Elurõõm ei hooli vanusest

Originaal:
Walterskirchen, Helene
"Lebensfreude kennt kein Alter"
Verlag Carl Ueberreuter, Wien 2000

 

Saksa keelest tõlkinud Anne Laur


 Raamat MS Word dokumendina (pakitud zip faili)
   Materjal .pdf formaadis


Sisukord

Eessõna
Sissejuhatus
Nooruslikkuse hullus
Keskea kriis ja hälbed
Keskea kriisist keskea võimalusteni
Üleminekuaastad
Vanemad inimesed ei talu enam koormust

Inimelu loomulik rütm

Küpsed viljad on maitsvad

Küpsete inimeste võlu
Selgus oma soovides
Oma tugevuse tunnetamine
Kõrge eneseusaldus ja iseteadvus
Teadlik suhtumine elusse ja iseendasse
Suveräänne käitumine ja tasakaalukus
Oma tunnete valitsemine
Elu energiaprintsiibi järgi
Inimlik suurus ja juhtimisoskus

Küpsed aastad kui tugevaim elufaas
Täiuslik ja vilgas isiklik elu
Rõõm edukast tööst
Eluunistuste ja soovunelmate realiseerimine
Huvide ja loomingulisuse välja elamine
Uute väljakutsete vastuvõtmine

Kõigi meetoditega vananemise vastu
Energiaprintsiibi järgimine
Reipus tagab tervise
Tervislik toitumine
Igapäevane liikumine
Riskifaktorite vältimine
Korrapäraste puhkepauside pidamine
Looduslike ravivahendite kasutamine
Koormavatest emotsioonidest vabanemine
Mõjus mentaaltreening
Hinge positiivne stimuleerimine

Eeskujuks teistele
Küpsuse püsiv võlu


Eessõna

Pole vist kedagi, kes suhtuks vananemisse ükskõikselt. Igal inimesel on selle teemaga isiklik suhe. Ühele on see ajajärk seotud väheste rõõmudega, teisele põhjus elust aegamisi tagasi tõmbuda, aga ometi on inimesi, kes suhtuvad elu teise poolde positiivselt. Sellised inimesed ja nende vaated vananemisele moodustavad käesoleva raamatu eessõna.

Gina Lollobrigida, 71, itaalia näitlejanna:
"Ma armastan elu ja olen uudishimulik kõige suhtes, mida ma maailmas veel ei tunne. Me võime kaotada vananedes oma välise ilu, aga võidame palju rohkem. Me omandame kogemusi, mida ei saa noore inimesena. Vanus ei mängi mingit rolli seni, kuni oma sisemuses elu säilitatakse. Mul oli tädi, kes suri 113-aastasena. Ta oli Itaalia kõige vanem naine ja elu lõpuni aktiivne." (BUNTE, mai 1997)

Christiane Hörbiger, 60, austria näitlejanna:
Stiil on minu jaoks selle kooskõla, mida ma sisemiselt tunnen ja väliselt kannan. Ma võin olla elegantne, takerdumata asjadesse, mis sobisid mulle kunagi 20 aasta eest. Ma näen naisi, kellele abikaasa kord 20 aasta eest ütles. "Kallis, see sobib sulle nii hästi! Palun ara muuda end kunagi!" Ja nad kannavad oma lokikesi ikka samuti kräsutatult nagu tookord. Hirmust meest kaotada naerab naine alati sel samal vanal kombel, kui mees sisse astub. (GALA 1998, Artikkel "Ei tohi kunagi proovida konkureerida noorematega")

Pierre Cardin, 77, moelooja ja disainer:
"Mul pole aega igavust tunda, sest tegelen pidevalt uute teemadega. Mul pole ka aega enda peale mõelda. Ma mõtlen teiste peale, oma kohustustele, oma tööle... Mul on auahnus eksisteerida, olla. Minu jaoks tähendab tegevusetus lõppu. Ma ei saa elada midagi tegemata. See on minu õnn ja samaaegselt annab see mulle midagi, mitte ainult raha." (BUNTE, 50/98)

Simone Rethel, 49, näitlejanna, Johannes Heestersi abikaasa, romaanikirjanik:
"Ma tahaksin selle raamatuga midagi saavutada. Ma tahaksin võtta inimestelt vananemise hirmu. Ja ma arvan, et Jopie on imeline näide sellest, kuidas jäädakse nooreks, kui töötatakse edasi." (BUNTE, 3/99)

Christine Gottwald, 55, ärinaine, München:
"Vananemine mind ei kohuta, sest tunnen end sama elujõulisena kui 35 aastaselt. Oma viimase puhkuse ajal tantsisin diskol kella 2-ni öösel. Kõik noored olid juba kustunud. Nüüd, kus ma olen küpsem, naudin paljusid asju elus oluliselt intensiivsemalt ja teadlikumalt kui varem. Vahel on ka silmapilke, kus mind hirmutab mõte elada veel vaid kümme või viisteist teokat aastat. Aga siis aitab mind minu usk, palvetamine."

Peter Kimmel, 42, SSI-kontserni turundusdirektor, Cannes:
"Ma pole end kunagi tundnud nii tugevalt kui praegu. Mul on tunne, nagu oleksin roninud kõrge mäe otsa. Nüüd naudin võidutunnet, sisemist rahu, lõputut vabadust. Rahuloleva ja tasakaalukana vaatan alla orgu. Siis pööran pilgu uutele tippudele, mis mind võluvad ja mida tahan vallutada. Ma rõõmustan juba ette oma järgmiste aastate üle ja lasen end nägemustel juhtida."

Cybil Shepherd, 50, ameerika näitlejanna:
Ultima II tutvustab kosmeetikat naistele, kes on elu iseteadvalt enda kätte võtnud ega allu nooruse hullusele. Naised on ilusad elu igas etapis." (GALA, 60/98)

Karl Lagerfeld, 61, moedisainer:
"Ta on 60-aastane ja nii noor nagu tahab. Ta on ammu teinud kõike, mida on tahtnud. Ta on maju ehitanud, aedu ja parke kujundanud (nt Chelsea Flower Show). Ta kavandab ja instseneerib. Ta kirjutab, jutustab, illustreerib muinasjutte. Ta pildistab ja loob moodi. Selle kohta, mis teda innustab, ütleb ta nii. "Mu elu koosneb vaheldusest... Ma naudin aastatuhande vahetuse erutavat tunnet." (BUNTE, 13/99)

Udo Jörgens, 65, laulja ja konferansjee:
"Naise vanus ei mängi minu jaoks enam nii suurt rolli kui varem. Võibolla sellepärast, et ma olen ise vanemaks saanud ega otsi enam kiiret seiklust, vaid pigem vestlust. Vaimne haripunkt huvitab mind rohkem." (BUNTE, 11/99)


 Sissejuhatus

Paljud inimesed mõtlevad vananemisele ebamugavustundega. Neil on hirm kaotada oma nooruslikult ilus välimus ja töövõime ning olla üha enam lükatud tagavarateele. Nad peavad vananemist ajaks, mil inimene tõmbub eluprotsessist aegamisi tagasi ja pöörab pilgu tegelikult elult tulevasele vanadusrahu perioodile. Need inimesed peavad ühiskonna ja meedia poolt toodetud negatiivset pilti vanadest inimestest reaalsuseks.
Kuid see pilt on eksitav ja kohatu. Veel kunagi pole inimesed olnud mu kaua noored ja vitaalsed kui tänapäeval. Veel kunagi pole olnud nii palju võimalusi lükata vananemisprotsessi kaugele edasi. Iga niisugust tervislike, täisväärtuslike toiduainete ja vitamiinipreparaatide rohkust, terviklikke reipuse ja energia meetodeid, säästlikke eluviise ja rikkalikku puhkeaega. Veel kunagi pole inimesed olnud nii teadlikud meditsiinilistest ja geenitehnoloogilistest edusammudest ning nii avatud elukvaliteedi parandamisele. Paljud neljakümnendates ja viiekümnendates eluaastates inimesed tunnevad end veel täiesti reipate ja tervetena ning lausa pakatavad energiast ja elurõõmust. Üha rohkem inimesi on pärast kuuekümnendat verstaposti veel äraütlemata elu- ja töövõimelised. Nad ei suuda sageli mõista, miks ühiskond neid vanadena eemale tõukab. Nad näevad mitte ainult nooremad välja, vaid on ka elujanulised ja tegutsemishimulised, tunnevad end sageli suurepäraselt, on ettevõtlikud ja iseteadvad.
Neljakümnendate eluaastate keskel, suhtusin ka mina vananemisfaasi märgatava skepsisega, vahel ka hirmuga, kuid minu kartused ei osutunud tõeks. Selle asemel märkasin, et muutun üha dünaamilisemaks. Adusin lõpuks, mida tahtsin ja mida mitte ning kus oli minu tugevus. See viis nii mõnegi radikaalse muutuseni minu elus, kuid pärast seda toimus ka täiskiirusel sõit elu valgustatud kiirteel.
Mul oli ainult üks soov: ma tahtsin ammutada elu täiuslikkust, elada intensiivselt ja teadlikult päevast päeva, tunnist tundi, kogeda elu ja kasvamist ja arendada oma võimed täielikult välja, olla elu käredas voolus. Lõputult, kuni viimase hingetõmbeni. Pärast paljusid kitsendusaastaid isiklikus elus ja töös janunesin seikluste, uute projektide, väljakutsete, edu, täiuse ja sära järele Minus oli nii palju energiat, et arvasin end mõnikord plahvatavat. Nagu võidusõidutraavel seisin stardis ja põlesin palavikus võiduajamise järele. Vanemaks saada? Ei, ma just praegu alles hakkan õieti elama! Veel kunagi pole ma tundnud end nii kõrgvormis kui praegu.
Ja nii ma siis startisin. See oli seiklus, millesse ma laskusin, seiklus minu endaga, aga ka elu ja kaasinimestega. Sellest sai tee enese leidmiseni, oma võimete ja jõu tunnetamine, täiuslikkuse tee. Ja ma elasin läbi selle ime, kuidas ma puhken enam ja enam õide Mul õnnestusid asjad, mida ma varem poleks pidanud võimalikuks, avanesid uued eluvaldkonnad, mida ma senini polnud kunagi tundnud.
Ajapikku muutusid mu ideed üha selgemaks, projektid ikka paremaks, energia ikka dünaamilisemaks, mentaalsed võimed üha tugevamaks. Loomislust ja -rõõm mõjusid kogu minu olemusel tegid mind nooremaks, ligitõmbavamaks ja ilusamaks. Inimesed, kes mind pikka aega polnud näinud, imestasid selle üle, et ma ei muutunud mitte vanemaks, vaid silmnähtavalt üha nooremaks ja säravamaks.
Minu ellu astusid teised küpsed ja edukad inimesed, kes näitasid mulle, et ka nemad on ülierksad, täis ideid ning plaane nagu mina. Siis jõudiski minu teadvusse, kui võluvad võivad olla küpsed inimesed. Nad järgisid oma nägemusi selge mõistuse ja avatud südamega. Neil oli imeline inimlik dimensioon, nad olid kindlakskujunenud, suveräänsed isiksused. Kohtumine ja vahel ka koostöö nendega inspireeris ja motiveeris mind väga tugevalt.
Sel ajal jõudis minu teadvusesse, et põhimõtteliselt pole olemas mingit vanust peale vanuse, mida inimene ise endale sisendab ja endas kasvatab ja mis võib viia tema elu seisakusse ja resignatsiooni. Mõtleb inimene end vanaks, muutub ta ka tõepoolest vanaks; mõtleb inimene end nooreks, jääb ta ka kaua nooreks.
Armsad lugejad, rõõmustage oma teokate aastate üle ja tehke see aeg oma elust erakordselt ilusaks ja rikkaks! Käesolev raamat aitab teil teie võluvust avastada ja arendada. Soovin teile meeldivat lugemist!

Helene Walterskirchen


Nooruslikkuse hullus

Enamik inimesi imetleb ilu ja nooruslikkust ning tunneb vastumeelsust inetuse ja vanaduse suhtes. Põhisuhtumine eelistab üht ja eitab teist. Mõlemad kategooriad aga (ilus-inetu, noor-vana) on ühe asja, nimelt inimese elu kaks poolt.
Kõik inimesed alluvad elu ringkäigule, on surelikud. Ometi tunnevad paljud surma ees hirmu, sest nad tahavad olla surematud, muutumatud ja haavamatud. Tõdemus, et nende keha on vananemisprotsessis surelik, ahistab ja loob neis abituse tunde.
Inimesed igatsevad olla surematud ja säilitada igavesti noort keha. Nad unistavad nooruse allikast, kuhu astuda ja taas noore inimesena välja tulla. Paljud müüksid isegi oma hinge, et vaid seda salajast allikat leida.
Lõpuks näib inimkonna suurim unistus täituvat. Ameerika teadlased töötavad palavikuliselt vananemisgeeni lahtimuukimise kallal. "See nn telomeraasi-geen juhib raku pooldumist. Ta on teoreetiliselt võimeline hoidma organismi igavesti noorena. Sellega oleks peatatud programmeeritud rakusurm." {Süddeutsche Zeitung, Jaanuar 1999, artikkel "Kõike head! Alusta juba täna ettevalmistustega oma 100. sünnipäevaks." Michael Cornelius).
Juba praegu on vanadusuuringud tõstnud esile terve rea tõhusaid tooteid, mis ennetavad vananemisprotsessi (kreemid, ampullid, happed ning toidulisandid, nagu vitamiinid, mineraalid, pillid). Peale selle on olemas erinevaid kosmeetilisi meetodeid (koorimine, maskid, kollageenravi), mis lasevad inimesel väliselt palju noorem välja näha. Praeguste uurimistulemuste järgi võivad inimesed ilma igasuguse probleemita elada 120 aasta vanuseks.
On üha rohkem inimesi, kes tänu kaasaegsetele vananemisvastastele meetoditele ja oma päritud geenidele elavad 90-aastaseks ja veel vanemaks. Nad säilitavad veel 70- ja 80-aastaselt välimuse ja elujõu, nagu näiteks näitlejad Marika Rokk, Leni Riefenstahl, Jeanne Moreau, Pierre Brice (Winnetou) ja Klausjürgen Wussow. Inimkonna unistus igavesest elust näib olevat käeulatuses. Juba praegu on leitud esimene aste, nooruse allikas. See on ilukirurgia. Inimene saab lasta end kõikjalt noorendada, muutuda eatuks. Ameerika näitlejanna Cher, ameerika popiidol Michael Jackson, suur hulk küpseid näitlejaid, modelle, teletähti, prominente jne näitavad massile ette, milleks kõigeks on ilukirurgia võimeline.
Olla igavesti noor, omada pingul nahka, olla ihaldusväärselt ilus, teiste poolt imetletud, tähelepanu keskpunktis - selle megatrendiga on ühinenud miljonid inimesed Läänest ja Läänele orienteeritud maailmast. Üha suuremaks muutub valmisolek minna ilukirurgi noa alla. Metoodilised ja tehnilise edusammud teevad esteetilise meditsiini raames võimalikuks operatsioone, mis veel mõne aasta eest olid patsientidele liiga riskantsed, kallid või koormavad. Üha enam inimesi võib endale lubada end "nooreks lõigata".
"Olla iga hinna eest noor!" on tänapäeva moto. Ainult see, kes noor, on "in". Nooruslikkuse luul on nakatanud Lääne ühiskonna ja soodustab nooruse jumaldamist ning vanaduse mittetunnustamist. See megatrend on ohtlik eksitee, mis paljude inimeste jaoks seostub hirmu, kannatuste ja hüsteeriaga. Isegi iluvahendid ja -kirurgia ei võimalda teha inimesi rahulolevaiks ja õnnelikeks.
Nooruslikkuse viirus valitseb inimese üle kogu elu ja üha vähesemad suudavad sellest vabaneda. Selle ohvriks langeb kõik, mis on "vana", mõjub vanana või näeb selline välja. Noor olla on tänapäeval "in", vanem olla on "out". Kui juba vanem, siis vähemalt nii, et keegi ei märka. Niisuguse arengu tagajärjel käib küpsete inimeste seas ringi hirm vananemise ees. Isegi tegusad inimesed lähevad vananemisele vastu segaste tunnetega Kas nüüd tuleb aeg, kus minna noa alla, et vastata turu ja nooruslikkuse ideaali nõuetele? Kas nüüd peab salgama oma tegelikku vanust ja jääma igavesti 45-seks?
Elu keskel (umbes 45 ja 60 vahel) peavad paljud inimesed võtma oma seisukoha nooruslikkuse hulluse suhtes. Nad asuvad mõistuse ja tunnete vahelises lõhes. Ühest küljest tunnevad nad end veel noorena ja reipana, teisalt ütleb elatud aastate
arv üsna selgelt, et tee viib vanadusse. Ühest küljest nad teavad, et on olemas vahepealseid vahendeid ja meetodeid, kuidas olla kaua noor ja vitaalne. Teisest küljest näevad nad pidevalt enda ees pilti vanast inimesest, kes nad peagi on, aga olla ei tohi, kui tahavad ühiskondlikult ja ametialaselt tasemele jääda.
Paljud vanemad abielunaised kardavad, et mehed petavad neid nooremate naistega. Nad kordavad vananemist, viljatuse aega, mis jätab neid, võrreldes igavesti viljaka mehega, alati tahaplaanile. Nad kordavad noort konkurentsi, teavad, et vanem mees, kellel on valida prinkis rindade ja värske nahaga naksaka 28-aastase ning kergelt lõdva rinna ja esimeste kortsudega 48 aastase vahel, valib noorema. Meeste maailm kaitseb nooruslikkuse hullust ja kultust ja need on vanemad naised, keda "kõrvetatakse". Selle asemel, et olla vana, väärikas ja armastusväärne partner, elavad paljud naised hirmu ja viha õhkkonnas ning kannatavad süvenevate psühhosomaatiliste haiguste all.
Ka kogu töömaailm on nooruslikkuse luulust läbi imbunud. See puudutab nii mehi kui naisi. Kes uurib nädala lõpul töökuulutusi, saab pildi aktuaalsest olukorrast. "Otsime oma nooruslikku töökollektiivi kuni 32-aastast kolleegi", seisab seal, või siis:' "Otsin oma eestuppa esinduslikku, koostööaldist ja vilunud nooremat sekretäri". 41-aastane, kes selle kuulutuse peale kohta taotleb, saab lõpuks teada, et selle sai 25-aastane. Mõõtu annavad mitte kogemus ega perfektsionism, vaid värske veri piisakese naiivsuse ja atraktiivsusega.
Tööandjad, ise tihti juba hallinevad, valivad uute kohtade täitmisel tavaliselt noori ja nooremaid töövõtjaid ja lükkavad tagasi kõik taotlejad, kes on üle 40 või juba 50-aastased. Ka siis, kui taotlejail on üle keskmise kõrge kvalifikatsioon. Nad toetuvad statistikale, mis ütleb, et nooremad töövõtjad olevat tulemuslikumad, paindlikumad, vähem haiged, koormust taluvamad ja seega rentaablimad kui vanem tööjõud. Nii domineerib firmades eeskätt noor töökollektiiv. Tööbüroodes seevastu vanem "töötute kollektiiv".
Vanemate töövõtjate seas valitseb hirm. Nad kardavad vallandamist või koondamist, mõne noorema kolleegi ohvriks langemist, kõrvalejätmist jms. Paljudele vanematele töövõtjatele on katastroof, kui nende firma pankroti tõttu suletakse ja nemad peavad hakkama 45 või 55 aastaselt tööd otsima. Miski pole alandavam kui lasta noorel kaunil personalijuhil endale öelda. "Kahju küll, kuid Teie olete selle koha jaoks liiga vana." Üksnes seal, kus firmades räägivad kaasa ka naised, kus valitseb niisiis mitte ainult mõistus, vaid ka süda, on vanematel töövõtjatel veidi rohkem lootust. Ometi kasvab ka karjäärinaiste seas tendents sobituda meeskolleegide trendiga ja võtta tööle noori. Ainsa naisena tahetakse ju meeskolleegide ringis olla aktsepteeritud ja omada mitte sentimentaalse naise, vaid tugeva võimukandja kuulsust.
Nooruslikkuse hullusest on eriti nakatunud televisioon, film, mood ja kosmeetika. On terve hulk tuntud modelle, näitlejaid, tantsijaid, lauljaid ja sportlasi, keda nende nooruses kultuslikult imetleti. Kui nad said vanemaks ja ületasid 40. eluaasta künnise, kogesid nad endi "allakäiku". Näiteks Isabella Rossellini, näitlejanna ja kosmeetikafirma Lancõme reklaaminägu, tõugati 40-selt troonilt, sest ta oli firma jaoks liiga vana. Lothar Matthäuselt, ühelt parimalt saksa jalgpallurilt, kes 38-aastasena veel kõrgvormis on, nõudis ajakirjandus pärast MM võistluste kaotust Prantsusmaale 1998. aastal, et ta peaks jalgpallist loobuma, sest on liiga vana (tookord oli ta 37!). Üha enam vanemaid ja vanu näitlejaid kaebab avalikult selle üle, et neile kas ei pakuta enam osasid või on need siis kolmanda järgu rollid. Seda väidavad ka endisaegsed staarid Hardy Krüger (71), Walter Giller (73), Hansjörg Felmy (69). Tuntud näitleja Horst Frank tundis end televisiooni poolt "lihtsalt unustatuna" ja ütles: "Nad tahavad veel ainult tavainimesi." Hansjörg Felmy ütles otse välja: "Küllap olen ma uuele produtsentide põlvkonnale liiga vana. "Küsimusele, kas ta tahaks veel esineda, vastas ta: "Muidugi! Aga mitte alla oma taseme osades."
Ülemäärast osa mängib teema "noor" reklaaminduses. Ükskõik, kas kaamera ees või taga - kõikide "reklaamiinimeste" jaoks näib maailm koosnevat ainult noortest. Ükskõik, kas tegemist on kohvi, kätekreemi, šokolaadi, valmistoitude või puhastusvahendite reklaamiga - ikka esitlevad neid tooteid noored inimesed. Päevast päeva mõjutatakse inimesi nooreks stiliseeritud reklaamiga televisioonis, ajakirjanduses, plakatiseintel, kinos. Perfektne hüpnoos ühiskondlikule megatrendile "noor on in"! Vanemad inimesed tohivad reklaami teha üksnes toodetele, mis tegelevad vanadusprobleemide või -hädadega - liigesevalusalvidele, uriinipidamatuse mähkmetele, unustamisvastastele pillidele jne. Nähes kõige rohkem 45- või 50-aastast naist Kukidendi (hambaproteeside hooldusvahend) reklaamklipis ei suuda ma naeru pidada. Minu teismeline tütar kommenteeris. "Nad tahavad meiega nalja teha! Sel naisel pole - mingil juhul valehambad, ta on selleks ju liiga noor!"
Silmnähtavalt on vanuse kustutanud naisteajakirjad (Brigitte, Freundin, Elle jne), sest nende tiitellehtedel on kujutatul peaaegu eranditult noori naisi ja modelle. Mopssuu, Twiggy figuuri ja nukusilmadega, vanuserühmas 18 kuni 25. Pidev ühetaoline, igavesti siledate noorte nägude rida ajab igavuses haigutama. Kuhu jääb inimeste nägude mitmekesisus - noored, vanemad, väikesed, suured, saledad, paksud, ilusad, vähe ilusad? Mitmekesisus äratab uudishimu ja lugejate huvi. Mitte ajakirja algusest lõpuni pidevalt sama noored, ilusad, kui igavad modellinäod masspakkumisel nagu konservikarbist.
Ka meesmodellide puhul ei ole asjad teisiti. Palju huvitavam oleks ajakirjades näidata rohkem küpseid inimesi. Vastanditesse kammitsetud ühiskond ülistab noorust ja eita vanadust. See takerdumine polaarsusesse teadvustab inimestele, kui suur vahe on nooruse ja vanaduse vahel, millised eelised on nende jumaldatud "nooruse" poolel. Küpsete inimestelt röövib see kannatusse. Inimene piinleb selle all, et saab vanemaks.
Vaimsete seaduste järgi on kannatustest vaid üks pääsetee - mõlema pooluse aktsepteerimine kui maise elu väljendus. Sünd ja surm, noorus ja vanadus, naer ja nutt, rõõm ja kurbus, peame tõdema, et vanemaks saamine kuulub samuti elu juurde. Ta on olemas - meis, meie ümber, meiega. Igaühega. Kõigiga. On olemas inimestes, taimedes, loomades - kõiges elavas, mis koosneb rakkudest, koos nende jagunemise ja kasvuga. Ka hooned saavad vanaks. Mööbel, kangad, autod, puud kuluvad, lagunevad ja kõdunevad lõpuks. Vaid vähesed materjalid on vastupidavad (kivid, plastik, metall), kuid need pole ka elavad nagu inimene või puu. Inimene pole igavesti noor hingetu zombi, vaid kehast, vaimust ja hingest koosnev terviklik olend.

Inimese võimalus vabastada end
vastandlikkusest "noor-vana" vabastab
ta ka nooruslikkuse hullusest.

Mõlema pooluse aktsepteerimine loob teise suhtumise asjadesse, annab jõu ja võime muuta oma vananemise kvaliteeti. Inimene aktsepteerib siis nii noorust kui ka vananemist ja vana olemist kui elu, loomise väljendust. Kui inimene on end vabastanud selle vastandlikkuse vangistusest, saab ta oma küpset elufaasi kujundada imepärasena kogetud rõõmupeoks.


Keskea kriis ja hälbed

Iga päev on inimene teatud väliste muutuste meelevallas, eriti meediakanalite kaudu. Meedia on nooruslikkuse luulu kandja tugevdaja ning hoolitseb selle eest, et nooruslikkus jääkski megatrendiks. Kuid inimene on ka sisemiselt programmeeritud teemale vanus ja vananemine. See programm aktiveerub ja kord, kui inimene antud teemaga kokku puutub. Võtame näiteks naise, kes on 40. eluaastate lõpus, kauaaegne firma asjaajaja. Ümberkorralduste tagajärjel saab ta uue, 20. eluaastates väga atraktiivse kolleegi. Näib, et ülemusele uus kaastöötaja väga meeldib ja ta käitub tollega tähelepanelikumalt ja sõbralikumalt kui teeneka kolleegiga. Vanem, kes puutub nüüd päevast päeva selle ebasõbraliku ja vääritu olukorraga kokku, reageerib vastavalt oma sisemisele programmile ja filmidele, mis toda programmi pidevalt tema vaimusilma ette saadavad. Film, kus isa pettis ema noorema naisega, ema pisarad, kurbus ja viha vananemise üle. Film, kus tema vanemad käisid vanavanematega hoolimatult ringi, saatsid nad vanadekodusse, sest vanavanemad muutusid neile koormavaks. Lisaks veel hirm, et tal võib kunagi samuti minna. Kangastub film oma abikaasast, kes pidevalt vahib noori, atraktiivseid naisi, ning sellega kaasnev varjatud raev ja abitus vananemisprotsessi ees.
Taolise negatiivse programmeerimise tagajärjel kannatab naine nüüd väga oma ülemuse alavääristava suhtumise all. Ta kas kannatab vaikselt omaette, reageerib agressiivsuse ja depressioonidega või asub konkurendi vastu kaitsele. Paljud inimesed ei tunneta oma sisemist programmeeritust vanuse ja vananemise suhtes. Nad käituvad teadmatult, reageerides nagu robotid, mida kaugjuhtimise teel nupust juhitakse. Nad ei saa peatada jooksvat filmi, mis on seotud kindlate emotsioonide ja juhtimisimpulssidega. Neid suunaks justki keegi võõras. Nad reageerivad nagu katselabori rotid, kes surisemist kuuldes saavad iga kord süüa. Ka hiljem, kui katse on ammu lõppenud, jooksevad nad surina kõlades sööginõu juurde.
Kui programm on kord juba sisemisse mällu sisestatud, toimib see alateadlikult ja juhib inimese reaktsioone. Äärmuslikel juhtudel võib see elukvaliteeti tunduvalt halvendada. Milline vanuseprogramm teil on? Alles siis, kui te olete selle endale teadvustanud, võite ehk pääseda võimalikust destruktiivsest pingest. Alles siis saate paremini mõista oma käitumist, võite ära tunda, kus teie elus midagi valesti kulgeb ja miks see nii on.
Teil on küpse inimesena näiteks pidev hirm hallide juuste või kortsude ees. Te kardate kannatada lihasnõrkuse või unustamise all ning satute paanikasse iga kord, kui olete sisseoste tehes midagi unustanud või näos uue kortsu avastanud. Te räägite vaid vananemisest ja pensionieast. Teil on negatiivse värvinguga programm, mis avaldab teie vananemisele ebasoodsat mõju, viib terve rea probleemideni ja koormab teid üsna tuntavalt.
Vananedes mõelge reisidele kaugetesse maadesse, oma huvide teostamisele (näiteks sellele, et tahate jällegi, kaasas molbert j pintslid, sõita kuhugi välja ja maalida), eluunistuse täitumisele (näiteks maavalduse ostmine). Mõelge vabadusele, ajale, mida võite nüüd planeerida rännakute ja vaatluste tarbeks. Siis on teil positiivse värvinguga vananemisprogramm ja te võite selles elufaasis kogeda palju rõõmu ja elevust.
Kui te märkate, et teie suhtumine vananemisse on negatiivse värvinguga, siis teadke, et see on puhtalt subjektiivne. On olemas ka positiivselt meelestatud inimesi. Objektiivselt võttes on iga ajajärk seotud teatud eeliste ja puudustega. Nagu näiteks murdeeas puudub päris oma sissetulek, see-eest aga kobrutab energia üle ääre, on ka küpsel elueal oma head ja vead. Elus pole midagi ühekülgset.
Kui te väidate, et vananemine on looduse kohutav ebaõiglus, siis näete ainult selle eluetapi puudusi, aga mitte eeliseid, nagu näiteks kogemusi ja sisemist tasakaalu. Samamoodi eksib see, kes kujutab vanemaks saamist vaid ilusana ette. Ta ei näe puudusi, mis sellega on seotud (näiteks järelejäänud aastate pidev kahanemine).
Sellest dilemmast on vaid üks väljapääs: tunnustada ja aktsepteerida mõlemat poolt. Kui teil näiteks on negatiivse värvinuga vananemisprogramm, teadke: see, mida te tunnete, on ainult üks medali pool. Kui medal ringi keerata, näete ka teist küIge, positiivset. Kui olete nüüd vaadanud mõlemaid pooli ja nõnda oma teadvust laiendanud, pole teie negatiivne vananemisprogramm enam nii aktiivne kui seni. Sest iga kord, kui te puutute kokku vananemise teemaga, ilmub negatiivse vana programmi kõrvale ka uus teadmine vanemaks saamise eelistest.
Nagu nähtub eelnevast ja peatükist "Nooruslikkuse hullus", mõjutavad või isegi juhivad kõiki inimesi sisemised ja välimised programmid. Väliseid programme edastavad televisioon, raadio, aga ka kaasinimesed. Sisemine programm on kasvatuse ja kogemuste küsimus. Üksikisiku reaktsioonid ja ta arusaamad ununemisest sõltuvad seega mõlemast. Vananemise välimine programm baseerub parajasti ühiskonnas valitseval nooruslikkuse hullusel koos kõikide selle ebakõlade ja eksitustega. Selle kõrval leidub veel alaprogramme, mis viimastel aastakümnetel on vananemise teemaga seoses arenenud ja mida võib tähistada kui eelarvamusi. Täpsemal vaatlusel need alaprogrammid tänapäeval enam ei kehti, vähemalt mitte sellisel kujul nagu nende tekkimise ajal. Omaette võttes on tegu järgmiste alaprogrammidega:

Keskea kriisist keskea võimalusteni

Eluaastaid 40-ndate keskelt kuni 50-ndate keskpaigani nimetatakse rahvasuus keskea kriisiks. Kui näiteks 48-aastane mees loobub hästitasustatud tööst, jätab maha oma naise, teeb midagi pöörast ja elab end kord õieti välja, siis sosistavad tema kaaskodanikud keskea kriisist. See kostub otsekui oleks teda tabanud mingi viirus või poleks ta päriselt mõistuse juures. Paljude silmis näib keskea kriis küpsete inimeste teatud liiki paanikana. Nad on arvamusel, et inimene tahab tasa teha kõik, mis tal seni tegemata on jäänud. Enne kui vanus ta "neelab" Juba sõna "kriis" ise näitab, et oletatav kriis eluea keskel kvalifitseeritakse negatiivseks nähtuseks. Tegelikult peaks väljendi "keskea kriis" sobivamalt ümber nimetama: "keskea šanss," seega soodus võimalus. Sest tegemist on mitte negatiivse kriisiga, millesse küps inimene satub, vaid positiivse väljavaatega vanemale inimesele. Vaatleme korraks inimesi eluea keskel. Neil jagub mitmesuguseid kogemusi, mis on mõjutanud neid ja nende elu. Kogemustest on nad õppinud, end vastavalt edasi arendanud jt küpsemaks saanud. Sageli teevad inimesed keskeas kokkuvõtte:

  • Millised unistused ja soovid olid mu! noorena?
  • Mida ma olen neist täide viinud? Mida mitte?
  • Kas ma olen oma praeguse elu, töö ja partnerlusega rahul?
  • Kas ma tahaksin samamoodi veeta ka ülejäänud elu?

Paljudele mõjub selline kokkuvõte üsnagi kainestavalt, vahel isegi masendavalt. Sageli nendivad nad seejuures, et on liiga vähe unistusi täide viinud ja et elu pakub neile vähe rahuldust. "Kas see kõik pidi nii olema?" küsivad paljud siis järelemõtlikult. Kas poleks õigem ennast muuta? Jah, oleks küll. Ometi elavad paljud vanaviisi edasi, kas siis mugavusest, hirmust või perspektiivi puudusest.
Mõned aga otsustavad midagi muuta. Nad tahavad oma ülejäänud elu teisiti kujundada, end välja elada, teha seda, mis valmistab neile rõõmu, ja lõpuks ennast teostada.
Otsuse tagajärjeks on sageli väljastpoolt nähtuna äärmusena tunduv samm. Inimesed lahkuvad töölt, jätavad maha perekonna, lähevad teatud ajaks välismaale, muudavad oma elurütmi või teevad ümbermaailmareisi.
Näiteid praktikast. Suurkontserni juht õpib ravitsejaks ja avab oma praksise; kosmeetikafirma turundusdirektor võtab üle tervisetoodete kaupluse ning läbib tervisliku toitumise ja tervete eluviiside kursused; näitlejanna ostab talu ja hakkab talunikuks; hellitatud miljonär ja luksusnaine ehitab lasteaedu, sotsiaalhooneid, toetab projekte kodutute noorte jaoks jne.
Mis on nendel muudatustel ühist kriisiga? Need pakuvad küpsetele inimestele imelist võimalust kujundada elu teine pool mõtteka ja elamisväärsena. Sageli on see täieliku elumuutuse eeIdus. Inimestel on arenenud teised huvid, nad on seadnud endile uued eelistused, taibanud asju, millest varem aru ei saanud. Aeg muudatusteks on küps.
Kõik allub muutumisele, kasvule - ka inimene. Ometi jäävad paljud meist kogu eluks ühe mustri külge ja muutuvad vähe. Paljud siiski arendavad ennast ühel või teisel moel edasi. Kui inimene saab vanemaks, muutub ka tema olemus, muutuvad ta vajadused, soovid ja kujutlused. See on eluaegne protsess.

Keskea kriis (keskea šanss) on samm, mille inimene astub,
kui tema endine elu ja ta küpsenud isiksus enam ei harmoneeru.


Need inimesed, kes küll tunnevad muudatuste hädavajalikkust, kuid ei teosta neid, elavad ülejäänud elu väga rahulolematult ja perspektiivitult. Selliseid inimesi leidub meie ühiskonnas arvutul hulgal. Seevastu aga need, kellel on julgust ja jõudu oma elu muuta, elavad edaspidi elu, mis neile sobib ja neid rahuldab. Kui te kunagi kuulete naisest, kes 45- või 50-aastaselt oma äri maha müüb või lõpetab, Mallorcale asub ja seal luuletusi või romaane kirjutab, siis ärge öelge halvustavalt. "Ah, ta on täielikult keskea kriisis!", vaid rõõmustage koos temaga. Sest ta on ära tundnud, et aeg oli küps oma elu ümber kujundada Nüüd tohib ta teha seda, mis talle rõõmu valmistab. Keskea võimalus on nagu kolimine väikesest pimedast majast, kus palju aastaid on elatud, uude, suurte heledate ruumide ja imelise vaatega elukeskkonda.
Keskea kriis ei ole trahv ega põhjus paanikaks, et viia küpsed inimesed meeletusteni. See on eelkõige erakordne, imeline võimalus, mis pakub end küpsele inimesele ning avardab tema inimlikku ja vaimset silmapiiri.

Üleminekuaastad

Iga naine allub viljakuse ja viljatuse loomulikule rütmile. See tsükkel algab teismeliseeas ja lõpeb küpses vanuses 40-ndate lõpus, 50-ndate alguses. Tsükli lõpuaastaid nimetatakse üleminekuaastateks või ka menopausiks. Üleminekuaastad ei möödu ühestki naisest jälgi jätmata. See on mitmekülgsete mõtete aeg, mille teemaks on vananemine ja hüvastijätt lapsesaamise eaga. Paljudele naistele annab eneseväärikuse tunde nende naiselikkus, viljakus. Kui nad pole enam viljakad, peavad nad end väärtusetuks. Nad kordavad, et pole siis meeste maailmale enam huvitavad, et nad jäävad noorematele naistele konkurentsis alla. Nii ongi olemas hulk naisi, kes teevad läbi raske menopausi, millega kaasneb palju psüühilisi ja füüsilisi kaebusi, kuni raskete depressioonideni välja.
Naised tahavad olla ilusad, noored, atraktiivsed ja viljakad. Nad tahavad meeldida meestele, neid võluda, ligi tõmmata. Seda ka tänapäeval, kus leidub üha rohkem võimukaid karjäärinaisi, kes on ise mehe eest väljas. Iga naiselikkuse kitsendus (vanemaks saamine, viljatus), puudutab neid sügavalt. Isegi siis, kui naine pole seni vananemisele mõelnud, teevad üleminekuaastad talle järsult selgeks, kuhu rong läheb.
Ent viljakus ja viljatus on naiselikkuse skaala eri poolused. mõlemad esindavad üht allikat - elu andmist. Elu on ainult siis terviklik, kui ta koosneb mõlemast poolest ja nende vahemikust. Kumbagi kahest poolusest ei tohi üle tähtsustada. Naised, kes ripuvad oma viljakuse küljes, kardavad üleminekuaastaid ja tunnevad end väärtusetuna, kui nad on viljatud, nad rikuvad polaarsuse seadust ja tekitavad endale seetõttu kannatusi.
Teadke, et viljakuse aeg ei loo ainult eeliseid, vaid ka puudusi. Veritsemised (mis sageli tekivad ebasobival ajal) määrivad riideid ja põhjustavad valusid, lapse sünnitamine on väga valulik. Kahtlemata on imetore hoida süles armast beebit ja teada, et ta on osake sinust. Ent ka viljatuse ajal on oma eelised ja puudused. Ei mingeid tüütuid veritsusi, mingeid soovimatuid rasedusi, palju vabadust, aga mitte kunagi enam ka lapsi.
Teie kätes on võimalus sulandada oma ellu küpsed aastad ja selle eelised. Nii nagu te noorest peast ühendasite oma eluga väikesed lapsed, nii võite nüüd pöörduda teiste asjade juurde ja oma elu uueks kujundada. Pärast paljusid piiranguaastaid võite d nüüd välja elada, pühenduda täiesti oma huvidele ja alustada uut elu.
Selle asemel, et näha üleminekuaastates looduse ülekohut, peaksite pigem oma võimaluse ära tundma ja sellest kinni haarama. Alustage uut elulõiku: jätkake katkenud õpinguid, minge täienduskursustele, olge loov, rakenduge sotsiaaltöösse, minge reisima või avage oma äri. Iga tegevus, mis teile lõbu pakub, võib anda uut kasvuruumi.
Üleminekuaastatel ja pärast seda on naised veel terved ja vitaalsed, perekondlikest piirangutest vabanedes sageli väge elujanulised. Sellepärast vaatavad nad üleminekuaastaid ühe naerva ja ühe nutva silmaga. Nad nutavad, sest nad kaotavad midagi, ja naeravad, sest võidavad midagi. Nad võidavad võimaluse eluks, mille keskpunktis on jälle nemad ise. Nad saavad jälle elada nii nagu nii nagu siis, kui lapsi veel polnud. Nad võivad taas pöörduda oma partneri poole ja koos temaga elu nautida. Kui naised kasvatasid last üksi, võivad nad, nagu kunagi 20. eluaastate alguse ja ilma lapseta, alata uut elu. Seekord siiski kogenuma ja küpsemana.

Te võite nüüd, pärast üleminekuaastaid, seada endale sihid oma unistuste elule.

Üleminekuaastad on teie eluõnne uus võimalus. Kui te avate end sellele, võtate ta rõõmuga vastu ning elate loominguliselt, siis olete leidnud tee polaarsusest välja ja taastanud oma sisemise rahu. Te võite oma tähelepanu ja energia suunata nüüd sellele, et täie rinnaga elada. Siis saab teist õnnelik küps inimene, kes kiirgab sügavat rõõmu ja rahulolu. Õnnelikud inimesed ei näi aga kunagi vanadena. Neil on alati nooruslikult ilus välimus.

Vanemad inimesed ei talu enam koormust...

Vanemate inimeste suhtes kehtib terve rida eelarvamusi: "Vanemad inimesed ei ole enam nii paindlikud, neil on vähenenud reaktsioonikiirus, nad ei kohane enam, neil pole juhtimisoskusi, nad haigestuvad kergemini" jne. Enamik neist osutub täpsemal vaatlusel vääradeks.
Muidugi on küllalt vanu inimesi, kes näiliselt kinnitavad neid eelarvamusi. Kuid noortelgi on probleeme. Niisugustel teguritel nagu koormustaluvus, paindlikkus, dünaamilisus või reaktsioonivõime on vananemisega tegemist ainult tinglikult, palju rohkem aga üksikjuhtumiga. Leidub inimesi, kes oma tüübist lähtuvalt on paindumatud, jäärapäised, haavatavad ja vähe koormust taluvad ka noores eas. Ja leidub inimesi, kes samal põhjusel on paindlikud, dünaamilised, tugevad ja koormust taluvad kogu elu.
Tegelikkuses pole vanemad inimesed nii naiivsed, kergesti mõjutatavad ega manipuleeritavad kui noored. Nad on palju
kogemusi korjanud ja teavad, kuidas asjad käivad, mis toimib ja mis mitte. Seetõttu on nad põhiliselt mitte paindumatud või kangekaelsed, vaid pigem iseteadvamad, kaalutlevamad ja ettenägevamad. Nad reageerivad teatud olukordadele või juhtumistele mõõdukalt - kui vaja, siis paindlikult, dünaamiliselt, koostööaldilt, aga ka suveräänselt, avatult ja diplomaatiliselt. Nad sobituvad antud olukorda ja kasutavad ära oma kogemusi ja oskusi.
Kui tööandja ütleb küpsetes aastates taotlejale ära seepärast, et too pole enam piisavalt paindlik ega koostööaldis, siis teeb ta vea. Meeskond on ju alles siis täiuslik, kui seal töötavad koos erinevate iseloomude, vaadete, kogemuste, erialaste ja inimlike teadmistega inimesed. Sinna juurde kuulub ka erinev vanuseline struktuur. Positiivselt küpsed inimesed toovad meeskonda kaasa väärtusi, mida noor inimene kunagi tuua ei saa. Näiteks kogemusi, tasakaalukust, asjalikkust, inimlikkust, mõistmist jne. See rikastab igat kollektiivi.
Ka tavapärane "ei talu enam koormust" on kohatu eelarvamus. On imekspandav, millega vanemad inimesed hakkama saavad ja mida nad teevad. Naised, kes hoolitsevad perekonna majapidamise eest, käivad selle kõrvalt täienduskursustel ja aitavad veel oma vanu vanemaid. Mehed, kes on oma töös edukad ja elavad nädalavahetustel aktiivset pereelu, kirjutavad veel raamatut. Sekretärid, kes teevad oma töö kõrvalt ära ka haigestunud kolleegi töö, viivad läbi tähtsa kohtumise ning toetavad seega oma ülemust.
Seni kuni vanemad inimesed on terved ja vastavate eluviisidega, ei ole nad vähem koormusttaluvad kui noored Koormustaluvus ei tähenda siin võimet raskeid kaste tassida (sel juhul sobiksid tõesti nooremad), vaid väljendub raskenenud elu- või tööolukordades. Erandlikes situatsioonides suudab positiivselt küps inimene väga õigesti reageerida. Ta ei hakka järelemõtlematult pihta, vaid kaalub, kuidas olukorda oma jõudude ja kogemustega kõige mõjusamalt lahendada.

Positiivselt küps inimene ei raiska oma jõudu, vaid
kasutab seda sihipäraselt ja tulemuslikult.

Selles mõttes on noore ja küpse inimese vahel tõepoolest vahe kuid vastupidisel moel levinud arvamusele.
Ei tohi aga kujutleda, nagu oleksid küpsed inimesed põhimõtteliselt paremad kui noored. Põhiline on selgeks teha, et halvustavad eelarvamused vanemate inimeste suhtes ei pea tänapäeval lihtsalt paika. On noori, kes oma mõtlemises, tundmises ja tegutsemises käituvad nagu vanad inimesed, ja on küpseid inimesi, kes käituvad nagu noored. Välimus üksinda ei otsus midagi, sest on 48-aastasi, kes näevad välja nagu 35 ja 35 aastasi, kes mõjuvad nagu 50-aastased.
Kuna me elame ajal, mis on vananemisgeeni lahenduse jälil ajal, mis pakub erakordselt mõjusaid vitamiini- ja mineraalainepreparaate vananemise vastu, ajal, mil üha rohkem on inimesi vanuses üle 80 ja 90, siis tuleb mõelda teisiti. Ja tunnistada, et vanus 45, 50 või 60 aastat pole veel vanus, vaid alles elu keskpaik (lähtudes tõsiasjast, et inimene hakkab tõeliselt elama alles täisealisena). Poliitikute mõte nihutada pensioniiga ülespoole ei näigi sellest vaatenurgast enam utoopiana. Nii nagu Saksa mark või Šveitsi frank on 50 aasta pärast oma aja ära elanud, on tõenäoliselt ka praegune pensioniea limiit oma aja ühel päeval ületanud.
Ühiskond on muutumas ja inimesed, kui nad tahavad kaasa minna ja ajakohaselt elada, peavad sellega kohanema. Paljud vanad struktuurid ja eelarvamused on praeguseks aja ära elanud ja need tuleb asendada uutega.
Noor sugupõlv ei saa elada ilma vanemata, sest ta vajab kogemusi, väärtusi ja inimlikku küpsust; vanem sugupõlv jälle ei saa elada ilma nooremata, sest ta vajab tolle tormilisust ja värskust.
Mõlemad põlvkonnad koos moodustavad lahutamatu terviku maisel planeedil.
Ühel põlvkonnal pole õigust teist halvustada, kahelda selle väärtuses. Kes võrdsustab noorust paindlikkuse, koormustaluvuse, jõulisuse, dünaamilisusega ja vanust paindumatuse, koormust mitte taluva, nõrgukese ning hootuna, see elab vastandamises ja unustab, et mõlemad pooled on võrdsed. Üks poolus pole parem ega halvem kui teine. Kummalgi on oma eelised ja puudused.
Kui noored inimesed tähtsustavad üle nooruse, tekitavad nad kannatusi. Esialgu vanadele, hiljem endale, sest siis on nad ise vanad. Samuti ei tohi vanad inimesed end põhimõtteliselt paremaks pidada ja noori alahinnata. Kui vanemad inimesed tahuvad end millekski eriliseks pidada, peavad nad seda ka tõepoolest olema. Kuid siin jääb sageli puudu kvalifikatsioonist.

 Jätkub - Inimelu loomulik rütm  

 Tagasi sisukorda


Veel raamatutest