STRESSI TEEJUHT - Kuidas saada lahti liigsest pingest?
 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


1. STRESSI TEKKEPÕHJUSED

1.4 Seksuaalsuhted

Meeste ja naiste lembesuhetest ning intiimelust räägitakse, kirjutatakse ning tehakse filme rohkem kui poliitikast, tervisest, usust ja rahast kokku. Selle vallas on ilmunud ka suurel hulgal meditsiinilise, idamaise (Vatsjajana ?Kamasuutra?), filosoofilise (näiteks Alberoni ja Frommi teosed) või psühholoogilise tagapõhjaga menukaid eneseabiraamatuid.

Mõiste seksuaalne ehk sugueluline tuleb sõnast ?eraldama? ehk ?kaheks pooleks jagama? (ladina k. seco). Keskne stressiallikas intiimelu sfääris on nii või teisiti seotud füüsilise või psühholoogilise eraldatuse, üksi- ja lahusolekuga, millega kaasneb enda mittetäisväärtuslikkuse rusuv tunne. Enamasti kannatavad üksinduse käes mehed rohkem kui naised, seda isegi siis, kui neil on üksi elades küllaldaselt pinnapealseid või ajutisi suhteid või kui nad naudivad soovi korral lõbutüdrukute seltsi.

Erinevas elueas kogetakse intiimelu stresse erinevalt. Murdeeas poistele valmistab pikki aastaid muret selline väga proosaline asi nagu ?oma tüdruku? puudumine. Nende seksuaalsuhetesse asumise soov on sageli palju pakilisem ja sagedasem kui selleks reaalselt avalduvad võimalused. Neiud on samas eas enam orienteeritud romantilistele suhetele ja mõtlevad juba ka tulevasele abielule. Peavalu teeb otsustamine, kui tõsiseks suhteid noormehega lubada areneda. Voodisse mineku kasuks langetatakse otsus rohkem uudishimust kui kirest ajendatuna.

Meeste suguline aktiivsus on kõrgeim 17-25 aastaselt ning alaneb seejärel ühtlases joones. Naiste ?kõrgperiood? on 24-33 aasta vanuses ning selle põhjuseks arvatakse olevat mitte lihtsalt füsioloogiline vaid sensuaalne küpsemine. Siit tekivad nii mõnegi pere intiimelus teatud ?käärid? – naine soovib intiimsuhteid sagedamini kui mees. Libiido (suguiha) teatav ebaühtlus pole enamasti siiski suur probleem.

Vanemaealistel säilivad füüsilise läheduse suhted. Rohkem kasutatakse silitusi, kallistusi ja hillitsemist ehk pettingut.

Ohtlik partnerluskriis tekib enamasti 45-60 aastastel. Omavanused naised ei tundu selles eas mehele enam piisavalt veetlevad ning samas tunnevad nad erutust visuaalseist ?bioloogilise kvaliteedi näitajatest? – nooruslikest kehavormidest, naha ja juuste ilust ja krapsakast kõnnakust, mis kõik on fertiilsuse (viljakuse) tõendid. Naisi köidab selles eas mehe välisest ilust palju enam tema mehelik oleks ja jõud, mis püsivad enam-vähem vormis veel pikki aastaid.

Enamasti arvatakse, et mehed taluvad kehalise armastuse puudumist naistest palju halvemini. Tuleb aga lisada, et ka naised kannatavad selle käes, ehkki oskavad oma intiimelu rahuldamatust paremini maskeerida askeldava ja pahura perenaise olekuga.

Tugeva stressogeense toimega on naistel algav kliimaks – neurootilistele ja vegetaatilistele (kehalistele) vaevustele lisandub veel bioloogiline ?mahakandmise? tunne.

Paarisuhetes tekitab probleeme libiido ebanormaalne tõus, mida naistel nimetatakse nümfomaaniaks, meestel satürismiks. Abielus mõjub selline seisund piltlikult öeldes nagu pommi lõhkemine kodukoldes – kiimatuli ähvardab armastuse tuhaks põletada. Don Juani, Casanova või tsaarinna Katarina ?vägitegudest? pajatavad raamatud, pornoajakirjad ja –videod on teinekord muidugi sobivad sugukihu stimuleerimise vahendid. Loomulikult ei tulene aga sellest, et täiuslik seksuaalelu eeldaks paljude partnerite vallutamist.

Jätkates seksuaalstressi ?psühholoogilisemate? põhjuste kirjeldamist, tuleks meenutada mehe kallal alatasa näägutava naise pärssivat mõju mehe potentsile ning kalgi ja jõhkra mehepoolse käitumisviisi otsest toimet naise frigiidsuse esilekutsujana.

Palju on räägitud ja kirjutatud sellest, kuidas armukadedus kahjustab armastust. Kui abielu jätkamine mõistmatu või seksuaalselt sobimatu partneriga põhjustab pikki aastaid kestvat rahulolematust, siis partneri hülgamine või abielu lahutamine toob samuti kaasa tugeva stressi.

Anatole France kirjutas: ?Puhas armastus elab ihalustest ja toitub valedest.? Arvatakse, et mehed armastavad silmade, naised kõrvadega. Abielus otsib mees naudingutes armastust, naine armastuses naudingut. Mehe ja naise hoiakutes armastusse, abiellu ja seksi on juba sooerinevuste tõttu mõned erinevused. See on pannud paljusid inimesi järeldama, et mehe-naise aastaid või aastakümneid kestev harmooniline liit on lause haruldane: tahes-tahtmatult valmistatakse teineteisele stressi ja hingepiina.

Erich Fromm, kellelt pärineb eesti keeleski välja antud menuraamat ?Armastuse kunst?, teeb vahet ebaküpse ehk neurootilise ja küpse armastuse vahel.

Esimene tähendab partneri alistavat või omastavat enesega sidumist, mille alateadlik siht on ennekõike oma eraldatuse või alaväärsuse tunde ületamine.

Teise armastusliigi aluseks pole impulsiivne ja mööduv iha, vaid püsiv tahe oma eluseltsilist või seksipartnerit hoida, talle hea olla ning teda sõna otseses mõttes armastada (mitte üksnes intiimelus ?tarbida?).

Täiuslik erootiline armastus saab teoks siis, kui kedagi armastatakse oma sügavaima olemusega, selleks et kogeda teise inimese sügavaimat olemust. ?Suguiha siht on ühtesulamine – mõistagi pole see vaid füüsiline vajadus, kergenduse otsimine painavale pingele. Ent suguiha võib ergutada ka hirm üksinduse ees, soov vallutada või olla vallutatud, edevus, soov haiget teha või isegi hävitada; samamoodi võib seda ergutada ka armastus,? kirjutab Fromm.

Isetu, hell ja hooliv armastus tõotab olla intiimelu paljude objektiivsete stressipõhjuste leevendamise kõige loomulikum abinõu. Nauditav intiimelu tugevdab aga omakorda kõige kindlamini armastamisvõimet. Seepärast pole liiast ka seksuaalelus suurema asjatundlikkuse omandamine. Selles valdkonnas on ka eesti keeles nii mõndagi harivat lugeda (vt. Kasutatud kirjandus).


Järgmine alapunkt - Stressi tekkepõhjused - Stress suhtlemisel

 Saateks (esilehele)  Projektiga seonduv  SISUKORD  Soovitatav kirjandus


Muid enesetäiendamise käigus ületähendatud (koolitus)materjale .