. Kui peres on lapsi, siis on see lihtsam, sest neile meeldib alati hullata. Paljud naised mäletavad tüdrukupõlvest, kuidas nad oma tuppa sulgusid, muusika mängima panid ja tantsisid, tantsisid, tantsisid… ja kui hea tunne pärast oli. Loov tants ongi see, kui lihtsalt lasta oma kehal muusikas liikuda. See ei ole sugugi ainult naiste pärusmaa, tants pakub ka meestele naudingut ja lõõgastust, kui mitte niivõrd hingeliselt, siis füüsiliselt kindlasti.

Liigutuste keele õppimine algab liikumisele keskendumisest. Kõik muu, mis on ümber, muutub ebaoluliseks. Tekib uus kogemus kehast, ruumist ja liikumisest. Oluline on viibida selles hetkes. Me tegeleme pidevalt oma teadmiste täiendamisega, kõneosavuse arendamisega, töövilumuste parandamisega. Ka füüsilise treeninguga püüdleme tehnilise täiuslikkuse ja suutlikkuse kasvu poole, sageli kuulamata keha vajadusi või just neid alla surudes. Loov liikumine annab kehale võimaluse olla suunajaks, vabastada ta mõistuse poolt ette kirjutatud normidest ja reeglitest.

Alustada võib lihtsate harjutustega. Hakka kõndima ja püüa tabada oma sisemist rütmi. Aeglusta ja kiirenda sammu, kuni tunned end liikudes mugavalt, ja jätka selles rütmis mõnda aega. Nüüd muuda oma liikumist, et tunnetada ruumi: pikenda ja lühenda sammu, vaheta suunda, püüdle kõrgusi väljasirutatult ja proovi, kuidas on olla madalal maadligi.

Lisa liikumisele kõike, mida võimaldavad lihased ja liigesed: kasuta käsi, liigu päkkadel ja kandadel, suuna end peaga ja proovi, mis tunne on, kui juhib nina, õlg või selg jne. Jätka ja katseta, kuidas tempo muutused mõjuvad. Seisa vahepeal ja tunneta, mis juhtub, kui tõmbad keha pingesse. Harjuta tasakaalu: võta selliseid samme ja tee niisuguseid liigutusi, kus tasakaal kipub kaduma, näiteks tõsta jalg kõrgele ja püüa aeglaselt pikk samm võtta.

Võid proovida ka näiteks jalaga või ninaga sõnu õhku kirjutada. Võimalusi end ruumis, ajas ja tempos tunnetada on palju ja kord alustanud, avastad ise järjest uusi.

Päris lõbus on selliseid harjutusi mitmekesi teha. Võib katsetada ka, kuidas oleks kellekski teiseks kehastuda: üks paarilistest laseb oma kehal vabalt ja aeglaselt liikuda ning teine (näoga paarilise poole või olles tema taga) kordab samu liigutusi, nagu tema kujutis peeglis.

Tänavalgi võib leida palju huvitavat. Jälgi mõne inimese kõnnakut ja proovi seda järele teha. Püüa arvata, mida võiks tunda ja mõelda sellise kõnnaku omanik.

Ka täiskasvanu keha tahab mürada ja hullata. Kui põrandale saab laotada tekke ja patju ning eelnevalt kokku leppida, et kogu segadus pärast ühiselt kraamitakse, siis on aeg-ajalt väga tervislik end põrandal veeretada ja käpakil ukerdada.

Kujutle ennast mõneks taimeks sulle põneval maastikul ning liiguta end muusika taktis nii nagu see taim erinevatel aastaaegadel - tuules ja tormis, vihmas ja päikeses…

Kujutle, et oled mingi loom, ja jäljenda selle looma liigutusi toitu otsides, ärgates, teiste loomadega kohtudes.
Püüa end sirutada ja painutada nagu see loom. Kui tahame selle mänguga oma sisemaailma vaadata, siis võib pärast mõtiskleda, milline loom tundus kõige hingelähedasem, millist aga üldse ei tahtnud mängida. Juurelda tasub ka selle üle, kuidas nende loomadega seotud omadused sinu endaga praeguses hetkes seonduvad. Hea on siin ka teiste arvamust küsida.

Sellise hullamise võiks lõpetada pallimassaaziga, mis on üsna mõnus ja lõõgastav. Selleks heidab üks paarilistest kõhuli tekile või madratsile ja laseb keha võimalikult lõdvaks. Teine võtab keskmise suurusega palli ja hakkab seda lamaja kehal veeretama. Alusta vasakust käest. Veereta pall sõrmedest alates mööda kätt üles õlani. Tee sama vasakul käel. Nüüd veereta palli kergelt kogu ülakehal. Siis veereta jalgadel varvastest ülespoole. Veidi tugevamalt palli vajutades jätka tuharatel ja ristluupiirkonnas ning liigu edasi turjale. Massaazi võib jätkata 10-15 minutit, arvestades lamaja helli kohti (põlveõndlad ja valusad kohad) ning suurendades palli survet seal, kuhu pinged kogunevad (turi, ristluud, tuharad, sääremarjad).

Masseerijaid võib ka mitu olla. Alustada tuleb ikka kätest, kuid edaspidi ei ole sümmeetria jälgimine oluline ja ka pallid võivad erineva suurusega olla - mõnus on igat moodi, kui arvestatakse masseeritava soove. Pärast masseerimist lesige mõned minutid enne osade vahetumist. Massaazi ajal pole vaja rääkida, püüa tunnetada, mis paarilisele meeldib, ning kontrolli, kas arvasid õigesti. Taustaks kasuta rahulikku muusikat.

Loovale liikumisele ei ole piiratud liikumisvõime takistuseks. Sel puhul tuleb lähtuda neist piiranguist, mis antud olukorras kehtivad. Ka vaid ühe käe sõrmi kasutades võib samasuguse hea vabastava enesetunde saada, kui keskenduda oma käele ja sõrmede liikumisele. Iga liigutust saab tunnetada nii muusikas kui ilma selleta. Koos paarilisega võib ainult kätega samuti tantsida nagu kogu kehagagi. Tunneta oma käsi ja paarilise liigutusi. Ainult sõrme liigutades võime esile kutsuda kogu keha valdava ja pingeid vabastava naudingu, kui keskendume sellele liikumisele ruumis siin ja praegu.


Järgmine peatükk - Loovtegevused stressi alandajana - Draama ja ümberkehastumine

 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale .