STRESSI TEEJUHT - Kuidas saada lahti liigsest pingest?
 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


2. KUIDAS VÄLTIDA LIIGSET STRESSI

2.8 Lemmikloom

Paljud inimesed on tundnud hinges kergendust, suheldes kassi või koeraga. Mõnelegi annab rahuldustunde hamstri hellitamine või kanaari linnu vaatamine. Seda, kuivõrd loomadega suhtlemine inimese enesetunnet ja tervist mõjustab, on püütud ka teaduslikult uurida. Marylandi ülikoolis mõõdeti vererõhku inimestel, kes puhkasid, vestlesid arstiga, lugesid või siis suhtlesid oma koeraga. Vererõhk tõusis märgatavalt, kui katsealused rääkisid tohtriga, koeraga suhtlemisel langes see aga puhkeaja tasemele või veelgi madalamale. Eriti kergest lõdvestusid sõbraliku koera juuresolekul lapsed ja vanurid. Katsete tulemused näitasid, et ka akvaariumis ujuvaid kalu jälgivail inimestel langeb vererõhk. Lemmikloomadega tegelemine on uuringute alusel sama tõhus vererõhu alandamise vahend kui madala soolasisaldusega dieet või täielik loobumine alkoholist. Austraalias läbiviidud uurimus näitas, et koerte või kasside kasvatajail on vere kolesteroolisisaldus keskmisest väiksem ning järelikult toimub neil veresoonte lupjumine aeglasemalt.

Arvatakse, et loomade sõbralikkus ongi see, mis inimestele soodsalt mõjub. On ju loomad meie heatahtlikud kaaslased, kes enamasti ei vaidle vastu ega püüa meid pahandada. Seega ei vähenda lemmikloomad stressi mitte üksnes sellega, et pakuvad meelelahutust ja ajaviidet, vaid ka seeläbi, et on "mõistvad ja igas olukorras truud". Lemmikloomadega tegelejad on osavõtlikumad eluslooduse ja keskkonna suhtes ning suurema empaatiavõimega - suudavad paremini kaasa elada teiste mõtte- ja tundeelule.

Iga koerapidaja on sunnitud oma neljajalgse sõbraga aeg-ajalt tervistava jalutuskäigu tegema, mis on tõhus stressi leevendaja. Eriti vajalik on neljajalgse või tiivulise kaaslase hingeline tugi üksikuile, kes tunnevad puudust teiste inimeste mõistvast suhtumisest. Tähelepanu ja hellitamist ootav olend viib tahtmatult mõtted tervisehädadelt ja teistelt elumuredelt eemale. Koera- või kassipidamisest vestlemine on ka igati mõnus ja süütu jutuaine, mida sobib üles võtta kellega iganes. Nii aitab koduloom häbelikul või suhtlemisaral kaasinimesel paremini kohaneda ning on sageli ajendiks ja julgustuseks uute tutvuste soetamisel pargis või metsarajal, kus hingesugulastega kohtutakse.

Lemmiklooma liikumiste ja sirutuste jäljendamine võib võimlemise tahtmise tagasi tuua nii mõnelegi muidu spordis laisale või saamatule, tema vallatlemise jälgimine taastada mängulusti ja lisada elurõõmu.

Järgmine peatükk - Kuidas vältida liigset stressi - Uni ja unenäod

 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale .